Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1289/10/2370 27.05.2010 р. м. Черкаси
12 год. 45 хв. Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Левенець А.М. за довіреністю;
представник відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в місті Черкаси до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася державна податкова інспекція в місті Черкаси, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 заборгованість по орендній платі за землю в розмірі 3962 грн. 17 коп., 431 грн. 66 коп. донарахованого податку та 21 грн. 24 коп. штрафних санкцій.
Позивач стверджує, що за 2008-2009 рік відповідачем самостійно нараховано орендну плату за земельні ділянки в сумі 5163 грн. 56 коп., проте зазначена сума сплачена лише в розмірі 860 грн. 60 коп. Враховуючи переплату станом на 01.07.2008 року в сумі 340 грн. 79 коп., залишок недоїмки по орендній платі за землю становить 3962 грн. 17 коп. В звязку з встановленням заниження податкового зобовязання до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 453 грн. 24 коп., таким чином сума податкового боргу складає 4415 грн. 41 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти заявленої до стягнення суми не заперечив, проте за прострочення податкового зобовязання просив не застосовувати штрафні санкції. Крім того, повідомив про намір подати уточнення до податкових декларацій в звязку зі зменшенням площ орендованих земель.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_3 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності 21.02.1994 року, про що державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 2 026 017 0000 014023.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (далі - «Закон № 2535-XII»).
Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
31.01.2008 року та 02.02.2009 року відповідач подав до ДПІ в місті Черкаси податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, якими визначив розмір податку по 2581 грн. 78 коп. за кожний рік.
Відповідно до облікової картки платника податків залишок заборгованості відповідача перед бюджетом по орендній платі за землі державної і комунальної власності за 2008 рік складає 1721 грн. 18 коп., за 2009 рік в сумі 2581 грн. 78 коп., отже загальна сума заборгованість по орендній платі за землю складає 4302 грн. 96 коп.
Враховуючи переплату станом на 01.07.2008 року в сумі 340 грн. 79 коп., загальна сума боргу по сплаті орендної плати за землю становить 3962 грн. 17 коп.
Законом, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі - «Закон № 2181-III»).
Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону № 2181-III, податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
03.04.2009 року позивачем проведена камеральна перевірка сплати відповідачем узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності протягом граничних строків сплати.
За результатами перевірки складено акт № 3806/17-ІІІ, яким зафіксовано, що розмір податкового зобовязання з орендної плати за землю, зазначеного платником податку у податковій декларації орендної плати за землю державної і комунальної власності, є меншим на 431 грн. 66 коп., оскілки платником податку не враховано коефіцієнт індексації 1,152% за 2008 рік, встановлений станом на 01.01.2009 року.
На підставі зазначеного акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13 квітня 2009 року № 0030041701/0 про збільшення податкового зобовязання з орендної плати за землю на 431 грн. 66 коп. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію на суму 21 грн. 58 коп., що складає 5% від суми основного платежу. Рішення отримано особисто відповідачем 22.05.2009 року, у визначений законом термін не оскаржене.
Підпункт «в»пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-III визначає обовязок контролюючого органу самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
За приписами пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у пп. «в»пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі пяти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Враховуючи викладене, загальна сума боргу відповідача складає 4415 грн. 41 коп.
Відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ, відповідачу направлялась перша податкова вимога від 07.08.2008 року № 1/1304 та друга податкова вимога від 09.10.2008 року № 2/1977 про сплату суми податкового боргу, які отримані відповідачем особисто 03.09.2008 року та 10.11.2008 року, проте не виконані.
Беручи до уваги, що позивачем вжити заходи щодо погашення заборгованості, а відповідач, у встановлені законодавством строки, не сплатив суму узгодженого та нарахованого податкового боргу, а також штрафної санкції, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, (18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію в місті Черкаси, (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код 34503595) плату за оренду землі за 2008-2009 роки в сумі 3962 грн. 17 коп., збільшення податкового зобовязання з орендної плати за землю в сумі 431 грн. 66 коп. та штрафну (фінансову) санкцію в сумі 21 грн. 58 коп., загальна сума складає 4415 (чотири тисячі чотириста пятнадцять) грн. 41 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.В. Гаращенко