Рішення № 98239208, 12.07.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
140/334/21
Номер документу
98239208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/334/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Володимир-Волинського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Володимир-Волинський ОРТЦК та СП) про скасування наказу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.01.2021 позивачу стало відомо про існування наказу від 31.12.2020 № 27-агд, що не був доведений до його відома.

Позивач не погоджується із вказаним наказом, оскільки йому не відомо, за що накладено дисциплінарне стягнення, позивача не ознайомили із наказом про призначення службового розслідування, якого не проводили. Позивач також вказує, що починаючи з 2016 року у нього склалися неприязні відносини з командиром у Володимир-Волинському районному військовому комісаріаті, на протязі періоду служби позивача постійно незаконно притягували до дисциплінарної відповідальності, що підтверджується судовими рішеннями.

Позивач просить скасувати наказ військового комісара Володимир-Волинського ОРТЦК та СП № 27-агд від 31.12.2020.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 17).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.02.2021 № 192 (а. с. 22-25) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з таких підстав.

11.01.2021 о 9:20 під час проведення наради офіцерського складу заступником військового комісара - начальником мобілізаційного відділення Володимир-Волинського ОРТЦК та СП було доведено наказ військового комісара Володимир-Волинського ОРТЦК та СП від 31.12.2020 № 27-агд «Про стан підготовки з мобілізаційних питань у Володимир-Волинському ОРТЦК та СП за 2020 навчальний рік та завдання на 2021 навчальний рік», відповідно до пункту 3.1 якого за незадовільні показники та низьку підготовку з підготовки з мобілізаційних питань за підсумками 2020 навчального року офіцеру мобілізаційного відділення Володимир-Волинського ОРТЦК та СП старшому лейтенанту ОСОБА_1 накласти дисциплінарне стягнення догана.

Відповідач вказує, що дисциплінарне стягнення позивачу було накладено за підсумками підготовки з мобілізаційних питань за підсумками 2020 навчального року, а тому службове розслідування не проводилося. Провівши ретельне вивчення відомостей прийняття заліків з підготовки мобілізаційних питань в особового складу за 2020 навчальний рік стало відомо, що старший лейтенант ОСОБА_1 брав участь у заліках майже кожен місяць, крім двох місяців, коли був у відпустці, та з десяти відомостей прийняття заліків позивач отримав незадовільну оцінку п`ять разів.

Тобто, старший лейтенант ОСОБА_1 протягом 2020 навчального року показав незадовільні знання з мобілізаційних питань, а тому і отримав дисциплінарне стягнення у вигляді догани, жодних порушень вимог чинного законодавства України відповідач не допустив.

В поданій до суду відповіді на відзив (а. с. 64-66) позивач з доводами відзиву не погодився, наголосивши на тому, що службове розслідування відносно нього не проводилося, відповідач не довів незадовільні показники та низьку підготовку з мобілізаційних питань, тому просить скасувати оскаржуваний наказ в частині пункту 3.1.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що пунктом 3.1 наказу військового комісара Володимир-Волинського ОРТЦК та СП від 31.12.2020 № 27-агд «Про стан підготовки з мобілізаційних питань у Володимир-Волинському ОРТЦК та СП за 2020 навчальний рік та завдання на 2021 навчальний рік» за незадовільні показники та низьку підготовку з підготовки з мобілізаційних питань за підсумками 2020 навчального року офіцеру мобілізаційного відділення Володимир-Волинського ОРТЦК та СП старшому лейтенанту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення догана (а. с. 26-29). Вказаний наказ був доведений до відома позивача 11.01.2021 під час ранкової наради офіцерського складу Володимир-Волинського ОРТЦК та СП (а. с. 30).

Згідно із відомостями прийняття заліку з підготовки з мобілізаційних питань в особового складу Володимир-Волинського ОРВК (ОРТЦК та СП) та військової частини А7064 позивачу були виставлені такі оцінки: 23.01.2020 - «2» (а. с. 32), 13.02.2020 - «2» (а. с. 35), 16.04.2020 - «3» (а. с. 38), 14.05.2020 - «2» (а. с. 41), 11.06.2020 - «3» (а. с. 44), 16.07.2020 - «3» (а. с. 48), 13.08.2020 - «2» (а. с. 50), 10.09.2020 - «3» (а. с. 53), 09.10.2020 - «3» (а. с. 56), 12.11.2020 - «2» (а. с. 59).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За приписами статей 6, 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут внутрішньої служби ЗСУ), внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань. Необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Преамбулою Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ) передбачено, що цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Згідно із статтями 1, 2 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.

За приписами статті 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Пунктом «б» статті 48 Дисциплінарного статуту ЗСУ передбачено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: догана.

Згідно із статтею 83 Дисциплінарного статуту ЗСУ на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Відповідно до статті 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

За правилами статті 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Статтею 87 Дисциплінарного статуту ЗСУ передбачено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого. Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

За приписами статті 88 Дисциплінарного статуту ЗСУ військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.

Згідно із пунктом 1 розділу І Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за № 1503/31371 (далі - Порядок № 608), цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 608 терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають такі значення: службова перевірка - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цього Порядку, з метою перевірки інформації про вчинення правопорушення, з`ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, встановлення осіб, які вчинили правопорушення; службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 608 визначено, що службове розслідування може призначатися у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров`ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду; невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань; неправомірного застосування військовослужбовцем фізичного впливу, зброї, спеціальних засобів або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільних осіб, особливо, якщо це призвело до їх поранення, травмування або смерті; дій військовослужбовця, які призвели до спроби самогубства іншого військовослужбовця; втрати або викрадення зброї чи боєприпасів; порушення порядку та правил несення чергування (бойового чергування), вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити або спричинило негативні наслідки; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів; внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення; повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення; скоєння військовослужбовцем під час виконання обов`язків військової служби дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої загинули або отримали тілесні ушкодження інші особи. Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

За приписами пункту 3 розділу ІІ Порядку № 608 службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв`язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).

Як передбачено абзацом третім пункту 2 розділу ІІ Порядку № 608, службове розслідування не призначається: якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.

Згідно із пунктами 1, 2 розділу VII Порядку № 608 з метою перевірки інформації про факт правопорушення, з`ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але виявлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка. Під час службової перевірки встановлюються: особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни; обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни; не виконані або неналежно виконані військовослужбовцем розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов`язки; наявність чи відсутність події, з приводу якої призначалась перевірка. У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до обов`язків військовослужбовців входить постійне підвищення рівня військових професійних знань, вдосконалення своєї виучки і майстерності (стаття 11 Статуту внутрішньої служби ЗСУ), а невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків (зокрема, встановлення неналежного рівня підготовки з мобілізаційних питань, виявленого за результатами контрольних заходів) може бути підставою для накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення.

При цьому, за змістом статті 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ для накладення дисциплінарного стягнення на військовослужбовця проведення службового розслідування не є обов`язковим.

Разом з тим, виходячи із приписів статті 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ, пунктів 1 - 3 розділу ІІ Порядку № 608, службове розслідування не призначається, якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення).

Як вбачається із матеріалів справи, оскаржуваний наказ від 31.12.2020 № 12-агд (пунктом 3.1 якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани) прийнятий виключно на підставі відомостей прийняття заліку з підготовки з мобілізаційних питань в особового складу Володимир-Волинського ОРВК (ОРТЦК та СП) та військової частини А7064, у яких відображені оцінки ОСОБА_1 за результатами прийняття заліку.

Проте, вказані відомості не містять даних про причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення військовим комісаром Володимир-Волинського ОРТЦК та СП про накладення на позивача дисциплінарного стягнення.

Суд звертає увагу, що зазначені відомості підписані військовим комісаром (ТВО військового комісара) Володимир-Волинського ОРТЦК та СП, та з них неможливо встановити як причини виставлення позивачу незадовільних оцінок (зокрема, його низький рівень знань чи упереджене ставлення при оцінюванні), так і зміст мобілізаційних питань, рівень знань з яких у позивача оцінений на незадовільно.

На думку суду, одних лише відомостей прийняття заліку з підготовки з мобілізаційних питань в особового складу Володимир-Волинського ОРВК (ОРТЦК та СП) та військової частини А7064 є недостатньо для вирішення питання про притягнення позивача до відповідальності згідно із пунктом 3.1 оскаржуваного наказу від 31.12.2020 № 27-агд, а відповідач не обґрунтував неможливість чи недоцільність з метою уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, ступеня вини військовослужбовця проведення у даному випадку службового розслідування або принаймні службової перевірки згідно із пунктами 1, 2 розділу VII Порядку № 608.

Крім того, суд звертає увагу, що дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення (частина друга статті 87 Дисциплінарного статуту ЗСУ), тоді як пунктом 3.1 оскаржуваного наказу від 31.12.2020 № 27-агд на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за підсумками усього 2020 навчального року, хоча у січні, лютому та травні 2020 року військовому комісару Володимир-Волинського ОРТЦК та СП було відомо про незадовільне складання заліків позивачем, про що свідчать підписи військового комісара (ТВО військового комісара) на відомостях.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставини справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач належними та допустимими доказами не довів наявність фактичних та правових підстав для накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани згідно із пунктом 3.1 оскаржуваного наказу від 31.12.2020 № 27-агд, та не обґрунтував неможливість чи недоцільність у даному випадку проведення службового розслідування або службової перевірки, у зв`язку із чим, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування пункту 3.1 наказу від 31.12.2020 № 27-агд.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 3.1 наказу військового комісара Володимир-Волинського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 31 грудня 2020 року № 27-агд «Про стан підготовки з мобілізаційних питань у Володимир-Волинському об`єднаному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за 2020 навчальний рік та завдання на 2021 навчальний рік» про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх