
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2588/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Листопад О.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
24 березня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (надалі - відповідач, ВККН), в якій просить:
- визнати протиправним рішення №3 Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України від 27.11.2020 в частині відмови допуску ОСОБА_1 до складання кваліфікаційного іспиту на право зайняття нотаріальною діяльністю;
- зобов`язати Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату при Міністерстві юстиції України допустити ОСОБА_1 до складання кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю на підставі документів особової справи;
- зобов`язати Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату при Міністерстві юстиції України у місячний строк подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуваним рішенням №3 від 27.11.2020 відмовлено позивачу у допуску до складання кваліфікаційного іспиту у зв`язку з тим, що документи направлені з порушенням вимог статті 3 Закону України "Про нотаріат". Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що відповідачем невірно розраховано стаж роботи позивача у сфері права.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року суд перейшов до розгляду справи №440/2588/21 за правилами загального позовного провадження.
15 квітня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 129-136/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що позивач надав пакет документів з яких встановлено, що ОСОБА_1 не має достатнього стажу роботи у сфері права не менше 6 років, оскільки записи щодо роботи за спеціальністю та записи, що підтверджували б здійснення професійної діяльності позивача за фахом, окрім роботи на посаді помічника нотаріуса протягом 3 років, відсутні, що свідчить про невідповідність поданих документів статті 3 Закону України "Про нотаріат".
28 квітня 2021 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій позивач зазначає, що у період з 08.11.2002 по 03.12.2008 проходив військову службу на посадах юрисконсульта та старшого юрисконсульта підрозділів Центрального управління Служби безпеки України, виконання службових обов`язків на яких за своїм змістом передбачало розробку та застосування норм права і носило систематичний характер, тобто відносились до стажу роботи у сфері права.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 травня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 01 липня 2021 року позивач вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі; представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення позивача представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою від 06.11.2020 (вх. №40870-24-20 від 06.11.2020) з проханням внести подання до ВККН про допуск до складання кваліфікаційного іспиту /а.с. 78/. До вказаної заяви було додано: копію паспорта, копію довідки про відсутність судимості, копію диплома спеціаліста, копію трудової книжки ОСОБА_1 , копію довідки Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 10.09.2017 №66/24/1/Ш-564/12, копію трудового договору між працівником та фізичною особою від 10.10.2017 та копію договору від 31.10.2018 про внесення змін до трудового договору між працівником та фізичною особою /а.с. 79-128/.
Північно-Східним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Суми) складено на направлено до ВККН подання від 11.11.2020 №9025/06.3/1/20 про допуск ОСОБА_1 до складання кваліфікаційного іспиту, до якого додано особову справу ОСОБА_1 на 44 арк. /а.с. 80-102/.
Розглянувши подання територіальних органів Міністерства юстиції про допуск осіб до складання кваліфікаційного іспиту, Вища кваліфікаційна комісія нотаріату при Міністерстві юстиції України прийняла рішення №3 від 27.11.2020 про відмову у допуску до складання кваліфікаційного іспиту таким особам, зокрема, ОСОБА_1 (документи направлені з порушенням вимог статті 3 Закону України "Про нотаріат") /а.с.74/.
Позивач не погодився з рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату №3 від 27.11.2020 в частині відмови йому у допуску до складання кваліфікаційного іспиту, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд дійшов наступних висновків.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні визначає Закон України "Про нотаріат" №3425-XII від 02 вересня 1993 року /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон №3425-XII/, відповідно до статті 2 якого правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України.
Частиною 1 статті 3 Закону №3425-XII визначено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Частиною 2 статті 3 Закону №3425-XII встановлено, що нотаріусом може бути громадянин України, якому присуджено ступінь вищої юридичної освіти не нижче магістра, який володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку (крім реабілітованої особи), особа, дієздатність якої обмежена, або особа, визнана недієздатною.
Згідно з приписами статті 10 Закону №3425-XII для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату. Персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджується наказом Міністерства юстиції України.
Строк повноважень персонального складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату становить три роки, починаючи з дня його затвердження.
Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату затверджується Кабінетом Міністрів України.
За наявності стажу роботи, визначеного у частині другій статті 3 цього Закону, особи, які мають намір скласти кваліфікаційний іспит на право на зайняття нотаріальною діяльністю, допускаються Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату до його складання на підставі подання відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.
Порядок допуску до складання кваліфікаційних іспитів та їх проведення встановлюється Міністерством юстиції України.
Завдання, функції та порядок діяльності Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія), яка утворюється при Мін`юсті визначено Положенням про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 р. № 923 /надалі - Положення №923/.
Згідно з приписами пункту 4 цього Положення №923 комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, розглядає подання територіальних органів Мін`юсту про допуск осіб, які мають намір скласти кваліфікаційний іспит на право на зайняття нотаріальною діяльністю, до його складення.
Підпунктом 1 пункту 22 Положення №923 передбачено, що за результатами розгляду питання Комісія може ухвалити рішення про допуск або відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про нотаріат" розроблено і визначає процес складання особами кваліфікаційного іспиту у Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату Порядок допуску осіб до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 №1905/5 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 р. за № 926/19664 /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок №1905/5/.
За приписами пункту 2 Порядку №1905/5 Вища кваліфікаційна комісія нотаріату (далі - Комісія), зокрема, приймає рішення про допуск або відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту.
Пунктом 11 Порядку №1905/5 передбачено, що до складання кваліфікаційного іспиту допускаються особи, які:
мають вищу юридичну освіту зі ступенем не нижче магістра;
володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
мають стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, або у передбаченому Законом України "Про нотаріат" випадку успішно пройшли стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса;
мають намір скласти кваліфікаційний іспит для підтвердження кваліфікації;
не мають судимості.
Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що до складення кваліфікаційного іспиту допускається дієздатні громадяни України за сукупністю таких умов: присудження ступеню вищої юридичної освіти не нижче магістра; володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"; наявності стажу роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки; відсутність судимості за вчинення злочину.
Отже, однією з необхідних умов для допуску особи до складення кваліфікаційного іспиту є наявність у такої особи стажу роботи у сфері права не менш як шість років та з цього стажу роботи у сфері права має бути не менш як три роки стаж роботи помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори.
Відсутність стажу роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, є підставою для відмови особі у допуску до складання кваліфікаційного іспиту.
Закон на містить визначення "стаж роботи у сфері права", тому при визначенні стажу роботи у сфері права необхідно виходити з кваліфікаційних вимог до посади (зокрема, вимог про обов`язковість юридичної освіти) та з характеру діяльності, яка здійснювалася особою згідно посадової інструкції.
Позивач стверджує, що має необхідний стаж роботи у сфері права - не менш як шість років, а саме: 6 років з 08.11.2002 по 03.12.2008 проходив військову службу на посадах юрисконсульта та старшого юрисконсульта підрозділів Центрального управління Служби безпеки України; з 10.10.2017 донині обіймає посаду помічника нотаріуса.
Оцінюючи такі доводи позивача, суд виходить з наступного.
Трудовою книжкою ОСОБА_1 підтверджено та не заперечується відповідачем наступні трудові записи: 01.08.1990 ОСОБА_1 призваний на військову службу в Збройні Сили України (наказ №о11 від 01.08.1990); 03.12.2008 звільнений з військової служби Служби безпеки України (наказ №37-ос від 03.12.2008); 10.10.2017 прийнятий на посаду помічника нотаріуса (наказ №11/01-03 від 09.10.2017) /а.с.12,84-109/.
Відповідач не заперечую наявність у ОСОБА_1 стажу роботи у сфері права помічником нотаріуса не менш як три роки та відсутності судимості за вчинення злочину.
Водночас, відповідач заперечує наявності у ОСОБА_1 стажу роботи у сфері права не менш як шість років.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника
Аналогічна норма міститься в статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постанову КМУ від 12 серпня 1993 р. N 637).
У відповідності із цим Порядком для підтвердження страхового стажу особа може надати:
довідку з підприємства чи його правонаступника, а у разі їх відсутності - архівних установ. Слід зауважити, що така довідка в обов`язковому порядку повинна містити посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана;
виписки із наказів;
особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати;
трудові договори і угоди з відміткою про їх виконання;
наявні відомості в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування;
інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно довідки Управління Служби безпеки України в Полтавській області № 66/24/1/41-564/12 від 10.09.2017 зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу на посадах юрисконсульта та старшого юрисконсульта підрозділів Центрального управління Служби безпеки України в період з 08.11.2002 року по 03.12.2008 року /а.с 124/.
Але в порушення Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у вказаній довідці відсутні посилання на первинні документи на підстави яких водна видана.
Таким чином, позивач хоче перекласти на суд обов`язок встановлення йому трудового стажу без надання відповідних документів.
Із зазначеного в трудовій книжці позивача вбачається, що позивач працював помічником нотаріуса з 09.10.2017 та, відповідно, має стаж роботи помічником нотаріуса 3 року, що відповідає вимога статті 3 Закону №3425-XII. Також, вбачається, що з 01.08.1990 ОСОБА_1 призваний на військову службу в Збройні Сили України та з 03.12.2008 звільнений з військової служби Служби безпеки України.
Суд зазначає, що зміст запису трудової книжки ОСОБА_1 не містить відомостей щодо виду трудової діяльності під час проходження військової служби в Збройних Силах України.
Позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження того, що його діяльність під час проходження військової служби була діяльністю у сфері права, зокрема, передбачала нормотворчість, правозастосування, юридичне забезпечення, юридичне представництво, тощо.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що період проходження військової служби в Збройних Силах України в період з 01.08.1990 по 03.12.2008 правомірно не зараховано відповідачем до стажу роботи у сфері права, оскільки трудова книжка позивача, як основний документ, що підтверджує стаж роботи, не містить відомостей щодо виду трудової діяльності під час проходження військової служби в Збройних Силах України.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України №3 від 27.11.2020 про відмову у допуску до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 і прийнято на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Законом України "Про нотаріат" №3425-XII від 02 вересня 1993 року, а також з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто обґрунтовано.
При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (вул. Євгена Сверстюка, буд. 15, м.Київ, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 липня 2021 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко