Рішення № 98239572, 12.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
219/841/21
Номер документу
98239572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2021 р. Справа№219/841/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Бахмутського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 60) - відповідач 1,

та Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728, місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20) - відповідач 2,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вичинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Бахмутського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, в якому просив суд: визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень (відповідача) протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, спрямовані на розгляд по суті, заяви позивача про втрату паспорта громадянина України від 30.12.2020 року.

03 лютого 2021 року ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду за підсудністю.

22 лютого 2021 ухвалою Донецького окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вичинити певні дії залишено без руху та надано позивачу строк не більше п`яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; надання примірника позовної заяви та належним чином засвідчених копій документів, зазначених в якості додатків до адміністративного позову в відповідно до кількості учасників справи; надання документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі встановленому законом або доказів на підтвердження неможливості його сплати у тому числі відсутності на його особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору; зазначення ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача та реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача.

16 березня 2021 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою позивач повідомив про часткове усунення недоліків, зокрема, позивач не має можливості надати свій РНОКПП через те, що він був втрачений під час пожежі разом з паспортом громадянина України, та копії документів, зазначених в якості додатків до адміністративного позову, оскільки вони були наявні у нього в одному примірнику, який він надав до суду.

19 березня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 13 квітня 2021 року.

З 12 квітня 2021 року по 23 квітня 2021 року суддя перебував на лікарняному у зв`язку з тимчасової втратою працездатності.

З 26 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року суддя перебував в відпустці за сімейними обставинами у зв`язку з реабілітацією.

07 квітня 2021 року розгляд справи призначено на 12 травня 2021 року.

07 квітня 2021 року від Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області до суду засобами електронного зв`язку надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача по справі, яке вмотивоване тим, що згідно структури Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, затвердженою Головою ДМС за погодженням з міністром внутрішніх справ України як територіальний підрозділ до складу Головного управління входить - Бахмутський МВ ГУ ДМС у Донецькій області.

06 травня 2021 року до суду засобами поштового зв`язку від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

12 травня 2021 року ухвалою суду клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача по справі задоволено частково та залучено в якості другого відповідача по справі №219/841/21-а Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, розгляд справи розпочато з початку та призначено судове засідання на 07 червня 2021 року.

07 червня 2021 року сторони повідомлені належним чином в судове засідання не з`явились про причини неявки не повідомили.

Керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України та встановивши наявність підстав для її застосування, суд вирішив подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, відзиву на адміністративний позов та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження: АДРЕСА_2 , Державна установа «Бахмутська установа виконання покарань (№6)».

Позивач засуджений вироком Апеляційного суду Донецької області від 06.10.2003 року до довічного позбавлення волі, з 27.07.2018 року по теперішній час відбуває покарання на секторі максимального рівня безпеки Державної установи «Бахмутська установа виконання покарань (№6)».

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що продовж 2020 року неодноразово звертався до адміністрації установи виконання покарань, з проханням, сприяти йому в оформленні втраченого паспарту громадянина України.

На звернення адміністрації установи виконання покарань до Бахмутського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області за роз`ясненням щодо вирішення питання у відновленні втраченого паспорту громадянина України позивача.

30.09.2020 року начальник Бахмутського MB ГУ ДМС в Донецькій області надав роз`яснення щодо порядку оформлення втраченого паспарту громадянина України.

30.12.2020 року позивач в порядку визначеному п. 46 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 "Про затвердження Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", звернувся із заявою, зразка 1994 року, встановленого МВС України до Бахмутського MB ГУ ДМС в Донецькій області.

20.01.2021 року позивач отримав лист начальника Бахмутського МВ ГУ ДМС в Донецькій області, яким повідомлено, що заяву було залишено без розгляду згідно ст. 8 Закону України "Про звернення громадян".

Позивач не погоджується з такими діями начальника Бахмутського МВ ГУ ДМС в Донецькій області та вважає, що його звернення підлягає розгляду згідно Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.

Позивач вважає, що його заява про втрату паспорта громадянина України від 30.12.2020 року не була розглянута по суті, за правилами встановленими Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 «Про затвердження Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».

Таку бездіяльність Бахмутського МВ ГУ ДМС в Донецькій області позивач вважає протиправною та просив відновити його права шляхом зобов`язання відповідача 1 розглянути його звернення від 30.12.2020 року по суті.

Відповідач 1 - Бахмутський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області, структурний підрозділ Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області без статусу юридичної особи, місцезнаходження: 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вул. Незалежності, будинок 60.

Відповідач 2 - Головне управління Державної міграційної служби в Донецькій області, зареєстровано в реєстрі з 09.08.2011 Номер запису: 12661020000039349, код ЄДРПОУ: 37841728, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Митрополитська, будинок 20.

Від відповідача 1 відзив на адміністративний позов не надходив.

Відповідач 2 проти задоволення позову заперечує та зазначає, що 18.09.2020 року до Бахмутського МВ ГУ ДМС в Донецькій області звернулась уповноважена особа державної установи «Бахмутська установа виконання покарань (№6)» Іголкіна В. з листом № С-204/6/1420-20 щодо можливості оформлення паспорту громадянина України ОСОБА_1 , до якого було долучено заяву ОСОБА_1 про втрату паспорта, його автобіографію та довідку з фотозображенням особи, згідно якого встановлено особу ОСОБА_1 .

Вказаний лист розглянуто Бахмутським МВ ГУ ДМС в Донецькій області в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян» та листом від 30.09.2020 № 1402.36-5853/1402.36.1-20 повідомлено керівника установи виконання покарань та заявника про неможливість документування паспортом громадянина України ОСОБА_1 замість втраченого, оскільки не було надано повного пакету документів, визначених п.п. 46, 47 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, а саме: фотокартки особи 10х15; документу про сплату адміністративного збору та держмита; документи, що посвідчують особу законного представника та підтверджують його повноваження; особистий підпис на окремому аркуші.

Відповідач 2 зазначає, що 04.01.2021 року до Бахмутського МВ ГУ ДМС в Донецькій області повторно надійшов лист установи виконання покарань про направлення заяви про втрату паспорту засудженого ОСОБА_1 та додатків до неї, саме: копії облікової картки (без фотозображення), копії анкети арештованого ОСОБА_1 , складеної черговим ІВС в м. Горлівка, вирок, ухвали Верховного суду від 26.05.2005 року, платіжного доручення №170 від 10.12.2020 про сплату адміністративного збору за оформлення паспорта, квитанції №64764968 про сплату держмита, фотокартки заявника розміру 10х15.

Відповідач 2 зазначає, до зазначеного переліку документів не було додано особистого підпису проставленого власноруч на окремому аркуші.

Таким чином, оскільки про повторному зверненні позивача з заявою про оформлення паспорту громадянина України замість втраченого не було надано документів визначених п.п. 46, 47 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.

Таким чином, відповідач 1 керуючись приписами ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» проінформував заявника про те, що його звернення залишено без розгляду, оскільки позивачем раніше направлено звернення від 30.09.2020 року з такого ж питання, яке було вирішено по суті, та за наслідками розгляду якого позивачу було надано відповідь.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, обставини щодо нерозгляду звернення позивача в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, визнаються відповідачем та підтверджуються відповідними доказами, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.

Спірним питанням у даній справі є правомірність правомірність/неправомірність бездіяльності відповідачів 1 та 2 щодо нерозгляду звернення позивача від 30.12.2020 по суті в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 та правомірність застосування приписів ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян».

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 55 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відтак, Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) (далі - Порядок №302).

Відповідно до положень п.п. 1-3 Порядку №302, паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, який виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.

Приписами п. 5 Порядку №302 встановлено, що у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.

Пунктом 10 Порядку №302 визначено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Згідно п.п. 19, 20 Порядку №302, у разі відбування особою покарання в установах виконання покарань або перебування на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС.

Особа, яка відбуває покарання в установах виконання покарань подає документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу.

Відповідно до п. 24 Порядку №302, працівник територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Згідно п. 33 Порядку №302, у разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб`єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб`єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого вручення заявнику.

Пунктом 46 Порядку №302 визначено перелік документів, що заявник подає для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого, до яких віднесено: заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття; одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).

Відповідно до п. 47 Порядку №302, перевірка та підтвердження тотожності особи, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, здійснюється уповноваженою особою. У разі відсутності фізичних вад особа власноручно проставляє підпис на окремому аркуші для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Згідно пункту 48 Порядку №302, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Пунктом 100 Порядку №302, визначено підстави для відмови територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС особі в оформленні або видачі паспорта, у тому числі у випадку якщо особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта.

Відповідно до п. 101 №302, у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб`єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб`єкта для подальшого вручення заявнику.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.

Системно проаналізувавши вищевикладені норми Порядку №302, зокрема положення п.п. 24, 33, 100, 101, суд дійшов висновку, Порядоком №302 чітко визначено процедуру розгляду органами ДМС заяви про оформлення паспорта замість втраченого та доданих до неї документів.

Виходячи з викладених приписів, за наслідками розгляду такої заяви у випадку ненадання необхідних документів територіальний підрозділ ДМС приймає рішення про відмову, про яке повідомляє заявника, у даному випадку, через уповноважену особу, при цьому, обов`язково зазначивши підстави відмови.

Крім того, з наведеного слідує, що повторні звернення до територіального підрозділу ДМС після зміни або усунення обставин, що спричинили відмову в оформленні чи видачі паспорта, розглядаються в тому самому порядку, що і первинні.

Дослідивши лист Бахмутського МВ ГУ ДМС №1402.36-5853/1402.36.1-20 від 30.09.2020 року, суд встановив, що в ньому роз`яснено порядок звернення до територіального підрозділу ДМС з заявою про оформлення паспорта замість втраченого, проте чітко не визначено підстави відмови в оформленні паспорта, що стало підставою для повторного звернення позивача через уповноважену особу без надання всіх необхідних документів, а саме підпису позивача на окремому аркуші.

Натомість відповідач 1 при розгляді заяви позивача застосував Закон України «Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.

Преамбулою цього Закону визначено, що він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян», не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

Проте, приписи Порядку №302 встановлюють спеціальну процедуру розгляду заяви про оформлення паспорта громадянина України замість втраченого. Зокрема, положення п.п. 24, 33, 100, 101 Порядку №302, передбачають розгляд кожної поданої особою заяви щодо оформлення та видачу паспорту громадянина України, чітко визначають підстави для відмови територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС особі в оформленні або видачі паспорта та не містять норм, які передбачають можливість залишення заяви без розгляду якщо попередня заява з цього ж питання розглянута по суті.

Враховуючи викладене, відсутні підстави вважати, що звернення позивача до відповідача 1 із заявою про оформлення та видачу паспорту громадянина України є саме зверненням громадянина і на нього поширюються обмеження щодо розгляду, передбачені частиною 2 статті 8 «Про звернення громадян».

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо нерозгляду заяви позивача від 30.12.2020 року згідно Порядку № 302 та зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області як юридичної особи, до складу якого входить Бахмутський МВ ГУ ДМС, розглянути по суті заяву позивача про втрату паспорта громадянина України від 30.12.2020 року в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.

Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про ефективність обраного позивачем способу захисту свого порушеного права.

При зверненні до суду з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв`язку з тим, що він відбуває довічний термін ув`язнення та не має власних коштів, на підтвердження чого позивачем надано довідку установи виконання покарань.

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі питання про звільнення позивача від сплати судового збору вирішено не було.

Проте, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування приписів ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ст. 133 КАС України та звільнення позивача від сплати судового збору.

У відповідності до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи викладене, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження: АДРЕСА_2 , Державна установа «Бахмутська установа виконання покарань (№6)») до Бахмутського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 60) та Головне управління Державної міграційної служби в Донецькій області, зареєстровано в реєстрі з 09.08.2011 Номер запису: 12661020000039349, код ЄДРПОУ: 37841728, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Митрополитська, будинок 20 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 30.12.2020 року згідно Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про оформлення та видачу паспорта громадянина України від 30.12.2020 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 12 липня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко