
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 червня 2021 року м. Рівне №460/3006/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доЗдолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Львів) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Львів) (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій.
Позивач просила суд:
- визнати протиправною відповідь від 06.04.2021 №413-785/23.10-05-06-65 за підписом начальника Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Львів) Алли Пилипчук про відмову у прийнятті заяви та відмови у внесенні змін до актового запису про народження дитини;
- внести зміни в актовий запис №21 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 27.05.1965 виконавчим комітетом Верхівської сільської ради Острозького району Рівненської області, зазначивши місце народження - "с. Завидів Острозького району Рівненської області".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження є протиправними, оскільки позивач постійно проживає в Україні.
Ухвалою суду від 14.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання у справі на 06.05.2021, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
05.05.2021, 18.05.2021 відповідачем подано до суду заперечення на позовну заяву, за змістом яких позовні вимоги є безпідставними, такими, що не ґрунтуються на вимогах законодавчих актів, а тому не підлягають задоволенню.
Судове засідання, призначене на 06.05.2021, відкладено на 20.05.2021 у зв`язку з витребуванням додаткових доказів.
Ухвалою від 20.05.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши в судовому засіданні 06.05.2021 представника позивача, розглянувши заперечення на позовну заяву відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є громадянкою Російської Федерації, що підтверджується паспортом громадянина Російської Федерації від 04.05.2010 № НОМЕР_1 . Згідно з паспортними даними, місцем народження ОСОБА_1 є село Завидів Острозького району Рівненської області (а.а.с.8-16).
Свідоцтвом про народження від 18.05.1965 серії НОМЕР_2 підтверджується, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем народження є с.Завидів Острозького району Рівненської області (а.с.5).
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 30.03.2021 №00030142973, місцем народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено с.Гульча Острозького району Рівненської області (а.с.6).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу від 06.09.1986 серії НОМЕР_3 , 06 вересня 1986 року між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , укладено шлюб. Місцем народження ОСОБА_1 вказано с.Завидів Острозького району Рівненської області. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с.7).
Місце народження позивача ОСОБА_1 - с.Завидів Острозького району Рівненської області, підтверджується також: атестатом про середню освіту, виданим 25.06.1982 Плосківською середньою школою Острозького району Рівненської області; паспортом громадянина Союзу Радянських Соціалістичних Республік від 19.11.1986 серії НОМЕР_4 ; свідоцтвом Міністерства Російської Федерації по податках і зборах про взяття на облік в податковому органі від 03.11.2001 серії 86 №000855728; страховим свідоцтвом обов`язкового пенсійного страхування Російської Федерації НОМЕР_5 (а.а.с.17-23).
02 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) із заявою про внесення змін до актового запису про народження.
На звернення позивача Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) листом від 06.04.2021 №413-785/23.10-05-06-65 повідомив, що громадяни України, а також іноземці і особи без громадянства, які проживають за кордоном, подають аналогічну заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до дипломатичного представництва, або консульської установи України. Зважаючи на вищевикладене, Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) не має підстав для прийняття заяви на внесення змін в актовий запис про народження складений 27.05.1965 виконавчим комітетом Верхівської сільської ради Острозького району Рівненської області (а.с.24).
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у внесенні змін в актовий запис про народження, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.49 Цивільного кодексу України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (ч.1 ст.3 Закону №2398-VI).
Частиною 1 статті 6 Закону №2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно з ч.ч.1-3 ст. 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI встановлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджено наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила №96/5).
Пунктом 1.1 Правил №96/5 визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п.1.5 Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно з п.2.1 Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
Пунктом 2.3 Правил №96/5 визначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Відповідно до п.2.12 Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язаний прийняти заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, розглянути її у спосіб та в порядку, визначеному законодавством, та за результатами такого розгляду скласти письмовий висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Зі змісту листа Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 06.04.2021 №413-785/23.10-05-06-65 вбачається, що заява позивача про внесення змін в актовий запис про народження не була прийнята відповідачем, чим порушено вимоги п.2.3 Правил №96/5, оскільки відповідач був зобов`язаний прийняти відповідну заяву, розглянути її та скласти відповідний письмовий висновок щодо розгляду поданої заяви.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у прийнятті заяви про внесення змін в актовий запис про народження.
Крім того, у ході розгляду справи судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач проживає на території України.
Долученими до матеріалів справи належними та допустимими доказами підтверджується, що місцем народження ОСОБА_1 є с.Завидів Острозького району Рівненської області.
Згідно з пп.2.13.2 п.2.13 Правил №96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" (заява №11901/02) зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом (п.77).
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Доран проти Ірландії" ("Doran v. Ireland", заява №50389/99) Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При цьому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів" ("Salah Sheekh v The Netherlands", заява №1948/04), ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.
При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Враховуючи викладене, а також встановлені обставини, суд вважає, що порушені права позивача належить захистити також шляхом зобов`язання відповідача внести зміни в актовий запис №21 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 27.05.1965 виконавчим комітетом Верхівської сільської ради Островського району Рівненської області, зазначивши місце народження - "с. Завидів Острозького району Рівненської області".
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
Отже, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений згідно з квитанцією від 07.04.2021 судовий збір в сумі 908,00грн (а.с.4).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті заяви від 02 квітня 2021 року про внесення змін в актовий запис про народження.
Зобов`язати Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) внести зміни в актовий запис №21 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 27.05.1965 виконавчим комітетом Верхівської сільської ради Островського району Рівненської області, зазначивши місце народження - "с.Завидів Острозького району Рівненської області".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) судовий збір в сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 ).
Відповідач: Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (вул.Пушкіна, буд.42, м.Здолбунів, Рівненська область, 35705; ідентифікаційний код юридичної особи: 34488174).
Рішення складено 30 червня 2021 року
Суддя О.М. Дудар