Рішення № 98181044, 08.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
420/8816/21
Номер документу
98181044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8816/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Литвинчук Т.В. (згідно Витягу),

розглянувши в відкритому судовому засіданні у м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДПС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ДПС в Одеській області, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС в Одеській області щодо не складення та не подання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов`язання з єдиного податку у розмірі 51249,31 грн.

Зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області підготувати та надати для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення позивачу надмірно сплачених сум грошового зобов`язання з єдиного податку у розмірі 51249,31 грн., шляхом їх перерахування на банківський рахунок.

Ухвалою суду від 01.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області та призначено судове засідання на 29.06.2021 року.

В обґрунтування адміністративного позову, позивачка зазначає, що під час проведення документальної позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 було встановлено переплату по єдиному податку у сумі 51339,63 грн., у зв`язку із тим, що позивачка помилково застосовувала ставку 5 відсотків від суми доходу, замість 3 відсотків. Позивачка звернулася до ГУ ДПС в Одеській області із заявами про повернення надмірно сплачених коштів по єдиному податку, на які отримала відповідь, що в інтегрованій картці платника податку по єдиному податку рахується переплата лише 118,21 грн.

11.06.2021 року від ГУ ДКСУ в Одеській області надійшли письмові пояснення, з огляду на які, третя особа повідомила, що зможе здійснити повернення, на користь ОСОБА_1 , надміру сплачених нею коштів по єдиному податку у разі надходження від Головного управління ДПС в Одеській області висновку визначеного Порядком № 60.

24.06.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, перевіркою правильності застосування ставки єдиного податку позивачкою встановлено, що позивачка помилково застосовувала ставку 5% від суми доходів у 2019-2020 роках, замість 3%. Представник відповідача зазначає, що станом на час подання відзиву в інтегрованій картці ФОП ОСОБА_1 рахується переплата 118,21 грн.

Під час судового розгляду справи позивачка позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.

Суд вислухав позивачку, представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

17.11.2020 року ГУ ДПС в Одеській області, за результатом документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 , складено акт № 1178/15-32-07-10/ НОМЕР_1 , згідно з яким встановлено, що у 2019 -2020 роках, ФОП ОСОБА_1 у зв`язку із помилковим визначення сум податкового зобов`язання по єдиному податку виходячи з 5% суми доходу, замість 3%, сплачено єдиного внеску на 51339,63 грн. більше від розрахованої контролюючим органом суми податкового зобов`язання.

У зв`язку із вказаними обставинами, ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС в Одеській області із заявою про повернення надмірно сплачених коштів по єдиному податку за період 2019-2020 роки в сумі 51339,63 грн.

У зв`язку із тим, що заява відповідачем розглянута не була, 17.02.2021 року позивачка повторно звернулася до відповідача із аналогічною заявою, зазначивши реквізити рахунку для повернення коштів.

17.03.2021 року ГУ ДПС в Одеській області було надано відповідь за № 710/6/15-32-24-05-08, згідно з якою відповідач повідомив позивачку про те, що станом на 15.03.2021 року в інтегрованій картці платника по єдиному податку ФОП ОСОБА_1 рахується переплата у сумі 118,21 грн.

Згідно з підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України помилково сплачені грошові зобов`язання визначено як суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб`єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов`язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 цього Кодексу.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені встановлено статтею 43 ПК України.

Відповідно до п.43.1 ст.43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктом 43.2 цієї статті Кодексу передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п.п. 43.3-43.4 цієї статті)

Відповідно п.п. 43.5 – 43. 6 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.

На виконання вимог статті 43 ПК України наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013р. №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій.

Пунктом 2 Порядку №787 передбачено, що цей Порядок визначає процедури:

повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі);

Таким чином, за процедурою, передбаченою статтею 43 ПК України та Порядком №787, підлягають поверненню помилково сплачені грошові зобов`язання.

Суд встановив, що у період 2019-2020 року позивачкою було сплачено до бюджету єдиний податок у сумі 107328,78 грн.

Разом з тим, за результатом документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 контролюючим органом було встановлено, що позивачкою єдиний податок у 2019-2020 роках помилково сплачувався у сумі 5% від суми доходу, замість 3%, що призвело до переплати на суму 51339,63 грн.

Тобто, 51339,63 грн. є помилково сплаченими ОСОБА_1 коштами до бюджету, а відтак, за заявою позивачки відповідач повинен був, у відповідності до ст. 43 ПК України, підготувати та подати до ГУ ДКСУ в Одеській області висновок про повернення відповідної суми коштів з відповідного бюджету.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на інтегровану картку платника податків – ФОП ОСОБА_1 , оскільки вказана картка містить відомості щодо наявності у позивачки переплати з єдиного податку з урахуванням сум грошових зобов`язань, що визначалися самостійно позивачкою. Відомостей щодо відображення в інтегрованій картці, встановленої під час перевірки переплати, надана представником відповідача роздруківка не містить.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності у позивачки податкового боргу.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС в Одеській області щодо не складення та не подання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов`язання з єдиного податку у розмірі 51249,31 грн. та зобов`язання відповідача підготувати та надати для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення позивачу надмірно сплачених сум грошового зобов`язання з єдиного податку у розмірі 51249,31 грн.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що за звернення до суду із зазначеним адміністративним позовом позивачка сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 до належить задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до ГУ ДПС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, за участі третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС в Одеській області щодо не складання та не подання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов`язання по єдиному податку у розмірі 51 249 грн., 31 копійка.

Зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області підготувати та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області висновок про повернення ОСОБА_1 надмірно сплачених сум грошового зобов`язання по єдиному податку у розмірі 51 249 (п`ятдесят одна тисяча двісті сорок дев`ять) гривень 31 копійка.

Стягнути з ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44069166) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44069166 адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).

Третя особа – Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 37607526, адреса: вул. Садова, буд. 1-А, м. Одеса, 65023).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 08 липня 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо