
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 року Справа № 915/323/21
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ржепецького В.О., за участі секретаря судового засідання Матвєєвої А.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 )
до відповідача: виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, 56602, Миколаївська область, Новоодеський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 208)
про: визнання рішення та дій тендерного комітету протиправними, зобов`язання вчинити певні дії щодо об`єкту державної приватизації,
за участі представників учасників справи:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
в с т а н о в и в:
15.03.2021 позивач звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою від 15.03.2021 до відповідача, якою просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області від 17.01.2020 №13 про відмову в затверджені протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області;
2) зобов`язати виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області прийняти рішення про приватизацію об`єкта: нежилих приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, шляхом викупу ОСОБА_1 за ціною 112500,00 грн та укласти із ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.03.2021 справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/323/21 та визначено головуючим у справі суддю Ржепецького В.О.
Ухвалою суду від 23.03.2021 позовну заяву залишено без руху з підстав недотримання позивачем п.2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме: до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору у встановленому розмірі.
Встановлено позивачеві 10-денний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
25.03.2021 позивачем подано до господарського суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано докази доплати судового збору в сумі 2270,00 грн.
Ухвалою суду від 30.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 26 квітня 2021 року о 10:20 год., встановлено сторонам процесуальні строки для подання суду заяв по суті справи.
19.04.2021 від позивача надійшла заява про залучення доказів по справі № 915/323/21 в якій просить суд залучити в якості письмових доказів по справі №915/323/21 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області про визнання рішення та дій тендерного комітету протиправними, зобов`язання вчинити певні дії щодо об`єкту державної приватизації, наступні документи, які надійшли на адвокатський запит представника Позивача від Відповідача, а саме матеріали електронного аукціону:
- копію адвокатського запиту;
- копія відповіді відповідача на адвокатський запит:
- копію рішення №13 від 17.01.2020 p.;
- копію протоколу про результати електронного аукціону;
- копію заяви на участь у приватизації окремого нерухомого майна;
- копію заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації;
- копію письмової згоди потенційного покупця;
- копію паспорта та коду позивача;
- копії квитанцій про оплату на двох аркушах;
23.04.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначив, що із доводами зазначеними у відзиві не погоджується, вважає, що всі обставини про які зазначає відповідач спростовуються поданими доказами і зазначеними у позові обставинами. Позивач посилається на рішення Господарського суду Миколаївської області від 04.02.2019 у справі № 915/1066/18, залишене без змін постановою Південно-Західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019. Позивач вважає відмову у затвердженні протоколу про результати електронних торгів протиправною, результати повторного проведення електронних торгів протиправним та незаконним. Вказує, що відповідач мав час та всю інформацію для перевірки документів позивача на стадії до проведення електронного аукціону та до затвердження та опублікування протоколу про результат електронного аукціону, оскільки заява, інформація та документи на участь у приватизації знаходяться у вільному доступі на сайті. Тому відсутні законні підстави для відмови позивачу, з тих підстав, що грошові кошти перераховано не з відкритого рахунку, а сплачено у касі. Посилання відповідача у рішенні на п.7.1 Порядку, згідно якого було перевірено заяву та додані до неї документи та встановлено, що позивачем здіснено платежі готівкою в касі фінансової установи, а не з особистого разунку потенційного покупця, не може бути підставою для законності прийняття оскаржуваного рішення, оскільки, зазначені документи були у вільному доступі і у відповідача було достатньо часу для перевірки поданих позивачем документів.
26.04.2021 від відповідача до господарського суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що під час перевірки документів Переможця електронного аукціону було виявлено, що переможець аукціону ОСОБА_1 здійснив плату гарантійного та реєстраційного внеску, шляхом перерахування готівкових коштів, чим порушив вимогу п. 7, ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», в якій зазначено, що до участі в приватизації потрібно надати документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску в розмірі 10 відсотків стартової ціни з рахунка потенційного покупця, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом). Також, зазначив, що у своєму позові Позивач визнає, що перерахування коштів не з відкритого рахунку, а сплачено у касі є порушенням. Вказує, що не має правових підстав з укладання договору купівлі продажу з ОСОБА_1 . Рішення виконавчого комітету Новоодеської міської ради про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону № 13 від 17.01.2020р. прийнято цілком вмотивовано та з додержанням норм законодавства.
Ухвалою від 26.04.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 24 травня 2021 року.
13.05.2021 від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких він зазначив, що із доводами наведеними у відповіді на відзив не погоджується та не визнає
позовні вимоги в повному обсязі. Вказав, що посилання позивача на рішення Господарського
суду Миколаївської області від 04.02.2019 у справі №915/1066/18, вважає безпідставним, оскільки зазначена справа не є аналогічною. Дії виконавчого комітету Новоодеської міської ради, як органу приватизації з продажу об`єкта малої приватизації, є законними та вмотивованими.
17.01.2020 р. виконавчим комітетом Новоодеської міської ради, було здійснено перевірку заяви на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону та прийнято Рішення № 13 «Про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону». Рішення виконавчого комітету Новоодеської міської ради № 13 «Про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону» прийнято цілком вмотивовано та з додержанням норм законодавства,
Відповідно до п.47 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432, будь-яка інформація про кожного учасника електронного аукціону є знеособленою (анонімною) до закінчення електронного аукціону, крім інформації про номери учасників та їх кількість, тобто відповідач не знав і не міг знати, хто є учасником аукціону та які документи, були надані учасником.
24.05.2021 від позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи на більш пізній строк у зв`язку з карантинними обмеженнями, а також зайнятістю представника позивача.
Ухвалою від 24.05.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 15 червня 2021 року.
15.06.2021 від позивача надійшла заява в якій він просить провести підготовче судове засідання без його участі та просить суд закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті.
Ухвалою від 15.06.2021, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в даній справі та призначено її до розгляду по суті на 06.07.2021.
У судове засідання 06.07.2021 представники сторін не з`явились, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
На підставі ст. 240 ГПК України, судом підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Як зазначається відповідачем та не оспорюється позивачем Рішенням Новоодеської міської ради від 22.11.2019 року «Про затвердження Положення про діяльність аукціонної комісії з продажу об`єктів малої приватизації та приватизацію комунальної власності Новоодеської міської ради» виконавчий комітет Новоодеської міської ради було визначено органом приватизації, відповідно до Закону України «Про Приватизацію державного та комунального майна» та розпочато приватизацію нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_3 , шляхом продажу на електронному аукціоні.
Виконавчим комітетом Новоодеської міської ради було прийнято рішення «Про затвердження умов продажу об`єкта малої приватизації: нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_3 » від 11.12.2019р. № 129, які було розроблено, згідно норм законодавства.
26.12.2019р. в електронній торговій системі «PROZORRO.Продажі» було сформовано відповідній лот № UA-PS-2019-12-26-000033-23 відповідними документами та розпочався процес приватизації об`єкта.
09.01.2020 ОСОБА_1 подав заяву на участь у приватизації об`єкта малої приватизації за лотом № UA-PS-2019-12-26-000033-2, а саме: купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Оператором забезпечено доступ до електронного аукціону шляхом направлення до особистого кабінету позивача унікального гіперпосилання на індивідуальну веб-сторінку електронного аукціону за лотом № UA-PS-2019-12-26-000033-2.
По завершенню останнього раунду електронного аукціону, який не відбувся, 14.01.2020 року, шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників, оскільки Позивач був єдиним учасником аукціону о 19:43:47 сформовано протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2019-12-26-000033-2.
Під час перевірки документів позивача відповідачем було виявлено, що переможець аукціону ОСОБА_1 здійснив оплату гарантійного та реєстраційного внеску, шляхом перерахування готівкових коштів.
17.01.2020 р. виконавчим комітетом Новоодеської міської ради було прийнято рішення №13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568). Підставами для прийняття рішення зазначено порушення ч. 7 ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», а саме: Позивач здійснив оплату реєстраційного та гарантійного внесків на рахунок оператора електронного майданчика шляхом переказу готівкових коштів, а не через відкритий рахунок в українському або іноземному банку.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст. 15 Закону України).
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, потенційні покупці зобов`язані подати разом із заявою у довільній формі інформацію і документи на участь у приватизації, визначені:
частиною другою цієї статті, - для об`єктів великої приватизації;
частиною сьомою цієї статті, - для об`єктів малої приватизації.
Вимоги до заяви про участь у приватизації об`єкта малої приватизації визначено в ч. 7 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”.
Так, до заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації подаються:
1) для потенційних покупців - фізичних осіб - громадян України - копія паспорта громадянина України;
2) для іноземних громадян - копія документа, що посвідчує особу;
3) для потенційних покупців - юридичних осіб:
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань України - для юридичних осіб - резидентів;
документ про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений українською мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів;
інформація про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності;
остання річна або квартальна фінансова звітність;
4) документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску в розмірі 10 відсотків стартової ціни з рахунка потенційного покупця, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом), на рахунок, визначений частиною одинадцятою цієї статті;
5) письмова згода потенційного покупця щодо взяття на себе зобов`язань, визначених умовами продажу.
Відповідно до ч. 8 ст.14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, організатор аукціону з продажу об`єкта малої приватизації не має права витребувати від потенційного покупця інші документи і відомості, ніж передбачені частиною сьомою цієї статті.
Перевірка заяви та доданих до неї документів відбувається після аукціону, про що свідчать положення ч.ч. 9 та 10 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”.
Крім того, відповідно до п.47 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432, будь-яка інформація про кожного учасника електронного аукціону є знеособленою (анонімною) до закінчення електронного аукціону, крім інформації про номери учасників та їх кількість.
Відомості про учасників аукціону не підлягають розголошенню до завершення аукціону (ч.3 ст. 15 Закону України).
Відповідно до ч. 9 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, орган приватизації з продажу об`єкта малої приватизації не затверджує протокол електронних торгів, не укладає договір купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні чи застосування процедури викупу із потенційним покупцем, який:
не відповідає вимогам статті 8 цього Закону;
не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом;
подав неправдиві відомості про себе.
Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в затвердженні протоколу електронних торгів та подальшому укладенні договору купівлі-продажу формальні (несуттєві) помилки в оформленні заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації або в документах та інформації, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст заяви або документів та інформації, зокрема технічні помилки та описки.
Рішення органу приватизації про відмову у затвердженні протоколу електронних торгів або про відмову від укладення договору купівлі-продажу має містити вичерпний перелік підстав для прийняття такого рішення і ухвалюється після закінчення електронного аукціону на підставі перевірки органом приватизації заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації і доданих до неї документів та інформації переможця аукціону.
Переможець аукціону може оскаржити це рішення до суду протягом строку, передбаченого статтею 30 цього Закону.
Відповідно до ч. 10 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, після закінчення електронного аукціону організатор аукціону з продажу об`єкта малої приватизації здійснює перевірку заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації разом із доданими до неї документами та інформацією переможця аукціону та у разі невідповідності доданих до заяви документів приймає рішення відповідно до частини дев`ятої цієї статті. Переможець аукціону може оскаржити це рішення до суду протягом строку, передбаченого статтею 30 цього Закону.
Таким чином, суд констатує, що позивач не дотримався п. 4, ч. 7 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, щодо перерахування коштів з відкритого рахунку, а не шляхом сплати готівкою у касі, в розумінні положень ч. 7, 9 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна” отже, вважається таким, що не подав документи, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом.
Відповідно до ч. 14 ст. 14 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, відповідальність за недостовірність, неповноту поданих документів, а також обов`язок довести відсутність ознак, передбачених частиною другою статті 8 цього Закону, покладається на покупця.
Таким чином, рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області від 17.01.2020 №13 про відмову в затверджені протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, є законним та обґрунтованим, а тому в позові про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області від 17.01.2020 №13, господарський суд відмовляє.
Стосовно інших позовних вимог щодо зобов`язання виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області прийняти рішення про приватизацію об`єкта: нежилих приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, шляхом викупу ОСОБА_1 за ціною 112500,00 грн та укладення із ОСОБА_1 договору купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГПК України, в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позовні вимоги, щодо зобов`язання виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області прийняти рішення про приватизацію об`єкта: нежилих приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, шляхом викупу ОСОБА_1 за ціною 112500,00 грн та укласти із ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області є похідними, щодо вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області від 17.01.2020 №13 про відмову в затверджені протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, а тому відповідно ч. 1 ст. 173 ГПК України, отже відмова в задоволенні основної позовної вимоги тягне залишення без задоволення і похідних вимог
Крім того, відповідно до наведених положень Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, зокрема, ч. 9 ст. 14, ч.ч. 6, 7 ст. 15 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна”, передумовою для укладення договору є підписання протоколу аукціону. Оскільки в правовідносинах, які є предметом розгляду в цій справі, ці передумови відсутні, відсутній і обов`язок відповідача укласти договір.
З урахуванням наведеного, господарський суд відмовляє в задоволенні позову ОСОБА_1 повністю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 129 ГПК України, відповідно до якої, у разі відмови у задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 91, 185, 191, 233, 238, 241 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дати складення повного судового рішення.
3. Рішення може бути оскаржене в порядку, визначеному статтею 256 і підпунктом 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Сторони у справі:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 )
відповідач: виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області, 56602, Миколаївська область, Новоодеський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 208).
Повний текст судового рішення складено і підписано суддею 09.07.2021.
Суддя В.О. Ржепецький