
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 р. № 400/5011/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А,м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210, про:визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні йому до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки; зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, однак відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки у КП "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства", з з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", не зарахувавши вказані періоди роботи, оскільки відсутня сплата ними страхових внесків.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Відповідно до позиції відповідача, страж зараховується при обчисленні пенсії у
разі, якщо дотримано наступні умови: - з доходу застрахованої особи (працівника) сплачуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсіфне страхування; - страхувальником (роботодавцем) із загального фонду оплати праці по підприємству сплачується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Оскільки в індивідуальних відомостях позивача, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків цими підприємствами, то вказаний період роботи на даних підприємствах не зараховано до страхового стажу правомірно.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в порядку, передбаченому ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1959 року народження, перебуває на обліку у Головному управління ПФУ в Миколаївській області з 2008 року.
Відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_1 у період з 20.08.2002 по 30.11.2004 роки працював у Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства". З 01.10.2007 по 11.11.2016 роки працював у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Згідно архівної довідки про нарахування заробітної плати в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" у період з березня по листопад 2004 року, а також довідок, виданих КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", за період роботи з грудня 2004 по липень 2019 роки роботодавцем утримувався внесок до Пенсійного фонду.
08.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо зарахування до стажу роботи періодів роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" та Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
22.10.2020 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області надано відповідь на звернення позивачки та повідомлено, що до стахового стажу не враховано період його роботи у Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки, оскільки згідно з даними реєстру застрахованих осіб відсутня сплата страхових внесків цими підприємствами.
Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на
загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч.10 ст.20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як свідчать матеріали справи, позивач в період часу з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки працював у Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства", з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", що підтверджується копією трудової книжки.
Відповідач зазначає, що за вказані періоди КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" не сплачено страхові внески, тому позовні вимоги в частині зарахування до стахового стажу вказаного періоду є безпідставним. Проте, відмовляючи ОСОБА_1 у зарахуванні вищезазначеного періоду роботи до страхового стажу, відповідач у своєму рішенні від 22.10.2020 № 6240-6089/Ш-02/8-1400/20 зазначив, зокрема, що зарахувати період роботи з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки на КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та з 01.03.2004 по 30.11.204 на КП "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" немає законних підстав, так як страхові внески в зазначений період не сплачені.
Внаслідок невиконання КП "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства", КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах з
01.03.2004 по 30.11.2004 роки та з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата КП "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" та КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду..
На підставі вище викладеного, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 908,00 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 11.11.2016 роки та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за визначені періоди.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн, згідно квитанції від 05.11.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Мельник