Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2010 р. справа № 2а-6760/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Козаченка А.В.
при секретаріШалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Ворона В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій.
В обґрунтування позову позивач вказав, що за результатами перевірки відповідача було складено Акт №0367/05/63/23/НОМЕР_1 від 04.08.2009р., яким виявлено порушення п.1, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі зазначеного акту перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.08.2009р. №0000732342 на суму 1010,00 грн., які отримані відповідачем.
Статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкт підприємницької діяльності повинен в установлені законом строки сплатити до відповідного бюджету фінансові санкції, але ж до теперішнього часу сума фінансових санкцій відповідачем сплачена не була.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 1010,00 гривень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких підстав і відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач 16.02.1996р. зареєстрований Виконкомом Донецької міської ради як фізична особа-підприємець, про що зроблений відповідний запис про державну реєстрацію та видане відповідне свідоцтво. Відповідач знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Калінінському районі м. Донецька як платник податків.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу України» на податкову службу покладений обовязок контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів, установлених законодавством.
Згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
2) здійснювати контроль за:
додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;
11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України ( Пункт 11 статті 11 із змінами, внесеними згідно з Законом № 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005 )
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
За результатами перевірки відповідача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій позивачем складено Акт №0367/05/63/23/НОМЕР_1 від 04.08.2009р., яким виявлено порушення п.1, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО в сумі 148,19 грн.; не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки через РРО в сумі 53,75 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.08.2009р. №0000732342 на суму 1010,00 грн.
До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Згідно вимог ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі компетенції, встановленої законом, такий платник податків вправі звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі тощо. Скарга має бути надана протягом 10 календарних днів, наступних за отриманням платником податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Рішення про застосування штрафних санкцій від 17.08.2009р. №0000732342 відповідачем отримано та оскаржене не було.
Згідно п.12 Інструкції «Про порядок застосування та стягнення сум штрафних санкцій органами державної податкової служби», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних санкцій несуть платники податків.
Відповідно до п.13 зазначеної Інструкції сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією Інструкцією, та інших штрафних санкцій, застосування і стягнення яких чинним законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, здійснюється у порядку, визначеному відповідними законами України.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, визначених ст.ст.17-24 даного Закону, підлягають перерахуванню субєктами господарювання до Державного бюджету України в 10-ти денний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно до п.1.5 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», штрафна санкція (штраф) це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобовязання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у звязку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Штрафні (фінансові) санкції, нараховані органами державної податкової служби за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не є податковими зобовязаннями у визначені Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», тому норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» не поширюються на зазначені штрафні санкції. У разі несплати, такі штрафні санкції не можуть набувати статусу податкового боргу, а також не може застосовуватися порядок їх стягнення, передбачений Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Таким чином, податкові вимоги про сплату штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органами державної податкової служби за порушення порядку застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не формуються.
Відповідно до п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті виключно за рішенням суду.
Згідно ст. ст. 2, 9 Бюджетного Кодексу України надходження від штрафів та фінансових санкцій входять до складу бюджету України та підлягають стягненню відповідними органами, яким відповідно до закону надано право стягування до бюджету податків, зборів (обовязкових платежів) та інших надходжень до складу яких належить зокрема система органів податкової служби.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Враховуючи, що відповідачем у встановлений законом строк штрафні санкції сплачені не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми штрафу з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Калінінському районі м.Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) на користь державного бюджету штрафні санкції в сумі 1010,00 гривень на рахунок 31111104700005, код платежу 21080900, банк одержувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687090.
Постанова в повному обсязі складена 11.06.2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.