
Справа № 560/6114/21
РІШЕННЯ
іменем України
12 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною через грубе порушення ст.ст. 22, 56 та 64 Конституції України, рішень Конституційного Суду України, щодо перерахунку у 2021 році ОСОБА_1 , довічної пенсії та зобов`язати здійснити новий перерахунок пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення з урахуванням статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на основі довідки фінансово - економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що йому у 2010 році призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 89% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач визначив її розмір, виходячи із 70% грошового забезпечення. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення. На підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 по справі №560/6154/20 позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до довідки Адміністрації ДПСУ №11/813 від 31.07.2020, однак відповідач знову зменшив розмір пенсії, застосувавши 70% грошового забезпечення.
На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії із розрахунку 89% сум грошового забезпечення він отримав відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області мотивовану тим, що рішенням суду не покладено зобов`язань щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 89%.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на діючу редакцію ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначає, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки, стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивачу здійснено виходячи з 70% грошового забезпечення. Відповідач вважає, що оскільки рішення у справі № 560/6154/20 не містить зобов`язань щодо перерахунку пенсії позивача з розрахунку саме 89% грошового забезпечення, відповідач правомірно перерахував пенсію виходячи з 70 % сум грошового забезпечення.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з даними пенсійної справи, копії матеріалів якої є у адміністративній справі, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 89% грошового забезпечення з урахуванням вислуги, що ніким не заперечується.
Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 по справі №560/1467/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому Адміністрацією державної прикордонної служби України виготовлено та надано Головному управлінню оновлену довідку від 31.07.2020 №11/813 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення нового перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019.
Головне управління відмовило у перерахунку, після чого позивач звернувся до суду.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 по справі №560/6154/20 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року, однак знову ж таки виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №2262-XII визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.
Норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались, однак згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились. Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Отже внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення. У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Відтак, при здійсненні нового перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для повторного обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась. До такого ж висновку прийшов Хмельницький окружний адміністративний суд у рішенні від 09 квітня 2020 по справі №560/1467/20.
Приймаючи вказане рішення, суд зазначив, що відповідач під час перерахунку пенсії позивачу протиправно зменшив розмір такої пенсії до 70% чим порушив права позивача, а тому належним способом захисту прав позивача буде відновлення становища позивача, що існувало до здійснення протиправних дій відповідачем.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
Зважаючи на це, перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, є протиправним, оскільки знову обмежує гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті ним раніше.
Поряд з цим суд оцінює критично покликання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 не було окремо прописано відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно знову застосував обмеження 70 %.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Зважаючи на це, відповідач повинен при кожному наступному перерахунку пенсії позивача застосовувати належний відсоток розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, право на який останній здобув задовго до внесення відповідних змін до закону, а саме 89%.
Враховуючи це, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року виходячи із розміру 89% грошового забезпечення.
З урахуванням рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 по справі №560/1467/20, від 21 грудня 2020 по справі №560/6154/20 та висновків Верховного Суду суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність проведеного перерахунку, зважаючи на що позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Таким чином, необхідно стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/813 від 31 липня 2020 року відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення з 01.04.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/813 від 31 липня 2020 року з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук