Рішення № 98217085, 09.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
520/6895/21
Номер документу
98217085
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2021 р. № 520/6895/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ);

- зобов`язати Лозівську міську раду Харківської області у строк, визначений статтею 118 Земельного кодексу України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ), за результатами чого прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області подано заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинький округ), до якої додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. 01.04.2021 на електронну адресу позивача надійшов лист-повідомлення за підписом секретаря міської ради вих. 1950/02-15 від 01.04.2021, яким відповідач повідомив, що міською радою, з врахуванням положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про адміністративні послуги», підпунктів 2 та 3 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», та у відповідності до Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання затвердженого рішенням міської ради від 17.12.2020 №67 проект рішення про передачу позивачу у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6323955704:00:002:0068, загальною площею 1,6755 га, яка розташована в межах села Українське Лозівського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення Лозівської міської ради Харківської області (Орільський старостинський округ) був винесений на пленарне засідання сесії міської ради, яке відбулося 25.03.2021. За результатами голосування рішення не було прийняте. На думку позивача, вказані дії Лозівської міської ради стосовно розгляду його заяви є неналежним реагуванням на його звернення. Позивач звернулася до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач, згідно наданого 02.06.2021 до суду відзиву на позов зазначив, що питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 га, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068 для ведення особистого селянського господарства та передачі ОСОБА_1 у приватну власність було винесено на розгляд чергової сесії міської ради, яка відбулась 25.03.2021. За результатами голосування рішення не було підтримано депутатами міської ради. Позивача було проінформовано про результати розгляду його заяви про затвердження проекту землеустрою та надіслано копію протоколу. При цьому, рішення за даним питанням не було прийнято, оскільки за результатом голосування не підтримано більшістю голосів депутатів міської ради, які в свою чергу діяли виключно в межах діючого законодавства та Регламенту міської ради. Відповідач вважає, що міська рада розглянула заяву ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 118, 186 Земельного кодексу України у повному обсязі, що, у свою чергу, не є протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.

Позивач, згідно наданої 09.06.2021 до суду відповіді на відзив зазначив, що 30.04.2021 на електронну адресу Лозівської міської ради Харківської області ним направлено звернення міському голові та депутатам Лозівської міської ради 8 скликання, які утримувались від голосування та голосували проти прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою. В зазначеному зверненні позивач виклав перелік діючих норм які регулюють земельні відносини та просив депутатів: спростувати наведені норми викладені у зверненні; письмово викласти особисту правову позицію з посиланням на всі конкретні норми чинного законодавства щодо наявності законних підстав утримуватися від голосування або голосувати проти під час вирішення порушеного питання про затвердження проекту землеустрою та передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6323955704:00:002:0068, загальною площею 1,6755 га, яка розташована в межах села Українське Лозівського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення Лозівської міської ради Харківської області (Орільський старостинський округ); повідомити позивача, як таке голосування захищає інтереси територіальної громади. На вищезазначене звернення відповідь надали лише міський голова ОСОБА_2 та депутати ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Останні дев`ятнадцять депутатів Лозівської міської ради 8 скликання повністю проігнорували звернення ОСОБА_1 не надавши жодної відповіді, що, як вважає позивач, підтверджує повну бездіяльність депутатів Лозівської міської ради 8 скликання. Депутати Лозівської міської ради у своїх однакових відповідях послалися на норми, які регулюють лише порядок прийняття рішень міською радою, однак по суті звернення позивача так і не було розглянуте, оскільки депутати не навели жодних законних обґрунтувань щодо підстав такого голосування під час розгляду порушеного ОСОБА_1 питання.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та вказані заяви, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся 27.07.2020 із заявою до Орільської селищної ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням LX сесії VII скликання Орільської сельщної ради Лозівського району Харківської області від 19.08.2020 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 " надано гр. ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, розташовану в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області для подальшої передачі у власність.

На замовлення позивача сертифікованим інженером-землевпорядником ФОП ОСОБА_7 викотовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області.

06.02.2021 ОСОБА_1 до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області подано заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинький округ), до якої додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

23.02.2021 на електронну адресу Лозівської міської ради Харківської області позивачем направлено запит, в якому він просив відповідача надати інформацію про прийняте рішення за результатами розгляду заяви від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,6755 га, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ).

Листом №1199/02-15ел/1 від 25.02.2021 відповідач повідомив, що міською радою, з врахуванням положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про адміністративні послуги», підпунктів 2 та 3 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», та у відповідності до Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання (затвердженого рішенням міської ради від 17.12.2020р. №67) на черговій сесії за результатами розгляду клопотання буде прийняте рішення. Про прийняття такого рішення буде повідомлено через вказані засоби зв`язку. Також повідомлено, що згідно з Регламентом Лозівської міської ради Харківської області, в 10-ти денний термін до проведення пленарного засідання сесії міської ради необхідно підготувати та подати на розгляд постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, містобудування та архітектури вже погодженні проекти рішень. В зв`язку з тим, що клопотання позивача надійшло до виконавчого комітету міської ради 09.02.2021, порушене питання неможливо було винести на розгляд чергового засідання сесії міської ради, яке відбулося 15.02.2021.

19.03.2021 позивач повторно направив на адресу відповідача запит, в якому просив надати інформацію про прийняте рішення за результатами розгляду заяви від 06.02.2021, а у випадку невинесення порушеного позивачем питання на розгляд позачергового засідання сесії міської ради VIII скликання, яке відбулось 24.02.2021, просив повідомити про наявність відповідних на те законних підстав.

Листом №1764/02-15ел/1 від 25.03.2021 відповідач повідомив, що міською радою, з врахуванням положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про адміністративні послуги», підпунктів 2 та 3 пункту 2 розділу II , Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», та у відповідності до Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання (затвердженого рішенням міської ради від 17.12.2020 №67) на черговій сесії, яка відбудеться 25.03.2021 за результатами розгляду клопотання буде прийняте рішення. Про прийняття такого рішення буде повідомлено через вказані засоби зв`язку. Додатково повідомлено, що 24.02.2021 відбулася VIІ позачергова сесія міської ради VIII скликання та відповідно до порядку денного, затвердженого рішенням від 24.02.2021 №193, питання щодо врегулювання земельних відносин на розгляд не виносились.

26.03.2021на електронну адресу Лозівської міської ради Харківської області позивач повторно направив запит, в якому просив відповідача надати рішення, прийняте за результатами розгляду заяви від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельноїділянки у власність площею 1,6755 га, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ).

Листом №1950/02-15 від 01.04.2021 відповідач повідомив, що міською радою, з врахуванням положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про адміністративні послуги», підпунктів 2 та 3 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», та у відповідності до Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання затвердженого рішенням міської ради від 17.12.2020 №67 проект рішення про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6323955704:00:002:0068, загальною площею 1,6755 га, яка розташована в межах села Українське Лозівського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення Лозівської міської ради Харківської області (Орільський старостинський округ) був винесений на пленарне засідання сесії міської ради, яке відбулося 25.03.2021. За результатами голосування рішення не було прийняте.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Судом встановлено, що підставою виникнення спірних правовідносин, на думку позивача, слугував той факт, що відповідач, надаючи вищевказану відповідь, діяв всупереч норм Земельного кодексу України та не здійснив належного розгляду звернення позивача. Відсутність належним чином оформленого рішення сесії про затвердження проекту землеустрою чи про відмову у затвердженні, після спливу встановленого законом строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявником листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

По суті позовних вимог суд зазначає, що такі регулюються Земельним кодексом України.

Відповідно п. "а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Земельного кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до частин першої-третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частин восьмої-дев`ятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.

Згідно зі статтею 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

У свою чергу, частиною 1 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до норм частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

У відповідності до ч. 4 ст. 186-1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Згідно ч. 5 ст. 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Згідно частини шостої статті 186-1 ЗУ України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно частини восьмої статті 186-1 ЗК України, у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Таким чином, статтею 186-1 ЗК України передбачено два альтернативні варіанти рішень у формі висновку, які можуть бути прийняті територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про затвердження цього проекту або про відмову в його затвердженні.

З аналізу зазначених норм суд вбачає, що за результатами розгляду, зокрема, клопотання про затвердження проекту землеустрою, Лозівською міською радою протягом двотижневого строку повинно прийматися відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою або про відмову в його затвердженні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Проте, як зазначалось вище, за наслідком розгляду клопотання позивача щодо затвердження проекту землеустрою, Лозівською міською радою надано лише лист, в якому зазначено, що Лозівська міська рада "повідомляє", тобто даний лист має інформаційний характер (а.с.16). Крім того в даному листі взагалі не наведено підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Суд вказує, що в даному випадку позивач звернувся до відповідача не із зверненням, а із відповідним клопотанням, за наслідками розгляду якого суб`єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа, отже уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

А відтак наданий відповідачем лист від 01.04.2021 №1950/02-15, не може сприйматися судом як належна відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність.

Відповідач у відзиві посилався на ст. 28 Регламенту Лозівської міської ради Харківської області VIII скликання, якою регламентовано порядок проведення відкритого поіменного голосування, відповідно до якої для поіменного голосування готується форма «Результати поіменного голосування». За кожним питанням порядку денного із зазначенням ПІБ депутата та міського голови. Лічильна комісія оголошує П.І.Б. депутатів, за списком в алфавітному порядку та фіксує позицію депутата, яка зазначається публічно у форматі вибору: «за», «проти», «утримався», «не голосував».

Відповідач зазначає, що оскільки за результатами відкритого поіменного голосування зі спірного питання вбачається, що проект рішення було підтримано 9 депутатами, які проголосували «ЗА», 6 депутатів проголосували «ПРОТИ», та « 18» депутатів «НЕ ПІДТРИМАЛИ» проект рішення, то міською радою, як колегіальним органом, не було допущено протиправної бездіяльності по відношенню до позивача, оскільки заява ОСОБА_1 була розглянута.

Суд вважає безпідставними посилання представника відповідача, оскільки, як вже зазначалося судом вище, відповідно до Земельного кодексу України, який регулює земельні відносини, за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови протягом двотижневого строку. При цьому кодекси в системі галузевих правових актів мають найвищу юридичну силу, яка знаходить прояв у можливості встановлювати, скасовувати або змінювати правові відносини.

При цьому суд зауважує, що приписи Земельного кодексу України покладають обов`язок на орган місцевого самоврядування, який складається з обраних депутатів, у визначені кодексом строки прийняти конкретне рішення за наявності визначених законом підстав та критеріїв, а не діяти на власний розсуд за межами приписів чинного законодавства.

Враховуючи викладене та те, що відповідачем фактично, в установлений законом спосіб не було прийнято відповідного рішення про затвердження проекту землеустрою або про відмову в затвердженні, а отже має місце протиправна бездіяльність, суд доходить висновку, що в даному випадку, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Лозівської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ) та зобов`язання Лозівської міської ради Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності вчиненої ним бездіяльності щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Лозівської міської ради Харківської області (вул. Я. Мудрого, буд. 1, м. Лозова, Харківська область, 64602, ЄДРПОУ 06716633) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ).

Зобов`язати Лозівську міську раду Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин