Рішення № 98240307, 09.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
280/3539/21
Номер документу
98240307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року Справа № 280/3539/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку позивачу середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок Служби судової охорони, Збройних Силах України та Управлінні державної служби охорони при ГУ МВС України в Запорізькій області;

2) зобов`язати відповідача здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням довідки, виданої Службою судової охорони за період з липня 2020 року по вересень 2020 року про розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначивши середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців, тобто три місяці.

Позовна заява та додатки до неї сформовані в системі Електронний суд та подані у формі електронного документа представником позивача адвокатом Марцих Я.О., який діє на підставі ордеру серія АР №1038316 від 28.04.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 01.10.2020 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). Розмір пенсії позивача розраховано з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за період служби з 22.06.2020 по 30.09.2020 в підрозділах Служби судової охорони, з 20.03.2014 по 13.03.2015 в Збройних силах України та до 31.10.2010 в Управління служби охорони при ГУ МВС України в Запорізькій області. Позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій повідомив про незгоду з розрахунком розміру його пенсії та просив здійснити обчислення розміру пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останнім місцем служби за період з липня 2020 року по вересень 2020 року, однак у відповідь відповідач повідомив, що розрахунок розміру пенсії позивача здійснено у відповідності до законодавства. З посиланням на норми Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393) вказує, що при визначенні середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення повинні бути враховані суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, а середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії повинна визначатися шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення на кількість таких місяців. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, витребувано від Управління матеріали пенсійної справи ОСОБА_1

27.05.2021 відповідач подав документи на виконання ухвали суду від 05.05.2021 в частині витребування доказів та відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та з посиланням на пункт 7 Постанови №393 вказує, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Для осіб, які звільнені зі служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців. Оскільки позивач після 01.01.2008 проходив службу в різних підрозділах на різних посадах, а саме: Службі судової охорони (з 22.06.2020 по 30.09.2020), Збройних силах України (з 20.03.2014 по 13.03.2015) та Управлінні державної служби охорони при ГУ МВС України в Запорізькій області (до 31.08.2010), то і сума додаткових видів грошового забезпечення визначена на підставі довідок, наданих уповноваженими підрозділами, шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Отже, дії відповідача щодо визначення середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у спірних правовідносинах є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та з 01.10.2020 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 9 676,49 грн.

Розмір пенсії за вислугу років обчислено, зокрема, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача за 24 останні календарні місяці служби на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020 (липень - вересень 2020 року), довідки Запорізького обласного військового комісаріату від 09.12.2015 №848/ф (квітень 2014 року - лютий 2015 року), та довідки Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області б/д б/н (листопад 2009 року - серпень 2010 року).

На відповідне звернення позивача щодо обчислення розміру пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача виключно за останнім місцем служби на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області, Управління листом від 07.04.2021 №4362-2782/К-02/8-0800/21 повідомило, що оскільки ОСОБА_1 після 01.01.2008 проходив службу в різних підрозділах на різних посадах, а саме: Службі судової охорони (з 22.06.2020 по 30.09.2020), Збройних силах України (з 20.03.2014 по 13.03.2015) та Управлінні державної служби охорони при ГУ МВС України в Запорізькій області (до 31.08.2010), то і сума додаткових видів визначена на підставі довідок, наданих уповноваженими підрозділами, шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Розмір пенсії обчислено у відповідності до вимог статті 43 Закону №2262-ХІІ та абзацу 4 підпункту 7 Постанови №393 та на теперішній час складає 9 690,74 грн.

Не погодившись з такою позицією відповідача, та вважаючи, що має право на обчислення розміру пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії виключно за останнім місцем служби у Територіальному управлінні Служби судової охорони у Запорізькій області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За положеннями пункту 7 Постанови №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. №865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.

Аналізуючи вищенаведені норми, суд доходить до висновку, що пенсія, призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, обчислюється, у тому числі з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, необхідною умовою для такого обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців. В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.

З матеріалів справи слідує, що позивач з 25.01.1996 по 31.08.2010 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 20.03.2014 по 13.03.2015 - в Збройних силах України, а з 22.06.2020 по 20.09.2020 - у Службі судової охорони.

При цьому, як встановлено судом, розмір пенсії за вислугу років позивачу обчислено з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача за 24 останні календарні місяці служби на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020 (липень - вересень 2020 року), довідки Запорізького обласного військового комісаріату від 09.12.2015 №848/ф (квітень 2014 року - лютий 2015 року), та довідки Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області б/д б/н (листопад 2009 року - серпень 2010 року) шляхом сумування показників за різні періоди служби, які переривались.

Наведене дає підстави для висновку, що відповідач здійснив обрахунок розміру пенсії позивача за останні 24 календарні місяці всієї служби, при цьому такий період не є безперервним як того вимагає пункт 7 Постанови №393.

До звернення за призначенням пенсії за вислугу років у період з 22.06.2020 по 20.09.2020 позивач проходив службу у Територіальному управлінні Служби судової охорони у Запорізькій області.

Для призначення пенсії Територіальне управління Служби судової охорони у Запорізькій області надало позивачу довідку вих.№39-822/20 від 09.10.2020 про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за період з липня по вересень 2020 року.

За таких обставин, з урахування положень пункту 7 Постанови №393, пенсія позивача має бути розрахована з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованої шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити позивачу з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії виключно на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020 відповідно до пункту 7 Постанови №393, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу приписів Закону України "Про судовий збір", питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо обчислення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідки Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області б/д б/н, довідки Запорізького обласного військового комісаріату від 09.12.2015 №848/ф, та довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.10.2020 перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії виключно на підставі довідки Територіального управління Служби судової охорони у Запорізькій області вих.№39-822/20 від 09.10.2020 відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 09.07.2021.

Суддя М.О. Семененко