
Справа № 420/2075/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання –Белінського Г.В.,
представника позивача – Гармаш А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» (ОСББ «Олімп-1») про зобов`язання передати картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» (ОСББ «Олімп-1»), в якому просив:
-зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
З метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формуються довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м.Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, а також відповіді на запити органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію, Департамент неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирною будинку "Олімп-1" із запитами щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту.
Однак, станом на день подання позову відповідь на жоден з направлених листів до Департаменту не надходила. Непередання відповідасем картотеки до Департаменту є порушенням норм чинного законодавства та унеможливлює виконання Департаментом покладених на нього публічно-владних управлінських функцій.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач не скористався своїм правом та не подав відзив на позовну заяву.
ІІІ. Процедура та рух справи
22.02.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.04.2021 р. суд ухвалою здійснив перехід зі спрощеного позовного провадження в загальне позовне провадження та призначив підготовче судове засідання на 31.05.2021 р. та витребував у відповідача інформацію про наявність картотеки поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
31.05.2021 р. суд ухвалою повторно витребував у відповідача інформацію про те, чи знаходиться в розпорядженні відповідача картотека поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
17.06.2021 р. суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрив підготовче провадження та призначив судове засідання на 02.07.2021 р. для розгляду справи по суті.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
До Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань мають право запитувати відповідну інформацію.
У зв`язку з цим, враховуючи наявність у Департаменту інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб за адресою: АДРЕСА_1 тільки за період фактичного виконання покладених на департамент повноважень органу реєстрації, тобто з 05.04.2016 р., Департамент не має можливості надати повну інформацію щодо зареєстрованих за вказаною адресою осіб.
З метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формуються довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м.Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, а також відповіді на запити органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію, Департамент неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирною будинку "Олімп-1" із запитами щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту.
Однак, станом на день подання позову відповідь на жоден з направлених листів до Департаменту не надходила. Непередання відповідачем картотеки до Департаменту є порушенням норм чинного законодавства та унеможливлює виконання Департаментом покладених на нього публічно-владних управлінських функцій.
V. Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII (далі також – Закон №888-VIII).
Вказаним Законом внесені зміни, зокрема, до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Доповнено цей Закон статтею 37-1 “Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб”, відповідно до якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Законом №888-VIII внесені зміни до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: “орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради".
Статтею 11 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Облік громадян України, які проживають за межами України, ведеться закордонними дипломатичними установами України у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Отже, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII, органам місцевого самоврядування надані повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, зокрема щодо:
- формування та ведення Реєстру територіальних громад;
- реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, за приписами пункту 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII, до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.
Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.
Таким чином, у зв`язку з набранням чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII, у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов`язок передати ці картотеки відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Так, на виконання вищенаведених положень чинного законодавства, 16 березня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 421-VII “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”. Вказаним рішенням, ухвалено:
1. Забезпечити створення умов, необхідних для реалізації виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
2. Визначити, що виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснюватиме повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, на території міста Одеси є Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
3. Доручити Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вжити заходи, передбачені законом з метою створення умов для реалізації повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
Рішення Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 421-VII наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг. Департамент є самостійною юридичною особою.
Відповідно до статей 37-1, 40, 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг”, “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, “Про адміністративні послуги”, “Про Державний реєстр виборців”, рішення Одеської міської ради від 16 березня 2016 року № 421-VII “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, 27 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 324 “Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси”.
Пунктом 2 вказаного рішення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради доручено, зокрема забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, а також картотек центрального органу виконавчої влади, що реалізував державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, наявних в його територіальних органах на території міста Одеси (пп. 2.5).
Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Таким чином, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі уповноважений здійснювати приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, для формування та ведення Реєстру територіальних громад.
Статтею 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” також унормована обов`язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Таким чином, рішення Одеської міської ради, прийняті відповідно до законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг”, “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, “Про адміністративні послуги”, щодо визначення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснює повноваження органу реєстрації, є обов`язковими й для відповідача щодо передавання картотек з питань реєстрації фізичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 11-2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання відповідно до цього Закону формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади.
Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року).
Отже Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради у встановленому законодавством порядку за дорученням виконавчого органу Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі здійснює прийом відповідних картотек з питань реєстрації фізичних осіб.
Суд зазначає, що правова основа діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”, статтею 2 якого визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Даний закон не наділяє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання.
З огляду на вищевикладене суд робить висновок, що на даний час у відповідача наявний обов`язок щодо передачі Департаменту архівної картотеки з питань реєстрації фізичних осіб: поквартирні картки (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А) або будинкові книги (у випадку заведення таких замість поквартирних карток та карток реєстрації осіб) за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
Впродовж розгляду справи відповідач не надав суду витребуваних доказів та доказів, щодо передачі позивачу картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23.
3. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» на користь Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради судовий збір у розмірі 2270(дві тисячі двісті сімдесят),00 грн.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, адреса: 65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2- Д, код ЄДРПОУ: 38226516.
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-1» адреса: 65085, м. Одеса, Тираспольське шосе, буд.23, код ЄДРПОУ: 39827586.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 07 липня 2021 р.
Суддя Бойко О.Я.