Рішення № 98217340, 07.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
540/2496/21
Номер документу
98217340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2496/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 83% до 70% суми грошового забезпечення;

- зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у порядку та розмірах визначених постановою кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою від 07.06.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи, сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. З січня 2018 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських. Втім, після здійснення відповідачем перерахунку, пенсія позивача становить 70% грошового забезпечення, замість 83% раніше призначених при звільненні. Вважаючи дії ГУ ПФ України в Херсонській області щодо перерахунку пенсії протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству 29.04.2021 до ГУ ПФ України в Херсонській області представник позивача звернувся із адвокатським запитом, в якому просив повідомити, який розмір пенсійного забезпечення у відсотковому значенні від суми грошового забезпечення був у ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії, до та після перерахунку пенсії у 2018 році. Листом ГУ ПФ України в Херсонській області надана відповідь, з якої вбачається, що розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що діють на дату, з якої переглядається її розмір. Відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та норм вищезазначеного Закону ОСОБА_1 перерахована пенсія з 01.01.2018 з 70% грошового забезпечення. Крім того, було повідомлено, що до останнього перерахунку пенсії ОСОБА_1 сплачували пенсію у розмірі 83% грошового забезпечення. Позивач вважає незаконним перерахунок його пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, який грубо порушує пенсійні права ОСОБА_1 . На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

18.06.2021 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому ГУ ПФУ в Херсонській області не погоджується з вимогами позивача, з огляду на таке. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Статтею 51 Закону № 2262-XIIпередбачено, що перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З 24.02.2018 Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" встановлений порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Зокрема, військовослужбовцям перерахунок здійснюється із урахуванням трьох складових грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату на яку переглядається її розмір, а виплата забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету. Оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, то максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а не 83% як того вимагає позивач. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та з 25.05.2001 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу пенсійного органу від 01.11.2009 вислуга років становить 31 рік. Також, наведене не заперечується пенсійним органом в листі від 11.05.2021 №2100-0307-8/22033.

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі № ТХ24965-МНС, пенсія ОСОБА_1 призначена (обчислена) у розмірі 83% грошового забезпечення, що підтверджується наявними в матеріалах пенсійної справи протоколами.

Разом з тим, згідно протоколу про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 від 30.11.2018, основний розмір пенсії позивача складає 70 % грошового забезпечення.

На звернення позивача від 29.04.2021 стосовно розміру його пенсійного забезпечення, ГУ ПФУ в Херсонській області листом від 11.05.2021 повідомило, що з 01.01.2018 розмір при перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 застосована чинна редакція ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої максимальний розмір пенсій не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення

Позивач не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки вважає, що розмір його пенсії не повинен становити менше ніж 83 % відповідних сум грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

30.08.2017 прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Головне управління ПФУ в Херсонській області не заперечує факт направлення Головним управлінням Державої служби України надзвичайних ситуацій у Херсонській області на адресу пенсійного органу довідки від 28.03.2018 № 77/07/1856 для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення, установленого для військовослужбовців.

При цьому, згідно з наявною у матеріалах справи копією довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, сформованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступника начальника управління - начальник відділу становить: 15555,00 грн.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 набрала чинності з 01.03.2018 та нею встановлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схеми тарифних розрядів, а також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, факт введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям.

Згідно із ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, суд вважає, що позивач, як військовий пенсіонер, мав право на перерахунок розміру пенсії, починаючи з 01.01.2018.

Крім того, суд наголошує, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Пунктом "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.

Згідно із п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, оскільки позивач, виходячи на пенсію, мав 31 років вислуги у пільговому перерахунку, то з урахуванням 3 % відповідних сум грошового забезпечення за кожен рік служби понад 20 років, розмір його пенсії складає - 83% (50% + 33%). Тобто, позивач набув право на отримання пенсії у розмірі 83% від грошового забезпечення на час виходу на пенсію, що також підтверджується наявними в матеріалах справи протоколами.

Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 року до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" (ред. від 31.07.2002 року) замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 90 % та 80 % до 70 % сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд вважає, що зміна розміру пенсії з 83 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % та 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні пенсій особам, які набули право на її призначення у період дії зазначеної норми. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час набуття права на пенсію у розмірі 83 % від розміру грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 83 % грошового забезпечення під час редакції Закону України № 2262-ХІІ від 19.10.1999, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

За таких обставин, суд вважає протиправними дії відповідача щодо перерахунку і виплати позивачу пенсії в розмірі 70 % суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення.

Вказана позиція відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, викладеним у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

У вказаній зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд визначив наступні ознаки типовості: позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІ в редакції чинній на момент здійснення перерахунку).

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі зазначила, що при перерахунку пенсії пенсіонеру-військовослужбовцю з 01.01.2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із частиною 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70% грошового забезпечення.

Оскільки перерахунок пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення відповідач здійснив з 01.01.2018, то, відповідно, перерахунок пенсії позивачу у розмірі 83% грошового забезпечення необхідно здійснювати також з 01.01.2018.

Таким чином, суд відмовляє позивачу в задоволенні позовної вимоги в частині перерахунку пенсії з 01.01.2016, оскільки матеріали справи підтверджено, що перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% грошового забезпечення відповідачем фактично здійснений з 01.01.2018.

Отже, суд дійшов висновку про захист порушеного права позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з розрахунку 83 % грошового забезпечення з 01.01.2018.

Із врахуванням викладеного, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Згідно із п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" - учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ.

Позивач є учасником бойових дій, а тому звільнений від сплати судового збору, у зв`язку із чим суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2018 розміру пенсії та зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83 % до 70 % суми грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036 м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 112010201