
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 р. № 520/7820/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Харківський коксовий завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
В С Т А Н О В И В:
Державна служба геології та надр України звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу накористування надрами №4523 від 30.11.2007, наданого Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4523 від 30.11.2007 та як додаток до спеціального дозволу, укладено угоду про умови користування надрами. Відповідно до зазначеної угоди, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин. Позивачем встановлено, що відповідачем в порушення вимог угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Ухвала суду направлена відповідачу за адресою, вказаною в адміністративному позові та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте повернута на адресу суду з відміткою "за закінчення терміну зберігання".
Відповідно до положень п. 1 ч. 4 ст. 124 КАС України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином. У відповідності з ч.11 ст.126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" надано спеціальний дозвіл на користування №4523 від 30.11.2007, з метою видобування підземних вод для централізованого та нецентралізованого водопостачання, технічних цілей.
Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" листом від 25.08.2020 №03/303-2487 повідомили позивача про суб`єктів господарювання, які не направили статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.
Відтак, відповідно до наданого переліку Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" не подало щорічну звітність за 2019 рік за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр.
Внаслідок цього, наказом Державної служби геодезії та надр України від 09.09.2020 №391 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень", зупинено дію спеціального дозволу Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" та надано 15 календарних днів на усунення порушень.
Листом Державної служби геології та надр України від 15.09.2020 №13894/07-01-20 Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" повідомлено про вказаний наказ, шляхом направлення на адресу користувача рекомендованої поштової кореспонденції. Однак, вказаний лист повернувся на адресу відповідача у зв`язку із неврученням адресату, причина поверненя - "за закінченням терміну зберігання".
Листом від 17.09.2020 №10055/5/99-00-04-03-01-05, Державна податкова служба просила позивача, у зв`язку із тим, що відповідач своєчасно не вносив суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (протягом 6 місяців), та не виконувала податкові зобов`язання (неподання податкової звітності), розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Окрім цього, повідомило, що Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" має заборгованість перед бюджетом станом на 19.11.2019 - 24,9 тис. грн.
Наказом Державної служби геології та надр України від 21.10.2020 №466 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", внесено зміни до наказу від 09.09.2020 №391 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано відповідачу 30 днів для усунення вказаних порушень.
Позивач, листом від 27.10.2020 № 15985/01/07-20 повідомив суб`єкта господарювання про внесення змін до наказу від 09.09.2020 №391 та роз`яснив наслідки невиконання зазначеного наказу. Однак, конверт з поштовою кореспонденцією повернувся на адресу контролюючого органу з відміткою про повернення у зв`язку з причиною - "за закінченням терміну зберігання".
Листом від 09.11.2020 року № 03/303-3477 Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" повторно повідомило позивача про те, що суб`єкт господарювання - Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод", так і не направило статистичну звітність за формами 5-гр. 6-гр, 7-гр за 2019 рік, а відтак порушення залишилось не усунутим.
З метою інформування відповідача про намір анулювання права користування надрами, Державна служба геології та надр України направила лист від 18.12.2020 № 19192/01/07-20, в якому запропонувала суб`єкту господарювання у 15 денний строк надати до владного суб`єкта власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами №4523 віж 30.11.2007 та №5696 від 28.12.2012.
Однак, станом на подачу позовної заяви, Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" не скористалося своїм правом для надання пояснення щодо вказаного питання.
Важаючи, що відповідач порушив вимоги законодавства щодо користування надрами, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011 (далі-Положення).
Згідно з підпунктом 18 пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам дозволу на користування ділянкою надр, процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).
Так, Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4523 від 30.11.2007, невід`ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами.
Відповідно до Угоди, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615 тощо.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
У зв`язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон).
Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
За нормами п.6 ст. 24 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі якщо надрокористувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Із матеріалів справи вбачається, що листом Державного науково-виробничого підприємства Державний інформаційний геологічний фонд України (далі - ДНВП Геоінформ України) №03/303-2487 від 25.08.2020 надано перелік надрокористувачів, які не подали звітні баланси запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік до ДНВП "Геоінформ України".
Враховуючи те, що суб`єктом господарювання не було вчинено жодних дій для усунення порушень щодо неподання звітності та погашення боргу перед бюджетом за рентну плату за користування надрами, Держгеонадра України відповідно до положень пп.6 ст.24 Кодексу України про надра та п.23 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої дії дозволу, власником якого є відповідач.
З огладу на те, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Керуючись частиною другою статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра-використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Судом встановлено, що позивач вчасно та у встановлений законодавством спосіб повідомляв суб`єкта господарювання про наслідки неусунення порушень, однак Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" не отримувало з власної ініціативи рекомендовану поштову кореспондецію.
Суд звертає увагу, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.
Відповідачем не надано до суду доказів про усунення у встановлений термін порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами №4523 від 30.11.2007 наданого Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" обґрунтована та підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 14, 243-246, 257, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 37536031) до Приватного акціонерного товариства "Харківський коксовий завод" (Набережна Червоношкільна, буд. 24, м. Харків, 61010, ЄДРПОУ 24481702) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу накористування надрами №4523 від 30.11.2007, наданого Приватному акціонерному товариству "Харківський коксовий завод" (Набережна Червоношкільна, буд. 24, м. Харків, 61010, ЄДРПОУ 24481702).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Горшкова