Рішення № 98181215, 26.05.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
460/7962/20
Номер документу
98181215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 травня 2021 року м. Рівне №460/7962/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з`явився, третьої особи позивача: представник Комісаров І.Д.,

відповідача: представник адвокат Мацей А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державне агентство водних ресурсів України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція Поліського округу доКомунального підприємства "Дубноводоканал" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, -В С Т А Н О В И В:

Державне агентство водних ресурсів України (далі - позивач) в жовтні 2020 року звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Дубноводоканал" (далі - Підприємство, відповідач) та просило анулювати дозвіл на спеціальне водокористування, виданий Комунальному підприємству «Дубноводоканал», № 108/РВ/49д-18 терміном дії до 14.02.2021.

В обґрунтування позову позивач вказав, що Державною екологічною інспекцією Поліського округу (далі - Інспекція) проведено перевірки з питань дотримання Підприємством вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Актом складеним за результатами планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 11.01.2019 N 10 встановлено: перевищення нормативів ГДС забруднюючих речовин із водами, які скидаються у річку Іква, по азоту амонійному, фосфатах, завислих речовинах; непроведення очистки мулових майданчиків на очисних спорудах біологічної очистки; порушення правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з підземного горизонту; відсутність засобів вимірювальної техніки на артсвердловині № 3; наявність на головній КНС у машинному залі негерметичного насосного обладнання. На підставі вищезазначеного Акта Інспекцією винесено припис від 17.01.2019 № 10 про усунення виявлених під час перевірки порушень із наданням достатнього часу для їх усунення. Зокрема, в приписі зобов`язано керівника Підприємства забезпечити направлення звіту Інспекції про виконання кожного пункту припису не пізніше ніж упродовж з днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту. Проте від керівника Підприємства звіт на адресу Інспекції не надходив. Окрім цього, позивач вказав, що Інспекцією, відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 29.01.2020 N 2777/1/1-20, у період з 06.02.2020 no 19.02.2020 здійснено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Підприємством. Зокрема, відповідно до Акта від 19.02.2020 Інспекцією встановлено невиконання Підприємством пунктів 4, 8, 10 Припису від 17.01.2019 № 10, внаслідок чого завдається шкода як земельним, так і водним ресурсам. Також у ході перевірки посадовими особами Державної екологічної інспекції Поліського округу відібрано проби води та протоколами від 12.02.2020 № 5-20/2, 17.02.2020 № 6-20/2, 17.02.2020 N 7-20/2, 18.02.2020 № 8-20/2, 19.02.2020 N 9-20/2, 24.02.2020 № 10-20/2, 24.02.2020 № 11-20/2 зафіксовано порушення вимог екологічного законодавства в частині перевищення нормативів гранично допустимого скиду по випуску N1, який знаходиться на річці Іква. Позивач вказав, що вищезазначене свідчить про грубе порушення Підприємством положень статей 50 Конституції України, 44, 49, 70, 71, 95, 98 Водного кодексу України та умов дозволу на спеціальне водокористування від 14.02.2018 № 108/РВ/49д-18. Покликаючись до пунктів 1, 14 Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 N 135, відповідач зазначив, що у разі виявлення порушень природоохоронного законодавства територіальний орган Державної екологічної інспекції України наділений повноваженнями звернутися до Голови Держекоінспекції з пропозицією щодо анулювання в установленому порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів тощо. Підпунктом 4 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, визначено, що надання центральним органам виконавчої влади приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій тощо віднесено до компетенції Державної екологічної інспекції України, як центрального органу виконавчої влади. Так, відповідно до статті 55 Водного кодексу України, Державна екологічна інспекція України листом від 16.04.2020 N 2856/2.4/6-20 внесла Держводагентству припис від 26.02.2020 № 1/2 про анулювання в установленому порядку дозволу на спеціальне водокористування від 14.02.2018 № 108/РВ/49д-18. За наведеного, позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою від 30.10.2020 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 27.11.2020 продовжено Державному агентству водних ресурсів України процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви, встановлений ухвалою від 30.10.2020.

Ухвалою від 07.12.2020 поновлено Державному агентству водних ресурсів України пропущений строк звернення до адміністративного суду з даним позовом. Позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державну екологічну інспекцію Поліського округу.

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Ухвалою від 06.01.2021 підготовче засідання відкладено у зв`язку з неявкою всіх учасників справи.

Протокольною ухвалою від 27.01.2021 підготовче засідання відкладено за клопотанням представника позивача до 08.02.2021.

Ухвалою від 27.01.2021 задоволено клопотання представника позивача про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції.

08.02.2021 представник позивача в підготовче засідання не прибув та подав заяву про розгляд справи без його участі. Клопотання аналогічного змісту подав представник третьої особи на стороні позивача.

Ухвалою від 08.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Протокольною ухвалою від 01.03.2021 в судовому засіданні оголошено перерву.

Протокольними ухвалами від 22.03.2021 відмовлено в задоволенні клопотань представника відповідача про зупинення провадження у справі та залишення позовної заяви без розгляду.

Представник відповідача 05.04.2021 подав письмові пояснення по суті позовної заяви.

В судовому засідання представник позивача позов підтримав повністю з наведених у ньому підстав та просив задовольнити.

Представник третьої особи на стороні позивача просив позов задовольнити, покликаючись на те, що Державною екологічною інспекцією Поліського округу під час проведення перевірок з питань дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища було встановлено ряд істотних порушень природоохоронного законодавств, що є визначеною законом підставою для анулювання відповідачу дозволу на спеціальне водокористування.

Представник відповідача просив у позові відмовити повністю. Зазначив, що спірний дозвіл на спеціальне водокористування № 108/РВ/49д-18 було видано 14.02.2018 строком до 14.02.2021. Отже, на даний час такий дозвіл вичерпав свою силу та не спричиняє жодних правових наслідків для сторін по справі. Окрім цього, зауважив, що 18.01.2021 Підприємству було видано дозвіл на спеціальне водокористування, терміном дії до 18.01.2024. Також зауважив, що дозвіл на спеціальне водокористування анулюється з підстав, визначених ст. 55 Водного кодексу України. Водночас, у позовній заяві не наведено жодної передбаченої законом підстави щодо анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

З`ясувавши доводи та аргументи учасників справи, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив такі фактичні обставини справи.

14.02.2018 Державним агентством водних ресурсів України видано Дозвіл на спеціальне водокористування № 108/РВ/49д-18 водокористувачу Комунальному підприємству "Дубноводоканал" Дубенської міської ради, код ЄДРПОУ 31525841; фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): свердловина № 1, свердловина № 1а, свердловина № 2, свердловина № 2а, свердловина № 3, свердловина № 4, свердловина № 5 (резервна), свердловина № 6а (резервна), свердловина № 9 (резервна), розташовані в м. Дубно, Рівненська область, річка Іква, басейн річки Стир, басейн річки Дніпро; випуск за межами м. Дубно, Рівненської області, в річку Іква, басейн річки Стир, район басейну річки Дніпро. Мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, передача води для населення та вторинних водокористувачів, скид зворотних вод. Строк дії дозволу: з 14.02.2018 до 14.02.2021 (а.с.14-15 т.1).

В період часу з 04.01.2019 по 17.01.2019 Державною екологічною інспекцією Поліського округу проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відносно Комунального підприємства "Дубноводоканал", за результатами якого складено акт № 10 від 17.10.2019 (а.с.16-27 т.1). Цим актом встановлено порушення статей 44, 105 Водного кодексу України, пункту "ж" частини першої статті 17, статті 33 Закону України "Про відходи", а саме:

згідно результатів лабораторних досліджень, проведених лабораторією КП "Дубноводоканал" 15.01.2019, виявлено перевищення нормативів ГДС забруднюючих речовин із зворотніми водами, які скидаються у р. Іква по: ХСК, азоту амонійному, фосфатах, завислих речовинах;

не проведена очистка мулових майданчиків на очисних спорудах біологічної очистки;

виявлено порушення правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з підземного горизонту;

на артсвердловині № 3 виявлено відсутність засобів вимірювальної техніки (водолічильник);

на головній КНС в машинному залі виявлено негерметичність насосного обладнання;

на сміттєзвалищі відсутня мережа спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод;

виявлено змішування відходів на території КП "Дубноводоканал", а саме відпрацьовані шини та картон;

виявлено порушення правил експлуатації сміттєвого полігону, а саме складання побутових відходів.

Акт № 10 від 17.01.2019 директор КП "Дубноводоканал" підписав без зауважень (а.с.19 т.1).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу внесено припис КП "Дубноводоканал" № 10 від 17.01.2019, яким приписано усунути виявлені порушення природоохоронного законодавства та забезпечити направлення звіту про виконання приписів по акту перевірки не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів в Державну екологічну інспекцію Поліського округу, тобто в період з 17.01.2019 по 17.07.2019 загалом (а.с.28-29 т.1). Директор КП "Дубноводоканал" прийняв припис до виконання без зауважень.

Позивач та третя особа на стороні позивача ствердили, а відповідач не заперечив, що звіт про виконання пунктів припису по акту перевірки № 10 від 17.01.2019 до Державної екологічної інспекції Поліського округу від Комунального підприємства "Дубноводоканал" не надходив.

Згідно з Актом від 24.07.2019, складеним третьою особою, позапланова перевірка відповідача на підставі наказу № 42-П від 11.07.2019 та направлення від 11.07.2019 № 254/2 проведена не була у зв`язку з відсутністю керівника підприємства та уповноваженої особи (а.с.30-32 т.1).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу за результатами проведення позапланового заходу (перевірки) державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відносно Комунального підприємства "Дубноводоканал" складено Акт № 113 від 19.02.2020, яким встановлено порушення статей 7, 25, 44, 70, 105 Водного кодексу України, положень Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону атмосферного повітря", "Про відходи", Земельного кодексу України, у тому числі встановлено невиконання пунктів припису № 10 від 17.01.2019 (а.с.33-55 т.1).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу відповідачу внесено Припис № 113 від 24.02.2020 на усунення порушень, встановлених актом перевірки № 113 від 19.02.2020, кінцевий термін виконання до 01.05.2020 (а.с.56-58 т.1).

Державна екологічна інспекція Поліського округу внесла припис від 26.02.2020 № 1/2 про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 14.02.2019 № 108/РВ/49-18, виданого Державним агентством водних ресурсів України, який відповідно до статті 55 Водного кодексу України був скерований Державною екологічною інспекцією України 16.04.2020 за вих. № 2856/2.4/6-20 до Державного агентства водних ресурсів України (а.с.11-13 т.1).

Наведені вище обставини зумовили звернення Державного агентства водних ресурсів України в жовтні 2020 року до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір по суті, суд застосовує такі джерела права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначено в преамбулі Водного кодексу України, водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об`єктами.

В умовах нарощування антропогенних навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.

Водний кодекс, в комплексі з заходами організаційного, правового, економічного і виховного впливу, сприятиме формуванню водно-екологічного правопорядку і забезпеченню екологічної безпеки населення України, а також більш ефективному, науково обґрунтованому використанню вод та їх охороні від забруднення, засмічення та вичерпання.

Статтею 2 Водного кодексу України встановлено, що завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об`єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.

Відповідно до статті 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.

Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їхні системи на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Частинами першою, другою статті 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Згідно зі статтею 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Так, згідно з частиною сьомою статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV (далі - Закон № 2806-IV) дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав:

звернення суб`єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;

наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом;

наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.

Рішення дозвільного органу про анулювання документа дозвільного характеру може бути оскаржено до адміністративного суду.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Водночас, статтею 55 Водного кодексу України визначені підстави для припинення права спеціального водокористування.

Так, припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, анулює його у разі:

звернення водокористувача із заявою про анулювання дозволу на спеціальне водокористування;

визнання водного об`єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність;

припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, смерті фізичної особи, яка одержала дозвіл.

Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав:

встановлення факту подання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам;

виникнення необхідності першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення;

систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки;

порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі - Положення № 275) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 3 Положення № 275 визначено, що основними завданнями Держекоінспекції є, зокрема: 1) реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;

2) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів.

Згідно з підпунктом "в" підпункту 2 пункту 4 Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема, щодо:

виконання державних цільових, міждержавних та регіональних програм використання і охорони вод, відтворення водних ресурсів;

наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин;

права державної власності на води;

ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів;

дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів, очисних та інших водогосподарських споруд і технічних пристроїв;

здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території;

здійснення заходів з економного використання водних ресурсів;

використання води (водних об`єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам;

здійснення погоджених у встановленому порядку технологічних, лісомеліоративних, гідротехнічних та інших заходів щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стічні, шахтні, кар`єрні, дренажні води);

проведення робіт, пов`язаних із ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води;

дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів;

здійснення заходів, пов`язаних із запобіганням шкідливій дії води і ліквідацією її наслідків;

дотримання регламентів скидання промислових забруднених стічних чи шахтних, кар`єрних, рудникових вод з накопичувачів, норм і правил експлуатації технологічних водойм (ставки-охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибоводні ставки, ставки-відстійники та інші);

використання, відтворення і охорони морського середовища і природних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України та континентального шельфу України.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення № 275 Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Підпунктом 4 пункту 4 Положення № 275 передбачено, що Держекоінспекція надає центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписи щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об`єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища.

Пунктом 7 Положення № 375 визначено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Окрім цього, суд враховує, що згідно з пунктом 1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 393 (далі - Положення № 393,) Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Пунктом 3 Положення № 393 визначено, що основними завданнями Держводагентства є: 1) реалізація державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвитку водного господарства; 2) внесення пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення № 393 Держводагентство відповідно до покладених на нього завдань видає та анулює дозволи на спеціальне водокористування.

Так, в ході судового розгляду справи встановлено, що відповідно до встановлених чинним законодавством повноважень 14.02.2018 Державним агентством водних ресурсів України видано дозвіл на спеціальне водокористування №108/РВ/49д-18 водокористувачу Комунальне підприємство "Дубноводоканал" терміном дії з 14.02.2018 до 14.02.2021 (а.с.14-15 т.1).

Матеріалами судової справи стверджено, що Державною екологічною інспекцією Поліського округу як територіальним органом державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів, під час здійснення планових та позапланових заходів державного контролю щодо Комунального підприємства "Дубноводоканал" Дубенської міської ради було встановлено ряд допущених водокористувачем порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, про що складено відповідні акти перевірок від 14.02.2018 № 108/РВ/49д-18 та від 19.02.2020 № 113 (а.с.16-27, 33-55 т.1). При цьому суб`єкт господарювання висновків про виявлені порушення не заперечив.

У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією Поліського округу були внесені приписи КП "Дубноводоканал" № 10 від 17.01.2019, № 113 від 24.02.2020 (а.с.28-32,56-58 т.1).

Суд зауважує, що в матеріалах судової справи відсутні будь-які документально підтверджені відомості як щодо оскарження відповідачем означених приписів, так і щодо подання органу контролю звіту про їх виконання у встановлений приписами строк.

За встановлених обставин, суд вважає обґрунтованими доводи Державного агентства водних ресурсів України та Державної екологічної інспекції Поліського округу про наявність підстав для звернення до суду з позовом про анулювання виданого КП "Дубноводоканал" дозволу на спеціальне водокористування № 108/РВ/49д-18 від 14.02.2018 з підстав, визначених частиною третьою статті 55 Водного кодексу України, якою передбачено, що орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема, порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Водночас, суд зазначає, що термін дії дозволу на спеціальне водокористування, з приводу анулювання якого пред`явлено даний позов, закінчився 14.02.2021.

При цьому, суд встановив, що 18.01.2021, тобто ще в період чинності спірного дозволу, Державним агентством водних ресурсів України видано водокористувачу Комунальному підприємству "Дубноводоканал" Дубенської міської ради дозвіл на спеціальне водокористування від 18.01.2021 № 4/РВ/4д-21, із зазначенням місця здійснення діяльності (водокористування) та мети водокористування, які є аналогічними в дозволі № 108/РВ/49д-18 від 14.02.2018 (а.с.229-233 т.1). Термін дії дозволу на спеціальне водокористування від 18.01.2021 № 4/РВ/4д-21 встановлений по 18.01.2024.

Враховуючи вище наведене, суд вважає необґрунтованими доводи представника позивача в судовому засіданні про необхідність анулювання в судовому порядку дозвільного документу, термін дії якого завершився, з метою запобігання подальшим порушенням природоохоронного законодавства, позаяк безпосередньо позивачем в особі його територіального органу на даний час видано суб`єкту господарювання новий аналогічний дозвільний документ на той же самий вид господарської діяльності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та досліджені докази свідчать на користь висновку про відсутність підстав для анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 14.02.2018 № 108/РВ/49д-18, а відтак в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Визначені статтею 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову Державного агентства водних ресурсів України (01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 8, код ЄДРПОУ 37472104), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція Поліського округу (10014, м. Житомир, вул. Леха Качинського, 12-А, код ЄДРПОУ 42163803) до Комунального підприємства "Дубноводоканал" (35600, м. Дубно, Рівненської області, вул. Гірницька, 3-А, код ЄДРПОУ 31525841) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 11 червня 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко