
Справа № 766/10136/21
н/п 3/766/7342/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.07.2021 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рябцева М.С. за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Стойчева М.І., розглянувши адміністративні матеріали у справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туречини, уродженця м. Стамбул, Туреччина, працює капітаном т/х «Ата», прапор Панама, паспорт моряка НОМЕР_1 , виданий 06.02.2017 року в м. Стамбул, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , - за ст. 472 Митного кодексу України, -
в с т а н о в и в:
14.04.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил № 0084/50800/21 від 07.04.2021 р. відносно ОСОБА_1 за ст. 472 МК України.
Так, 07.04.2021 р. в зоні митного контролю м/п «Миколаїв-морський» в Миколаївському морському порту, причал № 6, при здійснені митного контролю та оформлення т/х «АТА», прапор Панама , який вибував до Ізраїлю, капітан вказаного судна громадянин ОСОБА_2 не заявив за встановленою формою в Декларації про суднові припаси (ІМО SHIPS STORES DECLARATION) від 07.04.2021 р. точні та достовірні відомості про наявність на борту судна товарів хімічної речовини, а саме: хімічна речовина «United Chem» 6 пластиковиї ємностей по 25 літрів кожна / 150 літрів та хімічна речовина «Oil Spill Dispersant – Seaspil» 2 пластикової ємності по 25 літрів кожна/ 50 літрів. Загальна попередня вартість предметів правопорушення складає 50 000 грн. при переміщенні їх через митний кордон України.
У судове засідання, призначене ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області.
Вимогами ч. 1ст. 526 МК України передбачено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Протокол про порушення митних правил №0084/50800/21 від 07.04.2021 р. було складено у присутності ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис, з одночасним врученням того ж дня, отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Також від ОСОБА_1 з матеріалами адміністративного протоколу надійшла заява на англійській мові, з перекладом на українську, в якій він визнає себе винним у вчиненні правопорушення за ст. 472 МК України та просить розглянути справу у його відсутність.
З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Стойчев М.І. вважає факт вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати останнього винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення з конфіскацією предметів правопорушення. Крім цього просив стягнути з останнього на користь Херсонської митниці ДФС витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно визначення, наведеного у п. 48 ст. 4 МК України, до припасів належать товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажі в (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чині; товари, необхідні для експлуатації і технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування тау пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі пально-мастильні матеріали),крім запасних частин та устаткування, які знаходятьсяу транспортнихзасобах намомент прибуттяна митну територію України або доставляються на них під час перебування націй території; товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території.
Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до визначення наведеного у Розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі Конвенція) суднові припаси: товари, призначені для споживання на судні, включаючи продовольчі товари, товари, що підлягають продажу пасажирам і членам екіпажу судна, пальне і мастильні матеріали. Сюди не входять предмети суднового спорядження і суднові запасні частини.
За пунктом 2.4. Розділу 2 додатку до Конвенції основним документом про суднові припаси, який містить відомості, що вимагаються державною владою при прибутті і відбутті судна, є Декларація про суднові припаси. Державна влада приймає Декларацію про суднові припаси, датовану і підписану капітаном або якою-небудь особою суднового командного складу, належним чином уповноваженою на це капітаном і особисто поінформованою про суднові припаси.
За правилами п. 10 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №451, капітан судна (представник судновласника, морський агент, оператор морського термінала, який обслуговує яхти) заздалегідь, щонайменше за чотири години до приходу або відходу судна, звертається з використанням наявних засобів комунікації до адміністрації порту, підрозділу охорони державного кордону, митного органу та інших контролюючих органів та надає документи, передбачені Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року, для здійснення прикордонного, митного, санітарного, ветеринарного, фіто-санітарного контролю. Контроль, як правило, здійснюється документально у приміщеннях контролюючих органів до прибуття (вибуття) судна до (із) порту.
Пунктом 2 Розділу 2 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затверджених Наказом Міністерства Фінансів України № 308 від 10.03.2015 р., під час переміщення судна через митний кордон України капітан судна або уповноважена ним особа подає документи та відомості, визначені п. 2ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України.
За правилами п. в) ст. 335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: декларація про припаси (суднові припаси), яка містить, зокрема, відомості про найменування суднових припасів, що є в наявності на судні, та їх кількість.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про порушення митних правил №0084/50800/21 від 07.04.2021 р., в якому викладені обставини, за яких ОСОБА_1 вчинив правопорушення. Згідно протоколу 07.04.2021 року при здійсненні митного оформлення прибуття на митну територію України т/х «АТА», капітан вказаного судна ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність на борту судна товарів, а саме: хімічна речовина «United Chem» 6 пластикової ємностей по 25 літрів кожна / 150 літрів та хімічна речовина «Oil Spill Dispersant – Seaspil» 2 пластикової ємності по 25 літрів кожна/ 50 літрів. Загальна попередня вартість предметів правопорушення складає 50 000 грн. при переміщенні їх через митний кордон України.
- GENERAL DECLARATION (Загальною декларацією) від 07.04.2021 р., відповідно до Imo Crew List якої ОСОБА_1 заявлений як капітан судна «АТА»;
- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 07.04.2021 р., відповідно до якого 07.04.2021 р. під час здійснення митного огляду складських приміщень на палубі та в машинному відділенні т/х «АТА »виявлено незадекларовані товари, відомості про наявність яких не були заявлені капітаном вказаного судна ОСОБА_1 в Деклараціїпро суднові припаси (SHIPSSTORESDECLARATION)від 07.04.2021 року, а саме: «хімічна речовина «United Chem» 6 пластиковиї ємностей по 25 літрів кожна / 150 літрів та хімічна речовина «Oil Spill Dispersant – Seaspil» 2 пластикової ємності по 25 літрів кожна/ 50 літрів. Загальна попередня вартість предметів правопорушення складає 50 000 грн. при переміщенні їх через митний кордон України.
- Декларацією про суднові припаси (SHIPS STORES DECLARATION) від 07.04.2021 р., відповідно до якої не зазначено про наявність на борту судна товарів, а саме: хімічних речовин;
- висновком експерта №1420003600-0327 від 25.05.2021 р., відповідно до якого загальна ринкова вартість товарів, а саме: «хімічна речовина «United Chem» 6 пластиковиї ємностей по 25 літрів кожна / 150 літрів та хімічна речовина «Oil Spill Dispersant – Seaspil» 2 пластикової ємності по 25 літрів кожна/ 50 літрів складає 50 000 грн. при переміщенні їх через митний кордон України.
Таким чином, згідно поданої капітаном т/х «АТА» Мете Екрем . Декларації про суднові припаси (SHIPS STORES DECLARATION) від 07.04.2021 р., не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність на борту судна товарів, а саме: хімічних речовин, які підлягали обов`язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України.
З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 під час митного контролю судна «АТА» не повідомив про наявність на судні товару, стосовно якого встановлюються заходи контролю хімічної речовини.
Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару.
З ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, відповідно до ч.3 ст. 511 МК України виконання постанови в частині стягнення штрафу слід здійснити шляхом перерахування до Державного бюджету коштів, що були вилучені за протоколом про порушення митних правил № 0084/50800/21, а саме 1277,46 дол. США (що за курсом НБУ станом на 07.04.2021 року складає 35 562,50 грн.)
Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 35 562 (тридцять пять тисяч пятьсот шістьдесят дві)гривни 50 копійок з конфіскацією товарів, щостали предметом правопорушення, вилучених на підставі протоколу про порушення митних правил №0084/50800/21 від 07.04.2021 р., а саме: хімічна речовина «United Chem» 6 пластиковиї ємностей по 25 літрів кожна / 150 літрів та хімічна речовина «Oil Spill Dispersant – Seaspil» 2 пластикової ємності по 25 літрів кожна/ 50 літрів.
(Номер отримувача: UA738999980355799454143335608, Код отримувача(кодза ЄДРПОУ) 43335608, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 899998).
Виконання постанови в частині стягнення штрафу здійснити шляхом перерахування до Державного бюджету коштів, що були вилучені за протоколом про порушення митних правил № 0084/50800/21, а саме 1277,46 дол. США (що за курсом НБУ станом на 07.04.2021 року складає 35 562,50 грн.)
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь Чорноморської митниці Держмитслужби витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі 887,04 грн.
(Номер отримувача: UA098201720313211001201157440, Код отримувача(кодза ЄДРПОУ) 43335608, Банк отримувач Державна Казначейська служба України м.Київ, МФО - 820172).
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотирьохсот п`ятдесяти чотирьох) гривень.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача(кодзаЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Решту вилучених коштів у сумі 522,54 дол. США повернути громадянину Туреччини ОСОБА_1 .
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: М.С. Рябцева