
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2021 року м. Київ № 640/7373/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у м. Києві до про Товариства з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство" стягнення 211619,34 грн,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство" податковий борг у сумі 211619,34 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до інтегрованої картки платника податків відповідач має заборгованість перед бюджетом з орендної плати з юридичних осіб в сумі 211619,34 грн, яка виникла на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов`язань згідно податкової звітності, але не сплачених у визначеному законом порядку. Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України позивачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу № 106312-17 від 28.03.2019, проте сума боргу відповідачем не сплачена.
Ухвалою суду від 03.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/7373/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
24.04.2020 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що відповідач в установлені Податковим кодексом України строки, використовуючи засоби електронного подання звітності, помилково подав податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та 2019 рік до Головного управління ДФС у м. Києві, помилково зазначивши в рядку 7 декларації код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ 8036400000, тобто, код органу місцевого самоврядування Деснянського району м. Києва. Вважає, що відсутність повідомлення контролюючого органу про відмову у прийнятті податкової декларації свідчить про її прийняття, що свідчить про те, що поза увагою працівника контролюючого органу, який здійснював візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками, також залишилась невідповідність коду органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ - 8036400000 та кадастрового номеру земельної ділянки 7422010400:01:005:0083. На підставі вказаних обставин у відповідача і сформувалась вказана заборгованість. Відповідач звертає увагу, що останній належним чином постійно сплачував на рахунки ГУ ДПС у Чернігівській області, де станом на 14.04.2020 обліковується переплата у розмірі 239221,88 грн. Пояснив, що у зв`язку з самостійним виявленням помилки у вказаному коді за КОАТУУ, 19.02.2020 до ГУ ДПС у Чернігівській області за вірним КОАТУУ були подані податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та 2019 рік за типом "Звітна", а за КОАТУУ, який вказано невірно, до ГУ ДПС у м. Києві подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю. Таким чином, вважає, що у відповідача відсутні заборгованість перед бюджетом щодо орендної плати за землю, а у позивача відсутні підстави для нарахування та стягнення податкового боргу.
22.04.2020 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення, за змістом яких останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та визнати незаконними дії позивача з нарахування пені та неіснуючого податкового боргу. Також просить суд зобов`язати позивача привести у відповідність інтегровану картку платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство".
Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство" перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві.
Станом на день розгляду даної адміністративної справи за відповідачем обліковується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 211619,34 грн, який виник за наступних обставин.
Згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік Товариство з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство" визначило до сплати суму зобов`язання за 2018 рік в розмірі 110410,10 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7422010400:01:005:0083.
Також у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік Товариство з обмеженою відповідальністю "Остерське хлібоприймальне підприємство" визначило до сплати суму зобов`язання за 2019 рік в розмірі 110410,10 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7422010400:01:005:0083.
У зв`язку з несплатою відповідачем у встановлені строки самостійно визначеного податкового зобов`язання, 28.03.2019 контролюючим органом було сформовано та надіслану на адресу відповідача податкову вимогу № 106312-17 на суму податкового боргу в розмірі 119610,94 грн.
Враховуючи, що відповідачем не було сплачено в установлені строки суму податкового боргу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Так, за змістом пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
З матеріалів справи вбачається, що 18.06.2014 між Остерською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Остерське хлібоприймальне підприємство" (Орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для виробничих потреб, яка знаходиться за адресою: м. Остер, вул. 1 Травня, 1 .
Згідно пунктів 2, 3 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,32 га для виробничих потреб в межах м. Остер, вул. 1 Травня, 1, Остерської міської ради. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна - будівлі та споруди ТОВ "Остерське хлібоприймальне підприємство".
Пунктом 9 договору оренди землі від 18.06.2014 передбачено, що орендна плата здійснюється у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням на розрахунковий рахунок Орендодавця. Розмір орендної плати становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України передбачено, що об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Таким чином, земельна ділянка загальною площею 1,32 га з кадастровим номером 7422010400:01:005:0083, є об`єктом оподаткування.
За змістом пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
З аналізу наведених норм вбачається, що декларація подається до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки.
Так, матеріалами справи підтверджується, що 20.02.2019 відповідачем було подано до Головного управління ДПС у м. Києві декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та за 2019 рік.
Відповідач у відзиві пояснив, що вказані декларації було помилково подано до Головного управління ДПС у м. Києві і останнім самостійно виправлено допущену помилку та подано звітні декларації до Головного правління ДПС у Чернігівській області - належного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки.
Дійсно, матеріалами справи підтверджено, що 19.02.2020 відповідачем було подано до Головного управління ДПС у Чернігівській області декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та за 2019 рік.
Суд звертає увагу, що Податковим кодексом України не передбачено алгоритму дій платника податків у випадку, якщо останнім помилково подано податкову звітність до контролюючого органу, тобто яку взагалі не потрібно було подавати або подано не до того контролюючого органу.
За наведених обставин, суд вважає, що після подання відповідачем звітних декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та за 2019 рік до Головного правління ДПС у Чернігівській області, останнім виконано обов`язок, встановлений пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області за неосновним місцем обліку.
Зважаючи, що земельна ділянка площею 1,32 га з кадастровим номером 7422010400:01:005:0083, яка перебуває у користуванні відповідача, знаходиться на території Чернігівської області, контроль за справлянням ТОВ "Остерське хлібоприймальне підприємство" орендної плати з юридичних осіб віднесено до повноважень Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Також, суд приймає до уваги, що відповідачем на рахунок місцевого бюджету Козелецького району було сплачено податкові зобов`язання з орендної плати, що підтверджується наступними платіжними дорученнями:
від 02.03.2018 № 223 про сплату орендної плати за січень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 02.04.2018 № 233 про сплату орендної плати за лютий 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 18.04.2018 № 237 про сплату орендної плати за березень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 30.05.2018 № 247 про сплату орендної плати за квітень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 27.06.2018 № JBKLI6RO0041J3 про сплату орендної плати за травень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 30.07.2018 № JBKLI7UO004OZH про сплату орендної плати за червень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 29.08.2018 № JBKLI8ТO005BYR про сплату орендної плати за липень 2018 року в сумі 9200,84 грн;
від 01.10.2018 № JBKLIА1O0062ОG про сплату орендної плати за серпень 2018 року в сумі 9200,80 грн;
від 30.10.2018 № JBKLIАUО006P83 про сплату орендної плати за вересень 2018 року в сумі 9200,80 грн;
від 28.11.2018 № JBKLIBSО007DSZ про сплату орендної плати за жовтень 2018 року в сумі 9200,80 грн;
від 20.12.2018 № JBKLICKO007X3B про сплату орендної плати за листопад 2018 року в сумі 9200,80 грн;
від 23.01.2019 № JBKLIJ1NO008M9W про сплату орендної плати за грудень 2018 року в сумі 9200,80 грн;
від 28.02.2019 № JBKLJ2SO009I11 про сплату орендної плати за січень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 28.03.2019 № JBKLJ3SO00А4YH про сплату орендної плати за лютий 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 26.04.2019 № JBKLJ4QO00АUY7 про сплату орендної плати за березень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 30.05.2019 № JBKLJ5UO00BJGW про сплату орендної плати за квітень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 27.06.2019 № 15.410587229 про сплату орендної плати за травень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 29.07.2019 № 30.450489729 про сплату орендної плати за червень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 16.08.2019 № 39.473727895 про сплату орендної плати за липень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 23.09.2019 № 50.523821504 про сплату орендної плати за серпень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 30.10.2019 № 61.579489317 про сплату орендної плати за вересень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 26.11.2019 № 78.621381910 про сплату орендної плати за жовтень 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 27.12.2019 № 88.671497195 про сплату орендної плати за листопад 2019 року в сумі 9200,80 грн;
від 28.01.2020 № 95.724676436 про сплату орендної плати за грудень 2019 року в сумі 9200,86 грн.
Встановлені обставини свідчать про те, що відповідачем виконано обов`язок зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою площею 1,32 га з кадастровим номером 7422010400:01:005:0083, податкові зобов`язання яких було визначено у звітних деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік та за 2019 рік.
Враховуючи викладене та зважаючи на те, що податковий борг ТОВ "Остерське хлібоприймальне підприємство" зі сплати орендної плати обліковується в Головному управлінні ДПС у м. Києві виключно внаслідок помилкового подання платником податків відповідних декларацій, а також враховуючи, що орендна плата сплачена відповідачем за неосновним місцем обліку, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
При цьому, суд не приймає до уваги вимоги відповідача, заявлені у відзиві та додаткових поясненнях, з огляду на неможливість вирішення останніх в межах заявлених позовних вимог. Також, суд враховуючи, що відповідачем у встановлені статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України не було подано зустрічного позову, вважає необхідним роз`яснити відповідачу, що у випадку незгоди останнього з відомостями, що обліковуються в інтегрованій картці по орендній платі, ТОВ "Остерське хлібоприймальне підприємство", у випадку відмови контролюючого органу, має право оскаржити дії контролюючого органу до суду.
Судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 43141267) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко