Ухвала суду № 98224493, 18.06.2021, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
757/32440/21-к
Номер документу
98224493
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/32440/21-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Соколов О.М., при секретарі Проскурні А.Г., за участю прокурора: Павлюка Ф.В., адвоката: Семенова А.Д., підозрюваного: ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження № 42019270000000009 від 18.01.2019 - слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Києві) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві Юхименка Валентина Ігоровича, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-

В С Т А Н О В И В:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Соколова О.М. надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 42019270000000009 від 18.01.2019 - слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Києві) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві Юхименка Валентина Ігоровича, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання, слідчий посилається на те, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019270000000009 від 18.01.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 358, ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 365-2, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п. 1.1. Статуту Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 00952634) (далі - ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів»), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23.06.2017 №319, ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» засновано на основі державної власності, входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України і є підзвітним йому.

Майно ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» становить виробничі і невиробничі засоби, а також інші цінності, вартість яких відображається в його самостійному балансі.

Джерелами формування майна ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» є, зокрема, державне майно, передане підприємству Міністерством аграрної політики та продовольства України (уповноважений орган управління). Право господарського віддання майном, закріпленим за ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», виникає з дати підписання акту приймання-передачі.

Відчужувати майнові об`єкти, що належать до основних фондів, ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» має право лише за попередньою згодою уповноваженого органу управління на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом.

ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (пров. Урожайний, 16, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 00952634) перебуває на обліку в Ніжинській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області та являється платником податків і зборів передбачених Податковим кодексом України (далі - ПК України).

У зв`язку з наявністю податкового боргу керівником Ніжинської ОДПІ 11.10.2011 державному підприємству виставлено податкову вимогу № 122 про сплату податкового боргу в сумі 3 958,76 грн.

Враховуючи, що заборгованість в добровільному порядку погашена не була, начальником Ніжинської ОДПІ ОСОБА_2 , відповідно до ст.ст. 88, 89, 91 ПК України прийнято рішення про опис майна ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» у податкову заставу від 27.12.2011 №78, що передбачало необхідність здійснення опису майна, яке перебуває у власності, господарському віддані або оперативному управлінні платника податків.

На підставі вказаного рішення податковим керуючим Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інспектором відділу погашення податкового боргу ОСОБА_3 складено акт опису майна від 29.01.2015 № 3/25-042, який затверджено виконувачем обов`язків начальника Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_4 .

У листі Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.05.2016 № 37-27-1-15/6995, направленому на адресу Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, першим заступником Міністра було надано роз`яснення, що ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» не підлягає приватизації, відповідно до Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації». Крім того, згідно з ч. 9 ст. 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» нерухоме майно об`єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження. Лише після виключення із Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» Мінагрополітики буде прийнято відповідне управлінське рішення в порядку, встановленому законодавством, щодо приватизації зазначеного підприємства.

Крім того, листом від 12.09.2016 № 10-21-17328 Фонд державного майна України повідомив Ніжинську ОДПІ ГУ ДФС в Чернігівській області, що відповідно до п. п. 87.3.5 п. 87.3 ст. 87 ПК України не може бути використане як джерело погашення податкового боргу платника податків майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, затверджений наказом Фонду державного майна України від 29.12.2010 № 1954. Враховуючи викладене, з питань надання згоди на реалізацію майна боржника необхідно звернутися до Міністерства аграрної політики і продовольства України як органу, уповноваженого управляти цим майном.

Не отримавши у встановленому порядку згоду на реалізацію майна, що перебуває у податковій заставі, від органу приватизації - Фонду державного майна України та органу, уповноваженого здійснювати управління майном - Міністерства аграрної політики і продовольства України, не маючи пооб`єктного переліку майна, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, яке не підлягає приватизації, а також переліку майна, яке може бути в цьому випадку джерелом погашення податкового боргу, затвердженого уповноваженим органом управління згідно з вимогами п. п. 5-8 та додатків 1 і 2 Положення № 1954, заступником начальника ГУ ДФС в Чернігівській області ОСОБА_5 розпочато процедуру примусової реалізації нерухомого майна державного підприємства.

Заступником начальника ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_5 , в порушення вимог ст. 87 ПК України, ч. 2, 5 ст. 4, ч. 95.1 ст. 95 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 №2269-VII, ст. 4 Закону України «Про заставу» від 02.10.1992 №2654-XII, Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07.07.1999 №847-XVI, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» від 04.03.2015 за №83, прийнято рішення №2/17-02-25 про погашення усієї суми податкового боргу, яким вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», яке перебуває у податковій заставі.

07.08.2018, Генеральному директору ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» ОСОБА_6 , не встановленою слідством особою було рекомендовано ОСОБА_7 як оцінювача, що може забезпечити виготовлення суб`єктом оціночної діяльності Звіту про оцінку майна ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», яке перебувало у податковій заставі та підлягало продажу, згідно рішення ГУ ДФС у Чернігівській області №2/17-02-25 від 05.06.2018 про погашення усієї суми податкового боргу.

Відомості стосовно ОСОБА_7 внесені до Державного реєстру оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності 19.01.2018 на підставі зазначених вище кваліфікаційних свідоцтв оцінювачів.

Досягнувши домовленостей на здійснення оцінки майна та складення Звіту про оцінку майна, між ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», в особі Генерального директора ОСОБА_6 , та ТОВ «Стоун Брідж» (код ЄДРПОУ 36187470), в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір №1-07/08/18 від 07.08.2018 на проведення незалежної оцінки майна (далі-Договір).

У невстановленому слідством місці та час, проте не пізніше 24.09.2018, достовірно знаючи про те, що ТОВ «Стоун Брідж», в особі директора ОСОБА_7 , здійснює оцінку вартості об`єктів нерухомого майна, яке знаходиться на балансі Філії «Хлібна база №87» ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», невстановлені слідством особи, які були зацікавлені у придбані майна державного підприємства за заниженою вартістю, звернулись до ОСОБА_7 , як до оцінювача та керівника суб`єкта оціночної діяльності, із пропозицією проведення необ`єктивної, упередженої оцінки майна, яке мало стати предметом продажу на відкритих торгах за заздалегідь визначеною, обговореною ціною, для подальшого використання Звіту про оцінку майна як засобу обернення державного майна на користь останніх за завідомо заниженою вартістю, в обмін на надання ОСОБА_7 неправомірної вигоди.

ОСОБА_7 , достовірно розуміючи та усвідомлюючи протиправність висунутої йому пропозиції, а також те, що запропонована неправомірна вигода буде передана йому лише у випадку визначення ним у Звіті про оцінку майна такої недостовірної вартості об`єкту оцінки яка буде відрізнятися від реальної вартості майна на відповідну дату оцінки і сприятиме реалізації злочинного наміру невстановлених слідством осіб на заволодіння державним майном за заниженою вартістю, надав добровільну згоду на вказану пропозицію.

Досягнувши домовленостей із не встановленими слідством особами щодо вартості об`єкту оцінки, ОСОБА_7 24.09.2018 перебуваючи за місцем здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ «Стоун Брідж» за адресою: АДРЕСА_1 , яке співпадає з місцем реєстрації та фактичного проживання останнього, діючи умисно, незаконно, переслідуючи корисливі мотиви спрямовані на особисте збагачення, використовуючи свої повноваження оцінювача та суб`єкта оціночної діяльності, усупереч достовірно відомим йому вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері обігу і використання офіційних документів, який забезпечує нормальну діяльність підприємств, установ, організацій, права і законні інтереси громадян, порядок документального посвідчення фактів, які мають юридичне значення, достовірно знаючи реальну ринкову вартість об`єктів оцінки на дату оцінки, діючи в порушення вимог ст. ст. 3, 4, 9, 25, 31, 32 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», п. п. 1, 35, 36, 37, 38, 47, 48, 49 Національного стандарту № 1, п. п. 1, 11, 19, 20 Національного стандарту № 2, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей щодо величини ринкової вартості об`єктів оцінки, отриманої в результаті оцінки на відповідну дату оцінки, за допомогою упередженого збору та аналізу інформації, маніпулювання методичними підходами, методами оцінки та оціночними процедурами, викладу необґрунтованих припущень, необ`єктивного підбору у межах вибраного порівняльного підходу для визначення вартості об`єктів оцінки в якості аналогів таких об`єктів порівняння, які за площею відрізняються як мінімум в три рази, - склав завідомо підроблений офіційний документ: «Звіт про незалежну оцінку № 1 - об`єкти нерухомого майна будівлі та споруди у кількості 33 (тридцять три) найменування, загальною площею 25 956,20 кв. м (без прав на всю (не забудовану) земельну ділянку, які не є об`єктом даної оцінки) - частина №1, за адресою: АДРЕСА_2 , балансоутримувачем яких є Філія «Хлібна база № 87» ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», який посвідчував завідомо неправдивий факт ринкової вартості 33 будівель та споруд, загальною площею 25 956,20 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_2 , які перебували на балансі Філії «Хлібна база № 87» ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», станом на 31.07.2018 у сумі нібито 5 210 404,00 грн. (без врахування ПДВ) при дійсній ринковій вартості з врахуванням прав пов`язаних з земельною ділянкою у розмірі 22 372 211,00 грн. (без врахування ПДВ).

Склавши вказаний Звіт про оцінку майна та засвідчивши завідомо неправдиві відомості, викладені у ньому власноручно виконаними підписами, у не встановленому слідством місці та час, ОСОБА_7 передав його керівництву ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів».

Отримавши Звіт про оцінку майна, тимчасово виконуючий обов`язки Генерального директора ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» ОСОБА_8 27.09.2018 скерував його до ГУ ДФС у Чернігівській області з вимогою забезпечити рецензування Фондом державного майна України.

У відповідності до ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав, та професійну оціночну діяльність України» рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб`єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).

05.10.2018 листом № 46/90/9/25-01-17-02-17 заступником начальника ГУ ДФС в Чернігівській області Шубою О.М. скеровано до Фонду державного майна України лист про надання рецензії звіту про незалежну оцінку майна державного підприємства для здійснення заходів щодо погашення податкового боргу, шляхом продажу майна, що перебуває у податковій заставі.

Рецензування звіту виконаного ТОВ «Стоун Брідж» доручено заступнику начальника управління - начальнику відділу оцінки нерухомості, рухомого майна і майнових прав Фонду державного майна України ОСОБА_1 .

Наказом Фонду державного майна України від 15.09.2005 № 1427 ОСОБА_1 призначено за конкурсом на посаду головного спеціаліста відділу контролю приватизаційних процесів, реалізації Державних корпоративних прав Департаменту контрольно-ревізійної роботи та економічної розвідки Фонду державного майна України з 14.09.2005.

Наказом Фонду державного майна України від 18.11.2016 № 963к ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника Управління оцінки майна та майнових прав - начальника відділу оцінки нерухомості, рухомого майна і майнових прав Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонду державного майна України з 16.11.2016.

Крім того, згідно наказу Фонду державного майна України від 28.02.2020 № 744к заступника начальника Управління - начальника відділу ОСОБА_1 переведено до відділу оцінки нерухомості, рухомого майна та майнових прав Управління оцінки майна Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонду державного майна України.

При цьому, ОСОБА_1 успішно склав кваліфікаційний іспит та підтвердив достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки за напрямом оцінки майна: «Оцінка об`єктів в матеріальній формі» та спеціалізаціями в межах напряму: «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі експертна грошова оцінка земельних ділянок», «Оцінка машин і обладнання», «Оцінка дорожніх транспортних засобів», «Оцінка рухомих речей, крім таких, що віднесені до машин, обладнання, дорожніх транспортних засобів, літальних апаратів, судноплавних засобів, та тих, що становлять культурну цінність», про що Фондом державного майна України видано кваліфікаційне Свідоцтво оцінювача від 05.04.2008 за №5906.

Використовуючи надані службові повноваження, заступник начальника Управління оцінки майна та майнових прав - начальник відділу оцінки нерухомості, рухомого майна і майнових прав Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонду державного майна України ОСОБА_1 , 02.11.2018 більш точного часу не встановлено, знаходячись за місцем здійснення своїх службових обов`язків в адміністративній будівлі Фонду державного майна України за адресою: м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, перебуваючи у дружніх стосунках із приватним оцінювачем ОСОБА_7 , який є керівником та власником суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Стоун Брідж» (код ЄДРПОУ 36187470), допустив службову недбалість, а саме діючи всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не забезпечив об`єктивний розгляд Звіту про незалежну оцінку № 1, виконаного ОСОБА_7 , належним чином не провів його перевірку щодо повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів, не звернув увагу на допущені порушення вимог ст. ст. 3, 4, 9, 25, 31, 32 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», п. п. 1, 35, 36, 37, 38, 47, 48, 49 Національного стандарту № 1, п. п. 1, 11, 19, 20 Національного стандарту № 2, а також факти внесення неправдивих відомостей щодо величини ринкової вартості об`єктів оцінки, отриманої в результаті оцінки на відповідну дату оцінки, за допомогою упередженого збору та аналізу інформації, маніпулювання методичними підходами, методами оцінки та оціночними процедурами, викладу необґрунтованих припущень, необ`єктивного підбору у межах вибраного порівняльного підходу для визначення вартості об`єктів оцінки в якості аналогів таких об`єктів порівняння, які за площею відрізняються як мінімум в три рази, безконтрольно погодив і забезпечив рецензування Звіту про незалежну оцінку № 1, об`єктів нерухомого майна, будівлі та споруди у кількості 33 найменувань, загальною площею 25 956,20 кв. м (без права на всю (незабудовану) земельну ділянку, які не є об`єктом даної оцінки), за адресою: АДРЕСА_2, що обліковуються на балансі Філії «Хлібна база № 87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», вартістю 5 210 404 грн. без включення ПДВ, станом на дату оцінки - 31.07.2018, класифікувавши його за ознакою абзацу третього пункту 67 Стандарту, як такий, що у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки.

Не передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, хоча в даній ситуації повинен був і мав реальну змогу виявити зазначені недоліки у Звіті про незалежну оцінку № 1, надати об`єктивний висновок про відповідність Звіту вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна та про можливість його використання з відповідною метою, у тому числі про достовірність оцінки майна, вказавши у рецензії аргументовані зауваження до звіту про оцінку майна, у тому числі застереження про можливість впливу цих зауважень на достовірність оцінки майна, і таким чином не допустити умисного заниження вартості майна ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», яке підлягало реалізації, ОСОБА_9 проявив безвідповідальне та халатне відношення до своїх службових обов`язків, забезпечив рецензування Звіту про незалежну оцінку № 1, не вірно класифікувавши його, затвердив рецензію своїм підписом та надав статусу офіційного документу, а надалі організував його направлення до ГУ ДФС у Чернігівській області.

У той же час, згідно висновку експерта за результатами проведення судової оціночно-будівельної експертизи від 30.09.2020 №22048/19-42/23942?23974/20-42 вартість об`єктів нерухомого майна у кількості 33 найменувань, загальною площею 25 956,20 кв.м., розташованих на земельній ділянці площею 11,3960 га, кадастровий номер 7420389500:08:000:0584, виділеній для обслуговування виробничої бази, згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою Серії ЯЯ № 376800 від 11.08.2011, за адресою Чернігівська обл., Бахмацький р-н, м. Бахмач, Східна,13, балансоутримувачем яких була Філія «Хлібна база № 87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», станом на 31.07.2018, з врахуванням прав пов`язаних із земельною ділянкою, становить 22 372 211,00 грн. (без врахування ПДВ). З урахуванням податку на додану вартість майна складає 26 831 643,00 грн.

Крім того, висновком зазначеної експертизи встановлено, що Звіт про незалежну оцінку №1 об`єктів нерухомого майна у кількості 33 найменування, загальною площею 25 956,20 кв.м., цілісного майнового комплексу Філії «Хлібна база 87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», виконаний 24.09.2018 суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Стоун Брідж», не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків.

Отримавши Звіт про незалежну оцінку №1 та Рецензію на нього, ГУ ДФС у Чернігівській області, з метою реалізації майна Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів, 26.11.2018 укладено Договір доручення на організацію аукціону з Товарною біржею «Міжрегіональна товарно-промислова біржа» за №12031/10/25-01-17-02-31.

26.11.2018 між ГУ ДФС у Чернігівській області та брокерською конторою ТОВ «Центр брокерських послуг» укладено Договір доручення на продаж майна на аукціоні за №12030/10/25-01-17-02-31.

В подальшому, 20.12.2018 за адресою: м. Київ, провулок Виноградний, буд. 4, оф. 41, товарною біржею «Міжрегіональна товарно-промислова біржа» проведений цільовий аукціон з реалізації майна платника податків Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», яке перебувало у податковій заставі ГУ ДФС у Чернігівській області та знаходилось на балансі Філії «Хлібна база №87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», під лотом №187.

Стартова ціна лоту склала 6 252 484 грн. 80 коп. з ПДВ, а крок аукціону склав 1 % від попередньої ціни продажу лоту.

За результатами проведених торгів перемогу здобуло ТОВ «АГРОУ» (код ЄДРПОУ 42299606), яке надало погодження ліцитатору на запропоновану ціну в розмірі 6 506 360,76 грн. з урахуванням ПДВ.

Того ж дня, тобто 20.12.2018, складено протокол №78/18 проведення цільового аукціону з реалізації майна платника податків ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 00952634), яке перебуває у податковій заставі ГУ ДФС у Чернігівській області та знаходиться на балансі філії «Хлібна база № 87» ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 35770624), який затверджений В.о. президента Товарної біржі «Міжрегіональна товарно-промислова біржа» ОСОБА_10 та погоджений заступником начальника ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_5 .

На виконання вказаного протоколу, 20.12.2018 між ГУ ДФС у Чернігівській області, ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» та ТОВ «АГРОУ» укладено Договір купівлі-продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №78/18-Д.

За умовами договору продавець продав, а покупець придбав на аукціоні будівлі та споруди у кількості 33 найменування, загальною площею 25 956,20 кв. м., яке належить ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» код ЄДРПОУ 00952634, місцезнаходження майна : АДРЕСА_2 за ціною 6 506 360,76 грн.

Таким чином, із власності держави на користь ТОВ «АГРОУ» вибули об`єкти нерухомого майна, які перебували у податковій заставі ГУ ДФС у Чернігівській області та знаходились на балансі ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 35770624), у кількості 33 одиниці, загальною площею 25 956,20 грн., розташовані за адресою: АДРЕСА_2.

На підставі укладеного договору та проведених розрахунків 22.12.2018 та 24.12.2018 приватним нотаріусом Бахмацького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_11 здійснено державну реєстрацію права власності ТОВ «АГРОУ» на вказані об`єкти нерухомого майна у загальній кількості 33 одиниці, які вибули із власності держави.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №525/681/21-33 від 24.05.2021, за умови врахування суми коштів, що надійшли від реалізації зазначеного майна, в сумі 6 506 360,76 грн. (з урахуванням ПДВ), розмір збитків, завданих державному бюджету України, внаслідок реалізації 20.12.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернігівській області майна платника податків на аукціоні, яке перебувало у податковій заставі, а саме 33 будівлі та споруди, загальною площею 25 956,20 кв. м, розташовані за адресою: АДРЕСА_2, які перебували на балансі Філії «Хлібна база № 87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», за вартістю визначеною суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Стоун Брідж» у Звіті про незалежну оцінку № 1, станом на 31.07.2018, з урахуванням висновку судової оціночно-будівельної експертизи від 30.09.2020 № 22048/19-42/23942-23974, становитиме різницю між вартістю майна, визначену з урахуванням ПДВ, та сумою коштів, що надійшли від реалізації майна, а саме: 27 447 558,00 грн. - 6 506 360,76 грн. і відповідно складатиме 20 941 197,24 грн.

Своїми умисними діями, які виразились у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України.

17.06.2021 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Підозра ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч ч. 2 ст. 367 КК України обґрунтовується доказами, зібраними в ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Прокурор зазначає, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 України, у зв`язку з чим виникла необхідність у застосуванні до останнього запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Прокурор у судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, з підстав, вказаних у клопотанні.

Підозрюваний та захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання.

Заслухавши думку прокурора, підозрюваного та захисника, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 17.06.2021 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

У відповідності до ст. 12 КК України, інкримінований ОСОБА_1 злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України є нетяжким службовим злочином.

Причетність підозрюваного ОСОБА_1 до вчинення інкримінованого йому злочину, підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: корінець податкової вимоги форми «Ю» від 11.10.2011 №122;рішення про опис майна у податкову заставу №78 від 27.12.2011;акт опису майна №3/25-042 від 29.01.2015;рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 №825/2374/17;рішення про погашення усієї суми податкового боргу від 05.06.2018 №2/17-02-25;договір на проведення незалежної оцінки нерухомого майна №1-07/08/18 від 07.08.2018;висновок про вартість майна №1, згідно Звіту про незалежну оцінку №1 виконаний ТОВ «Стоун Брідж»;рецензія на Звіт про незалежну оцінку №1 від 02.11.2018;договір доручення на організацію аукціону від 26.11.2018;договір доручення на продаж майна на аукціоні від 26.11.2018;протокол проведення цільового аукціону з реалізації майна платника податків Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 00952634), яке перебуває у податковій заставі ГУ ДФС у Чернігівській області та знаходиться на балансі Філії «Хлібна база №87» Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (код ЄДРПОУ 35770624) №78/18 від 20.12.2018;догові купівлі-продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №78/18-Д від 20.12.2018;розподіл коштів, що надійшли на балансовий рахунок 3412 «Податкова застава» за 21.12.2018;протокол огляду лазерного CD-R диску, на якому міститься виписка по руху коштів ТБ «Міжрегіональна товарно-промислова біржа» (код ЄДРПОУ 41690510) за рахунком № НОМЕР_1 ;лист АТ «Ощадбанк» від 14.05.2021 за №46/12-11/1/897/5212-БТ;протокол огляду лазерного CD-R диску, на якому міститься виписка по руху коштів Філії «Хлібна база №87» ДП «Ніжинський КХП» № НОМЕР_2 (IBAN НОМЕР_3 );висновок експерта за результатами проведення судової оціночно-будівельної експертизи №22048/19-42/23942-23974/20-42 від 30.09.2020;роз`яснення та уточнення по висновку експерта від 30.09.2020 №22048/19-42/23942-23974/20-42 від 14.06.2021 за №7847-1-21;висновок експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи від 13.11.2020 за №CE-19/111-20/54457-ПЧ;висновок експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи від 24.11.2020 за №СЕ-19/111-20/54463-ПЧ;висновок експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи від 30.12.2020 за №СЕ-19/111-20/54458-ПЧ; висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 24.05.2021 за №525/681/21-23.

Метою та підставами обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є забезпечення виконання підозрюваний покладених на нього процесуальних обов`язків, а саме незаконного впливу на свідків, іншого підозрюваного, у цьому ж кримінальному провадженні; переховуватися, від органів досудового розслідування та суду;перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочину діяльність.

Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.

Крім того, згідно з п. 3, п. 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.

Згідно ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.

Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного, слідчим суддею враховані вимоги п. 3, п. 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчий суддя враховує ч. 5 ст. 9 КПК України, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

Прокурором доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема запобігання спробам підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду, Знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; Незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється для запобігання ухилятися від виконання покладених на нього процесуальних обов`язків необхідно обрати відносно нього запобіжний захід у вигляді у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Приймаючи рішення про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.

Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя враховує тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 характеризуючі дані про його особу, сімейний та матеріальний стан, конкретні обставини справи, мету застосування даного запобіжного заходу, приймаючи до уваги, те, що прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слічдий у клопотанні, дають достатні підстави вважати, що більш м`який запобіжний захід не зможе запобігти встановленим ризикам, а матеріали клопотання свідчать про наміри органу досудового розслідування не допустити ризики, які б підривали таке розслідування, що має на меті забезпечити всебічність, повноту і неупередженість дослідження обставин у даному кримінальному провадження.

Разом з цим, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати вказаний запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби, у зв`язку з чим клопотання підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 193, 376 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання - задовольнити частково.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у період доби з 23 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв., за адресою: АДРЕСА_4 , з покладенням на підозрюваного ОСОБА_1 наступних обов`язків: прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора та слідчого; не відлучатися із населеного пункту в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування із свідками та експертами у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

В задоволенні решти вимог клопотання відмовити.

Роз`яснити підозрюваному, що працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за поведінкою підозрюваного, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї зобов`язань.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя: О.М. Соколов