
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року Справа № 160/16051/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши в порядку загального позовного провадження ( в письмовому провадженні) в м. Дніпрі адміністративну справу № 160/16051/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати противоправним та скасувати наказ № 382 від 28.10.2020 року начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про звільнення ОСОБА_1 зі служби на підставі п.176 пп.6 ( у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту ) незаконним та скасувати його; поновити ОСОБА_1 на службі в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України; стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 30.10.2020 року по дату поновлення на посаді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі наказу № 382 від 28.10.2020 року начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про звільнення ОСОБА_1 зі служби на підставі п.176 пп.6 ( у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту) його виключено з квадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій 29.10.2020 року, без виплати одноразової грошової допомоги. Позивач з наказом № 382 від 28.10.2020 року не погоджується та вважає його протиправним, та таким, що виданий з порушенням законодавства України, посилаючись на ту обставину, що діюче законодавство не надає можливості звільнити зі служби особу за систематичне невиконання умов контракту без такої обов`язкової ознаки як повторність вчинення та накладення дисциплінарного стягнення.
07.12.2020 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
30.12.2020 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає позовну заяву необґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню. Так, відповідач вважає, що вчинення позивачем декількох дисциплінарних проступків одночасно, що мають характер грубого порушення службової дисципліни, є несумісним з подальшим перебуванням на будь-якій посаді служби цивільного захисту в підрозділах Головного управління і не може мати наслідком накладення більш м`якого стягнення ніж звільнення зі служби. Крім того, службовим розслідуванням доведено, що 25.10.2020 року позивач скоїв декілька грубих дисциплінарних проступків, за кожен з яких він повинен бути притягнений до дисциплінарної відповідальності, що унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків. Тому, посилання позивача на відсутність дисциплінарних стягнень в силу вимог закону, не надають підстав для застосування більш м`якого дисциплінарного стягнення та є безпідставним, тому ж звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту, якщо вчинене дисциплінарне правопорушення не сумісне з перебуванням на службі цивільного захисту, чітко визначено пунктом 80 Дисциплінарного статуту.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 року постановлено подальший розгляд адміністративної справи № 160/16051/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді - здійснювати за правилами загального позовного провадження.
В судове засідання 16.06.2021 року сторони не з`явились, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі у письмовому провадженні.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач проходив службу в органах МВС України, МНС України, ДСНС України з 1998 року.
12 червня 2008 року ОСОБА_1 прийняв присягу працівника МНС України.
25.04.2020 року між Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області та ОСОБА_1 було укладено контракт № 538/20 про проходження служби цивільного захисту строком на три роки.
Позивач обіймав посаду командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України.
31.07.2020 року ОСОБА_1 ознайомився з посадовою інструкцією командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України.
22.10.2020 року Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області прийнято наказ №386 «Про підвищену оперативну готовність та забезпечення реагування на надзвичайні ситуації у період проведення місцевих виборів».
23.10.2020 року Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області прийнято наказ №387 «Про закріплення особового складу підрозділів Головного управління за виборчими дільницями та здійснення контролю за підпорядкованими підрозділами Головного управління на час проведення чергових виборів депутатів місцевих та сільських рад, селищних, міських голів», відповідно якого позивач був закріплений за адресою АДРЕСА_2 .
З наказом від 23.10.2020 року №387 позивач ознайомлений під особистий підпис.
Згідно доповідної записки від 25.10.2020 року складеної начальником Кам`янського міського управління Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області полковника служби цивільного захисту вбачається, що 25.10.2020 року за результатом перевірки організації роботи пожежних постів виборчих дільниць розташованих на об`єктах м. Кам`янське, о 13-50 год. було виявлено відсутність на посту командира відділення 7 ДПРЧ 1ДПРЗ прапорщика служби ЦЗ ОСОБА_1 . Через 20 хвилин після прибуття ОСОБА_1 за зовнішніми ознаками знаходився у нетверезому стані, що ним було підтверджено. У зв`язку із викладеним, командира відділення 7 ДПРЧ 1ДПРЗ прапорщика служби ЦЗ ОСОБА_1 було змінено та направлено до міської психіатричної лікарні, для проходження тестування на алкогольне сп`яніння.
25.10.2020 року КП "Кам`янська міська лікарня № 1" Дніпропетровської обласної ради складено акт медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість редакції № 402.
З висновку № 402/2 від 25.10.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 під час огляду перебував у стані алкогольного сп`яніння.
26.10.2020 року 1 ДПРЗ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області прийнято наказ № 120 (з основної діяльності) "Про призначення службового розслідування", яким створено комісію, якій доручено проведення службового розслідування за інформацією, що викладена у доповідній записці від 25.10.2020 року.
27.10.2020 року було складено висновок службового розслідування за інформацією, що викладена у доповідній записці начальника Кам`янського міського управління Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області від 25.10.2020 року.
Висновком від 27.10.2020 року встановлено, що відповідно до п. 58 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, прапорщик служби ЦЗ ОСОБА_1 за сукупністю порушень службової дисципліни та вживши алкогольні напої у службовий час скоїв грубий дисциплінарний проступок.
Комісією зроблено висновок, зокрема, щодо клопотання перед Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області про притягнення прапорщика служби ЦЗ ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби у запас цивільного захисту пп.6, п. 176 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) за вчинення дисциплінарних порушень не сумісних з перебуванням на службі цивільного захисту, порушення вимог Присяги працівника МНС України, п. 1 Контракту, п.28,31 Положення, п.3 розділу І Дисциплінарного статуту
27.10.2020 року 1 ДПРЗ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області прийнято наказ № 184 (по особовому складу з адміністративно-кадрових питань) "Про результати службового розслідування", яким за грубе порушення службової дисципліни, вживання алкогольних напоїв у службовий час, вчинення дисциплінарних правопорушень не сумісних з перебуванням на службі цивільного захисту, порушення вимог Присяги працівника МНС України, Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, п. 1 Контракту про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту від 25.02.2020 року №538/20 вирішено клопотати перед Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення прапорщика служби ЦЗ ОСОБА_1 зі служби в ДСНС за пп.6, п. 176 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу).
28.10.2020 року на адресу ОСОБА_2 направлено лист "Про повідомлення співробітника" про необхідність прибуття на засідання атестаційної комісії Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області 28.10.2020 року.
28.10.2021 року атестаційна комісія за результатами атестування зробила висновок, що ОСОБА_2 не виповідає займаній посаді, підлягає звільненню за пунктом 176 підпунктом 6 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу).
28.10.2020 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області прийнято наказ № 382 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким його за грубе порушення службової дисципліни звільнено із служби у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом 6 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу).
В якості підстави для прийняття даного наказу зазначено, що комісією 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області на виконання наказу тимчасово виконуючого обов`язки начальника 1 ДПРЗ від 26.10.2020 № 120 "Про призначення службового розслідування" проведено службове розслідування за фактом порушень службової дисципліни та вживання алкогольних напоїв у службовий час прапорщиком служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командиром відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1ДПРЗ. У ході службового розслідування з`ясовані всі обставини, за яких прапорщик служби цивільного захисту ОСОБА_1 скоїв сукупність порушень службової дисципліни та встановлений факт вживання алкогольних напоїв у службовий час. Наказ прийнято з урахуванням п. 2 наказу 1 ДПРЗ від 27.10.2020 року №184 «Про результати службового розслідування» та у відповідності до вимог п. 80, розділу ІІІ Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 року №1068-6, присяги працівника служби МНС України, Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 року №593, пункту 1 контракту про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту від 25.02.2020 року №538/20.
Незгода позивача з прийнятим Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області наказом № 382 "Про звільнення ОСОБА_1 " у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу стала підставою для його звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою.
Отже, правомірність наказу № 382 "Про звільнення ОСОБА_1 " є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Згідно з п.1, 5 ст.99 Кодексу цивільного захисту України, до персоналу (кадрів) органів управління та сил цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Трудові відносини працівників органів управління та сил цивільного захисту регулюються законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами (контрактами).
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.
За приписами ч. 1 ст. 102 Кодексу цивільного захисту України, на службу цивільного захисту приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни України з повною загальною середньою освітою, які відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров`я виконувати свій службовий обов`язок.
За частиною 1, 4 статті 103 Кодексу цивільного захисту України, щодо проходження служби цивільного захисту може бути укладено: 1) контракт про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту; 2) контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) - з особою, зарахованою до навчального закладу цивільного захисту; 3) контракт про перебування у резерві служби цивільного захисту - з особою, зарахованою до резерву служби цивільного захисту в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу" від 11 липня 2013 р. № 593 (далі - Положення № 593) служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з п. 45 Положення № 593 контракт про проходження служби цивільного захисту - це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином та державою, від імені якої виступає ДСНС, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.
У відповідності до положень п. 31 Положення № 593 особи рядового і начальницького складу зобов`язані, зокрема: чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України; добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов`язки; додержуватися норм професійної та службової етики; виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; сприяти підтриманню порядку і дисципліни.
Згідно з п. 32 Положення № 593 за протиправні дії чи бездіяльність під час виконання службових обов`язків особи рядового і начальницького складу несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п.176 Положення №593 контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту: 1) у зв`язку із закінченням строку контракту, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два тижні; 2) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два тижні; 3) за станом здоров`я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби; 4) у зв`язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці; 5) відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв`язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; 6) у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу; 7) у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту керівництвом відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту; 8) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду; 9) у зв`язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призовної комісії; 10) у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв`язку з прямим підпорядкуванням близькій особі; 11) у зв`язку з набуттям громадянства іноземної держави; 12) в інших випадках, передбачених законом.
Аналогічні підстави для припинення контракту зазначені у п.5 контракту укладеному між позивачем та відповідачем №538/20 який набрав чинності 25.04.2020 року.
Сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування, визначає Дисциплінарний статут служби цивільного захисту, затверджений Законом України від 05 березня 2009 року №1068-VI (далі - Дисциплінарний статут).
Так, згідно з п.1 розділу 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов`язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Відповідно до п.2 розділу 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна ґрунтується на усвідомленні особами рядового і начальницького складу своїх службових обов`язків та вірності Присязі, що складається особами рядового і начальницького складу відповідно до закону (далі - Присяга).
Згідно з положеннями п.3 розділу 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби, зокрема: виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; бути чесним, сумлінним і дисциплінованим; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов`язані із службою, не шкодувати сил під час виконання поставлених завдань; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов`язків, бути вільним від впливу політичних партій і громадських організацій; поважати людську гідність і бути готовим у будь-який час надати допомогу людям; сприяти зміцненню службової дисципліни, виявляти повагу до начальників та старших за званням, бути ввічливим, додержуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету.
Згідно з п.8 розділу 1 Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов`язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.
Відповідно до ст. 57 та ст. 58 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, а саме: невихід на службу без поважних причин; порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня; вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп`яніння; порушення статутних правил несення служби; втрата службового посвідчення, службових документів; невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань; порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам; самовільне відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу; невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад`юнктами, докторантами.
Згідно з ст. 61 Дисциплінарного статуту у разі вчинення грубого порушення службової дисципліни прямі начальники у випадках, які не допускають зволікання, можуть усувати осіб рядового і начальницького складу від виконання службових обов`язків.
Відповідно до ст. 79 та ст. 80 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність застосовується одноразово.
Звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту або через службову невідповідність є крайнім заходом дисциплінарного впливу і може застосовуватися у разі, якщо раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів або якщо вчинене дисциплінарне правопорушення не сумісне з перебуванням на службі цивільного захисту.
Згідно з ст. 81 та ст. 82 Дисциплінарного статуту накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.
Накладення дисциплінарного стягнення на особу, яка перебуває у стані сп`яніння, а також одержання від неї письмових пояснень мають бути відкладені до її протверезіння.
Порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, у тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність (далі - порушення службової дисципліни), скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України (далі - особи рядового і начальницького складу), права й обов`язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення визначено наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту" від 05.05.2015 р. №515 (далі - Інструкція №515).
Згідно з п. 2 розділу 1 Інструкції №515 метою проведення службового розслідування є встановлення: обставин (часу, місця) і наслідків порушення службової дисципліни; осіб, винних у вчиненні порушення службової дисципліни, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали передумови для їх спричинення; наявності причинного зв`язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками; причин порушення службової дисципліни та умов, що йому сприяли; вимог чинного законодавства, які було порушено; ступеня провини кожної з осіб, причетних до порушення службової дисципліни, та мотивів протиправної поведінки особи (осіб) рядового чи начальницького складу, її (їх) ставлення до скоєного.
Судом встановлено, що 28.10.2020 року наказом № 382 "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача звільнено у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту.
Підставою для прийняття вказаного наказу слугував висновок службового розслідування згідно якого, прапорщик цивільного захисту ОСОБА_1 під час несення служби на виборчій дільниці грубо порушив службову дисципліну, а саме залишив пожежний пост на виборчій дільниці № 121027; не повідомив керівництво підрозділу про свою відсутність на виборчій дільниці; самоусунувся від виконання службових обов`язків чергового та пожежному посту виборчої дільниці; вжив алкогольні напої у службовий час. Враховуючи встановлені обставини запропоновано позивача притягнути до дисциплінарної відповідальності у виді звільнення зі служби цивільного захисту за пп.6 п. 176 Положення.
При цьому, пп. 6 п. 176 Положення №593 передбачено, що контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу.
Суд наголошує, що при вирішенні вказаного спору необхідно враховувати, що роботодавець вправі розірвати контракт з цієї підстави лише за умови, що до працівника раніше застосовувалось дисциплінарне стягнення і на момент повторного невиконання ним без поважних причин трудових обов`язків його не знято і не погашено.
Отже, потрібно встановити: чи передував безпосередньо звільненню дисциплінарний проступок; чи застосовувалися інші заходи дисциплінарного або громадського стягнення та чи можна вважати вчинення дисциплінарного проступку систематичним невиконанням працівником обов`язків без поважних причин.
До аналогічного висновку дійшла Велика Палата у постанові від 23.09.2020 р. у справі №9901/743/18.
Окрім зазначеного вище, суд звертає увагу на те, що під терміном "систематичне невиконання умов контракту" слід розуміти, вчинення дисциплінарного проступку після застосування до нього дисциплінарного стягнення, яке не втратило юридичної сили.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21.03.2018 р. у справі №822/838/17.
З дослідженої судом картки обліку стягнень та заохочень вбачається заохочення позивача преміями 16.09.2019 року, 18.08.2020 року та 16.09.2020 року та застосування єдиного стягнення за грубе порушення службової дисципліни 28.10.2020 року наказом №382 у вигляді звільнення зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту.
З дослідженого судом послужного списку позивача вбачається наявність стягнень в 1999 році, в 2002 році, 2002 році, 2011 році та 28.10.2020 року у вигляді звільнення зі служби.
Водночас, відповідачем до матеріалів справи не надано доказів про притягнення позивача раніше до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов`язків, які не втратили юридичної сили.
При цьому, в наказі відповідача № 382 від 28.10.2020 року зазначено лише підставу його видачі - у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу, проте не вказано, які саме дисциплінарні проступки вчинив позивач.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у зв`язку із відсутністю належних доказів систематичного невиконання позивачем умов контракту, наказ від 28.10.2020 року № 382 є протиправним та підлягає скасуванню.
А тому, суд дійшов висновку про наявність підстав для поновлення ОСОБА_1 на посаді командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України з 30.10.2020 року (29.10.2020 - останній робочий день позивача перед звільненням).
Вирішуючи позовну вимогу про стягнення на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд бере до уваги наступне.
Частиною другою статті 235 КЗпП України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок № 100).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку із навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки, проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Згідно з пунктом 8 вказаного вище Порядку, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні 2 місяці роботи, проводяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2-х місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
У пункті 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29 липня 1993 року, зазначається, що днем звільнення вважається останній день роботи.
Отже, день звільнення це останній день, коли працівник перебуває у трудових відносинах із роботодавцем.
Оскільки днем звільнення позивача є 29 жовтня 2020 року, то першим днем вимушеного прогулу є 30 вересня 2020 року.
Оскільки позивача звільнено з порушенням вимог законодавства, то термін вимушеного прогулу слід рахувати з 30.10.2020 року по день винесення судового рішення, а саме: по 16.06.2021 року.
Відповідно до пунктів 2-3 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Тому, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення на користь позивача заробітної плати за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць, слід звернути до негайного виконання.
Керуючись ст. 262-264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, 4, ЄДРПОУ 38598371) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку - задовольнити.
Визнати противоправним та скасувати наказ № 382 від 28.10.2020 року Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про звільнення ОСОБА_1 зі служби на підставі п.176 пп.6 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту).
Поновити ОСОБА_1 на службі в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України з 30.10.2020 року.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 30.10.2020 року по 16.06.2021 року.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на службі в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді командира відділення 7 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати заробітної плати у межах стягнення за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська