
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/6227/21
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В. ,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Варги О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виправлення помилок, допущених при перерахунку пенсії, а саме:
- обрахування йому пенсії при перерахунку, що призвело до зменшення її розміру;
- обрахування йому доплати за понаднормовий стаж;
- визначення строку моєї військової служби для обрахування страхового стажу;
- неправомірного врахування його заробітної плати з 01.07.2000 по 30.09.2015;
- неврахування при перерахунку пенсії періодів його роботи за березень-липень 2020 року.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату йому пенсії за віком з урахуванням:
- залишення попереднього розміру пенсії, яка була призначена йому з 22.07.2015, збільшеної із застосуванням кратності розміру страхового стажу за роботу у районах Крайньої Півночі, а також із врахуванням додаткового страхового стажу за період з 22.07. 2015 по 21.07.2020 .
- доплати за понаднормовий стаж із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020, який складає 1712,00 грн.;
- строку проходження ним військової служби в 1 рік 6 місяців 23 дня;
- його заробітної плати з 01.07.2000 по 30.06.2015 включно;
- періодів його роботи за березень-липень 2020 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що не правильний розрахунок призначеної у 2015 році пенсії та не проведення перерахунку пенсії за заявою від 31 грудня 2020 року, є протиправними та порушують його права і соціальні гарантії.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
31 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача з листом, у якому просив перерахувати йому пенсію з урахуванням доплат за понаднормовий стаж, визначенням строку його військової служби для обрахування страхового стажу, правильним врахуванням його заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2015, врахуванням при перерахунку пенсії періодів його роботи за березень-липень 2020 року.
Листом від 26.01.2021 йому було відмовлено у перерахунку пенсії.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 22.07.2015 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV). Пенсія йому була розрахована із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
На сьогоднішній день Позивач працює.
Застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% було змінено з 01.10.2017 з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2019 року № 2148-VIII (далі - Закон України №2148-VIII), яким були внесені зміни до Закону України №1058- IV.
Згідно п.43 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058- IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений ст.25 Закону України №1058-IV, згідно з якою коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
См х Вс
Кс =------------- , де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Положення ст. 25 даного закону стосовно порядку визначення коефіцієнта страхового стажу на даний час є діючими, не визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України, а отже, їх положення є необхідними в застосуванні суб`єктом владних повноважень.
Твердження позивача про необхідність застосування коефіцієнта страхового стажу з урахуванням величини одного року страхового стажу 1,35% не грунтуються на нормах чинного законодавства, натомість застосування саме приписів ст. 25 Закону України №1058-IV підтверджується змістом Прикінцевих положень цього закону.
Коефіцієнт страхового стажу, який враховується для обчислення пенсії Позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,42500.
Щодо незмінюваності розміру пенсії позивача після призначення пенсії, суд зазначає наступне.
Позивач вірно зазначив у позові, що при призначенні пенсії було застосовано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини одного року в розмірі 1,35.
Водночас, у зв`язку з набуттям чинності Закону України №2148-VIII, яким внесені зміни до законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення, пенсія позивача була осучаснена і застосовано величину оцінки одного року страхового стажу 1 % з 01.10.2017 року, замість 1,35%.
Суд зазначає, що коефіцієнт 1,35 зберігся лише для новопризначених пенсій в перехідний період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини одного року з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати по Україні, який використовується при обчисленні пенсій.
Так, з 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
У зв`язку з застосуванням коефіцієнта страхового стажу без урахування кратності 1,35 відповідно до вищевказаних змін, основний розмір пенсії за результатами перерахунку зменшився. Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто проводиться доплата до попереднього розміру пенсії. При чому загальна сума до виплати залишається без змін.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» для осіб, які втратили працездатність, з січня 2021 року встановлений прожитковий мінімум в розмірі 1769,00 грн., з 1 липня 2021 року - 1854,00 грн, а з 1 грудня 2021 року - 1934,00 грн. та у 2021 році встановлена мінімальна заробітна плата у місячному розмірі: з січня - 6000,00 грн., з 1 грудня - 6500,00 грн.
Відповідно до ст. 41 Закону України №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Згідно з документами пенсійної справи Позивача страховий стаж складає 42 роки 6 місяців 20 днів.
Коефіцієнт страхового стажу, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 %, становить 0,42500.
Для обчислення пенсії враховано оптимальний варіант заробітної плати за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.09.2015, яка визначена із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки х 1,17x1,11 x 3,38935 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Розмір пенсії Позивача з 01.01.2021 складає 7117,41 грн., а саме: 7042,23 грн. - основний розмір пенсії (16569,96 грн. х 0,42500); 75,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж 7 років, як працюючій особі (1074,00 грн. х 7%).
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що дії Головного управління відповідають нормам чинного законодавства, оскільки згідно Закону України № 1058-IV передбачено проведення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а не 1,35%.
Загальний розмір пенсії позивача не зменшився, тому прийняття Закону України №2148-VIII не мало наслідком звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення. Доказів, які б підтверджували, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії, Позивачем не надано.
Стосовно доплати за понаднормовий стаж, суд зазначає наступне.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездат ність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону.
Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільше ння розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Пере рахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільне ння з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахува нням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припине ння такої діяльності. Звертаємо увагу суду, що Позивач є працюючим пенсіоне ром.
Отже, обрахунок доплати за понаднормовий стаж позивачу здійснвався згідно норм чинного законодавства.
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо позивача не допущено протиправної бездіяльності, від так у суду відсутні правові підстави для зобов`язання проводити йому перерахунок пенсії.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 09 липня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот