
Справа № 324/1170/21
Провадження № 3/324/545/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2021 року суддя Пологівського районного суду Запорізької області Каретник Ю.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління ДФС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , керівника ПП «ГАЙ», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.163-2 ч.1 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №4 від 05 липня 2021 року, складений старшим державним ревізором - інспектором Пологівського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області Кологойдою Г.А. відносно ОСОБА_1 - керівника ПП «ГАЙ» за ст.163-2 ч.1 КУпАП, в якому зазначено, що при проведені камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого грошового зобов`язання з податку на додану вартість за період з 30 березня 2021 року по 31 березня 2021 року ПП «ГАЙ» (номер платника податків 32292363, юридична адреса: АДРЕСА_1 ) встановлено, що ОСОБА_1 - керівник ПП «ГАЙ» вчинив правопорушення, а саме: несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування узгодженого грошового зобов`язання з податку на додану вартість, яке платник самостійно визначив у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2021 року, яку подав до Пологівського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області 18 березня 2021 року за реєстраційним номером № 9055526897, чим порушив ч.1 ст.163-2 КУпАП, п.57.1 ст.57 та п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №275 5-IV (зі змінами та доповненнями). Дата, час і місце вчинення порушення: 05 липня 2021 року 09 год. 00 хв., ПП «ГАЙ» (номер платника податків 32292363, юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення з`ясовує, чи правильно складено протоколи та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ч.1 ст.163-2 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).
Проте, у порушення вказаних вимог законодавства у протоколі про адміністративне правопорушення №4 від 05 липня 2021 року не достатньо конкретизовано суть порушення, а саме: не вказано строк, у який повинно було бути подане відповідне платіжне доручення, і дату, коли воно фактично було подане. Крім того, у вказаному протоколі не конкретизовано, чому датою і часом вчинення правопорушення визначено саме 05 липня 2021 року о 09 год. 00 хв., при тому, що зобов`язання було нараховане ще за лютий 2021 року і відповідна декларація була подана у березні 2021 року.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення №4 від 05 липня 2021 року не підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності (у графі «підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прізвище, ім`я, по батькові»), а також у ньому відсутній запис про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу і мотиви відмови від його підписання, у випадку, коли така відмова мала місце. Крім того, у вказаному протоколі відсутній підпис ОСОБА_1 про ознайомлення його з правами, передбаченими ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, і про отримання другого примірника протоколу, а також надані пояснення за суттю порушення не засвідчені його підписом.
У той же час, відповідно до п.7 розд.ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року № 566 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 року за № 1046/29176 (далі – Інструкція №566), пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, згідно із п.8 розд.ІІ Інструкції № 566 при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів.
Відповідно до п.9 розд.ІІ Інструкції № 566 протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
Згідно із п.10 розд.ІІ Інструкції № 566 у разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу посадова особа органу доходів і зборів робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності. Особа, щодо якої складається протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання протоколу, які додаються до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі.
Крім того, відповідно до п.12 розд.ІІ Інструкції № 566 у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Тобто, вказана норма надає право на складання протоколу про адміністративне правопорушення за місцезнаходженням органу доходів і зборів виключно у разі неможливості його складання за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Натомість, ні Акт відмови від підписання протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 05 липня 2021 року, ні інші долучені до протоколу про адміністративне правопорушення документи не містять відомостей про причини, які унеможливили складання протоколу про адміністративне правопорушення за місцем вчинення правопорушення – за адресою ПП «ГАЙ»: АДРЕСА_1 .
Крім того, варто врахувати, що повідомлення про складання протоколу про адміністративне правопорушення фактично отримала невстановлена уповноважена особа ПП «ГАЙ», оскільки поштове відправлення було адресоване саме ПП «ГАЙ», що ставить під сумнів той факт, що ОСОБА_1 дійсно був повідомлений належним чином про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.
Всі вказані обставини у своїй сукупності можуть свідчити про порушення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист від пред`явленого обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення і засади рівності сторін процесу, що є неприпустимим при здійсненні провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Також варто зазначити, що суддя не вправі самостійно вносити доповнення, зміни у протоколи про адміністративні правопорушення, витребувати додаткові докази у справі, оскільки це є недопустимим, що буде свідчити про необ`єктивність, упередженість судді при розгляді справи, порушенням права на захист, рівності сторін процесу.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Внаслідок допущених порушень суддя позбавлений можливості належним чином визначити обставини, які відповідно до вимог ст.280 КУпАП, підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
У зв`язку із цим протокол про адміністративне правопорушення №4 від 05 липня 2021 року відносно ОСОБА_1 - керівника ПП «ГАЙ» за ст.163-2 ч.1 КУпАП, складений з порушеннями вимог чинного законодавства, разом із доданими матеріалами підлягає поверненню до Головного управління ДФС у Запорізькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Повернути для належного оформлення до Головного управління ДФС у Запорізькій області протокол про адміністративне правопорушення №4 від 05 липня 2021 року, складений відносно ОСОБА_1 - керівника ПП «ГАЙ» за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.163-2 ч.1 КУпАП, разом із доданими матеріалами.
Постанова оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя: Каретник Ю. М.