
Справа № 420/9280/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951060857531 від 17.05.2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII з урахуванням положень 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, що діяв на час призначення пенсії, виходячи із розрахунку 90% від щомісячної (чинної) заробітної плати заступника начальника управління згідно довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року №524, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.01.2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у місячний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 11.05.2016 року він перебуває на обліку в Пенсійному фонді України, і отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року, в редакції від 01.01.2007 р., в розмірі 90 відсотків середньої заробітної плати за посадою заступника начальника управління прокуратури Одеської області, згідно рішення Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2016 року.
Позивач вказав, що 17 травня 2021 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури з 01.01.2021 року та в порядку, визначеному законом, чинним станом на час призначення пенсії, в розмірі 90% без обмеження граничного розміру від суми середнього заробітку за посадою заступника начальника управління. Згідно наданої довідки Одеської обласної прокуратури від 13.05.2021 року, встановлено збільшений розмір заробітної плати заступника начальника управління Одеської обласної прокуратури.
Позивач зазначив, що за результатами розгляду його заяви щодо перерахунку пенсії з більшого заробітку, Управлінням пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішенням № 951060857531 від 17.05.2021 року йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв`язку з тим, що розмір пенсії зменшується.
Як вбачається з рішення № 951060857531 від 17.05.2021 року, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, відповідач, посилаючись на положення ч.ч. 2, 15 та ч.20 ст.86 Закону У країни «Про прокуратуру», зазначив, що за заявою від 17.05.2021 року та на підставі довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року №524, розмір пенсії після перерахунку становитиме 47174,40 грн. (78624 грн. х 60%). Також зазначено, що з урахуванням обмеження розміру пенсії десятьма розмірами прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, пенсія після проведення перерахунку до виплати становитиме 17690 грн.
З огляду на викладене орган Пенсійного фонду дійшов висновку про недоцільність перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою, виданою Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року № 524, оскільки її розмір зменшується.
Позивач не погоджується з вказаним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та викладеними у ньому висновками, вважає їх такими, що суперечать чинному законодавству, грубо порушують його права та законні інтереси.
Позивач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 (ІІ)/2019 визнане таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення закону, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Після прийняття рішення Конституційним Судом України підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури є безумовною підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.
Позивач вказав, що його загальний стаж роботи становить 20 років і 8 місяців, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури (18 років 3 місяці та 21 день), що підтверджується його трудовою книжкою.
З огляду на це, пенсія за вислугу років позивачу була призначена довічно та виплачувалась весь цей час у розмірі 90% заробітної плати (грошового забезпечення).
Враховуючи вищевикладене, позивач вважав, що при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, відповідно до якої йому призначалась пенсія, тобто 90%.
Позивач зазначив, що внесені зміни до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року в частині, що стосуються розміру пенсії у відсотках, яка призначається за нормами цього Закону, в даному випадку до спірних правовідносин, які стосуються саме перерахунку пенсії, застосовуватись не можуть.
Такі зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року стосовно зниження відсоткового розміру пенсії поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Також позивач зазначив, що положення, яким передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст.46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч.1 ст.3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст.48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд, У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.
Таким чином, на думку позивача, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності.
Позивач вказав, що про обґрунтованість та законність його вимог свідчить також те, що при призначенні та проведенні попередніх перерахунків пенсії за його позовами з аналогічних підстав постановою Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2016 року у справі № 520/5366/16-а встановлено право на отримання пенсійних виплат у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату та без обмеження її максимального розміру.
Аналогічно і рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року, підтверджено право позивача на відповідний перерахунок.
Ухвалою від 08.06.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Зазначено, що справа буде розглянута судом у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Витребувано від ГУ ПФУ в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача для долучення до матеріалів справи.
24.06.2021 року на електронну пошту суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що частиною 2 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” визначено, що пенсія призначається в розмірі 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі пенсії, яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону призначенні працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок відповідно до порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
Головне управління заперечує стосовно здійснення перерахунку без обмеження граничного розміру, зазначивши, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст.2 Закону №3668-VI, зокрема Закону №1697, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач вказав, що відповідно до довідки №524 від 13.05.2021, виданої Одеською обласною прокуратурою, заробітна плата складає 78624,00 грн., отже пенсію за вислугу років позивачу відповідно до Закону №1697 буде призначено в розмірі 47174,40 грн. (78624,00 грн. х 60%). Виплата пенсії буде здійснюватись в розмірі 17690,00 грн. (1769 грн. прожитковий мінімум для непрацездатних осіб х 10).
Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії відбувається на підставі нормативно-правових актів, які чинні на момент звернення за таким перерахунком. Отже проводити перерахунок пенсії за довідкою від 13.05.2021 №524 недоцільно, оскільки розмір пенсії позивача зменшиться.
Стосовно посилань позивача на здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 Головне управління не погоджується, оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною (14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015).
У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII.
Перерахунок пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Застосуванню підлягає та норма, яка є чинною на момент здійснення перерахунку пенсії, а не та, яка була чинна на момент виходу на пенсію або за рішеннями суду, які було ухвалено на підставі інших довідок та за інших умов.
У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII в редакції, чинній на момент звернення позивача за перерахунком.
Тобто, на момент звернення позивача до Головного управління, перерахунок пенсії працівникам прокуратури здійснюється на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII із наступними змінами, та застосовується Закон України від 24.12.2015 №911-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» та від 06.12.2016 №1774-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Головне управління зауважує, що ретроспективне застосування при обчисленні пенсійної виплати позивача положення ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, яка на дату такого перерахунку втратила чинність, неодмінно призведе до ситуації непрямої дискримінації інших пенсіонерів з числа прокурорів та суперечитиме принципу дії законів у часі.
Отже, застосування при обчисленні пенсії позивача з 01.01.2021 положень ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, які втратили чинність, щодо визначення розміру пенсійної виплати, виходячи з 90% місячного заробітку не відповідатиме конституційному принципу рівності перед законом та суперечитиме приписам ст.24 Конституції України.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Пенсійному фонді України з 11.05.2016 і йому відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789 від 05.11.1991 було призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% розміру середньомісячної заробітної плати. Пенсія нарахована з посади заступника начальника управління прокуратури Одеської області.
13.05.2021 року Одеською обласною прокуратурою видано позивачу довідку №524, відповідно до якої заробітна плата за відповідною (прирівняною) посадою (заступника начальника управління) станом на 01 січня 2021 року складала 78624 грн. (а.с. 18).
Вказана довідка видана відповідно до рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 та ст.ст. 81, 86 Закону України «Про прокуратуру», та у зв`язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 року №414).
17.05.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку №524 від 13.05.2021 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.05.2021 року №9510608575531 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно Закону України “Про прокуратуру”. У рішенні зазначено, що частиною 2 статті 86 Закону визначено, що пенсія призначається в розмірі 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі пенсії, яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок відповідно до порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати. За заявою від 17.05.2021 та на підставі довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 №524, розмір пенсії після перерахунку становитиме 47174,40 грн. (78624,00 грн. х 60%). Відповідно до частини 15 статті 86 Закону максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 01.01.2021 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить 1769,00 грн. На зазначеній підставі, розмір пенсії після проведення перерахунку відповідно до ч.20 ст.86 та ч.15 ст.86 Закону, до виплати становить 17690,00 грн. У рішенні вказано, що проводити перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою, виданою Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 №524, недоцільно, оскільки зменшується розмір пенсії (а.с. 19).?
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У подальшому положення статті 50-1 Законом України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р. втратили чинність, окрім частин 3, 4, 6 та 11, проте ці частини не стосувались питання проведення перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури, у зв`язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Втрата чинності положень статті 50-1 Законом України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., зокрема, ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., унеможливила проведення перерахунку пенсії на підставі цієї норми.
14.10.2014 року було прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, окремі положення якого набрали чинності з 01.01.2015 року, а в цілому Закон набрав чинності 15.07.2015 року.
Частиною 20 статті 86 Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), в первісній редакції, передбачалось здійснення перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права, на перерахунок.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності з 01.01.2015 року було змінено частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та викладено її у наступній редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
13.12.2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення №7- р(ІІ)/2019, яким були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № №1697-VІІ зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
При цьому, пунктом 3 вказаного рішення Конституційного Суду України, установлено такий порядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції:
"Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Конституційний Суд України в своєму рішенні констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом, оскільки відповідно до частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; судоустрій, судочинство, статус суддів; організація і діяльність прокуратури (пункти 6, 14).
Таким чином, підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури та зміна чинного законодавства відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року тягне за собою перерахунок пенсії працівникам прокуратури відповідно до пенсійної справи.
Статтею ст.81 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач, посилаючись на положення ч.ч. 2, 15 та ч.20 ст.86 Закону У країни «Про прокуратуру», зазначив, що за заявою від 17.05.2021 року та на підставі довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року № 524, розмір пенсії після перерахунку становитиме 47174,40 грн. (78 624 грн. х 60%). З урахуванням обмеження розміру пенсії десятьма розмірами прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, пенсія після проведення перерахунку до виплати становитиме 17690 грн.
Суд зазначає, що після прийняття рішення Конституційним Судом України підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури є безумовною підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно редакції частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої позивачу призначалась пенсія, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З огляду на викладене, пенсія за вислугу років позивачу була призначена довічно та виплачувалась весь цей час у розмірі 90% заробітної плати (грошового забезпечення).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, відповідно до якої призначалась пенсія, тобто 90 %.
Правовий висновок з цього питання висловлено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18, в якій зазначено, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. При цьому, вказано, що при перерахунку пенсії відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії.
За висновком Великої Палати Верховного Суду при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З огляду на зазначену правову позицію, внесені зміни до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року в частині, що стосуються розміру пенсії у відсотках, яка призначається за нормами цього Закону, в даному випадку до спірних правовідносин, які стосуються саме перерахунку пенсії, застосовуватись не можуть.
Суд погоджується з доводами позивача, що такі зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року стосовно зниження відсоткового розміру пенсії поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16, в якій Суд на підставі ст.58 Конституції України, дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратур має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, також вказав, що відсотки, які були визначенні при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку.
Відповідно до п.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 чинного Закону України «Про прокуратуру», гарантією незалежності прокурора є його належне матеріальне, соціальне та пенсійне забезпечення.
При цьому, згідно з ч.14 ст.86 цього Закону, за пенсіонерами зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим законом та іншими законодавчими актами.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах не можуть бути застосовані положення Закону, які призводять до звуження існуючих прав і свобод позивача.
Стосовно обмеження пенсії максимальним розміром суд зазначає таке.
Згідно положень абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру” (в редакції Закону України від 02 березня 2015 р. №213-VIIІ і Закону України №911-VIII від 24 грудня 2015 р.), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак, згідно пункту 2 Прикінцевих Положень Закону України від 02 березня 2015 р. №213-VIIІ порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) встановлений цим Законом, стосується саме працюючих пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Позивач не є працюючим пенсіонером, а тому на нього не можуть розповсюджуватись норми Закону України від 02 березня 2015 р. №213-VIIІ про порядок виплати пенсій.
У свою чергу, відповідно до п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України № 911-VIIІ від 24 грудня 2015 р., цей Закон набрав чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Тобто, вказаним законом внесено зміни до ч.15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-УІІ від 14.10.2014 року та визначено, що до пенсій, які призначаються за вказаним Законом №1697-VII з 01.01.2016 року застосовуються обмеження її максимальним розміром.
Разом з тим, пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ в редакції, яка не містила жодних положень щодо обмеження розміру пенсій, які призначаються.
З огляду на викладене на позивача не можуть розповсюджуватись норми Закону України №911-VIII від 24 грудня 2015 р.
Відповідно до частин 2, 3 статті 22, частини 1 статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Положення Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII в частині обмеження пенсії максимальним розміром стосуються саме призначення пенсій особам згідно з вказаним Законом. Норми Закону №1697-VII не можуть застосовуватись до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності, оскільки вказаний Закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Також слід зазначити, що у ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII, яка визначає порядок та підстави перерахунку пенсій, не міститься жодних посилань на обмеження пенсії максимальним розміром при здійсненні її перерахунку.
Відповідно до ст.22 Конституції України звуження та обмеження змісту й обсягу існуючих прав і свобод шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.
У рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року №5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст. 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст. 48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.
З огляду на зазначене, новий порядок призначенця та виплати пенсій, встановлений Законом України №1697-VIІ, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Крім того, суд бере до уваги доводи позивача, що питання незастосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було вирішено Київським районним судом м.Одеси у постанові від 27.05.2016 року у справі № 520/5366/16-а, яка набрала законної сили 29.07.2016 року.
Також ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 року у справі № 420/4220/20 про роз`яснення рішення від 22.09.2020 року, відповідно до якої вказане рішення суду від 22.09.2020 року належить виконувати без обмеження граничного розміру перерахованої пенсії та суми заробітної плати, з якої вона повинна розраховуватись.
Тому відповідно до ч.4 ст.78 КАС України встановлена зазначеними судовими рішеннями, що набрали законної сили, обставина щодо незаконності обмеження пенсії позивача максимальним розміром не підлягає доказуванню при розгляді іншої справи.
Також у прохальній частині позову позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у місячний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення у даній справі.
Приписами ч.1 ст.382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки судом задовольняються позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII з урахуванням положень 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ, що діяв на час призначення пенсії, виходячи із розрахунку 90% від щомісячної (чинної) заробітної плати заступника начальника управління згідно довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року №524, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.01.2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат, і є підстави вважати, що відповідач не виконуватиме рішення суду в добровільному порядку, суд вважає за можливе встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов`язавши відповідача подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 78, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 293, 382, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951060857531 від 17.05.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII з урахуванням положень ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ, що діяв на час призначення пенсії, виходячи із розрахунку 90% від щомісячної (чинної) заробітної плати заступника начальника управління згідно довідки, виданої Одеською обласною прокуратурою від 13.05.2021 року №524, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.01.2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В. Андрухів