
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
07 липня 2021 року справа №640/28014/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доВійськової частини А0105 (далі по тексту - відповідач)про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача, щодо не нарахування та не виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме, 27 липня 2018 року; 2) зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби, а саме, 27 липня 2018 рокуВ С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно не виплатив йому, як учаснику бойових дій, грошову компенсацію за невикористані дні соціальної відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статтею 162 Закону України «Про відпустки» за період з 2015 року по 2018 рік під час звільнення з військової служби.
Ухвалою від 18 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/28014/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Судом встановлено, що в прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме, 27 липня 2018 року та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби, а саме, 27 липня 2018 року, однак, по тексту позовної заяви та відповідно до наданих позивачем доказів вбачається, що позивач звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу з 27 червня 2018 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем в прохальній частині позовної заяви допущено описку та позовні вимоги включають визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме, 27 червня 2018 року та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби, а саме, 27 червня 2018 року.
Позивач звернувся до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України із заявою про виплату грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учасник бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру його грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби.
Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України листом від 21 вересня 2020 року №116/14/4/426/л відмовило позивачу у виплаті грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015-2018 роки та зазначило про необхідність звернутись до суду.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки при звільненні позивач письмово не звертався з заявою про виплату йому компенсації за невикористані дні щорічної додаткової відпустки, підстави для її нарахування відсутні.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому просить залишити відзив на позовну заяву без розгляду у зв`язку з пропуском відповідачем встановленого судом строку для подання відзиву та повторно обґрунтовує позовні вимоги, посилаючись на правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у зразковій справі №620/4218/18.
Листом від 15 березня 2021 року №640/28014/20/4662/21 суд повернув відповідачу заперечення на відповідь на відзив без розгляду на підставі частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач повторно подав до суду заперечення на відповідь на відзив із додержанням вимог Кодексу адміністративного судочинства України, в якому зазначив, що ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва про відкриття провадження в адміністративній справі №640/28014/20 відповідач отримав лише 04 січня 2021 року та у визначений строк, враховуючи святкові, неробочі та вихідні дні, подав відзив на позовну заяву.
Суд звертає увагу, що ухвалою від 18 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва про відкриття провадження в адміністративній справі №640/28014/20 запропонував відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії ухвали подати до суду відзив на позовну заяву, відповідні докази, на які він посилається при його обґрунтуванні проти наведених позивачем обставин та правових підстав позову, оформлений відповідно до положень частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України та докази надіслання (надання) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Відповідно до рекомендованого повідомлення АТ «Укрпошта» про вручення поштового відправлення №0105106020961 представник військової частини А0105 за довіреністю отримав ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва про відкриття провадження 29 грудня 2020 року, відзив на позовну заяву поданий відповідачем до суду 19 січня 2021 року.
Враховуючи викладене, суд не приймає до розгляду відзив на позовну заяву у зв`язку з порушенням встановленого судом строку надання відповідачем відзиву та, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу за наявними матеріалами.
Для винесення рішення по адміністративній справі суд має вирішити чи обґрунтовано відповідач не виплатив позивачу грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки під час його звільнення з військової служби.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Кожному гарантується право на оскарження в суді дій чи бездіяльності органів державної влади (стаття 55 Конституції України).
При розгляді спорів щодо оскарження дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень суд перевіряє, зокрема, чи вчинені вони на підставах, що визначені законами України (пункт 1 частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивач, оскаржуючи бездіяльність відповідача, стверджує, що порушено його право як військовослужбовця та учасника бойових дій, а саме право на отримання компенсації за невикористані дні додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 рік.
Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням встановлених законами особливостей (частина перша статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (частина друга статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Так, учасникам бойових дій надається пільга у вигляді одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік (пункт 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Підстави та порядок надання додаткових відпусток визначені відповідними законами України (частина восьма статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Так, пунктом 4 та абзацом 2 пункту 14 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що військовослужбовцям, які звільняються зі служби за станом здоров`я, додаткові відпустки в рік звільнення надаються на строк не більше 15 календарних днів.
У рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні додаткової відпустки (абзац 3 пункту 14 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
При цьому грошова компенсація виплачується за всі невикористані дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки. (п. 3 розділу ХХХІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260).
Отже, військовослужбовці, учасники бойових дій, мають право на додаткову відпустку та, у випадку її невикористання, на отримання грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки.
Суд звертає увагу, що право на додаткову відпустку виникло у позивача в особливий період, під час якого додаткові відпустки як учасникам бойових дій не надаються.
Так, Указом Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні постановлено оголосити та провести часткову мобілізацію, з моменту оголошення якої настає особливий період (абзац четвертий статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Перелік відпусток, які можуть надаватися в особливий період визначений в пунктах 17, 18 та 19 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і є вичерпним. Даний перелік не передбачає надання жодних додаткових відпусток, в тому числі, додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Проте, навіть якщо додаткові відпустки тимчасово не надаються в особливий період, це не означає, що право на неї скасовано. Відповідно, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не обмежує та не припиняє право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації, навіть якщо така відпустка не надавалася під час особливого періоду.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 16 травня 2019 року у зразковій справі №620/4218/18.
Верховний Суд зазначив, що висновки у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах за зверненням до суду осіб, звільнених з військової служби, яким при звільнені було відмовлено у виплаті грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в період, визначений підпунктами 17, 18 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Таким чином, аналіз законодавчих норм в їх сукупності дає підстави вважати, що під час звільнення зі служби та виключення зі списків особового складу, із військовослужбовцем повинен бути повністю проведений розрахунок, в тому числі, нарахована та виплачена грошова компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки за всі роки, включно із роком звільнення, не залежно від оголошення особливого періоду.
Отже, позивач має право на грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, а відповідач не має права відмовити в нарахуванні та виплаті такої компенсації, якщо доказами підтверджено такі умови (елементи):
1) позивач проходив військову службу та є учасником бойових дій;
2) позивач звільнився з військової служби;
3) позивач не використав календарні дні додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 рік;
4) компенсація за невикористані календарні дні додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 рік не виплачена відповідачем.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України тягар доведення в адміністративній справі лежить на відповідачеві - суб`єкті владних повноважень.
Суд розглянув наявні докази та прийшов до таких висновків щодо кожного з цих пунктів.
1) Позивач проходив військову службу та є учасником бойових дій.
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у військовій частині А0105.
Статус позивача, як військовослужбовця та учасника бойових дій підтверджується витягом з наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27 червня 2018 року №121 та копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого управлінням особового складу персоналу штабу Командування Сухопутних військ від 25 березня 2015 року.
2) Позивач звільнився з військової служби.
Відповідно до витягу із наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27 червня 2018 року №121 позивач звільнений у запас з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 14 червня 2018 року №354 відповідно за підпунктом «б» (за станом здоров`я) відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та з 27 червня 2018 року виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
3) Позивач не використав додаткові відпустки за період з 2015 року по 2018 рік.
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, позивачем, як учасником бойових дій, не використані дні додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 рік.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які підтверджують використання позивачем додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 рік.
4) Грошова компенсація за невикористані додаткові відпустки, на які позивач має право, як учасник бойових дій, за період з 2015 року по 2018 ріку не виплачена відповідачем.
Із витягу з наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) від 27 червня 2018 року №121 вбачається, що позивачу станом на день звільнення з військової служби не нарахована та не виплачена грошова компенсація за невикористані календарні дні щорічної додаткової відпустки як учаснику бойових дій.
Будь-які докази, що підтверджують виплату позивачу, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки за період з 2015 року по 2018 року в матеріалах справи відсутні.
Водночас, в матеріалах справи міститься лист Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України листом від 21 вересня 2020 року №116/14/4/426/л, відповідно до якого, з метою вирішення питання щодо виплати компенсації за невикористані дні відпустки, як учаснику бойових дій, позивачу рекомендовано звернутися до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, щодо не нарахування та не виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 року, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення позивача з військової служби.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0105 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме, 27 червня 2018 року.
3. Зобов`язати військову частину А0105 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби, а саме, 27 червня 2018 року.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
Військова частина А0105 (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 19; ідентифікаційний код 24982404).
Суддя В.А. Кузьменко