
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/9185/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) 08.06.2021 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції України (далі - відповідач) з такими вимогами:
- зобов`язати Департамент патрульної поліції України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з березня 2016 року по 31.12.2017;
- зобов`язати Департамент патрульної поліції України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка повідомила, що проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області. Вказує, що Департамент патрульної поліції України за період з березня 2016 року по 31.12.2017 не здійснював їй нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, а також не проводив нараховування та виплати індексації грошового забезпечення, що була гарантована чинним законодавством. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здійснення зазначених виплат позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Суд ухвалою від 10.06.2021 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.
15.06.2021 до суду надійшов відзив Департаменту патрульної поліції України на адміністративний позов ОСОБА_1 . Відповідач позов не визнає, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Відповідач зазначає, що відповідно до норм Постанови №988 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Вказує, що наведений позивачкою розрахунок заборгованості з доплати за службу в нічний час є неправильним, оскільки позивачкою не враховано фактично відпрацьований час та норми пункту 11 розділу І Порядку №260 про те, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Відповідач вважає безпідставною вимогу позивача щодо стягнення з нього 3000 грн. витрат на правову допомогу з огляду не те, що позивач не надав жодного документу на підтвердження понесених витрат.
Представник позивача подав відповідь на відзив, наголосив, що позивачка заявила вимогу щодо стягнення доплати за службу в нічний час за період з листопада 2015 року по 31.12.2017.
Суд з`ясував зміст та підстави позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 проходила службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Відповідно до інформації щодо кількості нічних змін ОСОБА_1 за період з 22.02.2016 по 31.12.2017 включно, підписаної начальником УПП у Львівській області Департаменту патрульної поліції Пилипенком Р., у 2016 році (березень-грудень 2016 року) позивачка відпрацювала 55 нічних змін; у 2017 році (січень-грудень 2017 року) позивачка відпрацювала 56 нічних змін.
Відповідно до відомостей про грошове забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась доплата за службу в нічний час, а індексація грошового забезпечення вперше нарахована в листопаді 2017 року.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №580-VIII у складі поліції функціонують: 1) кримінальна поліція; 2) патрульна поліція; 3) органи досудового розслідування; 4) поліція охорони; 5) спеціальна поліція; 6) поліція особливого призначення.
Згідно з частиною першою статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до норм статті 94 Закону №580-VIII:
Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (частина перша).
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга).
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), в пункті першому котрої установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, зокрема, доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Пунктом 2 наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 розділу І Порядку визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.
Пунктом 11 розділу ІІ Порядку визначено, що поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Відповідно до частина п`ятої норм статті 94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).
Стаття 4 Закону №1282-XII визначає підстави для проведення індексації. Так, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Частиною другою статті 5 Закону №1282-XII визначено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (частина перша статті 9 Закону №1282-XII).
Відповідно до норм статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (пункт 5 Порядку №1078).
Згідно з пп.2) пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
Щодо вимоги про зобов`язання Департамент патрульної поліції України нарахувати та виплатити доплату за службу в нічний час за період з березня 2016 по 31.12.2017 суд зазначає таке.
Пунктом 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, підпункт 3 якого передбачає виплату доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Прийнятий на виконання Постанови №988 та статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» МВС України наказ №260 унормовував порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, в тому числі доплати за службу в нічний час. Порядок визначав, що облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час; поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
За обставин цієї справи ОСОБА_1 проходила службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України. Відповідно до інформації, наданої УПП у Львівській області Департаменту патрульної поліції за період з 22.02.2016 по 31.12.2017 включно позивачка за 2016 рік (березень-грудень) відпрацювала 55 нічних змін, за 2017 рік (січень - грудень) - 56 нічних зміни.
Відповідно до відомостей про грошове забезпечення за період з листопада 2015 року по 31 грудень 2016 року, з січня 2017 року по грудень 2017 року ОСОБА_1 за зазначений період відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась доплата за службу в нічний час. З огляду на те, що відповідач в супереч нормам Постанови №988 та Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції за період з березня 2016 року і по грудень 2017 року не здійснював нарахування та виплату ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а позивачка фактично відпрацювала нічні зміни, то позовна вимога про зобов`язання Департамент патрульної поліції України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 31.12.2017 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо покликання відповідача на норми пункту 11 розділу І Порядку №260 про те, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення (заробітної плати) поліцейських. Частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України визначено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі № 8-рп/2013 «У справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України «Про оплату праці» дійшов висновку, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. Враховуючи положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, який має вищу юридичну силу, строки звернення позивачки до суду з означеною вимогою щодо нарахування та виплати доплати за службу в нічний час не обмежені будь-яким строком.
Щодо вимоги про зобов`язання Департамент патрульної поліції України нарахування та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року суд зазначає таке.
нормами статті 94 Закону «Про Національну поліцію» передбачено здійснення індексації грошового забезпечення поліцейських. Індексація грошового забезпечення за своєю суттю є державною гарантією щодо оплати праці, метою якої є підвищити грошові доходів громадян для компенсації подорожчання/зростання споживчих товарів і послуг внаслідок інфляції. Проведення індексації заробітної плати (грошового забезпечення) є обов`язком підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, у разі коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.
З огляду на дату встановлення нових окладів поліцейським на підставі Постанови №988, враховуючи встановлений Законом №1282-XII поріг індексації в розмірі 103 відсотка та статистичні дані про розмір індексу інфляції за 2016 рік, поріг індексації перевищено в травні 2016 року, тому індексація грошового забезпечення поліцейського повинна нараховуватися з червня 2016 року. Відповідно до відомостей про грошове забезпечення ОСОБА_1 за спірний період (червень 2016 року - жовтень 2017 року) індексація грошового забезпечення поліцейського не нараховувалася та не виплачувалася. Оскільки індексація як складова грошового забезпечення поліцейського є однією з державних гарантій щодо оплати праці, тому така підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті. З огляду на те, що відповідач в супереч вимогам Закону №1282-XII та Порядку №1078 за спірний період не провів нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, позовна вимога про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до норм статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, на професійну правничу допомогу. Позивач звільнений від сплати судового збору у цьому спорі, тому підстав для розподілу судового збору немає.
Відповідно до пункту четвертого прохальної частини позовної заяви представник позивачки просить стягнути з відповідача на користь позивачки понесені ним витрати на правову допомогу. В позовній заяві представник позивачки посилається на норми частини сьомої статті 139 КАС України та зазначає, що докази на підтвердження таких витрат будуть надані впродовж п`яти днів після ухвалення рішення суду. Оскільки станом на дату постановлення цього рішення ані позивачка, ані її представник не надали доказів понесення цього виду судових витрат, підстав для вирішення питання про їх розподіл немає.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 251, 255, 257-258, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Зобов`язати Департамент патрульної поліції України (03048, місто Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3; ідентифікаційний код 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 31.12.2017 включно.
Зобов`язати Департамент патрульної поліції України (03048, місто Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3; ідентифікаційний код 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.