
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1875/21
06 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Паряк Т.Д.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Алексанян С.Ж.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської районної державної адміністрації про стягнення невиплаченої грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської районної державної адміністрації (надалі, відповідач), в якому просив стягнути з Тернопільської районної державної адміністрації (єдиного казначейського рахунку) суму невиплаченої грошової допомоги за 2021 в сумі 9207,19 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що працюючи на посаді виконувача обов`язків, адміністратора центру надання адміністративних послуг Збаразької районної державної адміністрації та будучи державним службовцем, 14.01.2021 року він написав заяву про надання частини щорічної основної відпустки та виплату грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати та звернувся до голови Збаразької районної державної адміністрації ОСОБА_2 , який цю заяву підписав. Позивач зазначив, що 16.01.2021 було видано розпорядження за № 7-від «Про надання відпусток», в якому йому було надано частину щорічної основної відпустки за відпрацьований період з 26.06.2020 по 25.06.2021 тривалістю 5 календарних днів з 21 по 25 січня 2021 року з виплатою грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати. Вказав, що відповідні бухгалтерські документи (платіжні доручення, відомість виплати зарплати за січень, розрахункова відомість із заробітної плати) щодо зазначеної виплати були підготовлені та подані голові комісії з припинення структурних підрозділів райдержадміністрації в результаті реорганізації шляхом приєднання ОСОБА_3 . Однак, просить врахувати, що виплату грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати проведено не було.
Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду. У вказаний судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 26.05.2021 о 11:00 год.
У строк, встановлений судом, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що за результатами перевірки Тернопільською обласною державною адміністрацією встановлено, що п.п. 1 та 5 розпорядження голови Збаразької районної державної адміністрації від 16.01.2021 р. №7- від «Про надання відпусток» суперечить законам України «Про державну службу» та «Про адміністративні послуги». Вказав, що ОСОБА_1 обіймав посаду адміністратора Центру надання адміністративних послуг, що був структурним підрозділом із статусом юридичної особи Збаразької районної державної адміністрації, що перебувала в стані припинення. Отже, вважає, що голова Тернопільської районної державної адміністрації не був наділений повноваження щодо надання додаткової відпустки.
26.05.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 01.07.2021 о 09:30 год.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21.05.2021 року № 342/01.02-01 "Про скасування окремих пунктів розпорядження голови Збаразької районної державної адміністрації" скасовуються пункти 1 та 5 розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.01.2021 р. № 7-від "Про надання відпусток". Вказав, що зазначене Розпорядження прийнято відповідно до ст.ст. 6, 7, 33, 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Законів України „Про державну службу”, "Про адміністративні послуги" та враховуючи лист Тернопільської районної державної адміністрації від 20.05.2021 №02-839/01-12. Однак, вважає, що у розпорядженні не зазначено посилань на матеріали перевірки, що проводилась Тернопільською обласною державною адміністрацією, що встановила невідповідність пунктів І та 5 розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.01.2021 р. № 7-від, а враховано лист Тернопільської районної державної адміністрації від 20.05.2021 № 02-839/01-12. Просить врахувати, що відповідачем не зазначається хто позивачу, як виконувачу обов`язків начальника Центру надання адміністративних послуг Збаразької районної державної адміністрації повинен надавати таку відпустку.
01.07.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 06.07.2021 о 09:30 год.
06.07.2021 у відкритому судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.
Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву, додаткових поясненнях.
Судом встановлено, що у відповідності до Розпорядження Голови Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області від 16.01.2021 №7-від, ОСОБА_1 , виконувачу обов`язків начальника, адміністраторові Центру надання адміністративних послуг райдержадміністрації надано частину основної щорічної відпустки за відпрацьований період з 26.06.2020 по 25.06.2021 тривалістю 5 календарних днів з 21 по 25 січня 2021 року з виплатою грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Згідно Наказу Центру надання адміністративних послуг Збаразької районної державної адміністрації №1-к від 31.03.2021, позивача звільнено з посади адміністратора Центру надання адміністративних послуг Збаразької районної державної адміністрації 01.04.2021 у зв`язку з реорганізацією Збаразької районної державної адміністрації та скороченням чисельності працівників на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".
Крім цього, 30.03.2021 позивач звернувся із заявою до Голови Тернопільської районної державної адміністрації, в якій просив надати невиплачену додаткову відпустку тривалістю 75 календарних днів з 01.04.2021.
У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 26.04.2021 №02-82/01-14 повідомив позивача про те, що у районної державної адміністрації відсутні повноваження для розгляду та задоволення звернення позивача.
Оскільки виплату грошової допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати позивачу проведено не було, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Не погоджуючись з таким рішеннями, позивач звернувся за захистом свої прав до суду.
Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга ст. 19 Конституції України).
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-УІІІ.
Так, згідно статті 57 Закону України «Про державну службу», державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Статтею 59 Закону передбачено, що щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.
Так, згідно зі статтею 12 Закону України «Про відпустки», щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.
Водночас, відповідно до статті 2 Закону України «Про відпустки», право на відпустки забезпечується: гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
За змістом ст.3 Закону України "Про відпустки", за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки.
Крім цього, відповідно до Порядку надання державним службовцям додаткових оплачуваних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. № 270 (надалі, Порядок), додаткова відпустка, яка надається державним службовцям, належить до щорічних відпусток.
Додаткова відпустка надається державним службовцям одночасно із щорічною основною оплачуваною відпусткою або окремо від неї за згодою між державним службовцем і керівником державної служби в державному органі відповідно до затвердженого графіка відпусток.
Як слідує з матеріалів справи, п. 5 Розпорядження Голови Збаразької районної державної адміністрації від 16.01.2021 р. №7- від «Про надання відпусток», позивачу надано частину щорічної відпустки тривалістю 5 днів.
Однак, Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації №342/01.02-01 від 21.05.2021 «Про скасування окремих пунктів розпорядження голови Збаразької районної державної адміністрації» скасовано вказаний пункт.
Суд зазначає, що серед підстав для прийняття вказаного Розпорядження зазначено ст.ст.6,7,33,43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", закони України "Про державну службу", "Про адміністративні послуги", враховуючи лист Тернопільської районної державної адміністрації від 20.05.2021 №0-839/01-12, з метою усунення порушень вимог чинного законодавства.
Так, відповідно до частин першої, третьої статті 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Поряд з цим, доказів оскарження Розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21.05.2021 №342/01.02-01 позивачем до суду не подано, та судом не здобуто.
Отже, на думку суду, оскільки Розпорядженням Голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21.05.2021 №342/01.02-01, як головою місцевої державної адміністрації вищого рівня, скасовано пункти 1 і 5 розпорядження голови Збаразької районної адміністрації від 16.01.2021 №7-від "Про надання відпусток", то відсутні підстави для стягнення невиплаченої грошової допомоги за 2021 рік в сумі 9207,19 грн.
При прийнятті рішення по суті спору, суд керується частиною другою статті 6 КАС України, якою передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю. Підстави для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської районної державної адміністрації про стягнення невиплаченої грошової допомоги - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано12 липня 2021 року.
Реквізити учасників справи: позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ); відповідач - Тернопільська районна державна адміністрація (місцезнаходження: Майдан Перемоги,1,м. Тернопіль,46009 код ЄДРПОУ/РНОКПП: 04058284).
Головуюча суддя Дерех Н.В.