ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-823/10/1970
"02" квітня 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Мірінович У.А. при секретарі Надвиничній Г.Я.
за участю:
прокурора: Свачій М.І. Посвідчення №63,
представника позивача: Крива І.І. Довіреність №5902/04 від 17 грудня 2009року,
відповідач: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу за
позовною заявою Прокурора Чортківського району в особі Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі
до Закритого акціонерного товариства «Агропродукт»
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Чортківського району в особі Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі звернувся до суду з позовною заявою до закритого акціонерного товариства «Агропродукт»про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальну суму 168586,60грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач повторно в судове засідання не зявився і заперечень на позов не подав, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце слухання справи. Про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, з наступних міркувань.
Згідно ст. 58 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. (з наступними змінами та доповненнями) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Статтею 1 та 18 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058 встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Відповідач закрите акціонерне товариство «Агропродукт»(с. Росохач, Чортківський р-н, Тернопільська обл.) зареєстрований як юридична особа 04.05.1998року Чортківською районною державною адміністрацією та включене до єдиного державного реєстру підприємств та організацій з присвоєнням ідентифікаційного коду №25347839. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чортківському районі, як платник внесків(збору) на державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.ст. 14,17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. (з наступними змінами), п.2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Управління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 і зареєстрованої в Мінюсті України 16.01.2004р. за №64/8663 (з наступними змінами), відповідач, як страхувальник, являється платником внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати їх у встановлені строки та в повному обсязі.
Судом встановлено, що прокуратурою району проведено перевірку ЗАТ «Агропродукт»за результатами якої встановлено, що підприємством всупереч вимогам законодавства не в повному обсязі проводилась сплата внесків до Пенсійного фонду України, внаслідок чого станом на 01.02.2010 року виникла заборгованість на суму 221462,46грн. страхових внесків, 20566,55грн. фінансових санкцій та 5299.95грн. пені.
Як свідчать матеріали справи, згідно Постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.05.2009року у справі №2-а-1180/09/1970 з ЗАТ «Агропродук»стягнуто в примусовому порядку 104894,13грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2008року по лютий 2009року. Підприємством від лютого 2009 року сплачено 26151,77грн., таким чином залишок суми, яка підлягає до стягнення за судовим рішенням у справі №2-а-1180/09/1970 і яка на даний час є несплаченою становить (104894,13грн. 26151,77грн.) 78742,36грн.
Відповідно, неохоплена судовими рішеннями та прострочена сума заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідача ЗАТ «Агропродукт»за період з березня по грудень 2009року становить 142720,10грн. (221462,46грн. 78742,36грн.), що також підтверджується щомісячними розрахунками сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та іншими доказами у справі.
Згідно досліджених в судовому засіданні рішень Пенсійного фонду №1433 від 31.12.2008р., №115 від 24.02.2009р., №132 від 02.03.2009р., №812 від 21.04.2009р., №915 від 22.05.2009р., №957 від 22.06.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, до відповідача застосовано фінансові санкції на суму 20 566,55грн. та нараховано 5299,95грн. пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків. Як свідчать матеріали справи, штрафні санкції на суму 20 566,55грн. та 5299,95грн. пені відповідачем не сплачені та рішення про застосування штрафних санкцій відповідачем не оскаржені та у встановленому порядку не скасовані.
Виходячи з вище наведеного, станом на 01.02.2010року сума заборгованості відповідача ЗАТ «Агропродукт»перед Пенсійним фондом становить 168586,60 грн. (142720,10грн.+20566,55грн.+5299,95грн.).
Відповідно до ст.ст. 14,17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. (з наступними змінами), ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. (з наступними змінами), п.2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Управління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 і зареєстрованої в Мінюсті України 16.01.2004р. за №64/8663 (з наступними змінами), відповідач, як страхувальник, являється платником внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати їх у встановлені строки та в повному обсязі.
Згідно ч.6 ст. 20 цього ж Закону та п.5 вищезазначеної Інструкції страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
У відповідності з вимогами ст. 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Цією ж статтею встановлено право органів Пенсійного фонду звертатись до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до ст.121 Конституції України та ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у судах. Враховуючи те, що УПФУ в м. Тернополі є органом державної влади, а несплата страхових внесків до Пенсійного фонду України є істотним порушенням законодавства і завдає шкоди державним інтересам, тому прокурор вправі звернутися з позовною заявою до суду в інтересах держави. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задоволити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Агропродукт»(с. Росохач, Чортківський р-н., Тернопільська обл., ід.код 25347839) на користь Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі р/р 25608700232001 в ВАТ «Державний ощадний банк»м. Чортків, МФО 398198, код 21156338 - заборгованість на суму 168 586(сто шістдесят вісім тисяч пятсот вісімдесят шість) гривень 60 коп. в тому числі: 142 720,10грн. заборгованості зі сплати страхових внесків, 20 566,55 грн. фінансових санкцій, 5 299,95 грн. пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 07.04.2010року
Головуючий суддяМірінович У.А.