
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2021 року Справа №480/2540/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у письмовому порядку в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2540/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.03.2021 №114481 про відмову у переході на пенсію за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 01.11.2002 по 25.03.2005, з 10.12.2005 по теперішній час в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 21.08.1986 по 10.01.1988, з 13.04.1988 по 01.01.1990 в ВАТ «Гумотехніка»; з 02.01.1990 по 28.02.1993 у Виробничому кооперативі «Вулкан» (в подальшому реорганізований в колективне підприємство «Вулкан»); з 01.03.1993 по 05.12.2001 в ВАТ «Гумотехніка», з 01.11.2002 по 25.03.2005 в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», з 10.12.2005 по сьогоднішній день в ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком з 17.12.2020, відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 16.11.2020 №902-К, виданої ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1".
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у грудні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії (перехід на пенсію) за віком на пільгових умовах. Проте відповідач відмовив у переході на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 у зв`язку з відсутністю необхідних 28 років страхового стажу та 12 років 6 місяців по списку №2. Позивач вважає таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області у переході на пенсію на пільгових умовах протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 02.04.2021 позовну заяву залишено без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 14.04.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 16.06.2021, враховуючи обсяг та характер наданих доказів, якими учасники справи підтверджують свої доводи та заперечення, суд вирішив проводити подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що рішенням № 114481 від 12.03.2021 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закон - №1058-ІУ у зв`язку з відсутністю необхідних 28 років страхового стажу та 12 років 6 місяців по Списку №2 (наявний страховий стаж 16 років 10 місяців 2 дні, пільговий стаж відсутній). Тому право на призначення пенсії за наданими документами матимете після досягнення віку 60 років та звернення до управління.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Разом з цим, від позивача та представника відповідача до суду надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності учасників судового процесу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 02.03.2005 позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену внаслідок загального захворювання. З 01.02.2016 пенсія призначена довічно.
17.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення (перехід) пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 (а.с.145).
Рішенням від 12.03.2021 №114481 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) у зв`язку з відсутністю необхідних 28 років страхового стажу та 12 років 6 місяців по Списку №2 (наявний страховий стаж 16 років 10 місяців 2 дні, пільговий стаж відсутній). Також відповідачем зазначено, що період роботи в Російській Федерації з 2002 року по теперішній час не врахований, оскільки відповідно до ст. 6 Угоди про гарантії прав громадян держав- учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 передбачено, що стаж набутий на території будь-якою з держав учасниць вищезазначеної Угоди та заробітна плата за цей період враховується лише при призначенні пенсії (а.с.16)
Про прийняте рішення позивача повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.03.2021 №1800-0305-8/14589 (а.с.15).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058).
Згідно статті 10 Закону № 1058 особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності та у зв`язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому за власним бажанням можна змінити вид пенсії.
Відповідно до статті 45 зазначеного Закону № 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється із дня подання заяви з усіма необхідними документами на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, які отримали органи Пенсійного фонду України.
Під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону 1058 (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується показник середньої заробітної плати за три попередні роки.
Відповідно до записів трудової книжки позивач (а.с.22-23), ОСОБА_1 , працював:
з 21.08.1986 по 10.01.1988 на посаді електромонтера електрообладнання 3 розряду електроцеху в ВАТ «Гумотехніка»;
з 13.04.1988 по 01.01.1990 на посаді вальцювальника гумових сумішей в ВАТ «Гумотехніка»;
з 02.01.1990 по 28.02.1993 на посаді вальцювальника гумових сумішей Виробничого кооперативу «Вулкан» (в подальшому реорганізований в колективне підприємство «Вулкан»);
з 01.03.1993 по 07.07.1998 на посаді вальцювальника гумових сумішей 4 розряду цеху «ФТ№2» ВАТ «Гумотехніка»;
з 08.07.1998 по 06.12.2001 на посаді слюсаря - ремонтника дільниці нової техніки, дільниці механізації, ремонтно-механічного цеху;
з 01.11.2002 по 11.10.2004 на посаді муляра 4 розряду вахтовим методом роботи, на підприємстві ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1»;
з 12.10.2004 по 25.03.2005 працював електрозварювальником ручної зварки в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1».
з 10.12.2005 по 31.05.2007 працював муляром 4 розряду в бригаді мулярів в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1».
з 01.06.2007 і по сьогоднішній день позивач, ОСОБА_1 , працює електрозварювальником ручного зварювання в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1» 4 розряду.
Згідно з нормами статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби,, навчання, а також архівних установ.
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Використання норм Постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників. Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону №1058, є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках №№ 1, 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.
Позивачем для призначення пенсії на пільгових умовах, окрім заяви та трудової книжки НОМЕР_1 , до органу Пенсійного фонду були надані документи, що підтверджують факт перебування на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, а саме: військовий квиток № НОМЕР_2 ; диплом про навчання № НОМЕР_3 ; довідка про заробітку плату за період страхового стажу до 01.07.2000 за №24701, №2470/2, №2470/3, що видані Архівним відділом Сумської міської ради; довідку про джерела доходів з 01.07.2000 №902 Російська Федерація; довідки, що визначається право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників + атестація робочих місць та накази підприємства №826-К, №827-к; 828-к; №901-к Російська Федерація; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників + атестації робочих місць та накази підприємства №2470, №2470/4, №2470/5, №2470/6, №2470/7, №16 видані Архівним відділом Сумської міської ради.
Таким чином, наявність відповідного трудового стажу ОСОБА_1 підтверджується записами в трудовій книжці, архівними довідками та довідками, які надало ЗАТ “Химкинское СМУ МОИС-1».
Згідно з нормами ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими та важкими умовами праці передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону, яка встановлює, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Як встановлено судом, у трудовій книжці наявні записи про роботу вальцювальника гумових сумішей 4 розряду, слюсаря-ремонтника у Виробничому кооперативі ‘‘Вулкан” ( в подальшому реорганізоване в колективне підприємство “Вулкан” та у ВАТ «Гумотехніка»).
Згідно архівної довідки Виконавчого комітету Сумської міської ради від 19.11.2020 №2470, у наказах з особового складу ВАТ «Гумотехніка» за 1986-1990, 1993-2000 роки накази про переведення ОСОБА_1 на неповний робочий день та надання йому відпусток без збереження заробітної плати немає (а.с.25-26).
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форми власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестацію робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці від 01.09.1992 №41. Відповідно до зазначених нормативно-правових актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником, або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові і безпечні умови праці, пільгове забезпечення . пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), при визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Підпунктом 4.3 п.4 Порядку №383 передбачено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестацію робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Відповідно до підпункту 4.2 п.4 Порядку №383 проведення атестації робочих місць за умовами праці результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо в продож цього часу на даному підприємстві не змінилися
Наказом Сумського відкритого акціонерного товариства «Гумотехніка» від 15.02.1995 №16 на підставі проведеної атестації робочих місць, затверджено списки атестованих професій і посад по умовах праці, до яких включено також електромонтер електрообладнання, вальцювальник гумових сумішей, слюсар-ремонтник, які віднесені до переліку робіт, зайнятість на яких дає право пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2.
Відповідно до частини 2 ст. 10 Закону України «Про зайнятість населення», права громадян України, які працюють за кордоном, захищаються законодавством України та держави перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з Українським законодавством, ратифіковані парламентом міжнародні договори з питань соціального забезпечення, є частиною законодавства про пенсійне забезпечення в Україні.
Міждержавна Угода між урядом України та урядом Російської Федерації від 14 березня 1993 року «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн», встановлює, що питання пенсійного забезпечення регулюється Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі. Вказана Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлено чи буде встановлено законодавством держав-учасниць Угоди.
Згідно з пунктом 6 зазначеної Угоди, яка набрала законної сили з 13 березня 1992 року, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсії на пільгових умовах та за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь- якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання сили цією угодою.
Зі змісту наведених положень Угоди, можно зробити висновок, що її положення розповсюджуються також і на питання пов`язані із зарахуванням періодів роботи на території інших держав до страхового стажу та обчислення пенсій, пов`язаних і з їх перерахунком. Наведене також підтверджує, що діюче в Україні пенсійне законодавство передбачає, що у разі, якщо пенсія призначена на території України, а особа працювала на території Російської Федерації або на підприємстві зареєстрованому на території Російської Федерації після 13 березня 1992 року, то цей стаж має враховуватися на території України як власний страховий (трудовий) стаж, хоча пенсійні внески сплачувалися в Росії, але вони не передаються в разі переїзду працівника в іншу державу. Тобто існує гарантія врахування страхового (трудового) стажу кожної із сторін при призначенні пенсії на її території без перерахування страхових внесків.
Крім того, відповідно до статті 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року документи, що необхідні для пенсійного забезпечення, видані в установленому порядку на території держав-учасниць, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.
Судом встановлено, що позивач працював:
- у періоди з 01.11.2002 по 11.10.2004 та з 10.12.2005 по 31.05.2007 постійно, повний робочий день, працював на посаді «Муляра» в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», передбаченої розділом XXVII «Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння, реставрація і ремонт будівель, споруд та інших об`єктів» кодом позиції 2290000а-12680 Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10;
- у період з 12.10.2004 по 25.03.2005. та з 01.06.2007 по сьогоднішній день постійно, повний робочий день, працює на посаді «Електрозварювальних ручної зварки» в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», передбаченої розділом XXXІІІ «Загальні професії» кодом позиції 23200000-19906 Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10.
Зазначене підтверджується записами в трудові книжці позивача, проведеними ЗАТ “Химкинское СМУ МОИС-1” (Російська Федерація) атестаціями робочих місць, переліку робочих місць і результатів їх атестації за умовами праці за 2001, 2006, 2012 та 2017 роки, факт роботи на яких, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Абзацами 2 та 3 статті 6 Угоди між урядом України і урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14 січня 1993 року та частини 2 статті 4 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15 квітня 1994 року, підписаної урядами держав: Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, Республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан. Киргизької Республіки. Республіки Молдова, Російської Федерації, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, якими передбачено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначаються сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ГІФУ від 25 листопада 2005року N 22-1. особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку. Пріоритет міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлюється Законом України «Про міжнародні договори України». Частина 1 статті 19 цього Закону передбачає, що «чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства»; а частина 2 цієї статті встановлює правило, згідно з яким «якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору».
Вищезазначене твердження ґрунтується також на ст. 27 Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969року, учасницею якої є Україна: «...учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору».
Відповідно до норм частини першої статті 24 Закону України від 09.07.2003 року № 1058- IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з положеннями частини третьої зазначеної статті страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону № 1058-XV.
Так, абзацом 1 частини першої статті 20 Закону № 1058-XV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі
Відповідно до положень частини другої зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з нормами частини десятої вищенаведеної статті Закону, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Нормами статті 106 Закону № 1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як зазначив Європейський Суд з прав людини у справі Latvia (п.77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18.02.2009 р.) стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак, якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою внесків ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції для осіб, що відповідають пропонованим до благоотримувачів вимогам.
У справі Будченко проти України (рішення від 24 квітня 2014 року, заява № 38677/06) ЄСПЛ також зазначив, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам. Також, слід зазначити, що відповідно до пункту 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Отже враховуючи вищевикладене, та той факт, що позивач працював за трудовим договором на підприємстві, зареєстрованому на території Російської Федерації, та за нього здійснювалося відрахування страхових внесків, відмова головного управління щодо перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем довідки від 16.11.2020 №902-К, виданої ЗАТ «Химкинськое СМУ МОИС-1» є необгрунтованою.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області були відсутні підстави для не зарахування до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 01.11.2002 по 25.03.2005, з 10.12.2005 по теперішній час в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1» та не зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 21.08.1986 по 10.01.1988, з 13.04.1988 по 01.01.1990 в ВАТ «Гумотехніка»; з 02.01.1990 по 28.02.1993 у Виробничому кооперативі «Вулкан» (в подальшому реорганізований в колективне підприємство «Вулкан»); з 01.03.1993 по 06.12.2001 в ВАТ «Гумотехніка», з 01.11.2002 по 25.03.2005 в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», з 10.12.2005 по сьогоднішній день в ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1".
Таким чином позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 12.03.2021 №114481 про відмову у переході на пенсію за віком, зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу періоди роботи з 01.11.2002 по 25.03.2005, з 10.12.2005 по теперішній час в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1» та зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 21.08.1986 по 10.01.1988, з 13.04.1988 по 01.01.1990 в ВАТ «Гумотехніка»; з 02.01.1990 по 28.02.1993 у Виробничому кооперативі «Вулкан» (в подальшому реорганізований в колективне підприємство «Вулкан»); з 01.03.1993 по 05.12.2001 в ВАТ «Гумотехніка», з 01.11.2002 по 25.03.2005 в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», з 10.12.2005 по сьогоднішній день в ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1", суд вважає обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Водночас, що стосується позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком з 17.12.2020, відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 16.11.2020 №902-К, виданої ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1", суд виходить з того, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Питання про наявність підстав для призначення пенсії або переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду - ГУ ПФУ в Сумській області, і, за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.
При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
За таких обставин, вимоги позивача в зазначеній частині суд залишає без задоволення.
Водночас суд, з метою ефективного поновлення прав позивача, вважає за необхідне, керуючись приписами частини другої статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.12.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням довідки про заробітну плату від 16.11.2020 №902-К, виданої ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1" та висновків суду викладених в даній справі.
За вищевикладених обставин, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 2724,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.03.2021 №114481 про відмову у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) періоди роботи з 01.11.2002 по 25.03.2005, з 10.12.2005 по теперішній час в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) періоди роботи з 21.08.1986 по 10.01.1988, з 13.04.1988 по 01.01.1990 в ВАТ «Гумотехніка»; з 02.01.1990 по 28.02.1993 у Виробничому кооперативі «Вулкан» (в подальшому реорганізований в колективне підприємство «Вулкан»); з 01.03.1993 по 06.12.2001 в ВАТ «Гумотехніка», з 01.11.2002 по 25.03.2005 в ЗАТ «Химкинское СМУ МОИС-1», з 10.12.2005 по сьогоднішній день в ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 17.12.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням довідки про заробітну плату від 16.11.2020 №902-К, виданої ЗАТ "Химкинское СМУ МОИС-1" та висновків суду викладених в даній справі.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) суму судового збору в розмірі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець