Постанова № 98191781, 06.07.2021, Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.07.2021
Номер справи
938/259/21
Номер документу
98191781
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№938/259/21

Провадження № 3/938/131/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2021 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В.,

розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління держпраці в Івано-Франківській області

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, одруженого, на утриманні двоє малолітніх дітей, директора ТОВ СП "Крона", зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, - за ч.1 ст.41, ч.2 ст.188-1 КУпАП,-

без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

в с т а н о в и в:

згідно протоколів автоматизованого розподілу справи від 27.04.2021 до провадження судді Джуса Р.В. надійшло дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.188-1 (938/260/21) та ч.1 ст.41 (938/259/21) КУпАП. Постановою судді від 06.07.2021 дані справи об`єднано в одне провадження.

ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ СП «Крона» порушив вимоги законодавства про працю та про охорону праці, що було виявлено під час перевірки, яка проводилась головним державним інспектором Управління держпраці в Івано-Франківській області Зайцем І.С.16.04.2021 , а саме:

-в порушення вимог ст.29 КЗпП України працівників підприємства ТОВ СП "Крона" не проінформавоно під розписку про умови праці, наявність на робочому місці набезпечних і шкідливих виробничих факторів, не ознайомлено з правилами внутрішнього трудового розпорядку та непроінструктовано з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної безпеки;

- в порушення вимог ст.115 КЗпП України, ч.1 ст 24 ЗУ «Про оплату праці» заробітна плата працівникам у 2019 виплачувалась лише один раз на місяць. Зокрема, заробітну плату за січень 2019 рік виплачено один раз 22.04.2019 , за лютий 2019- 23.09.2019, за березень 2019- 24.09.2019, за травень 2019 -02.07.2020 та 21.07.2020. Аналогічно заробітна плата виплачувалась в інші місяці 2019. Підтверджуючих документів про виплату заробітної плати за період з січня 2020 в ході планової перевірки не представлено. Згідно наданого пояснення керівника відомості відомості на виплату заробітної плати за 2020 рік та 2021 рік не велися;

-в порушення вимог ст.34 ЗУ «Про оплату праці» компенсація працівникам ТОВ СП «Крона» втрат частин заробітної плати, у зв`язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги не проводиться. Так, заробітну плату за січень 2019 року (17 працівникам) виплачено у квітні 2019 року, а компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати не проведена, а саме у квітні 2019 року на 1.4%, заробітну плату за лютий 2019 року виплачено у вересні 2019 року, а компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати не проведена, а саме у вересні 2019 року на 1.2%, заробітну плату за березень 2019 року виплачено у вересні 2019 року, а компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати не проведена, а саме у вересні 2019 року на 0,3%, заробітну плату за травень 2019 року виплачено у липні 2020 року, а компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати не проведена, а саме у липні 2020 року на 1.9%, заробітну плату за жовтень 2019 року виплачено у грудні 2019 року, а компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати не проведена, а саме у грудні 2019 року на 0,1%.

- в порушення вимог ст.79 КЗпП України вимог ст.115 КЗпП України черговість надання відпусток на 2021 рік не визначена графіком, затвердженим власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником);

- в порушення вимог ст.116 КЗпП України при звільненні працівників, не проведено виплату всіх сум що належить їм в день виплати. Так, начальника складу сировини і готової продукції ОСОБА_2 , звільнено з роботи 31.08.2020 (наказ про звільнення від 31.08.2020 №15-к), повний розрахунок з ним на момент перевірки не проведено;

-в порушення вимог ст.106 КЗпП України на підприємстві не проведено оплату працівникам за роботу понад встановлений робочий час в подвійному розмірі, облік надурочних годин не ведеться. Так, згідно табелю обліку використання робочого часу за травень 2020 року працівники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у травні 2020 року відпрацювали по 152 год. при нормі робочого часу 151 год. (надурочні години становлять по 1 год.), однак оплата надурочних робіт не проведена в подвійному розмірі;

- в порушення вимог ст.53 КЗпП України, тривалість роботи напередодні святкових і ероочих днів не скорочується на 1 годину, не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівниками роботи; не забезпечено бухгалтерський облік витрат на оплату праці. Так, згідно табеля обліку робочого часу за травень 2020 року в день (08.05.2020), що передує святковому, робочий час працівникам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не скорочено на 1 годину, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.41 КУпАП.

Окрім цього, ОСОБА_1 , будучи посадовою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, не забезпечив норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, не подав Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, а саме: перевіркою встановлено, що середньооблікова чисельність працівників з інвалідністю становила у 2019 році-11 осіб, у 2020 році-7 осіб, однак до фонду соціального захисту осіб з інвалідністю форму звітності №10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю», затверджену наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.02.2007 за №117/13384, не пізніше 1 березня після звітного періоду, директором ТОВ СП «Крона» ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.188-1 КУпАП.

В судовому засіданні 12.05.2021 ОСОБА_1 підтвердив, що він є директором ТОВ СП "Крона", а також визнав факт вчинення адміністративних правопорушень зазначених у протоколах. Щиро розкаявся у вчиненому та просив сурово не карати. Зазначив, що на даний час ним вже частково усунуто, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства про працю, про що може надати відповідні документи. У звязку з цим, попросив оголосити перерву в судовому засіданні для надання йому можливості надати відповідні докази

В судовому засіданні було оголошено перерву до 17.06.2021.

В судове засідання 17.06.2021 ОСОБА_1 не з`явився, через канцелярію суду подав документи на підтвердження часткового усунення ним виявлених під час перевірки недоліків, зокрема, графік відпусток працівників ТОВ СА "Крона", відомості на виплату грошей за 2019-2020 роки, Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, за 2019, 2020 роки, бухгалтерську довідку.

Насупне судове засідання було відкладено на 06.07.2021.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання 06.07.2021 не з`явився, повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду в установленому законом порядку. Пичини неявки суду не повідомив.

Враховуючи те, що відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.41 та ст.188-1 КУпАП є необов`язковою, суд вважає за можливе провести судовий розгляд за відсутності особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.

Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У розумінні статей 8, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, розгляд судом справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи-правопорушника та в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Зазначені вище протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 складені уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протоколи підписані уповноваженою особою.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протоколи та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справ, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.41, ч.2 ст.188-1 КУпАП доведена повністю та підтверджується матеріалами справи, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення №ІФ742/530/АВ/П2/ПТ від 16.04.2021;

- протоколом про адміністративне правопорушення № ІФ742/530/АВ/П2/ПТ1 від 16.04.2021;

- копією акту № ІФ 742/0216/АВ від 16.04.2021 складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, праці, зайнятості населеення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю гірничого нагляду ТОВ СП «Крона»; Вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 41 КУпАП, ч. 2 ст.188-1 КУпАП.

Частиною 1 ст. 41 КУпАП передбачена відповідальністьза порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами-підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи -підприємця, необхідних для призначення пенсії (простаж,заробітну платутощо), визначеного Законом України "Прозвернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Відповідно ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року, передбачено, що звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.

Частиною 2 ст.188-1 КУпАП передбачено відповідальність за невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Дослідивши матеріали об`єднаної справи, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, а його дії підпадають під ознаки адміністративних правопорушень, передбачених:

- ст.41 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 , порушив вимоги законодавства про працю, а саме: ст. 29, 79, 106, ч.1 ст.115, 116 КЗпП України, ч.1 ст.24, ст.34 ЗУ "Прооплату праці".

- ч.2 ст.188-1 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 , будучи посадовою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, не забезпечив норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, не подав Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2019 рік.

Відповідно до статті 22 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Керуючись ст. 33, 35 КУпАП, суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом`якшують відповідальність.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.

Обставиною, що пом`якшує правопорушення, визнано щире каяття. Обставин, що обтяжують правопорушення не встановлено.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до ч.2 статті 188-1 КУпАП, зокрема, невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю - тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.1 ст.41 КУпАП України особа несе відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З системного аналізу наведених статей та глави 4 КУпАП встановлено, що більш серйозним з числа вчинених ОСОБА_1 правопорушень є адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.41 КУпАП, оскільки санкція даної статті передбачає стягнення у виді штрафу в розмірі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а стягненням за ч.2 ст.188-1 КУпАП є накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак, суд накладає адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у межах санкції ч.1 статті 41 КУпАП у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 41, 188-1, 283, 284 КУпАП, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.41 КУпАП, ч.2 ст.188-1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення:

- за ч. 1 ст. 41 КУпАП - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень;

- за ч.2ст.188-1 КУпАП - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.

На підставі ст.36 КУпАП остаточно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 до державного бюджету судовий збір в розмірі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя Джус Р.В.