
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/467/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
відповідача: Головне управління ДФС у Закарпатській області - представник не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління ДФС у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області , яким просить: 1.Прийняти дану позовну заяву до розгляду.2.Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Закарпатській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не в повному обсязі.3.Зобов`язати Головне управління ДФС у Закарпатській області (ЄДРПОУ 39393632, вул. Волошина, 52, м.Ужгород, Закарпатської області, 88000) нарахувати ОСОБА_1 частину невиплаченої одноразової грошової допомоги в розмірі 136431,36 грн.4.Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (СДРПОУ 39393632, вул. Волошина, 52, м.Ужгород, Закарпатської області, 88000) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) невиплачену частину одноразової грошової допомоги в сумі 136431,36 грн.5.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Закарпатській області (ЄДРПОУ 39393632, вул. Волошина, 52, м.Ужгород, Закарпатської області, 88000) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020р. у розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 17448,42 грн.6.Зобов`язати Головне управління ДФС у Закарпатській області (СДРПОУ 39393632, вул. Волошина, 52, м.Ужгород, Закарпатської області, 88000) нарахувати та стягнути на користь ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік у розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 17448,42 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскільки місячне грошове забезпечення перед звільненням позивачки становило 32144,42 грн., то і одноразова грошова допомога за 16 років календарної служби повинна обраховуватися із даної суми , що становить 257155,36 грн., а оскільки їй було виплачено 120724 грн., то їй повинно бути доплачено суму 136431,36 грн.
Крім того, позивачка зазначає, що нею був поданий рапорт про надання їй матеріальної допомоги про вирішення соціально-побутових питань. Однак ніякої відповіді та виплати відповідачем не надано, а тому на її користь повинно бути виплачено суму місячного грошового забезпечення в розмірі 17448, 42 грн., тобто сума, яка становила суму грошового забезпечення у липні 2020 року.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги.
Представник в судове засідання не зявився, відзиву на позов не надав.
Заслухавши позивачку, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
21 серпня 2020 року на підставі Наказу в.о. Голови Державної фіскальної служби № 1189-о полковник податкової міліції ОСОБА_1 була звільнена з посади та податкової міліції за пунктом 64 підпункту "г" ( через скорочення штатів).
26 серпня 2021 року голова комісії з реорганізації ГУ ДФС в Закарпатській області виніс Наказ № 76-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", в якому серед іншого зазначено:
- виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби відповідно до абзацу третього пункту 10 постанови Кабінету Міністрів від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом . особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".
- Вислуга для виплати одноразової грошової допомоги складає 16 років.
Згідно розрахункових листів ОСОБА_1 у 2020 році, що узгоджується з наданою відповідачем Довідкою від 27.01.2021 року було нараховано:
- у липні - 37 930 грн., в тому числі 14 696 грн. допомоги на оздоровлення
- у серпні -172 550,42 грн., в тому числі 120,724 грн. допомоги при звільненні.
Згідно Виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 отримала у серпні 2020 року 142 280 грн. зарплати.
У відповідності до Відомостей з Реєстру застрахованих осіб сума заробітку ОСОБА_1 з січня по червень 2020 року в середньому становила біля 15000 грн., у липні - 32144.42 грн., у серпні - 25505 грн.
30 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до начальника ГУ ДФС у Закарпатській області Петріченко О. з рапортом, в якому просила виплатити їй матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення, який направлений 30.07.20 року поштовим звязком з описом вкладення, що вбачається з накладної 8801800431818 і згідно трекінгу вручено адресату 10.08.2020 року.
Норми права та мотиви суду, застосовані судом.
1. У відповідності до п.10 ПКМ від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби:
які звільняються із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Наказом Міністерства фінансів від 17.07.2018 № 616 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, який розроблений відповідно до вимог Податкового кодексу України, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV, постанови Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».:
ч.1 Цей Порядок визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.
ч.2 У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, встановлене на дату настання події, без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення. При цьому до місячного грошового забезпечення премія включається у розмірі, нарахованому у місяці, що передує події.
ч.3 Грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з:
1) посадового окладу;
2) окладу за спеціальним званням;
3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень;
доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук;
доплати за вчене звання;
премій;
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення:
матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
допомоги для оздоровлення.
З аналізу вищевказаних законодавчих норм та встановлених судом обставин слідує, що позивачці правомірно було виплачено 50 відсотків місячного грошового забезпечення ( нараховане у липні 2020 року) за 16 років календарної служби без врахування отриманої допомоги на оздоровлення в розмірі 14696грн., що є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення і не включається до складу місячного грошового забезпеченння.
2. Щодо вимоги про виплату допомоги для вирішення соціально-побутових питань, то суд зазначає наступне.
Пунктом 3 ч. 5 Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено наступне:
- Надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Оскільки надання допомоги для вирішення соціально-побутових питань відноситься до права, а не обовязку відповідача, то належним способом захисту в даному випадку є зобовязати відповідача розглянути рапорт позивача для вирішення даного питання, оскільки суд не може перебирати дискреційні повноваження відповідача.
Так, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Отже в цій частині суд застосовує п.10 ч. 2 ст. 245 КАСУ, а саме: у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головне управління ДФС у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобовязати Головне Управління ДФС України в Закарпатській області ( код ЄДРПОУ 39393632) м. Ужгород, вул. Волошина,52 розглянути рапорт Кушнір Наталії Петрівни від 30 липня 2020 року про надання їй матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
В решті позовних вимог- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 липня 2021 року.