Рішення № 98180945, 08.07.2021, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
263/3552/21
Номер документу
98180945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/3552/21

Провадження № 2-а/263/93/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2021 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді Хараджа Н.В., при секретарі Зарудній А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполя в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

22.03.2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій зазначив, що 17.03.2021 року адміністративною комісією виконавчого комітету Маріупольської міської ради винесено постанову №489 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КпАП України та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн. Позивач вважає, що постанова є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав, так не було надано належну оцінку договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою від 04.08.2017 № 062-001. З моменту укладання договору по теперішній час позивач сплачував пайову участь за користування об`єктів благоустрою на відповідний розрахунковий рахунок, порушень з умов договору з боку позивача виявлено не було. Щодо процесуальних порушень, при розгляді справи, протокол про адміністративне правопорушення складений 16.02.2021 року, а розгляд справи комісією проводився 17.03.2021, при цьому комісія розглядала відповідно до постанови протокол інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя від 16.02.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності, чим було порушено строк розгляду справи. Отже, при винесенні оскаржуваної постанови, було порушено ряд норм діючого законодавства, тому її слід вважати незаконною та скасувати. У зв`язку з чим, позивач просить суд визнати дії Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради протиправними в частині винесення постанови №489 від 17.03.2021 року; скасувати постанову № 489 від 17.03.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП; стягнути з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 454 грн. та витрати на правничу допомогу у сумі 1500 грн.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19.04.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.

20.05.2021 року до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючи на наступне. Так, протокол № 000454 від 16.02.2021 року було складено із зазначенням всієї інформації у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП. 03.03.2021 р. ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 була направлена повістка про виклик 10.03.2021 р. о 9:00 на засідання адміністративної комісії для розгляду протоколу №000454 від 16.02.2021 р. По інформації з сайту «Укрпошта» станом на 10.03.2021 р. відправлення № 8751509835076 не було вручене під час доставки та 10.03.2021 р. ОСОБА_1 не був присутній на засіданні адміністративної комісії та було вирішено перенести розгляд протоколу №000454 від 16.02.2021 р. на іншу дату. 11.03.2021р. ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 була направлена повістка про виклик 17.03.2021р. о 9:00 на засідання адміністративної комісії для розгляду протоколу №000454 від 16.02.2021 р. Окрім, того позивача було додатково повідомлено про час та місце розгляду справи в телефонному режимі. 04.08.2017 р. між Маріупольською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено Договір щодо пайової часті в користування об`єктом благоустрою № 062-001 від. (далі - Договір) за адресою: пр. Будівельників (на алеї біла ТЦ «Обжора» ). 27.09.2019р. додатковою угодою про внесення змін та подовження Договору на підставі рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (протокол від 06.09.2019 р. № 71) було вирішено змінити (п. 1.1. Договору) адресу для розміщення засобу пересувної мережі з АДРЕСА_3 . Кожного року, починаючи з 2018 до 2020 рр., Додатковими угодами про внесення змін до договору №062-001 від 04.08.2017 р. вирішувались питання, щодо продовження строку дії договору, на підставі рішень комісій з питань користування об`єктом благоустрою на території м. Маріуполя (копії надаються). 11.12.2020 р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя, через ЦНАП, з заявою про подовження договору, своїми діями підтверджуючи необхідність кожного року продовжувати строк дії договору. 22.01.2021р. на засідання комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (Протокол № 105) було вирішено питання, що термін дії договору № 062-001 від 04.08.2017 р. не продовжено на 2021 рік. Отже, тимчасова споруда, а саме торгівельна палатка з продажу непродовольчих товарів на об`єкті благоустрою загального користування за адресою: АДРЕСА_3 встановлена ОСОБА_1 з порушення ст. 152 КУпАП та п.п. 8.1 п. 8 Розділу VIII Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020 р.

У судове засідання, призначене на 27 травня 2021 року з`явились позивач, представник позивача та представник відповідача, по справі було оголошено перерву для ознайомлення з позивача та його представника з відзивом та викликом свідка у судове засідання, наступне судове засідання було призначене на 08 червня 2021 року.

У судове засідання, призначене на 08 червня 2021 року з`явились позивач та представник відповідача, по справі було оголошено перерву для виклику представника позивача, наступне судове засідання було призначене на 08 липня 2021 року.

До судового засідання, яке відбулось 08 липня 2021 року позивач та його представник не з`явились, від представника позивача надійшла заява про перенесення розгляду справи у зв`язку з зайнятістю в іншій справі, без підтвердження поважності неприбуття у судове засідання.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, не з`явився до судового засідання та від нього не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності.

Від представника відповідача Базаря О.І. надійшло клопотання про розгляд справи по суті за відсутності відповідача, позивача та його представника на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. До позивача, який не є суб`єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що супровідним листом Інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя під 24.02.2021 р. №37.3/7022 на адресу виконавчого комітету Маріупольської міської гади було направлено Протокол про адміністративне правопорушення №000454 від 16.02.2021 р.

03.03.2021 р. ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 була направлена повістка про виклик 10.03.2021 р. о 9:00 на засідання адміністративної комісії для розгляду протоколу №000454 від 16.02.2021 р. (відправлення № 8751509835076).

По інформації з сайту «Укрпошта» станом на 10.03.2021 р. відправлення № 8751509835076 не було вручене під час доставки та 10.03.2021 р. ОСОБА_1 не був присутній на засіданні адміністративної комісії та було вирішено перенести розгляд протоколу №000454 від 16.02.2021 р. на іншу дату.

Облікові дані адміністративної комісії містять довідку Укрпошти про повернення конверту (№ 8751509835076) за закінченням терміну зберігання, отже ОСОБА_1 не був обізнаний про засідання комісії 10.03.2021 р.

11.03.2021р. ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 була направлена повістка про виклик 17.03.2021р. о 9:00 на засідання адміністративної комісії для розгляду протоколу №000454 від 16.02.2021 р. Окрім, того позивача було додатково повідомлено про час та місце розгляду справи в телефонному режимі.

Постановою Адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Маріупольської міської ради № 489 від 17.03.2021 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. Вищевказана постанова винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення № 000454 від 16.02.2021 року, відповідно до якої 16.02.2021 року об 11:15 було виявлено, що ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , самовільно встановив тимчасову споруду, а саме торгівельну палатку з продажу непродовольчих товарів, на об`єкті благоустрою загального користування, що є порушенням ст.152 КУпАП та п.п.8.1. п.8 Розділу VIII Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020 року

04.08.2017 р. між Маріупольською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено Договір щодо пайової часті в користування об`єктом благоустрою № 062-001 від. (далі - Договір) за адресою: пр. Будівельників (на алеї біла ТЦ «Обжора» ).

Відповідно до п. 4.2 Розділу IV Договору строк дії договору щодо пайової участі в користуванні об`єктом благоустрою - один рік та продовжується автоматично на строк один рік за відсутності підтверджених фактів систематичного порушення протягом останнього календарного року.

27.09.2019р. додатковою угодою про внесення змін та подовження Договору на підставі рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (протокол від 06.09.2019 р. № 71) було вирішено змінити (п. 1.1. Договору) адресу діїя розміщення засобу пересувної мережі з АДРЕСА_3 .

Кожного року, починаючи з 2018 до 2020 рр., Додатковими угодами про внесення змін до договору №062-001 від 04.08.2017 р. вирішувались питання, щодо продовження строку дії договору, на підставі рішень комісій з питань користування об`єктом благоустрою на території м. Маріуполя (копії надаються).

11.12.2020 р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя, через ЦНАП, з заявою про подовження договору, своїми діями підтверджуючи необхідність кожного року продовжувати строк дії договору.

22.01.2021р. на засідання комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (Протокол № 105) було вирішено питання, що термін дії договору № 062-001 від 04.08.2017 р. не продовжено на 2021 рік. Доказів на спростування даної обставини стороною позивача не надано.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно дост.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Протокол про адміністративне правопорушення №000454 від 16.02.2021 р. надійшов на адресу виконавчого комітету Маріупольської міської ради 24.02.2021 p. отже перебіг процесуального строку починається з 25.02.2021 р.

Рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 537 від 23.12.2019 р. затверджено Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради (далі - Положення).

Відповідно до п. 5.7 Положення справа розглядається в присутності особи, яка притягується до відповідальності. Під час відсутності цієї особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення особи про місце час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до п. 6.8 Положення постанова адміністративної комісії повинна мстити: найменування адміністративної комісії, яка винесла постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте рішення по справі; відомості про порядок і строк її оскарження.

Постанова адміністративної комісії приймається простою більшістю голосів членів, присутніх на засіданні. Постанова підписується головуючим на засіданні та відповідальним секретарем адміністративної комісії. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.

Отже, постанова від 17.03.2021р. № 438 складена та прийнята з додержанням чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до ст.ст.10 та 13 даного закону до повноважень міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою території населених пунктів. До об`єктів благоустрою населених пунктів належить зокрема території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

За приписами ст. 42 даного закону до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у порушенні правил благоустрою територій населених пунктів.

Відповідно п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.40 вищевказаного Закону України на сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи покладено здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:

-проведення перевірок території;

-розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;

-участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.

Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Правила благоустрою території міста Маріуполя (далі - Правила), затверджені рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020 р.

Правила є обов`язковими для виконання всіма розміщеними на території міста Маріуполя органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими особами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, їх посадовими та службовими особами, органами самоорганізації населення, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території міста Маріуполя.

Правила містять загальнообов`язкові на території міста норми, порушення, яких тягне за собою адміністративну відповідальність на підставі ст.152 КУпАП.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Стаття 69 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків

Згідно ч.1,2 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У відповідності до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що відповідач правомірно притягнув позивача до адміністративної відповідальності.

Постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради від 17.03.2021 р. № 489 прийнята на підставі Протоколу № 000454 від 16.02.2021 р., складеного Інспекцією міської ради з благоустрою міста Маріуполя у відношенні ФОП ОСОБА_1 є правомірною, законною, обґрунтованою та відповідає вимогам, які пред`являються до прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення частиною 2 статті 2 КАС України. Оскільки, як вбачається з матеріалів справи тимчасова споруда, а саме торгівельна палатка з продажу непродовольчих товарів на об`єкті благоустрою загального користування за адресою: АДРЕСА_3 встановлена ОСОБА_1 з порушення ст. 152 КУпАП та п.п. 8.1 п. 8 Розділу VIII Правил благоустрою території міста Маріуполя, затверджених рішенням Маріупольської міської ради №7/56-5590 від 28.08.2020 р., оскільки 22.01.2021р. на засідання комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя (Протокол № 105) було вирішено питання, що термін дії договору № 062-001 від 04.08.2017 р. не продовжено на 2021 рік, дане рішення не оскаржено у судовому порядку.

Також, статті 277-2,278,285 КУпАП Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради були дотримані в повному обсязі, що підтверджується наявними в справі документами.

За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , що має наслідком відмову в їх задоволенні.

Керуючись ст. 5, 6, 8-10, 73-78, 241-246, 286 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Донецьку та Луганську області.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Н.В. Хараджа