Рішення № 98242120, 12.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
540/1812/21
Номер документу
98242120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1812/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% під час перерахунку, який здійснено відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №71/Х-213/1/60 від 11.08.2020р., виготовленої УСБУ в Херсонській області;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 85% від розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці про склад грошового забезпечення №71/Х-213/1/60 від 11.08.2020р., виготовленої УСБУ у Херсонській області з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6480 грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3550 грн., надбавка за особливості проходження служби (45%) - 5148,23 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 972 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (5%) - 324 грн., преміювання (10%) - 648 грн. (усього - 18 532, 73 грн.), розрахованих згідно з постановою КМУ №704 від 30 08.2017р., відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04,1992р., ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р., із врахуванням раніше виплачених сум, із 01.04.2019р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем неправомірно при перерахунку пенсії зменшено відсоток обчислення з 85% до 70% грошового забезпечення. Вказує, що з 01.01.2018р. отримував пенсію з розрахунку 85% сум грошового забезпечення. Зазначає, що після призначення йому пенсії у ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були внесені зміни, в результаті яких пенсія призначається в розмірі до 70% грошового забезпечення. Вважає, що оскільки перерахунок пенсії пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийнято після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища.

Ухвалою суду від 30.04.2021р. провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

20.05.2021р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого останній просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що з дня набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом №2262. Тому ГУ ПФУ в Херсонській області здійснюється перерахунок пенсії, призначеної позивачу, в порядку та в строки, визначені постановою КМУ №103. Сума перерахованих пенсій для виплати обчислюється органами ПФУ станом на 01.04.2019р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету. Пенсія позивачу призначена за вислугу років відповідно до вимог Закону №2262 із змінами, які діяли на день призначення пенсії. Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату з якої переглядається її розмір, то максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 85%, як того вимагає позивач. Крім того, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим спеціальним званням. Вважає, що пенсія позивачу перерахована та виплачується згідно з вимогами законодавства України та на підставі наданих уповноваженим органом документів.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачу відповідно до Закону №2262-ХІІ з 21.12.2008р. призначена пенсія за вислугу років з урахуванням 24 років 00 місяців 01 день вислуги в календарному обчисленні (4 роки 03 місяці 12 днів - в пільговому обчисленні; 02 роки 06 місяців 00 днів - навчанні у ВУЗ), в розмірі 85% від суми грошового забезпечення. Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області.

11.08.2020р. Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області виготовлено довідку №71/Х-213/1/60 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області для перерахунку пенсії.

Листом №3847-3738/Х-03/8-2100/20 ГУ ПФУ в Херсонській області проінформовано позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку його пенсії на підставі відповідної довідки.

Не погодившись із означеною позицією пенсійного органу, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.01.2021р. по справі №540/3737/20, яке набрало законної сили 17.03.2021р., суд визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до довідки від 11.08.2020р. №71/Х-213/1/60, виданої УСБУ в Херсонській області. Зобов`язав ГУ ПФУ в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки від 11.08.2020р. №71/Х-213/1/60, виданої УСБУ в Херсонській області, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6480,00 грн, оклад за військовим званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 3550,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (45%) - 5148,23 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 972,00 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (5%) - 324,00 грн, преміювання (10%) - 648,00 грн (всього - 18532,73 грн), розрахованих згідно з постановою КМУ від 30.08.2017р. №704, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Загону України від 09.04.1992р. №2262-XII, ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р., із врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.04.2019р. Стягнув на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.

Згідно листа ГУ ПФУ в Херсонській області від 14.04.2021р. №2100-0307-8/18234, що міститься в матеріалах справи, відповідачем перераховано ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки УСБУ в Херсонській області №71/Х-213/1/60. Однак при перерахунку враховано положення ст. ст. 13, 43 Закону №2262 в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії. Розмір перерахованої пенсії становить 12972,91 грн.

З наведеної відповіді та відзиву відповідача вбачається, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р. на підставі довідки УСБУ в Херсонській області №71/Х-213/1/60 відповідачем використано відсоток від розміру грошового забезпечення - 70% замість раніше призначених 85%.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Таким чином, предметом цього спору є зменшення відсоткового розміру основного розміру пенсії позивача під час перерахунку.

Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою № 704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Пунктом 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З аналізу наведеного суд робить висновок, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день її призначення.

Як встановлено судом, пенсія позивачу призначена з 21.12.2008р. у розмірі 85% грошового забезпечення. Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

8 липня 2011 року прийнято Закон № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

З урахуванням наведеного, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, адже ці зміни стосуються призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, що відповідає принципу незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

З аналізу наведеного суд робить висновок, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанов Кабінету Міністрів України № 704 та № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019р. на підставі довідки УСБУ в Херсонській області від 11.08.2020р. №71/Х-213/1/60 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, здійсненого на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.01.2021р. по справі № 540/3737/20, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка стосується саме призначення пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача з 85% грошового забезпечення до 70% при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019р.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019р. у зразковій справі №240/5401/18. Велика Палата Верховного Суду за наслідками розгляду апеляційної скарги 16.10.2019р. підтримала та залишила в силі вищезгадане рішення.

З огляду на викладене, позовні вимоги, згідно яких позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 85% грошового забезпечення до 70% при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019р., підлягають задоволенню.

Позовні вимоги в частині перерахунку пенсії позивача на підставі довідки УСБУ від 11.08.2020р. №71/Х-213/1/60 із зазначенням усіх її складових задоволенню не підлягає, так як рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.01.2021р. (справа №540/3737/20), яке набрало законної сили, відповідні правовідносини вже врегульовано, тому вони не можуть вважатися спірними.

Підсумовуючи викладене, позовні вимог підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи задоволення основної частини позовних вимог та на підставі ст. 139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у сумі 908 грн.

Варто зауважити на тому, що у період з 27.05.2021р. по 08.06.2021р. включно головуючий суддя по справі був тимчасово непрацездатним, а з 09.06.2021р. по 09.07.2021р. включно перебував у відпустці (10-11.07.2021р. включно - вихідні дні), у зв`язку із чим судове рішення ухвалено датою, що вказана у його вступній частині.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% під час перерахунку, який здійснено згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/Х-213/1/60 від 11.08.2020р., виготовленої Управлінням СБУ в Херсонській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 85% від розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці про склад грошового забезпечення №71/Х-213/1/60 від 11.08.2020р., виготовленої УСБУ у Херсонській області з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. № 704, відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, із врахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 112010201