Справа № 2а-2145/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді – Гром Л.М.
при секретарі - Тищенко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Корюківського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Корюківському районі до Районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс» про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В :
28.04.2010 року, Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс» та просить суд стягнути з Відповідача 46001,83 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб. Свої вимоги мотивує тим, що Відповідач, в порушення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV, станом на 01 квітня 2010 року не перерахував до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2008 – 2009 року в сумі 46001,83 грн.
В ході судового розгляду представником відповідача були надані докази часткової сплати боргу, в зв’язку з чим представником позивача було заявлене клопотання про зменшення позовних вимог. На час прийняття рішення розмір позовних вимог становить 35498,44 грн.
Представник прокуратури в судове засідання не з’явився, причини неявки судом не повідомив, надав суду клопотання, в якому просив розглянути справу у його відсутність.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити його в повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені в позові.
Представник відповідача позовні вимоги визнав. Зазначив, що вказана заборгованість підприємством буде поступово погашатися.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08 червня поточного року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 11.06.2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
В судовому засіданні встановлено, що Районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Корюківкаліс», як суб’єкт господарської діяльності зареєстроване Корюківською районною державною адміністрацією 17.10.2000 року, про що видане відповідне свідоцтво.
Відповідач зареєстрований в ДПІ у Корюківському районі 30.10.2000 року, як платник податків та зборів.
Відповідно п.2.1 ст.2 Закону України № 889-ІУ від 22.05.03р. «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі Закон 889) платником податку з доходів фізичних осіб є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Згідно п.1.15 ст.1 цього Закону податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно п.п.8.1.2 п. ст.8 Закону 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідач є платником податків і зборів, тому, згідно зі статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 № 1251-ХІІ, із змінами, зобов’язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
На порушення вимог чинного податкового законодавства не своєчасно та не у повному обсязі сплачує до бюджету податок на доходи фізичних осіб. Так, станом на дату розгляду справи відповідач має податковий борг в сумі 35498,44 грн. по податку з доходів фізичних осіб.
Проведеною ДПІ у Корюківському районі 22 квітня 2010 року звіркою наявності не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб встановлено, що Відповідачем, в порушення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», станом на 01.04.2010 року не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2008 – 2009 рік в сумі 46001,83. Станом на час прийняття рішення, не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі 35498,44 грн.
Встановлено, що заробітна плата видавалась в основному в натуральному вигляді, нарахування податку проводилось вчасно, але податок перераховувався не в повному обсязі.
Згідно з Законом України, від 21.12.2000, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Представник позивача в судовому засіданні зазначав, що зобов’язання по сплаті відповідачем прибуткового податку з громадян не є податковим боргом в розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки платником податків зобов’язання самостійно шляхом подання до органів ДПС податкової декларації не узгоджується, його не визначає контролюючий орган. А тому стосовно суми заборгованості, що є предметом спору, не застосовуються положення цього Закону, що регламентують порядок досудового погашення податкового боргу шляхом надсилання боржнику податкових вимог, передачі його активів в податкову заставу та послідуючий їх продаж в порядку ст. 10 Закону України № 2181.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена та ним визнана, суд вважає позовні вимоги прокурора Корюківського району Чернігівської області в інтересах Державної податкової інспекції у Корюківському районі є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 122, 158-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс» 35498,44 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб до Місцевого бюджету м. Корюківки на р/р № 33211800700236 ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код одержувача 22824026.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 11 червня 2010 року.
Суддя Гром Л.М.