
Справа № 420/1759/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)(67600, Одеська область, м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6; код ЄДРПОУ 38723912), Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 30 Б; код ЄДРПОУ 37947454) про визнання протиправним та скасування висновку про відмову у внесенні змін до актового запису № 1501 від 02.04.2020р., зобов'язання вчинити певні дії,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати Висновок Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02 грудня 2020 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графі "по батькові батька дитини" з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1";
зобов'язати Біляївський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління в Одеській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - в графу "по батькові батька дитини" змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у свідоцтві про народження дитини позивача серії НОМЕР_4 відповідачем допущено помилку, а саме у відомостях про батька дитини зазначено «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1», тобто не зазначено відомостей «по батькові» батька дитини. З метою виправлення невірних відомостей у свідоцтві про народження дитини позивача (ОСОБА_2), останній звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1501 від 02.04.2020р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), проте отримав Висновок Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02 грудня 2020 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження та такими, що не узгоджуються з приписами Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р.
Від Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшли витребувані судом докази (вх. № 15416/21 від 29.03.2021р.). При цьому акцентовано увагу, що державна реєстрація народження проведена Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), тому останній може бути стороною по справі щодо внесення змін. Відповідно до п.1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зміни до актового запису цивільного стану вносяться за місцем зберігання відповідного актового запису.
07.06.2021р. (вх. № ЕП/15492/21) від позивача надійшли письмові пояснення.
16.06.2021р. (вх. № 31391/21) від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло повідомлення, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що на підставі письмової заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_3 Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02.04.2020р. зареєстровано народження ОСОБА_2, 21.03.2020 року народження, актовий запис №1501 від 02.04.2020р. Державна реєстрація народження проводилась відповідно до вимог чинного законодавства України. При проведенні державної реєстрації батько надав паспорт громадянина Лівії НОМЕР_2 від 21.08.2017р., виданий у Тріполі, та його нотаріально засвідчений переклад на ім'я ОСОБА_1 (без по батькові), про що свідчить особистий підпис батька в актовому записі про народження та заяву про державну реєстрацію народження. Згідно свідоцтва про шлюб № 191 від 10 серпня 2014 року, виданого Судом у Аль-Джадіда, Міністерство юстиції Лівії, шлюб зареєстровано 05.08.2014 р., ім'я чоловіка вказано ОСОБА_1. Крім того, батько дитини особисто написав на заяві, що він, ОСОБА_1, усвідомлює зміст інформації, про яку розписався. При державній реєстрації народження батьки дитини про помилку в перекладі паспорту та свідоцтві про шлюб спеціалістів відділу не повідомлялися. З урахуванням наведеного та відповідно до норм державної реєстрації, відомості про батька дитини було вказано в актовому записі відповідно перекладу паспорта, який надано заявником особисто. З урахуванням п. 2.12.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011р., на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень чи виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Ухвалою від 15.02.2021 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (ст. 262 КАС України); встановлено, що справа буде розглянута судом на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
Ухвалою суду від 06.04.2021р. залучено до участі у справі в якості другого відповідача Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (перейменований у подальшому на Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)); призначено проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання по справі на 22.04.2021 р.
Ухвалою суду від 22.04.2021 р. відкладено підготовче засідання на 24.05.2021 р.; зупинено провадження по справі до 24.05.2021 р.
Підготовче засідання, призначене на 24.05.2021 р., перенесено на 03.06.2021р.
Ухвалою суду від 03.06.2021р., яка занесена до протоколу засідання, поновлено провадження у справі, відкладено підготовче засідання на 08.06.2021 р.
Ухвалою суду від 08.06.2021 р., яка занесена до протоколу засідання, підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 01.07.2021р.
До судового засідання 01.07.2021р. сторони не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином та завчасно.
01.07.2021р. (вх. № 34616/21) від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
17.06.2021р. (вх. № ЕП/16585/21) від Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представників.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Лівії, що підтверджується копією паспорту ОСОБА_1 та копією перекладу паспорта з арабської мови на українську мову (а.с. 6, 9).
05.08.2014 р. між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстровано шлюб, що підтверджується копією перекладу Свідоцтва про шлюб з арабської мови на українську мову (а.с. 10).
У вказаного подружжя ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась дитина ОСОБА_2, що підтверджується копією Свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 02.04.2020р., виданого Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (а.с. 11).
У Свідоцтві про народження ОСОБА_2 Серії НОМЕР_4 від 02.04.2020р. у відомостях про батька дитини зазначено «ОСОБА_1» та відсутні відомості «по батькові» батька дитини.
Вважаючи, що у Свідоцтві про народження Серії НОМЕР_4 зазначено невірні дані щодо батька ОСОБА_1, позивач звернувся до Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відносно ОСОБА_2.
02.12.2020 р. Біляївським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, згідно якого ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису цивільного стану щодо ОСОБА_2 шляхом доповнення по батькові дитини «Мохаммед А» у зв'язку з суттєвими розбіжностями у поданих та зібраних документах (а.с. 12).
Як вбачається зі змісту оскаржуваного висновку, відповідачем було встановлено, що, в актовому записі про народження № 1501 від 02.04.2020р., складеному Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відносно ОСОБА_2 по батькові батька дитини не вказано. Перевіркою документів наданих при державній реєстрації народження дитини встановлено, що в перекладі паспорта батька дитини прізвище вказано як «Астає», ім'я зазначено як «Рабее», відомості щодо по батькові відсутні (переклад зроблено 26.03.2020р.). В перекладі паспорта пред'явленого на момент подання заяви про внесення змін повне ім'я заявника вказано як ОСОБА_1, відомості щодо по батькові також відсутні (переклад зроблено 14.09.2020 р.). У посвідці на постійне проживання ІН 170750, виданій 20.07.2018р. вказано ім'я позивача «Рабее», відомості щодо по батькові відсутні. Тому, на думку відповідача, помилки відділу державної реєстрації актів цивільного стану при державній реєстрації народження не вбачається, відомості про батьків внесено на підставі пред'явлених до відділу документів та їх перекладів. Крім того, в актовому записі про народження першої дитини заявника №164 від 02.03.2017р. Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прізвище батька дитини вказано «Астає», ім'я зазначено як «Рабее», по батькові «Мохамед». Заявником не подано жодного документа, який підтверджує його по батькові. При цьому зазначено, що позивач відмовився надавати документ про своє народження.
Позивач, не погодившись із зазначеним висновком відповідача та відмовою внести зміни до актового запису про народження дитини, звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VI регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 р. затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі - Правила №96/5).
Відповідно до п.1.1 розділу І Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами п.1.5 розділу І Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п. 1.7 розділу І Правил №96/5, Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно п.2.12 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 п.2.13 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пп.2.13.12 п.2.13 розділу ІІ Правил №96/5).
Підпунктом 2.16.7 п.2.16 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до п.2.6 розділу ІІ Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Судом встановлено, що згідно паспорта позивача його повне ім'я «ОСОБА_1», що підтверджується копією паспорту ОСОБА_1 та копією перекладу паспорта з арабської мови на українську мову (а.с. 6, 9).
Проте у Свідоцтві про народження дитини позивача ОСОБА_2 Серії НОМЕР_4 від 02.04.2020р., народженої у шлюбі з ОСОБА_2, у відомостях про батька дитини зазначено «ОСОБА_1», тобто не зазначено повного імені батька дитини, а саме «ОСОБА_1».
Суд звертає увагу, що в межах цієї справи не є спірним питання не встановлення факту батьківства позивача щодо дитини ОСОБА_2, а спірним є питання щодо не зазначення у свідоцтві про народження дитини повного імені батька дитини.
Як передбачає ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію
та практику Суду як джерело права.
Порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч.1 ст.3 КАС України).
Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997р., кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Також, слід зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013р. у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.
З урахуванням встановлених судом обставин, враховуючи, що згідно паспортного документа позивача, його повним іменем є «ОСОБА_1», суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання Висновку Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02 грудня 2020 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графі "по батькові батька дитини" з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з п.2.16.7 п.2.16 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Пунктом 2.18 розділу ІІ Правил №96/5 визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Оцінивши наявні докази у їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд дійшов висновку, що для відновлення прав позивача необхідно зобов'язати Біляївський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління в Одеській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - в графу "по батькові батька дитини" змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)(67600, Одеська область, м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6; код ЄДРПОУ 38723912), Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 30 Б; код ЄДРПОУ 37947454) про визнання протиправним та скасування висновку про відмову у внесенні змін до актового запису № 1501 від 02.04.2020р., зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Висновок Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02 грудня 2020 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графі "по батькові батька дитини" з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Зобов'язати Біляївський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління в Одеській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 1501 від 02.04.2020 р., складеного Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - в графу "по батькові батька дитини" змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Стягнути з Біляївського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)(67600, Одеська область, м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6; код ЄДРПОУ 38723912за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Г.П. Самойлюк