Рішення № 98207801, 09.07.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
750/6215/21
Номер документу
98207801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/6215/21

Провадження № 2-а/750/65/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:

суддіСупруна О.П.,секретарОлефіренко Е.О.,за участюпредставника позивача – адвоката Антоненка В.В., представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області – Шелеста С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 750/6215/21 за позовом ОСОБА_1 до головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенка Антона Сергійовича, про накладення адміністративного стягнення,

в с т а н о в и в :

08 червня 2021 року представник позивача ОСОБА_1 – адвокат Антоненко В.В. звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовною заявою (уточнена 29.06.2021) в інтересах ОСОБА_1 до головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенка А.С. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 28.05.2021 № 182-ДК/76По/08/01-21 та закриття справи про адміністративне правопорушення. Позивач вважає, що оскаржувана постанова є незаконною і підлягає скасуванню у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків фактичним обставинам справи, порушенням норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.06.2021 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу в триденний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказані в ній недоліки.

16.06.2021, на виконання вимог ухвали судді від 11.06.2021 про залишення позовної заяви без руху, представником позивача усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 17.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено для розгляду по суті на 29.06.2021.

29.06.2021 розгляд справи відкладено на 02.07.2021, у зв`язку з неявкою сторін.

Протокольною ухвалою суду від 02.07.2021 до участі у справі в якості співвідповідача залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

02.07.2021 відповідач ОСОБА_2 електронною поштою надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на законність оскаржуваної постанови.

02.07.2021 розгляд справи відкладено на 08.07.2021, у зв`язку з уточненням позовних вимог та залученням в якості співвідповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

08.07.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 09.07.2021, у зв`язку з витребуванням доказів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.

Позивач та відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явилися, про час і місце розгляду справи оповіщені, про причини неявки не повідомили.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що 26.04.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С. за участю інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (діє на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера-землевппорядника № 011203 від 12.07.2013) складений акт № 182-ДК/177/АП/09/01/-21 перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельною ділянкою. Згідно акта, у результаті перевірки встановлено, що на території Біликівської сільської ради у напрямку на північний захід від села Жилин Млинок розташований масив земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які за видом використання належать до сіножатей, про що відділ Держгеокдастру у Козелецькому районі Чернігівської області надав інформацію, спираючись на матеріали розпаювання колишнього КСП «Україна». У ході перевірки на місцевості, при обстеженні зазначеного масиву земельних ділянок, встановлено, що земельні ділянки (сіножаті) розорані єдиним масивом. Зазначені земельні білянки перебувають як у приватній власності громадян, так і у користуванні (оренді) ТОВ "НОРДКАП 2020", частина розораних земельних ділянок належить до невитребуваних часток (паїв). На місцевості було визначено межі (контур) такого розорювання, а загалом і визначення площі розорених сіножатей. Встановлено, що носії земельних ділянок, що за складом угідь належать до сіножатей, розорані загалом на площі 71,2435 га. Перевіркою встановлено факт самовільного зайняття прибереженої захисної смуги річки Старухи на площі 0,4126 га, самовільне заняття невитребуваних часток (паїв) загалом на площі 6,4305 га. Разом з тим, у порушення вимог абзацу 2 частини 5 статті 20 та статей 31, 33-37 Земельного кодексу України, статей 35-37 Закону України «Про охорону земель» щодо використання даних земельних ділянок розорено земельні ділянки приватної власності сільськогосподарського призначення, які за видом використання належать до сіножатей (а.с. 11-13).

25.05.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С. складений протокол № 182-ДК/82П/07/01-21 про адміністративне правопорушення, за змістом якого при перевірці щодо дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючістю ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель, як об`єктів перевірки, які розташовані поблизу річок, зокрема річок Остер та Десна на території Козелецького району Чернігівської області, встановлено, що на території Біликівської сільської ради у напрямку на північний захід від села Жилин Млинок розташований масив земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які за видом використання належать до сіножатей, про що відділ Держгеокдастру у Козелецькому районі Чернігівської області надав інформацію спираючись на матеріали розпаювання колишнього КСП «Україна». У ході перевірки на місцевості, при обстеженні зазначеного масиву земельних ділянок встановлено, що земельні ділянки (сіножаті) розорані єдиним масивом. Зазначені земельні ділянки, що перебувають у єдиному масиві перебувають як у приватній власності громадян, так і у користуванні (оренді) ТОВ "НОРДКАП 2020", частина розораних земельних ділянок належить до невитребуваних часток (паїв). На місцевості було визначено межі (контур) такого розорювання, а загалом і визначення площі розорених сіножатей. Встановлено, що масив земельних ділянок, що за складом угідь належать до сіножатей розораний загалом на площі 71,2435 га. З них, зокрема, без будь-яких на те правових підстав, разом із земельними ділянками, що перебувають в оренді ТОВ "НОРДКАП 2020", єдиним масивом було розорано земельні ділянки, які належать до невитребуваних часток (паїв) загалом на площі 6,4305 га, що являється самовільним зайняттям земельних ділянок з боку ТОВ "НОРДКАП 2020" в особі керівника зазначеного підприємства ОСОБА_1 та порушенням вимог ст. cт. 125, 126 Земельного кодексу України (а.с. 9-10).

28.05.2021 головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С. було винесено постанову № 182-ДК/76По/08/01/-21, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом – КУпАП), та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн (а.с. 5-8).

За приписом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 53-1 КУпАП самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 244 КУпАП (у редакції, чинній станом на час винесення оскаржуваної постанови) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 104-1, 108). Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: 1) Головний державний інспектор сільського господарства України - штраф на громадян до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, їх заступники - штраф на громадян до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктами 1, 2, 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (у редакції, чинній станом на час винесення оскаржуваної постанови), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Держгеокадастр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У відповідності до пункту 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 21.05.2021 № 248, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Таким чином, посадова особа Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенко А.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 53-1 КУпАП, перевищив свої повноваження, оскільки в силу положень статті 244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані виключно з порушенням порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 104-1, 108).

Крім того, статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, відповідно до яких вони мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Також, відповідно до пункту 5-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (у редакції, чинній станом на час винесення оскаржуваної постанови), Голова Держгеокадастру є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а його перший заступник та заступники - відповідно першим заступником та заступниками Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі, а їх перші заступники та заступники - відповідно першими заступниками та заступниками головних державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі. Керівники структурних підрозділів Держгеокадастру та його територіальних органів, на яких покладено повноваження щодо виконання інспекційних функцій, є одночасно старшими державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.

Отже, головний спеціаліст ОСОБА_2 , який виніс оскаржувану постанову, діяв поза межами своїх повноважень, оскільки посада головного спеціаліста зазначеним Положенням прирівняна до посади державного інспектора, який в силу вимог статті 244 КУпАП не мав право розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення у вигляді штрафу більше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Викладені обставини та правові норми дають змогу дійти висновку, що головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенко А.С. при винесенні оскаржуваної постанови діяв поза межами своїх повноважень, що є самостійною підставою для її скасування.

Також, відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

У відповідності до положень ст. ст. 73-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом – КАС України) належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписом частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вказані норми закону можна дійти висновку, що саме суб`єкт владних повноважень у випадку оскарження його рішень, дій чи бездіяльності на підтвердження їх правомірності зобов`язний надати суду належні, допустимі та достовірні докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Проте, відповідачами не надано суду будь-яких доказів як об`єктивної сторони адміністративного правопорушення, так і самовільного зайняття вказаних в оскаржуваній постанові земельних ділянок саме ТОВ «НОРДКАП 2020», а не будь-ким іншим. Самі по собі протокол про адміністративне правопорушення та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, підписані до того ж лише державним інспектором, не можуть вважатися достатніми доказами вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно з пунктом 3 частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З огляду на викладені обставини справи та правові норми, суд дійшов висновку про протиправність дій головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенко А.С. при винесенні постанови від 28.05.2021 №182-ДК/176По/08/01/-21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, а тому позов підлягає задоволенню.

Також, відповідно до вимог статті 139 КАС України на користь позивача належить стягнути судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенка Антона Сергійовича, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – задовольнити.

Постанову головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенка Антона Сергійовича від 28.05.2021 №182-ДК/176По/08/01/-21, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн, – скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 454 грн 00 коп. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок) у відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – невідомий.

Відповідач: головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпки нському, Чернігівському районах та м. Чернігові Ляшенко Антон Сергійович, місцезнаходження місця праці: проспект Миру, 14, м. Чернігів.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, місцезнаходження: пр-т Миру, 14, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 39764881.

Суддя