
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
. 07 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4785/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа - Полтавська міська рада про визнання діяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
13 травня 2021 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської ОДА, третя особа - Полтавська міська рада, в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408006, поданого через Урядовий контактний центр;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення відповідача квартирою упродовж двох років з дня взяття його на квартирний облік згідно пункту 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачу одноразової грошової компенсації в сумі 909720,00 грн. на придбання однокімнатної квартири в разі ненадання квартири;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неперенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408006, поданого через Урядовий контактний центр, до повноважень яких входить вирішення викладених у зверненні питань;
зобов`язати відповідача повторно розглянути звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408006, поданого через Урядовий контактний центр, та вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановлених судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
зобов`язати відповідача вирішити питання щодо забезпечення позивача квартирою упродовж двох років з дня взяття його на квартирний облік згідно пункту 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
зобов`язати відповідача надати позивачу одноразову грошову компенсацію в сумі 909720,00 грн. на придбання однокімнатної квартири в разі ненадання квартири;
зобов`язати відповідача направити за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408006, поданого через Урядовий контактний центр, до повноважень яких входить вирішення викладених у зверненні питань.
Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю дій відповідача щодо неналежного розгляду його звернення, невжиття належних заходів реагування по фактам, викладеним у зверненні, а також неперенаправлення за належністю відповідному органу звернення ОСОБА_1 як інваліда війни, від 20 квітня 2021 року № НОМЕР_1 , поданого через Урядовий контактний центр з приводу незабезпечення позивача житловою площею в порядку Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа - Полтавська міська рада про визнання діяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - закрито в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незабезпечення відповідача квартирою упродовж двох років з дня взяття його на квартирний облік згідно пункту 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання позивачу одноразової грошової компенсації в сумі 909720,00 грн. на придбання однокімнатної квартири в разі ненадання квартири; зобов`язання відповідача вирішити питання щодо забезпечення позивача квартирою упродовж двох років з дня взяття його на квартирний облік згідно пункту 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов`язання відповідача надати позивачу одноразову грошову компенсацію в сумі 909720,00 грн. на придбання однокімнатної квартири в разі ненадання квартири.
У відзиві на позов відповідач наполягав на безпідставності позовних вимог та вказував на те, що звернення позивача Полтавською обласною державною адміністрацією розглянуте належним чином, у строк та з дотриманням вимог Закону України "Про звернення громадян". За результатами опрацювання звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408006 відповідач надав вмотивовану відповідь, яка містить вичерпну інформацію на ініційовані гр. ОСОБА_1 питання.
Правом на подання письмових пояснень третя особа не скористалась.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
20 квітня 2021 року ОСОБА_1 направив через Урядовий контактний центр звернення до відповідача № ФИ-12408006, у якому повідомив, що з 2016 року перебуває на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Полтавської міської ради як особа з інвалідністю, яка відповідно до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має бути забезпечена житлом упродовж двох років з дня взяття на обік, однак станом на дату звернення ініціатор звернення житлом не забезпечений, що є порушенням його прав. У зв`язку з викладеними обставинами гр. ОСОБА_1 просив провести службові перевірки по факту порушення його прав на отримання однокімнатної квартири та надати матеріали відповідних перевірок, а також вимагав надати грошову компенсацію в розмірі 909720,00 грн. на придбання однокімнатної квартири у разі її ненадання.
21 квітня 2021 року вищевказане звернення було прийнято КБУ "Обласний контактний центр" ПОР, попередньо опрацьовано та уповноваженою особою перенаправлено за належністю до виконавчого комітету Полтавської міської ради, про що до Єдиної бази звернень Національної системи опрацювання звернень внесено відповідний запис.
Як встановлено судом, звернення позивача № ФИ-12408006 від 20 квітня 2021 року розглянуте уповноваженим на те органом - виконавчим комітетом Полтавської міської ради. За результатами його опрацювання виконавчий комітет Полтавської міської ради на адресу ініціатора звернення направив відповідь № Ф04.1.1-11/3829-448 від 05 травня 2021 року, а її копію надав КБУ "Обласний контактний центр".
Будучи невдоволеним фактичними результатами розгляду свого звернення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Під час вирішення цього спору суду належить надати правову оцінку діям відповідача, вчиненим щодо розгляду звернення ОСОБА_1 КБУ № ФИ-12408006 від 20 квітня 2021 року, та вирішити питання щодо наявності правових підстав для його повторного розгляду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян".
Частиною 1 статті 1 названого Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 вказаного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 5 вказаного Закону встановлені вимоги до звернення, а статтею 7 цього Закону визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Суд зауважує, що звернення позивача від 20 квітня 2021 року № ФИ-12408051 відповідає вимогам статті 5 Закону України "Про звернення громадян", а тому в силу положень статті 7 цього Закону підлягає розгляду по суті особою, до повноважень якої належить розгляд такого звернення.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
За приписами частини першої статті 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Судом встановлено, що з урахуванням порушених у зверненні ОСОБА_1 № ФИ-12408006 від 20 квітня 2021 року питань уповноваженою на його розгляд особою (органом) є Виконавчий комітет Полтавської міської ради.
Матеріалами справи підтверджено, що після надходження до КБУ "Обласний контактний центр" звернення № ФИ-12408006 від 20 квітня 2021 року останнє було попередньо опрацьовано та перенаправлено за належністю до виконавчого комітету Полтавської міської ради, про що до Єдиної бази звернень Національної системи опрацювання звернень внесено відповідний запис. Принагідно слід зауважити, що перенаправлене звернення розглянуте виконавчим комітетом Полтавської міської ради та за результатами його опрацювання вищевказаний орган надав оформлену листом від 05 травня 2021 року відповідь.
Відтак, дії відповідача узгоджуються з вимогами Закону України "Про звернення громадян", а тому підстави для повторного розгляду спірного звернення відсутні.
Проаналізувавши вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
. Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Полтавської обласної державної адміністрації (вул. Соборності, 45, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 00022591), третя особа - Полтавська міська рада (вул. Соборності 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 24388285) про визнання діяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова