Рішення № 98181551, 29.06.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
480/2561/21
Номер документу
98181551
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2021 року Справа № 480/2561/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О. ,

представника позивача - Тур С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2561/21

за позовом Малого приватного підприємства "Рай"

до Управління Держпраці у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Мале приватне підприємство "Рай" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Держпраці у Сумській області щодо нереєстрації декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область;

- зобов`язати Управління Держпраці у Сумській області здійснити реєстрацію декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область за Малим приватним підприємством «РАЙ».

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17.09.2020 Мале приватне підприємство «РАЙ» звернулось до Управління Держпраці у Сумській області з проханням розглянути повідомлення про результати повторної ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки (АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область) та зареєструвати Декларацію об`єкта підвищеної небезпеки.

Листом від 19.10.2020 № 7997/18-27/09/2020 відповідач повідомив, що необхідно додати до декларації безпеки передбачені додатки, а саме: нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта господарювання, передбачених законодавством дозволів та ліцензій, а також договору страхування цивільної відповідності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно аваріями на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки, після чого управління повернеться до реєстрації об`єкта підвищеної небезпеки.

Листом від 09 листопада 2020 року № 15 позивачем були надані відповідачу наступні документи: нотаріальну завірену копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28.02.2018 та копію договору добровільного страхування ЕГ-00838307 від 03.11.2020.

11.12.2020 відповідач листом № 12106/18-27/09/2020/10613 повідомив, що до декларації безпеки (АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область) не додано наступні нотаріально завірені копії: передбачених законодавством дозволів та ліцензій, договору страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно аваріями на об`єкті підвищеної небезпеки.

24 грудня 2020 року позивачем було надано лист № 18 на адресу відповідача із долученням наступних документів: оригінал договору FО № 00838307 від 03.11.2020, нотаріально завірена копія ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900153, нотаріально завірена копія дозволу № 139.19.74 на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, нотаріально завірена копія дозволу, 139.19.74 на експлуатацію обладнання призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, нотаріально завірена копія дозволу 527.19.74 на експлуатацію обладнання призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі.

Позивач зазначає, що законодавчо визначені дозвільний та повідомчий порядок набуття права на здійснення різних видів робіт підвищеної небезпеки.

Позивачем складено декларацію за формою та змістом відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» та п. 5 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки суб`єктів підвищеної небезпеки».

Позивач отримав висновок експертизи № 059.15.22-0168.20 за результатами проведення експертизи: Декларація безпеки: Автозаправна станція (АЗС) МПП «РАЙ» за адресою: Сумська область, м. Шостка, вул. Некрасова, 6, складеного па замовлення позивача Державним підприємством «Сумський експертно-технічний центр Держпраці», згідно з яким відповідно до результатів експертизи було встановлено, що Декларація безпеки: Автозаправна станція (АЗС) МПП «РАЙ» за адресою: Сумська область, м. Шостка, вул. Некрасова,6, відповідає вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Позивач зауважує, що декларація не є дозвільним документом та її реєстрація жодним чином не пов`язана з проведенням будь-якої перевірки суб`єкта господарювання при реєстрації відповідних декларацій. Сутність визначеного законодавством порядку реєстрації відповідних декларацій полягає саме у тому, що певні види робіт не передбачають необхідності отримання дозволу на їх проведення, а уповноважений державний орган на етапі реєстрації декларації не наділений повноваженнями надавати оцінку достовірності заявлених суб`єктом господарювання відомостям, зазначеним у декларації. У цьому випадку відповідальність за достовірність зазначеної у декларації інформації несе суб`єкт господарювання.

Враховуючи, що всі необхідні документи були надані відповідачу, відсутні будь-які зауваження до декларації безпеки позивач приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача при вирішенні питання про реєстрацію декларацій та об`єкта підвищеної небезпеки поданих позивачем.

Ухвалою суду від 01.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що декларація, подана позивачем до Управління, не містила обов`язкових додатків та не містила інформації, що є обов`язковою для зазначення відповідно до затвердженої форми. Достовірність даних Управлінням не перевірялося. Однак, приймаючи комплект документів для реєстрації Декларації безпеки ОПН, Управління перевіряє повноту їх комплектності (наявність обов`язкових додатків), а також заповнення всіх відомостей (граф, розділів), визначених затвердженою формою.

Позивач в обґрунтування своїх доводів зазначає: «позивачем складено декларацію за формою та змістом відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» та п.5 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки». Однак зазначена стаття закону не встановлює вимог до форми та змісту декларації безпеки ОПН, а її форма затверджена не пунктом 5 Порядку декларування, а його обов`язковим додатком.

Крім того, у відповідях на листи позивача Управлінням було доведено до відома позивача наступне.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» декларацію безпеки готує і подає до місцевих органів виконавчої влади суб`єкт господарювання, який планує експлуатацію об`єкта підвищеної небезпеки.

Враховуючи те, що розділ 1 затвердженої форм Декларації безпеки ОПН передбачає наявність такого обов`язкового додатку, як нотаріально завірені копії ліцензій і дозволів; на підставі частини 5 статті 10 Закону України, слід стверджувати, що подає на реєстрацію Декларацію безпеки ОПН той суб`єкт господарювання, який безпосередньо планує експлуатацію цього ОПН.

На сьогодні, позивач не має дозволу на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах. Таким чином, перед початком експлуатації ОПН, яке хоче зареєструвати позивач (з реєстрацією декларації безпеки), йому необхідно отримати дозвіл та ліцензії, передбачені чинним законодавством, їх нотаріально завірені копії є обов`язковими додатками Декларації безпеки ОПН.

Також, відповідач зауважує, що позивач ототожнює два різних види декларацій - Декларацію безпеки ОПН та декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, яка поруч з дозволами засвідчує право на виконання робіт/експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки. Ці два види декларації не є тотожними, а тому твердження позивача щодо «достатності повідомлення про свою відповідність» предмету даного спору не стосується.

Ухвалою суду від 13.05.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

14.06.2021 позивач подав до суду уточнену позовну заяву, в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Держпраці у Сумській області щодо не реєстрації об`єкта підвищеної небезпеки АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область;

- зобов`язати Управління Держпраці у Сумській області здійснити реєстрацію об`єкта підвищеної небезпеки АЗС по вул. Некрасова буд 6. м. Шостка, Сумська область за Малим приватним підприємством « РАЙ».

Ухвалою суду від 16.06.2021 уточнену позовну заяву Малого приватного підприємства "Рай" повернуто позивачу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 17.09.2020 Мале приватне підприємство «РАЙ» звернулось до Управління Держпраці у Сумській області з листом № 84, в якому просило відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки" розглянути повідомлення про результати повторної ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки (АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область) та зареєструвати Декларацію об`єкта підвищеної небезпеки (а.с. 12).

До вказаного листа позивач додав наступні документи: повідомлення про результати повторної ідентифікації від 16.09.2020 (а.с. 132-136), декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки від 27.07.2020 (а.с. 71-88), висновок експертизи від 06.08.2020 № 059.15.22-0168.20 (а.с. 7-9).

Листом від 19.10.2020 № 7997/18-27/09/2020 відповідач повідомив позивача, що йому необхідно додати до декларації безпеки передбачені додатки, а саме: нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта господарювання, передбачених законодавством дозволів та ліцензій, а також договору страхування цивільної відповідності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно аваріями на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки, після чого управління повернеться до реєстрації об`єкта підвищеної небезпеки. Додатково наголосив, що відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» декларацію безпеки готує і подає до місцевих органів виконавчої влади суб`єкт господарювання, який планує експлуатацію об`єкта підвищеної небезпеки (а.с. 13).

Листом від 09 листопада 2020 року № 15 позивачем були надані відповідачу наступні документи: нотаріально завірена копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.02.2018 та копія договору добровільного страхування FO-00838307 від 03.11.2020 (а.с. 14).

11.12.2020 відповідач листом № 12106/18-27/09/2020/10613 повідомив позивача, що відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» декларацію безпеки готує і подає до місцевих органів виконавчої влади суб`єкт господарювання, який планує експлуатацію об`єкта підвищеної небезпеки. Також, відповідно до Додатку до Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки», до декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (АЗС по вул. Некрасова, буд. 6, м. Шостка, Сумська обл.) не додано наступні нотаріально завірені копії: передбачених законодавством дозволів та ліцензій; договору страхування цивільної відповідальності суб`єкті з господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно аваріями, на об`єкті підвищеної небезпеки (а.с. 15).

24 грудня 2020 року позивачем було направлено лист № 18 (а.с. 16) на адресу відповідача із долученням наступних документів: оригінал договору FO-00838307 від 03.11.2020 (а.с. 120), нотаріально завірена копія ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900153, видана ТОВ "Дорпостач" (а.с. 116), нотаріально завірена копія дозволу № 139.19.74 на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, виданого ТОВ "Дорпостач" (а.с. 117), нотаріально завірена копія дозволу № 159.19.74 на експлуатацію обладнання призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, виданого ТОВ "Дорпостач" (а.с. 118), нотаріально завірена копія дозволу 527.19.74 на експлуатацію обладнання призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, виданого ТОВ "Дорпостач" (а.с. 119).

Листом від 29.01.2021 № 32/18-27/09/2021/835 Управління Держпраці у Сумській області повідомило позивача, що згідно Додатку до Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки», до декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки додаються, в тому числі, нотаріально завірені копії передбачених законодавством дозволів та ліцензій. Беручи до уваги вищезазначене, перед початком експлуатації зазначеного об`єкта підвищеної небезпеки (експлуатація обладнання АЗС з виконанням робіт підвищеної небезпеки при роздрібній торгівлі пальним та зберіганні пального) МПП «РАЙ» необхідно отримати дозвіл та ліцеї передбачені чинним законодавством та додати їх нотаріально завірені копії до декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (а.с. 42).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо реєстрації декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки протиправною, Мале приватне підприємство "Рай" звернулось до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» ідентифікація об`єктів підвищеної небезпеки - порядок визначення об`єктів підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об`єктів.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» суб`єкт господарської діяльності ідентифікує об`єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб`єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об`єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об`єкта, організовує проведення його ідентифікації.

Відповідно до пункту 18 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки суб`єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і надсилає його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради (далі - уповноважені органи).

Отже, спочатку суб`єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 з метою визначення об`єкта/об`єктів підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об ’єктів.

Відповідно до пункту 22 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки уповноважені органи ведуть облік об`єктів підвищеної небезпеки на підставі повідомлена результати ідентифікації.

Відповідно до пункту 23 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки державний реєстр об`єктів підвищеної небезпеки веде Держпраці (додаток 2).

Відповідно до пункту 24 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпки включення об`єкта підвищеної небезпеки до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки здійснюється протягом 30 робочих днів після подання суб`єктом господарювання до територіального органу Держпраці повідомлення про результати ідентифікації.

Відповідно до пункту 25 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки територіальний орган Держпраці не пізніше ніж через десять робочих днів після реєстрації об`єкта підвищеної небезпеки письмово повідомляє суб`єктові господарювання про включення такого об`єкта до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки.

Суб`єкт господарювання письмово повідомляє про включення об`єкта підвищеної небезпеки до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки іншим уповноваженим органам.

У разі коли за результатами ідентифікації об`єкти не віднесено до об`єктів підвищеної небезпеки, територіальний орган Держпраці надсилає суб`єктові господарювання інформацію результати ідентифікації.

Якщо за результатами проведеної суб`єктом господарювання ідентифікації та розгляду територіальним органом Держпраці повідомлення про результати ідентифікації, потенційно небезпечний об`єкт відноситься до об`єктів підвищеної небезпеки, то він включається до реєстру.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» декларація безпеки - документ, який визначає комплекс заходів, що вживаються суб`єктом господарської діяльності з метою запобігання аваріям, а також забезпечення готовності до локалізації, ліквідації аварій та їх наслідків.

Аварія на об`єкті підвищеної небезпеки (далі - аварія) - небезпечна подія техногенного характеру, що виникла внаслідок змін під час експлуатації об`єкта підвищеної небезпеки (наднормативний викид небезпечних речовин, пожежа, вибух тощо) і яка спричинила загибель людей чи створює загрозу життю і здоров`ю людей та довкіллю на його території і/або за його межами.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» суб`єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки.

Порядок розроблення декларації безпеки, її зміст, методика визначення ризиків та їх прийнятні рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Подання декларації безпеки або іншої звітної документації не звільняє суб`єктів господарської діяльності від державного нагляду і контролю за їх діяльністю.

Вимоги частини першої цієї статті поширюються на підприємства, установи, організації планують експлуатувати хоча б один об`єкт підвищеної небезпеки.

Відповідно до пункту 3 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб`єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об`єкт підвищеної небезпеки організовує розроблення і складання декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (далі - декларація безпеки) відповідно до вимог цього Порядку.

Декларація безпеки складається за формою згідно з додатком 1 на основі дослідження суб`єктом господарювання ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику виникнення аварій (далі - рівня ризику), що пов`язані з експлуатацією цих об`єктів.

Відповідно до пункту 4 даного Порядку для об`єктів підвищеної небезпеки, експлуатуються, декларація безпеки складається як самостійний документ, а для об`єктів підвищеної небезпеки, що будуються (реконструюються, ліквідуються), - як складова частина відповіді проектної документації.

Відповідно до пункту 5 даного Порядку декларація безпеки повинна включати:

- результати всебічного дослідження ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику;

- оцінку готовності до експлуатації об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до вимог безпеки промислових об`єктів:

- перелік прийнятих з метою зниження рівня ризику рішень і здійснених з метою запобігання аваріям заходів;

- відомості про заходи щодо локалізації і ліквідації можливих наслідків аварій.

Для об`єкта підвищеної небезпеки, що експлуатується або ліквідується, подається інформація про заходи, що здійснюються, і про ті, що плануються.

Для об`єкта підвищеної небезпеки, що будується або реконструюється, подається інформація про заходи, які передбачені проектною документацією та плануються до здійснення під час експлуатації.

Додатком до Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 затверджено форму Декларації безпеки ОПН, яка подається на реєстрацію до Управління.

Згідно пункту 3 зазначеного Порядку Декларація безпеки складається за формою згідно з додатком 1 на основі дослідження суб`єктом господарювання ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику виникнення аварій, що пов`язані з експлуатацією цих об`єктів.

Так, зазначена форма Декларації безпеки ОПН передбачає обов`язкове зазначення, наступної інформації:

- результати ідентифікації із зазначенням найменування та сумарної маси небезпечних речовин, за якими проводилася ідентифікація об`єкта;

- зареєстровані види діяльності, пов`язані з експлуатацією об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки із зазначенням коду згідно з КВЕД;

- вид, номер, дата видачі ліцензій на зареєстровані види діяльності, пов`язаної з експлуатацією об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки, передбачених законодавством;

- вид, номер, дата видачі дозволів уповноважених органів виконавчої влади на початок роботи або види діяльності, пов`язаної з експлуатацією об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки, передбачених законодавством;

- основний вид виконуваних на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки робіт;

- склад об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки і перелік основних технологічних процесів та регламентів, пов`язаних з небезпечними речовинами;

- умови приймання і зберігання сировини;

- умови зберігання та відвантаження продукції;

- загальна чисельність персоналу та працівників найбільшої зміни об`єкта (об`єктів) під час експлуатації;

- розташування об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки на місцевості та відстань до міста (міст), інших населених пунктів, місць великого скупчення людей (житлові масиви, стадіони, кінотеатри, лікарні, школи тощо), транспортних магістралей, промислових об`єктів, природоохоронних об`єктів, цивільних об`єктів;

- межі заборонних, охоронних і санітарно-захисних зон.

До декларації додаються:

- нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта господарювання, передбачених законодавством дозволів та ліцензій, а також договору страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно аваріями на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки (у разі його укладення);

- план промислового майданчика (генеральний план), його розміри та межі, де розташований об`єкт (об`єкти) підвищеної небезпеки;

- перелік підприємств, установ та організацій, що можуть опинитися у небезпечній зоні аварії на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки із зазначенням відстані до них і максимально можливої чисельності персоналу;

- перелік населених пунктів або житлових масивів великих міст, що можуть опинитися у небезпечній зоні аварії на об`єкті (об`єктах) підвищеної небезпеки із зазначенням відстані до них і максимально можливої чисельності населення.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» оптова і роздрібна торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Пунктом 6 Порядку видач дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, п. 4 Додатку 2 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - передбачено отримання дозволу на газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах.

Розділи 1 і 2 затвердженої форми Декларації безпеки ОПН передбачає наявність обов`язкових додатків за переліком.

З аналізу вищенаведених норм законодавства суд дійшов висновку, що подання декларації безпеки здійснюється тим суб`єктом господарювання, який експлуатує/планує експлуатувати об`єкт підвищеної небезпеки, та вже після проведеної ідентифікації, тобто визначення потенційно небезпечного об`єкта об`єктом підвищеної небезпеки, та включення об 'єкта підвищеної небезпеки до реєстру.

Станом на час розгляду даної справи АЗС по вул. Некрасова буд. 6 в м. Шостка, Сумської області не включено до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки, що визнається обома сторонами по справі.

При цьому, бездіяльність Управління Держпраці у Сумській області щодо включення АЗС по вул. Некрасова буд. 6 в м. Шостка, Сумської області до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки не є предметом спору у цій справі.

Отже, до включення вищезазначеного об`єкта до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки у відповідача відсутній обов`язок здійснювати реєстрацію декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки АЗС по вул. Некрасова буд 6, м. Шостка, Сумська область, а тому позовні вимоги Малого приватного підприємства "Рай" є передчасними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Малого приватного підприємства "Рай" до Управління Держпраці у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 07.07.2021.