Рішення № 98213993, 07.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
380/6994/21
Номер документу
98213993
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6994/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить :

- зобов`язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області необхідні документи (довідки), для перерахунку пенсії з 01.01.2018 по даний час, за формою додатку ( в редакції 2015 року) до “Порядку проведення перерахунку пенсій”, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб”, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 по даний час, відповідно моєї посади при звільненні зі служби, та діючого чинного законодавства та повернути втрачені гроші.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Зазначає, що для перерахунку пенсії Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області надало до Пенсійного фонду довідку №912 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами чинними станом на 01.03.2018. Однак вищезазначеній довідці невірно вказана посада та посадовий оклад з якої звільнено позивача, а саме зазначено начальник СДПЧ-14 Червоноградського МВ ГУМНС України у Львівській області, посадовий оклад становить 5360 грн, замість посади начальника Червоноградського МВ ГУ МНС України у Львівській області, посадовий оклад 6480 грн. Відповідно перерахунок проведено з порушенням Конституції України, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб”, що призвело до невірного визначення основного розміру пенсії та до значних матеріальних втрат. Позивач звертався до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області з заявою про з`ясування причин невідповідності посад та посадових окладів у довідці наданій до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, на що отримав відповідь листом від 09.11.2020 , що в списках наданих Пенсійним фондом посада при звільненні зазначена “начальник СДПЧ-14 м. Червонограда МНС України у Львівській області”, що суперечить посаді звільнення, а саме посаді “ начальник Червоноградського МВ ГУ МНС України у Львівській області.” Враховуючи невідповідність посад Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області направлено нову довідку №5804-7552/5807 від 09.11.2020 до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії із зазначенням правильної посади та встановленням правильного посадового окладу. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії та повернення втрачених коштів з 01.01.2018 по даний час, відповідно до наданої довідки від 09.11.2020 №5804-7552/5807, однак останній відмовив в такому перерахунку. Вважає такі дії протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 30.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п`ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.

Відповідач 1 подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Свої заперечення мотивує тим, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, у відзиві йдеться про те, що на відповідача покладено функції щодо перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Разом з тим, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення, відповідно до якого відбулася зміна у грошовому забезпеченні позивача, що було б підставою для здійснення відповідного перерахунку. Також відповідач зазначив, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, не покладає обов`язку на пенсійний орган щодо здійснення перерахунку пенсій. Крім того, цим же рішенням було скасовано форму відповідної довідки, у зв`язку з чим перерахунок пенсії на підставі нової довідки проводитись не може. Крім цього, відповідачем зазначено про пропущення позивачем строку звернення до суду. За таких обставин відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, а тому в їх задоволенні просить відмовити.

Відповідач 2 подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Свої заперечення мотивує тим, що наказом ГУ МНС України у Львівській області від 26.12.2006 3253 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Червоноградського МВ ГУ МНС України у Львівській області. При формуванні висновку від 15.01.2007 для призначення пенсії ОСОБА_1 помилково зазначено посаду начальник СДПЧ-14 Червоноградського МВ ГУ МНС України у Львівській області, проте посадовий оклад та інші додаткові види грошового забезпечення, відповідали чинному на той час додатку №6 “Схема посадових окладів осіб начальницького складу міських та районних відділів (відділень) внутрішніх справ, відділів (відділень) міліції Указу Президента України від 04.10.1996 №926/96 01.03.2018 “Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ. Відповідно з моменту звільнення позивача зі служби станом по теперішній час тричі відбувався перерахунок пенсій відповідних категорій осіб, зокрема у 2008, 2012 та 2018 роках. 01.03.2018 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов лист із списками осіб з числа пенсіонерів ДСНС України з вимогою щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій. Згідно інформації зазначеної у списку ОСОБА_1 займав посаду начальника СДПЧ-14. ГУ ДСНС у Львівській області на основі списків, які надійшли від Пенсійного фонду видано довідку від 03.04.2018 №912 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Позивача, в якій продублювалась посада начальника СДПЧ-14 Червоноградського МВ ГУ МНС у Львівській області. 20.11.2020 Позивач звернувся до ГУ ДСНС у Львівській області для вияснення обставин та причин виникнення невідповідності інформації у документах. 11.12.2020 листом №5802-8312/5807 повідомлено Позивача про те, що листом від 09.11.2020 №5804-7554/5807 до Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області направлено нову довідку для перерахунку його пенсії із зазначенням правильної посади та встановленим посадовим окладом із проханням внести зміни в Автоматизовану систему для розрахунку пенсій, для приведення у відповідність інформації стосовно посади при звільненні, для уникнення в подальшому таких помилок.

Також наголошує, що Львівським окружним адміністративним судом розглядалась справа №380/12531/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання бездіяльності та зобов`язання вчинити дії. рішенням від 19.04.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. На виконання рішення суду 18.05.2021 №5801-3727/5814 Головним управлінням в адресу ОСОБА_1 надіслано оригінал довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2021 №5801-3703/5807 за формою згідно додатку 2 (в редакції 2015 року) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб”, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 №45 із врахуванням складових, визначених нормами ч.3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб” станом на 05.03.2019. Відтак, вимога Позивача щодо видачі повторно довідки, є безпідставною та такою що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки така вимога була предметом розгляду у іншій справі, рішення у якій ГУ ДСНС України у Львівській області виконано.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено, що з 26.12.2006 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

З 1 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” відповідач 1 здійснив перерахунок пенсії з врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугою років, за відповідною посадою, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” на підставі довідки виданої Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області від 03 квітня 2018 року № 912 про розмір грошового забезпечення, в т.ч.: посадовий оклад – 5360,00 грн., оклад за військовим званням 1340,00 грн., надбавка за вислугою років - 3015,00 грн.

Позивач виявивши, що у вищезазначеній довідці невірно зазначено назву посади та посадовий оклад, звернувся до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області із заявою про з`ясувався причин невідповідності посад та посадових окладів в довідці.

Листом від 11.12.2020 №5802-8312/5807 Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області повідомлено Позивача про те, що листом від 09.11.2020 №5804-7554/5807 до Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області направлено нову довідку для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 із зазначенням правильної посади та встановленим посадовим окладом із проханням внести зміни в Автоматизовану систему для розрахунку пенсій, для приведення у відповідність інформації стосовно посади при звільненні, для уникнення в подальшому таких помилок.

22.12.2020, 09.02.2021 позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії та повернення втрачених коштів з 01.01.2018 по даний час, відповідно нової довідки від 09.11.2020 №5804-7552/5807 виданої Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області.

Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року. Натомість, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Позивач не погоджуючись з діями відповідачів, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).

Відповідно до пунктів 1, 2 та 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 3 та 4 вказаного Порядку передбачено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З огляду на викладене, набрання чинності 01 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача.

Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 (чинних до 05 березня 2019 року) позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.

У ході судового розгляду встановлено, що у довідці №912 від 03.04.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 зазначено посаду на день звільнення зі служби начальник СДПЧ-14 Червоноградського МВ ГУМНС у Львівській області та посадовий оклад 5360,00 грн. Відповідно до зазначеної довідки ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

У зв`язку з невідповідністю зазначені в довідці правильної посади та посадового окладу, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області виготовлено нову довідку від 09.11.2020 №5804-7552/5807 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку видану ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 за посадою на день звільнення зі служби начальник Червоноградського МВ ГУ МНС в Львівській області, посадовий оклад 6480,00 грн.

Таким чином, нова довідка від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807, яка виготовлена та направлена Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії, містить вірну назву посади з якої позивача звільнено та посадовий оклад, із врахуванням якого повинен був здійснюватися перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року.

Згідно із частиною третьою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01 січня 2018 року, а вказаний перерахунок пенсії проведений відповідачем 1 у неналежному розмірі з тих підстав, що попередній розмір посадового окладу позивачу у довідці від 03 квітня 2018 року № 912 було зазначено невірно, є підстави вважати, що відповідно до частини третьої статті 51 та частини третьої статті 63 Закону №2262-XII у ГУ ПФУ у Львівській області є обов`язок перерахувати позивачу пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807.

Разом з тим, суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою від 09 листопада 2020 №5804-7552/5807, адже пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” втратили чинність з 05 березня 2019 року, оскільки факт визнання нечинними вказаних норм не впливає на правовідносини щодо виготовлення довідки із зазначенням належного посадового окладу, що склались між позивачем та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівської області ще до 05 березня 2019 року, та не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807.

Суд також відхиляє доводи відповідача стосовно того, що органом ПФУ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення від 03 квітня 2018 року № 912, з огляду на те, що вказаний перерахунок пенсії проведений позивачу з урахуванням неналежного розміру грошового забезпечення (а саме: розміру посадового окладу), оскільки невірно була зазначена посада, з якої ОСОБА_1 звільнено зі служби, саме тому Головним управлінням Державної служби України у Львівській області виготовлено та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807 з урахуванням належного розміру грошового забезпечення (а саме: розміру посадового окладу).

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Головного управління Державної служби України у Львівській області від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807, є протиправними.

Разом з тим, при зверненні до суду позивач просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 по даний час, відповідно моєї посади при звільненні зі служби, та діючого чинного законодавства та повернути втрачені гроші. Однак, суд зазначає, що позивачем не правильно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки дії це активна поведінка суб`єкта, при цьому у даному випадку відповідачем було допущено бездіяльність пасивну поведінку, що виразилась у не здійсненні перерахунку пенсії.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відтак, з огляду на викладене, з метою належного захисту прав позивача суд дійшов висновку щодо необхідності виходу за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807.

Враховуючи ту обставину, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області допущено бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачу з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення зазначеного у довідці № 5804-7552/5807 виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області 09 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області необхідні документи (довідки), для перерахунку пенсії з 01.01.2018 по даний час, за формою додатку ( в редакції 2015 року) до “Порядку проведення перерахунку пенсій”, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб”, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, то суд зазначає наступне.

Підставою для перерахунку пенсій з 01.01.2018 була постанова Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21 лютого 2018 року, якою визначено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Даною постановою передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням трьох складових грошового забезпечення : посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби.

Жодних інших нормативно-правових актів, які б передбачали порядок здійснення перерахунку пенсій з 01.01.2018 Урядом не приймалось.

Відповідно до правових висновків, зазначених у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6253/18 за позовом Особа 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Предметом спору є бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Суд встановив, що відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 – окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Отже, врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

У пункті 26 Рішення зазначено про те, що висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, правові підстави для видачі довідки із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст. 43 Закону №2262 – відсутні.

Також суд наголошує, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області 09 листопада 2020 року видано нову довідку № 5804-7552/5807, відтак вимога позивача про зобов`язання видати нову довідку не підлягає до задоволенню.

Щодо вимоги позивача про повернення втрачених коштів, то така є передчасною, оскільки перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки від 09.11.2020 № 5804-7552/5807, позивачу не проведено.

Щодо тверджень представника відповідача 1 про пропущення строку звернення до суду позивачем, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 19.01.2021 №6179703/Ц-52/8-1300/21 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії за оновленою довідкою.

З адміністративним позовом до суду позивач звернувся 27.04.2021, тобто в межах шестимісячного строку, який обраховується з 19.01.2021.

Отже твердження представника відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позов задоволено частково, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09 листопада 2020 року №5804-7552/5807.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення зазначеного у довідці № 5804-7552/5807 виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області 09 листопада 2020 року, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.