
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 року справа №320/1148/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 932420121090 від 09.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період служби в рядах Радянської Армії з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року та здійснити переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 05 листопада 2020 року з урахуванням довідок Ставищенської РДА про складання заробітної плати №12-29/160 від 04.11.2020 року, №12/29/161 від 04.11.2020 року та №12-29/162 від 04.11.2020 року.
В обгрунтування таких вимог позивач зазначив, що рішенням № 932420121090 від 09.11.2020 року відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» обґрунтовуючи своє рішення тим, що станом на 01.05.2016 року позивач має лише 18 років та 2 дні роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Позивач вважає, що відповідач неправомірно не зарахував більш ніж 2 роки проходження ним військової служби у Збройних Силах, оскільки законодавством передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних силах та інших військових формуваннях, що також узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 03.07.2018 по справі № 569/350/17, тому вимушений звернутись з цим позовом до суду за захистом порушених прав.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 в зазначеній адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.
Відповідач проти позову заперечив, надав до суду письмовий відзив, у якому просить відмовити в задоволенні вимог позивача та зазначив, що довідка, видана Ставищенською районною державною адміністрацією від 04.11.2020 № 12-29/162 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця не може бути врахована при можливому перерахунку при переведенні на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 05 листопада 2020 року, так як позивач не працював на посаді начальника відділу організаційної кадрової роботи апарату адміністрації станом на 01.05.2016 та в подальшому і не отримував відповідних доплат, надбавок та премій, тобто з моменту набуття чинності Законом України "Про державну службу".
Також, відповідач зазначив, що служба в Збройних Силах не відноситься до категорії посад державного службовця та не може бути врахована як стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
05 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням № 932420121090 від 09.11.2020 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» обґрунтовуючи своє рішення тим, що станом на 01.05.2016 року позивач має лише 18 років та 2 дні роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отримавши вказане рішення, 12 листопада 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою про надання розпорядження про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням стажу служби в рядах Радянської армії за період з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року до стажу державної служби, долучивши при цьому довідку Ставищенського районного військового комісаріату № 258 від 29.10.2020 року.
Однак, на вказане звернення ГУ ПФУ у Київській області 08 грудня 2020 року надало відмову в переводі на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з ідентичних міркувань першої відмови, взагалі не прийнявши до уваги строк служби в рядах Радянської Армії за період з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року.
Позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії є необгрунтованою та незаконною, тому звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Відповідно до довідки Ставищенського районного військового комісаріату № 258 від 29.10.2020 року, позивач проходив військову службу у Збройних силах з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року, тобто більш ніж 2 роки.
Разом з тим, пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII), передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно п.3 вказаного Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних силах та інших військових формуваннях.
Таким чином, слід дійти до висновку, що відповідач, неправомірно не зарахував більш ніж 2 роки проходження позивачем військової служби у Збройних Силах, що також узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 03.07.2018 по справі № 569/350/17.
Відтак період з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
При цьому, враховуючи стаж державної служби позивача - 18 років 0 місяців 2 дні, які визнаються відповідачем у своєму рішенні, тому його загальний стаж державної служби становить - 20 років 0 місяців 11 днів.
Водночас, принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (Закон № 889-VIII).
Так, Закон № 889-VIII набув чинності з 01.05.2016, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закону № 3723-ХІІ).
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 нового Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, - визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889- VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993 вік і страховий стаж.
Щодо обрахунку стажу державної служби, потрібно відмітити, що з записів трудової книжки позивача вбачається, що з 07 квітня 1997 року позивач призначений на посаду завідуючого організаційним відділом секретаріату Ставищенської райдержадміністрації. Того ж дня, позивачу присвоєно 12 ранг державного службовця та ним прийнято присягу державного службовця.
29 вересня 1998 року переведений на посаду завідуючого відділом організаційної і кадрової роботи та з питань нагород секретаріату адміністрації в зв`язку з реорганізацією.
Тому, з 07 квітня 1997 року в позивача почав обраховуватись стаж державної служби та безперервно продовжувався до 09 квітня 2015 року, а саме до звільнення з посади начальника відділу організаційно-кадрової роботи апарату Ставищенської районної державної адміністрації та становить 18 років 2 дні.
Вказаний факт підтверджується відповіддю ГУ ПФУ у Київській області та визнається відповідачем, однак не взятий до уваги строк проходження служби в рядах Радянської армії за період з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року.
Щодо наявності двох інших додаткових умов призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме віку і страхового стажу, у відповідача сумнівів не виникає, оскільки станом на день звернення до ГУ ПФУ у Київській області (05 листопада 2020 року), позивачу виповнилось 62 роки 8 місяців та 4 дні, а відповідно до довідки про стаж виданої ГУ ПФУ у Київській області у позивача є 40 років 2 місяці та 12 днів страхового стажу.
Враховуючи викладене, слід дійти до висновку, що рішення Головного управління ПФУ у Київській області № 932420121090 від 09.11.2020 року про відмову у перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправним, о отже підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість свого рішення, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 908,00 грн., підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 932420121090 від 09.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) період служби в рядах Радянської Армії з 11 травня 1976 року по 19 травня 1978 року та здійснити переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 05 листопада 2020 року з урахуванням довідок Ставищенської РДА про складання заробітної плати №12-29/160 від 04.11.2020 року, №12/29/161 від 04.11.2020 року та №12-29/162 від 04.11.2020 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) судовий збір у розмірі 908 грн. (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.