
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3904/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
19 квітня 2021 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (надалі по тексту - відповідач), відповідно до якої просить:
визнати протиправними дії відповідача у відмові позивачу у виділенні йому у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель державної власності - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, у рахунок земель, наданих останньому для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ № 014022, для ведення фермерського господарства;
зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 29.03.2021 на сесії сільської ради з прийняттям відповідного рішення щодо виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель державної власності та наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, - Тип власності: Державна власність, цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земель, наданих позивачу для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування своїх вимог позивач наголошував, що звернувся до відповідача із заявою щодо виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель державної власності та наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, - Тип власності: Державна власність, цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земель, наданих для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства. Листом останній відмовив, мотивуючи таку відмову отриманням позивачем рішенням суду про відмову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02 червня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність та відсутність будь-яких доказів, які б свідчили про порушення прав позивача Коломацькою сільською радою та не зрозуміло зі змісту позову, яке відношення має заява про виділення новоствореної земельної ділянки до вказаного позивачем рішення суду у справі № 540/861/16-ц. Наголошував, що вищевказаним рішенням скасовано право приватної власності членів фермерського господарства, яке належить ОСОБА_1 . Підставою для скасування стало, те, що земельні ділянки, право власності на які скасовано, частково накладались на земельні ділянки позивача у справі № 540/861/16-ц ОСОБА_2 . Загалом площа приватизованих земельних ділянок ОСОБА_1 та членів його сім`ї складала 32,499 га., а загальна площа земельних ділянок, що накладалась на землі ОСОБА_2 складала 6,7 га. Таким чином, позивач ОСОБА_2 оформив право власності на 6,7 га, однак судом не визначено правовий статус залишку площі земельних ділянок, приватна власність на які, скасована, що становить близько 25 га. У зв`язку з тим, що площа земельних ділянок, які були у приватній власності ОСОБА_1 та членів його сім`ї зменшилась на 6,7 га, то він вимагає від Коломацької сільської ради надати йому у власність земельну ділянку, площею 6,7 га, яка повинна бути суміжною з земельною ділянкою, яку він наразі фактично використовує, не додаючи її місця знаходження та не підтверджуючи факту її перебування у комунальній власності. Крім того, відповідно до додатку до Акту приймання - передачі земельних ділянок, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області Коломацькій сільській раді Полтавського району Полтавської області передано 10 земельних ділянок з вказаними в додатку кадастровими номерами, однак земельна ділянка, за оформленням якої звертався ОСОБА_1 передана не була. В свою чергу виконавчий комітет Коломацької сільської ради звернувся до головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про надання інформації щодо статусу земельних ділянок, які бажає отримати позивач. Згідно, інформації головного управління Держгеокадастру у Полтавській області земельні ділянки, які зазначені у викопіюваннях не сформовані. Аналогічна інформація міститься і на публічній кадастровій карті /а.с. 98-102/.
09 червня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач, наголошуючи на раніше викладених аргументах, просив задовольнити позов /а.с. 153-155/.
Відповідач своїм правом надання заперечення на відповідь на відзив не скористався.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 29.03.2021 про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земельної ділянки площею 32,499 га, наданої ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства /а.с. 107-110/.
Листом від 05.04.2021 № 02-40/312 виконавчим комітетом Коломацької сільської ради повідомлено наступне: "Відповідно до державного акту І-ПЛ № 014022 на право постійного користування землею, виданого 26.09.2000 року, Вам надано у постійне користування земельна ділянка площею 50,000 га для ведення селянського (фермерського) господарства. Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про фермерське господарство», членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Скориставшись своїм правом членам Вашого фермерського господарства отримано у приватну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення на підставі розпоряджень голови Машівської районної державної адміністрації. Таким чином, земельні ділянки набули статусу земель приватної власності. Рішенням Машівського районного суду від 08.11.2018 року скасовано державні акти на право власності на приватизовані членами фермерського господарства земельні ділянки. Згідно наказу начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №40-ОТ від 27.11.2020 р. «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», Коломацькій сільській раді Полтавського району Полтавської області передані у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 43,9742 га, які розташовані за межами населених пунктів згідно з актом приймання - передачі. Відповідно до додатку до Акту приймання - передачі земельних ділянок, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області Коломацькій сільській раді Полтавського району Полтавської області передано 10 земельних ділянок з вказаними в додатку кадастровими номерами, однак земельна ділянка, за згодою на інвентаризацію якої Ви звертаєтесь, передана не була. В свою чергу виконавчий комітет Коломацької сільської ради звернувся до головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про надання інформації щодо статусу земельної ділянки, за згодою на інвентаризацію якої Ви звертаєтесь. Згідно, інформації головного управління Держгеокадастру у Полтавській області державній земельні ділянки, які зазначені Вами у викопіюваннях не сформовані. Аналогічна інформація міститься і на публічній кадастровій карті. Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу У країни, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад. Враховуючи викладене, Коломацька сільська рада Полтавського району Полтавської області не є розпорядником земельних ділянок, за згодою на інвентаризацію яких, Ви звертаєтесь. Стосовно земельної ділянки отримали рішення суду, в якому Вам відмовлено." /а.с. 145-146/.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що будь-який громадянин України має право звернутися до уповноваженого органу із клопотанням та визначеними законодавством документами про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Тобто Земельним кодексом України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або мотивовану відмову в наданні дозволу.
Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність оформляється рішенням ради, прийнятим на пленарному засіданні.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.03.2021 року про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, однак рішення за результатами її розгляду на засіданні сесії Коломацької сільської ради не прийнято, що визнається відповідачем.
Суд враховує, що відповідачем до суду не надано жодних документів на підтвердження розгляду такої заяви позивача та прийняття рішення у встановленому законодавством порядку за результатами такого розгляду.
Лист за підписом сільського голови Коломацької сільської ради Є.О.Почечуна від 05.04.2021 року за вих. №02-40/312 не є рішенням відповідної ради, яке прийняте на пленарному засіданні.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача від 29.03.2021 про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земельної ділянки площею 32,499 га, наданої ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства.
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов`язати відповідача розглянути заяви позивача від 29.03.2021 про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земельної ділянки площею 32,499 га, наданої ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства.
Обраний судом захист порушеного права узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у постанові від 30 квітня 2020 року у справі №812/1313/18.
Верховний Суд зробив такий висновок: “Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов`язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.
В такому разі, суд під час перевірки підстав прийняття рішення, перевіряє конкретні підстави відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. У разі визнання незаконності підстав, що стали причиною прийняття рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, доцільним способом захисту є власне зобов`язання уповноваженого суб`єкта прийняти конкретне рішення, а не зобов`язання повторно розглянути клопотання. Оскільки клопотання вже було розглянуто, рішення прийнято, тому повторний розгляд клопотання не захистить прав заявника,
Відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, якщо уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.”.
Оскільки відповідачем не було прийнято рішення на пленарному засіданні відповідної ради про розгляд його заяви та відповідно не прийнято розпорядчий індивідуальний правовий акт про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, судом не надається оцінка обґрунтування позивача щодо протиправності відмови відповідача, яка викладена в листі від 05.04.2021 року вих №.02-40/312 за підписом сільського голови та не надається оцінка обґрунтуванням відмови в наданні дозволу, зазначеним відповідачем у відзиві з посиланням на вказаний лист, виходячи із того, що такий лист не є належним рішенням відповідача, а відтак, оскільки не існує належного рішення, то відповідно не існує підстав в обгрунтування прийняття такого рішення на які посилаються сторони. Оцінка підстав відмови у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою може надаватися судом в тому випадку, якщо таке рішення буду прийняте у встановленому законом порядку та уповноваженим органом, чого в свою чергу не має у справі, що розглядається, а є лише лист за підписом сільського голови від 05.04.2021 року.
Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908 грн згідно квитанції №19-10060856/С від 19.04.2021 року /а.с. 13/.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про часткове задоволення позовних вимог фізичної особи, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 454 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 54, с. Коломацьке, Полтавський район, Полтавська область, 38742, ідентифікаційний код 21046294) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.03.2021 про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земельної ділянки площею 32,499 га, наданої ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства.
Зобов`язати Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області розглянути заяви ОСОБА_1 від 29.03.2021 про виділення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради, площею 6,7 га, із вільних земель колишньої державної власності суміжних з його масивом та наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 32,499 га, - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства, в рахунок земельної ділянки площею 32,499 га, наданої ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на підставі Державного акту І-ПЛ №014022, для ведення фермерського господарства.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 54, с. Коломацьке, Полтавський район, Полтавська область, 38742, ідентифікаційний код 21046294) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 454 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський