
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
07 липня 2021 року справа №640/11265/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) про1) визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові перерахувати позивачу пенсію відповідно до довідок №21/3/2-9/878-77 від 27 січня 2021 року, №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, №21/3/2-9/878-79 від 27 січня 2021 року, виготовлених Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження виплат пенсії максимальним розміром, з урахуванням уже виплачених сум; 2) зобов`язання відповідача здійснити з 01 квітня 2018 року по 01 лютого 2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці №21/3/2-9/878-77 від 27 січня 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням уже виплачених сум; 3) зобов`язання відповідача здійснити з 01 лютого 2019 року по 01 січня 2020 року перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням уже виплачених сум; 4) зобов`язання відповідача здійснити, починаючи з 01 січня 2020 року, перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці №21/3/2-9/878-79 від 27 січня 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням уже виплачених сум
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір його грошового забезпечення, підготовлених Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України.
Ухвалою від 11 травня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/11265/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач 03 червня 2021 року надав відзив на позовну заяву, до якого в якості доказів направлення копії відзиву учасникам справи, додав копії поштового реєстру та фіскального чеку АТ «Укрпошта».
Копія першої сторінки поштового реєстру та копія фіскального чеку жодним чином не засвідчені.
Належними доказами направлення відзиву іншим учасникам справи є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, копія реєстру відправлення поштової кореспонденції зі штампом поштового відділення тощо, засвідчені відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року №55.
Таким чином, відзив відповідача не відповідає положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, не може бути прийнятий до розгляду.
Відповідач 23 червня 2021 року подав повторно подав відзив на позовну заяву, до якого в якості доказів направлення копії відзиву учасникам справи, додав копію сторінки поштового реєстру. Копії належним чином засвідченої квитанції або касового чеку, в якому зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість відповідачем до відзиву не додано.
Отже, відзив відповідача не відповідає положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути прийнятий до розгляду.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідь на заяви позивача від 12 січня 2021 року та від 01 лютого 2021 року Фінансово-економічне управління Служби безпеки України підготувало та надало позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-77, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-78, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79 та від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120.
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, виданою ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-77 розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою першого заступника Голови Служби безпеки України на 01 квітня 2018 року з урахуванням норм, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121), від 18 січня 2017 року №15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 2018 року №24) та від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» становить: посадовий оклад - 15 800,00 грн., оклад за військовим званням (генерал-полковник)- 1 690,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 8 745,00 грн., надбавка за інтенсивність служби 100% - 15 800,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 3 160,00 грн., надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць 20% -3 160,00 грн., премія - 15 800,00 грн., всього - 64 155,00 грн.
Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення, виданою ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120 розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою першого заступника Голови Служби безпеки України на 01 лютого 2019 року з урахуванням норм, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121), від 18 січня 2017 року №15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2019 року №102) та від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» становить: посадовий оклад - 21 990,00 грн., оклад за військовим званням (генерал-полковник)- 1 690,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 11 840,00 грн., надбавка за інтенсивність служби 91% - 20 010,90 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 4 398,00 грн., надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць 20% -4 398,00 грн., премія 21% - 4 617,90 грн., всього - 68 944,80 грн.
Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення, виданою ОСОБА_1 . Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79 розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою першого заступника Голови Служби безпеки України на 01 січня 2020 року з урахуванням норм, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року №679), від 18 січня 2017 року №15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 року №16) та від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» становить: посадовий оклад - 28 000,00 грн., оклад за військовим званням (генерал-полковник)- 1 690,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 14 845,00 грн., надбавка за інтенсивність служби 100% - 28 000,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 5 600,00 грн., надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць 20% -5 600,00 грн., премія 70% - 19 600,00 грн., всього - 103 335,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15 березня 2021 року, в якій просив, зокрема, перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та їх розмірів, що визначені в довідках від 27 січня 2021 року№21/3/2-9/878-77, від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79 в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження виплат пенсії максимальним розміром та, до якої долучив зазначені довідки.
За результатом розгляду заяви позивача відповідач в листі від 30 березня 2021 року повідомив, що у зв`язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу ГУ ПФУ в м. Києві проведений перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України; на даний час повідомлення Мінсоцполітики про підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, грошове забезпечення яких визначається Постановою №718 до ГУ ПФУ в м. Києві не надходили; підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно наданих довідок відсутні; ГУ ПФУ в м. Києві повертає оригінали довідок про розмір грошового забезпечення від 27 січня 2021 року№21/3/2-9/878-77, від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79 без виконання.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частинами другої та третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) встановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704 та змінив пункт 5 Порядку №45 та додаток 2 до Порядку №45.
Так, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку №45, викладений в новій редакції Постановою №103, містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, а отже з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Згідно із абзацом другим пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку№3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.
Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Абзацом четвертим підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою та пунктом 6 Постанови №704 встановлена надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.
Також, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19 жовтня 2016 року №718, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121 (далі по тексту - Постанова №718), посадові оклади за посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлюються у розмірах, зазначених у схемі посадових окладів на посадах державної служби, за групами оплати праці у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до співвідношення, затвердженого цією постановою.
Пунктом 2 Постанови №718 встановлено, що військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, виплачується: надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу; премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу; грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Згідно із пунктом 3 Постанови №718, грошове забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5 Постанови №718 визначено, що рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення приймається в порядку, установленому керівником відповідного органу, в межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям та особам начальницького складу, що є керівниками центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів, їх заступникам приймаються міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади; керівникам органів військового управління та їх заступникам - міністром, якому підпорядковуються військові формування та правоохоронні органи.
Відповідно до пункту 7 Постанови №718 умови грошового забезпечення, визначені цією постановою, застосовуються з 01 травня 2016 року.
Крім того, згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2019 року №102 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення структури заробітної плати працівників держаних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році», яка набрала чинності 16 лютого 2019 року і застосовується з 01 січня 2019 року затверджена схема посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (у коефіцієнтах).
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
В листі Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 27 січня 2021 року №21/3/2-З-2/5 зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років Голови СБУ та його заступників підвищувались протягом 2018-2020 років, у зв`язку з цим позивачу направлені довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 квітня 2018 року, на 01 лютого 2019 року та на 01 січня 2020 року.
Як встановив суд, в зазначених довідках розмір грошового забезпечення позивача визначено з урахуванням норм, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» зі змінами, від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, з 01 квітня 2018 року, 01 лютого 2019 року у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та з 05 березня 2019 року, 01 січня 2020 року - з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок його пенсії з 01 травня 2018 року, з 01 березня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та з 01 квітня 2019 року, з 01 лютого 2020 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідок про розмір грошового забезпечення позивача на підставі довідок, наданих Фінансово-економічного управління Служби безпеки України.
Як встановив суд, позивач разом із заявою про перерахунок і виплату пенсії направив відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27 січня 2021 року№21/3/2-9/878-77, від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79, виготовлених Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України.
Проте, всупереч положенням статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та нормам Порядку №45, відповідач після надходження зазначених довідок не перерахував пенсію позивачу, а повернув йому довідки від 27 січня 2021 року№21/3/2-9/878-77, від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120, від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79, посилаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно наданих довідок.
Висновок про безпідставність такого посилання відповідача висловлено Верховним Судом в рішенні від 06 серпня 2019 року у зразкові справі №160/3586/19 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.
Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, у зв`язку з отриманням ГУ ПФУ в м. Києві довідок від 27 січня 2021 року№21/3/2-9/878-77 станом на 01 квітня 2018 року, від 04 лютого 2021 року №21/3/2-9/878-120 станом на 01 лютого 2019 року та від 27 січня 2021 року №21/3/2-9/878-79 станом на 01 січня 2020 року, у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2018 року, з 01 березня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та з 01 квітня 2019 року, з 01 лютого 2020 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що у відповідача відсутнє повноваження щодо повернення довідок, наданих уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено Порядком №45.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Не здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до довідок, наданих уповноваженим органом, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові перерахувати позивачу пенсію відповідно до довідок №21/3/2-9/878-77 від 27 січня 2021 року, №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, №21/3/2-9/878-79 від 27 січня 2021 року, виготовлених Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та зобов`язання відповідача здійснити з позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно зазначених довідок з урахуванням уже виплачених сум.
В частині позовних вимог щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення, визначених у довідках, суд зазначає, що ці вимоги є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії мотивована відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії позивача.
У свою чергу, спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії і обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача до суду не існувало, а тому такі вимоги позивача є передчасними, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд відмовляє в їх задоволенні.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 630,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у відмові перерахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідок №21/3/2-9/878-77 від 27 січня 2021 року, №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, №21/3/2-9/878-79 від 27 січня 2021 року, виготовлених Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України з урахуванням уже виплачених сум.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 травня 2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, визначеним у довідці №21/3/2-9/878-77 від 27 січня 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням уже виплачених сум.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 березня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, визначеним у довідці №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням уже виплачених сум.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та додаткових видів грошового забезпечення, визначеним у довідці №21/3/2-9/878-120 від 04 лютого 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням уже виплачених сум.
6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 лютого 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та додаткових видів грошового забезпечення, визначеним у довідці №21/3/2-9/878-79 від 27 січня 2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням уже виплачених сум.
7. Відмовити в іншій частині адміністративного позову.
8. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 630,60 грн. (шістсот тридцять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).
Суддя В.А. Кузьменко