Постанова № 9823825, 25.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-4380/10/0570
Номер документу
9823825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2010 р.                                                                       справа № 2а-4380/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10год.20хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Мозгової Н. А.

при секретарі                                                  Оленьченко М.В.

                                                                                                                                                                          В С Т А Н О В И В:

          

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області звернулось до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» про стягнення заборгованості по капіталізації майбутніх платежів в сумі 2414792,52 грн. та зобов'язання голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» визнати грошові вимоги позивача та включити до складу кредиторської заборгованості суму капіталізації страхових платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань структурних підрозділів ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю на загальну суму 2414792,52 грн.

В уточненій позовній заяві зазначили, що у зв'язку з тим, що громадянка ОСОБА_1, яка отримала травму на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд», 31.08.2009р. померла, позивач змінює позовні вимоги в частині відшкодування платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань структурних підрозділів ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю та просить суд стягнути заборгованість по капіталізації майбутніх платежів в сумі 2272957,38грн. та зобов'язати голову ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» визнати грошові вимоги позивача та включити до складу кредиторської заборгованості суму капіталізації страхових платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань структурних підрозділів ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю на загальну суму 2272957,38грн.

           ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» та його структурні підрозділи зареєстровані у Фонді як страхувальник та зобов’язане дотримуватися вимог ЗУ “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.

          Позивач зазначає, що відділення Фонду в м. Красноармійську здійснює страхові виплати потерпілим на виробництві, які ушкодили здоров’я під час роботи на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» та його структурних підрозділах.

Позивач вказує, що у разі ліквідації юридичної особи повинна бути проведена капіталізація майбутніх платежів, що виникли із зобов’язань підприємства по відшкодуванню шкоди на момент ліквідації.

Сума заборгованості з капіталізованих платежів відповідача становить 2272957,38грн. Просить суд стягнути з відповідача вказану суму.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначає, що згідно ч.4 ст.112 Цивільного кодексу України вимоги кредиторів, не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний термін після отримання повідомлення про часткову або повну відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом...вважаються погашеними. Згідно ч.3 ст.61 Господарського кодексу України претензії, не визнані ліквідаційною комісією, якщо заявник у місячний термін після отримання повідомлення про часткове або повне відхилення претензії не звернувся до суду з відповідним позовом...вважаються погашеними. Таким чином, вимоги позивача щодо сум капіталізації майбутніх платежів слід вважати погашеними, та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 25.05.2010р. провадження по справі в частині позовних вимог щодо зобов'язання голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» визнати грошові вимоги позивача та включити до складу кредиторської заборгованості суму капіталізації страхових платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань структурних підрозділів ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю на загальну суму 2272957,38грн. було закрито.

Судом встановлено, що позивач – Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у м. Красноармійську Донецької області є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.

          Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.

          Виконавча дирекція Фонду забезпечує збір та акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків.

ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» є юридичною особою.

Відповідач та його структурні підрозділи: Шахтобудівельне управління №3, Шахтобудівельне управління №1, Шахтобудівельне управління №7, Красноармійське шахтобудівельне управління як платники страхових внесків у Фонді та мають страховий тариф 2,32 % від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувань і компенсаційних виплат, у тому числі і в натуральній формі.

Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості № 353 від 19.08.2009 року було припинено діяльність Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» шляхом його ліквідації та утворено ліквідаційну комісію.

Відділенням Фонду в м. Красноармійську направлені листи ліквідаційній комісії, в яких було повідомлено, що відділення Фонду в м. Красноармійську здійснює страхові виплати потерпілим на виробництві, які ушкодили здоров’я під час роботи на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» та його структурних підрозділах. Капіталізовані платежі відповідача перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю становлять 2272957,38грн.

Відділенням Фонду в м. Красноармійську отримана відповідь за підписом голови ліквідаційної комісії ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд», в якій було зазначено, що відповідач не визнає поточну кредиторську заборгованість (капіталізовані платежі) у розмірі 2414792,52 грн., яка виникла в період ліквідації підприємства, оскільки ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» ліквідується за рішенням власника в порядку встановленому Цивільним та Господарським кодексами України, а не знаходиться в процедурі банкрутства, і підстав для визнання та включення до складу кредиторської заборгованості підприємства сум капіталізації платежів відсутня.

20.01.2010р. позивач повторно звернувся до ліквідаційної комісії з проханням включити до складу кредиторської заборгованості суму капіталізації страхових платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань відповідача та його структурних підрозділів. Відповіді Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області до теперішнього часу не отримало.

З наявного в матеріалах справи розрахунку капіталізації коштів по підприємству відповідача вбачається, що сума потреби в капіталізації коштів становить 2272957,38грн.

Як передбачено приписами ст. 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.

Ст. 46 вказаного Закону обумовлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 5 Закону, основними принципами страхування від нещасного випадку є, зокрема, своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком та обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

На підставі ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Крім того, вимоги ст. 112 Цивільного Кодексу України передбачають, що, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості, а саме, у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.

Тому, суд вважає, що вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

На підставі ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, затверджує Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.

Пунктом 4.17 Інструкції “Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України”, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 N 36, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації) після затвердження ліквідаційного балансу в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

          Згідно п. 5.9 Інструкції, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765.

          Суд вважає, що таким чином законодавство України не звільняє підприємства, у разі їх ліквідації, від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Як визначено вимогами п. 1 “Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Згідно ч.7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Оскільки, порядок здійснення капіталізації платежів, що виникли із зобов'язань підприємства, яке ліквідуєця не за процедурою банкрутства законодавцем не передбачений, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та при винесенні рішення по справі керується вимогами п. 1 “Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 765.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд вважає, що позивач довів обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, у зв’язку з чим його позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства країни, суд,          

                                                                                                                                             П О С Т А Н О В И В :                                                                                          

Позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» про стягнення заборгованості по капіталізації майбутніх платежів на суму 2272957,38грн. задовольнити повністю.                    

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» (85302, м. Красноармійськ, вул. Леніна, 111) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області (85300, м. Красноармійськ, пров. Мостовий, 30, р\р 37171400900060 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25968458) кредиторську заборгованість по капіталізації майбутніх страхових платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань відповідача та його структурних підрозділів перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю на суму 2272957,38грн.

У судовому засіданні 25.05.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови в присутності представників сторін.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Мозговая Н. А.