
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2021 р. № 400/6010/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачів:1: Міністерства юстиції України, вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001, 2: Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України, вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001, треті особи:1: дисциплінарний уповноважений Асоціації приватних виконавців України Яковлева Діана Віталіївна, вул. Середньофонтанська, 19-В, оф.204, м. Одеса, 65039, 2: член Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України Соломко Олексій Володимирович, вул. Кловський узвіз, 7 А, оф.22, м. Київ,01021, про:визнання протиправними та скасування наказу і рішення, оформленого протоколом від 08.12.2020 № 47, в частині,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач 1, Мін`юст) та Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України (далі - відповідач 2, Комісія), за участю третіх осіб: дисциплінарного уповноваженого Асоціації приватних виконавців України Яковлевої Діани Віталіївни (далі по тексту - 3-Особа 1; Яковлева Д.В. ) та члена Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України Соломко Олексія Володимировича (далі по тексту - 3-Особа 2; Соломко О.В. ), про:
- визнання протиправним та скасування рішення Комісії, оформленого протоколом від 08.12.2020 р. № 47 в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за результатом розгляду подання за скаргою ОСОБА_4 у ВП № 59995205 та застосування до позивача стягнення у вигляді зупинення діяльності строком на 1 місяць;
- визнання протиправним та скасування наказу Мін`юсту "Про застосування до приватного виконавця виконавчого округу Миколаївської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення".
За заявою позивача, поданою до подачі позовної заяви, суд ухвалою від 23.12.2020 р. застосував заходи забезпечення позову, а саме: зупинив дію рішення Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України, оформленого протоколом від 08.12.2020 р. № 47, в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за результатом розгляду подання за скаргою ОСОБА_4 - до вирішення справи по суті; заборонив Міністерству юстиції України (або іншим уповноваженим на це особам) вносити до Єдиного реєстру приватних виконавців України інформацію про рішення Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України, оформленого протоколом від 08.12.2020 р. № 47, в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за результатом розгляду подання за скаргою ОСОБА_4 .
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2021 р. ухвалу про забезпечення позову скасовано.
Ухвалою від 22.03.2021 р. суд застосував заходи забезпечення позову, а саме: зупинив дію Наказу Міністерства юстиції України щодо введення в дію Рішення дисциплінарної комісії, оформленого протоколом від 08.12.2020 р. № 47, про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді зупинення діяльності приватного виконавця строком на один місяць, за результатами розгляду подання щодо скарги ОСОБА_4 - до вирішення справи по суті.
25.06.2021 р. П`ятим апеляційним адміністративним судом розглянуто апеляційну скаргу на Ухвалу суду та заходи забезпечення позову скасовані.
Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що застосування до нього Відповідачем дисциплінарного стягнення за дисциплінарний проступок, який полягає (на думку Відповідача) в тому, що приватним виконавцем звернуто стягнення на нерухоме майно ОСОБА_4 , яке перебувало в іпотеці, та на яке нібито розповсюджується мораторій - є протиправним. Оскільки кредит, наданий боржнику ОСОБА_4 не відноситься до споживчого кредиту, квартира по АДРЕСА_2 не була придбана в іпотеку, окрім того, ця квартира не є місцем постійного проживання ОСОБА_4 . Боржник ОСОБА_4 отримала кредитну лінію та в забезпечення цього кредиту передала в заставу квартиру, яка їй належала з 30.05.1995 року. А відтак, на це нерухоме майно не поширюється мораторій щодо примусової реалізації житла, придбаного в іпотеку. Позивач зазначає, що допущена технічна помилка в реквізитах виконавчих документів виправлена ним шляхом винесення постанови від 08.12.2020 р. про внесення змін до реєстраційних даних АСВП, окрім того, це питання не було предметом скарги боржника, а відтак, Відповідач не мав повноважень досліджувати такі процесуальні питання в межах розгляду скарги ОСОБА_4 . Позивач вважає, що під час проведення виконавчих дій по ВП 59995473 діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, що визначений Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404). Мін`юст позбавлений повноважень розглядати скарги учасників виконавчого провадження стосовно процесуальних дій, рішень (бездіяльності) приватного виконавця. Такі повноваження має виключно суд. Позивач вважає, що підстави для проведення Мін`юстом перевірки були відсутні, також відсутній сам факт дисциплінарного проступку з боку Позивача, а тому відсутні підстави для внесення подання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Окрім того, Комісія не мала повноважень на розгляд подання до закінчення розгляду Центральним районним судом м. Миколаєва справи № 490/5608/20 за позовом ОСОБА_4 . Комісія була повідомлена про наявність судового процесу, оскільки Приватний виконавець подавав до Комісії заяву про відкладення розгляду подання, у задоволенні якої йому було відмовлено. Позивач вважає, що про очевидну упередженість членів Комісії до нього свідчить прийняття протилежних рішень відносно тотожних заяв інших приватних виконавців при однакових фактичних обставинах справи. Під час прийняття Комісією рішення не було наведено конкретного визначення ознак нібито допущеного позивачем дисциплінарного проступку. Позивач акцентує увагу суду на тому, що Рішення Комісії про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності не містить жодних мотивів його прийняття. Окрім того, свої рішення Комісія приймає шляхом голосування членів комісії, а відтак, на спірність прийнятого рішення вказує окрема думка члена Комісії Соломко О.В. та голосування чотирьох членів Комісії проти, що ще раз доводить фактичну безпідставність прийняття Відповідачем оскаржуваного рішення. Будь-які рішення суду, які підтверджували б порушення позивачем процедури звернення стягнення на майно боржника, відсутні. Відтак, у діях позивача відсутня подія та склад дисциплінарного проступку. Мін`юст, вносячи Комісії подання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, перевищив передбачені законом владні повноваження. Відповідачі не дотримались принципу співмірності між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані рішення суду, що належать виконанню у примусовому порядку.
01.02.2021 р. відповідачами подано відзив на позовну заяву (т. 1 а. с. 140-155), де вказано, що Комісією здійснено розгляд подання у відповідності до вимог чинного законодавства. На підставі скарги ОСОБА_4 відповідно до ст. 34 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (далі - Закон № 1403) проведено позапланову невиїзну перевірку діяльності позивача як приватного виконавця щодо здійснення ВП № 59995205. За результатами перевірки складено довідку про порушення позивачем вимог Закону № 1403 та Закону № 1404. Враховуючи викладене, керуючись ч. 7 ст. 34, п. 4 ч. 2 ст. 38 Закону № 1403, Мін`юстом внесено подання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності. Суть порушення посадових обов`язків та закону з боку Позивача Відповідачем 2 визначено так: квартира по АДРЕСА_2 є предметом іпотеки та виступає забезпеченням виконання зобов`язань ОСОБА_4 за споживчим кредитом, використовується нею як місце проживання, іншого житла боржник у власності не має. Відтак, на зазначену квартиру поширюється дія встановленого Законом України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" мораторію. Звернення позивачем стягнення на зазначену квартиру свідчить про порушення вимог закону. Крім того, виявлено помилки в реквізитах виконавчих документів у ВП № 59995205. Постанова про виправлення технічної помилки позивачем не виносилась. У протоколі засідання Комісії від 08.12.2020 р. № 47 детально прописано підстави прийняття рішення. Характер, тяжкість, наслідки дисциплінарного проступку, а також факт застосування до позивача дисциплінарного стягнення протягом року були враховані членами Комісії. Щодо клопотання позивача про відкладення розгляду подання, відповідачами зазначено, що позовні вимоги ОСОБА_4 у справі № 490/5608/20 не стосуються визнання протиправними дій або бездіяльності позивача, отже, Комісія продовжила розгляд подання в межах своїх повноважень та у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону № 1403. Рішення було прийнято простою більшістю голосів від загальної кількості членів Комісії, що відповідає закону. Прийняття рішення про застосування дисциплінарного стягнення є дискреційними повноваженнями Комісії. Мін`юст на підставі п. 8 ст. 17 Закону № 1403 здійснює контроль за діяльністю приватних виконавців. На підставі ч. 7 ст. 34 Закону № 1403 Мін`юст наділений правом вносити подання до Дисциплінарної комісії про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності. Відповідачі вважають, що оскаржувані рішення Комісії та наказ Мін`юсту є обґрунтованими, правомірними та не підлягають скасуванню. Відповідачі зауважили, що закон не забороняє приватному виконавцю займатися оплачуваною або підприємницькою діяльністю у той час, коли він не здійснює діяльність приватного виконавця. Порядок заміщення приватного виконавця у разі застосування до нього дисциплінарного стягнення чітко врегульований.
02.02.2021 р. 3-Особа 1 Яковлева Д.В. надана письмові пояснення (т. 2 а. с. 1-12), згідно з якими вона висловлює свою думку про те, що вказані в поданні Мін`юсту порушення засад та принципів законності безпосереднім предметом розгляду Комісії не були, залишившись узагальнюючою декларативною вказівкою на характер виявлених порушень, що однак було фактично поставлено позивачу у провину і послугувало одним із доводів, на яких ґрунтується оскаржуване рішення. Комісією під час розгляду матеріалів подання за скаргою ОСОБА_4 здійснено вихід за межі повноважень в частині надання оцінки дотримання позивачем вимог законності під час примусового виконання судового рішення, що набрало законної сили. Оскаржуване рішення постановлено без дотримання засади неупередженості. Третя особа Яковлева Д.В. вважає позовні вимоги, такими, що належать задоволенню.
02.02.2021 р. позивач подав письмові пояснення (т. 2 а. с. 15-16), в яких із посиланням на науково-правові висновки доводить, що у відповідачів відсутні підстави для здійснення перевірки діяльності приватного виконавця за скаргою боржника на процесуальні дії/бездіяльність приватного виконавця. У даній справі відповідачі здійснили контроль саме за процесуальними діями приватного виконавця, що виходить за межі повноважень Мін`юсту та Комісії.
02.02.2021 р. третя особа Соломко.О.В. надав письмові пояснення (т. 2 а. с. 46-52), відповідно до яких вважає рішення Комісії необґрунтованим, оскільки законодавство не передбачає іншої процедури оскарження рішень, дій чи бездіяльності приватного виконавця, окрім як до суду. Підстави для проведення Мін`юстом перевірки позивача на підставі скарги боржника у виконавчому провадженні були відсутні, а відтак, відсутні і підстави для внесення подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Комісія не мала повноважень на розгляд подання до закінчення розгляду Центральним районним судом м. Миколаєва справи № 490/5608/20 за позовом ОСОБА_4 . Позивач подавав Комісії заяву про відкладення розгляду подання, у задоволенні якої відмовлено. Про очевидну упередженість членів Комісії до позивача свідчить прийняття протилежних рішень відносно тотожних заяв інших приватних виконавців при однакових фактичних обставинах. Під час прийняття Комісією рішення не було наведено конкретного визначення ознак нібито допущеного позивачем дисциплінарного проступку. У діях позивача відсутній склад дисциплінарного проступку. Враховуючи наведене, Соломко.О.В. вважає, що Комісією мало бути прийняте рішення щодо відхилення подання Мін`юсту як необґрунтованого, а відтак, Позов, на його думку, належить задоволенню.
13.05.2021 р. Позивач подав письмові пояснення, в яких відзначив, що Відповідачі під час проведення перевірки обґрунтованості скарги ОСОБА_4 здійснили контроль саме за процесуальними діями приватного виконавця, що виходить за межі повноважень Мін`юсту та Комісії. У свою чергу скаржниця ОСОБА_5 не зазначала ці обставини (процесуальні порушення з боку приватного виконавця під час проведення виконавчих дій), як обґрунтування своєї скарги. Під час проведення позапланових перевірок з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких слугувала підставою для здійснення таких перевірок, тобто в межах скарги Особи, яка подала таку скаргу, звернення тощо.
Сторони подали клопотання про прийняття рішення за їх відсутності.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
06.12.2006 р. ОСОБА_4 уклала з ВАТ "Райффайзен банк Аваль" іпотечний договір, який забезпечує вимогу банку, що випливає з кредитного договору від 06.12.2006 р. № 014/08-112/58837 про надання кредиту у вигляді невідновлювальної кредитної лінії з лімітом 29200,00 доларів США під 14% річних. Предметом іпотеки є квартира АДРЕСА_2 (т. 1 а. с. 20-23).
31.07.2007 р. ОСОБА_4 уклала з ВАТ "Райффайзен банк Аваль" іпотечний договір, який забезпечує вимогу банку, що випливає з кредитного договору від 31.07.2007 р. № 014/08-112/65856 про надання кредиту у вигляді невідновлювальної кредитної лінії з лімітом 12500,00 доларів США під 13,5% річних. Предметом іпотеки є квартира АДРЕСА_2 (т. 1 а. с. 24-26).
На примусовому виконанні позивача перебуває зведене виконавче провадження № 59995473, до складу якого входить ВП № 59995205 і ВП № 59994439 з примусового виконання виконавчих листів Центрального районного суду м. Миколаєва про стягнення з ОСОБА_4 на користь ПАТ "Райффайзен банк Аваль" заборгованості за кредитним договором (т. 1 а. с. 205-208).
30.01.2020 р. позивачем проведено опис та арешт майна боржника - квартири АДРЕСА_2 . На електронних торгах 06.07.2020 р. зазначену квартиру реалізовано (т. 1 а. с. 195-197).
08.09.2020 р. ОСОБА_4 подала до Мін`юсту скаргу на дії позивача, в якій просила провести перевірку діяльності позивача, визнати незаконними його дії щодо реалізації квартири АДРЕСА_2 та скасувати акт про реалізацію предмета іпотеки (т. 1 а. с. 178-182).
На підставі скарги ОСОБА_4 . Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Мін`юсту проведено позапланову невиїзну перевірку діяльності позивача, про що 21.10.2020 р. складено довідку (т. 1 а. с. 223-226). За результатами перевірки, яка проводилась на підставі скарги ОСОБА_4 у зведеному ВП № 59995473, виявлено порушення позивачем вимог п. 1 ст. 1 Законом України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті", п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1404, п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1403, п. 14 розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мін`юсту від 02.04.2012 р. № 512/5.
За результатами перевірки Мін`юстом 25.11.2020 р. внесено Комісії подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача (т. 1 а. с. 175-178). Подання мотивоване порушенням позивачем при здійсненні зведеного ВП № 59995473 вимог п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1403, п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1404, п.п. 1 п. 1 Законом України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті", п. 14 розділу ІІ Інструкції № 512/5. Виявлені порушення при здійснення ВП № 59995205 свідчать про неналежне виконання позивачем своїх обов`язків та містять ознаки дисциплінарного проступку.
Подання Мін`юсту від 25.11.2020 р. розглянуто на засіданні Комісії 08.12.2020 р., що відображено у протоколі № 47 (т. 1 а. с. 1573-169). Членами Комісії досліджено матеріали перевірки позивача, подання Мін`юсту, заслухано пояснення позивача. Було поставлено на голосування питання щодо відкладення розгляду подання за клопотанням позивача до розгляду справи № 490/5608/20, однак проти проголосувало більшість членів Комісії. Поставлено на голосування питання про задоволення подання та притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани, попередження, однак проти проголосувало більшість членів Комісії. За відхилення подання Мін`юсту проти проголосувало більшість членів Комісії. Поставлено на голосування питання про задоволення подання та притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, за яке "за" проголосувало 5 членів, "проти" - 4. Більшістю голосів прийнято рішення про задоволення подання Мін`юсту та застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення діяльності приватного виконавця строком на 1 місяць.
Наказом Мін`юсту від 24.12.2020 р. № 4467/5 введено в дію рішення Комісії від 08.12.2020 р., оформлене протоколом № 47, та застосовано до Приватного виконавця ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення діяльності строком на один місяць (т. 1 а. с. 156).
Виходячи зі змісту Протоколу № 47 від 08.12.2020 року, Комісія прийняла два рішення відносно Позивача - по скарзі ОСОБА_4 та по скарзі ОСОБА_6 . За обома рішеннями Комісія вирішила застосувати до Приватного виконавця ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення діяльності строком на один місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус визначає Закон № 1403, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 1 Закону № 1403 примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Статтею 37 зазначеного Закону обумовлено, що приватний виконавець несе за свої рішення, дії чи бездіяльність та завдану третім особам шкоду цивільно-правову, адміністративну чи кримінальну відповідальність у порядку та обсягах, установлених законом, а також дисциплінарну відповідальність у порядку, встановленому цим Законом.
Контроль за діяльністю приватного виконавця відповідно до частини першої статті 34 Закону № 1403 здійснюється Міністерством юстиції України шляхом проведення планових і позапланових перевірок у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Частиною третьою, четвертою та сьомою статті 34 вказаного Закону передбачено, що позапланові перевірки проводяться на підставі: 1) заяви приватного виконавця про проведення перевірки; 2) письмових звернень учасників виконавчого провадження щодо рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця; 3) неподання приватним виконавцем у встановлені строки звітності чи іншої інформації та/або подання недостовірної інформації.
Під час проведення позапланових перевірок з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення таких перевірок. Повторна перевірка з питань, що вже були предметом перевірки, не допускається, крім випадків, передбачених цим Законом.
У разі виявлення під час здійснення перевірок ознак дисциплінарного проступку приватного виконавця Міністерство юстиції України вносить вмотивоване подання до Дисциплінарної комісії про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності.
Аналогічні положення містяться у пункті 19 Розділу ІІІ Порядку проведення перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 жовтня 2018 року № 3284/5, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 3284/5).
За змістом пункту 26 Розділу ІІІ Порядку № 3284/5 позапланова невиїзна перевірка діяльності приватного виконавця проводиться шляхом витребування від приватного виконавця потрібних документів та відомостей у межах предмета звернення та надання висновку щодо відповідності рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця вимогам законодавства, який викладається в довідці за результатами такої перевірки.
Пунктом 29 Розділу ІІІ Порядку № 3284/5 визначено, що за результатами проведення позапланової невиїзної перевірки діяльності приватного виконавця Управління контролю (Управління забезпечення примусового виконання рішень) складає довідку, в якій зазначаються: підстави проведення перевірки; факти, викладені у зверненні або у скарзі, на підставі яких проводиться перевірка; обставини, встановлені під час перевірки, із посиланням на джерела отримання інформації; висновок щодо відповідності рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця вимогам законодавства з посиланням на відповідну норму законодавства.
Положеннями статті 38 Закону № 1403 визначено, що підставою для притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
Дисциплінарним проступком приватного виконавця є: 1) факт зайняття діяльністю, несумісною з діяльністю приватного виконавця; 2) порушення правил професійної етики приватного виконавця; 3) розголошення професійної таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 4) невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків; 5) невиконання статуту Асоціації приватних виконавців України, рішень Ради приватних виконавців України та з`їзду приватних виконавців України.
Статтею 39 вказаного Закону передбачено, що дисциплінарна комісія приватних виконавців (далі - Дисциплінарна комісія) утворюється при Міністерстві юстиції України для розгляду питань притягнення приватних виконавців до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарних проступків.
Положення про Дисциплінарну комісію приватних виконавців затверджується Міністерством юстиції України.
До складу Дисциплінарної комісії входять дев`ять членів, по чотири члени із яких призначаються Міністерством юстиції України, у тому числі Міністр або заступник Міністра, та з`їздом приватних виконавців України, один член призначається Радою суддів України. Зазначені органи мають право призначати до складу Дисциплінарної комісії осіб із числа своїх представників, суддів, суддів у відставці, науковців, фахівців у галузі права та приватних виконавців. Персональний склад Дисциплінарної комісії затверджується наказом Міністерства юстиції України.
Головою Дисциплінарної комісії є Міністр юстиції України або заступник Міністра юстиції України. Дисциплінарна комісія вважається повноважною у разі призначення не менше семи членів комісії.
Рішення Дисциплінарної комісії приймаються на її засіданні, за умови присутності не менше п`яти членів комісії, шляхом голосування простою більшістю голосів від кількості присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів рішення вважається неприйнятим.
Рішення Дисциплінарної комісії оформлюється протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени комісії.
За приписами статті 40 Закону № 1403 дисциплінарна комісія розглядає подання про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності та приймає рішення про застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення протягом двох місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Дисциплінарна комісія, розглядаючи подання про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності: 1) зобов`язана запросити на засідання приватного виконавця та заслухати його пояснення з питань, що стали підставою для внесення подання про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності; 2) має право запросити на засідання учасника виконавчого провадження, скарга якого стала підставою для перевірки діяльності приватного виконавця та внесення подання про його притягнення до дисциплінарної відповідальності, для надання додаткових пояснень по суті скарги; 3) має право запросити на засідання та заслухати думку представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших осіб за їхньою згодою.
Дисциплінарна комісія, розглядаючи подання про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності, приймає одне з таких рішень: 1) задовольнити подання та застосувати до приватного виконавця дисциплінарне стягнення; 2) відхилити подання та направити матеріали для повторної перевірки діяльності приватного виконавця; 3) відхилити подання та відмовити в застосуванні до приватного виконавця дисциплінарного стягнення.
У разі якщо Дисциплінарною комісією прийнято рішення про задоволення подання та застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення, під час визначення виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, ступінь вини приватного виконавця, тяжкість вчиненого ним дисциплінарного проступку, наявність наслідків, розмір заподіяної шкоди, а також факти застосування до приватного виконавця дисциплінарних стягнень протягом останнього року.
Відповідно до статті 41 Закону № 1403 за вчинення дисциплінарного проступку до приватного виконавця може бути застосовано одне з таких дисциплінарних стягнень: 1) попередження; 2) догана; 3) зупинення діяльності приватного виконавця на строк до шести місяців; 4) припинення діяльності приватного виконавця.
Рішення Дисциплінарної комісії про задоволення відповідного подання Міністерства юстиції України чи Ради приватних виконавців України та застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення вводиться в дію наказом Міністерства юстиції України.
Про застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення робиться запис у Єдиному реєстрі приватних виконавців України.
Рішення про застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення, введене в дію наказом Міністерства юстиції України, може бути оскаржено до суду.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що прийняттю рішення про накладення на приватного виконавця дисциплінарного стягнення передує проведення заходів контролю у вигляді, зокрема позапланової перевірки, за результатами якої Міністерство юстиції України вносить вмотивоване подання до Дисциплінарної комісії про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності з урахуванням довідки та пояснень приватного виконавця.
При цьому однією з підстав для проведення позапланової перевірки є письмове звернення учасників виконавчого провадження щодо рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця.
Слід зазначити, що під час проведення позапланових перевірок з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких слугувала підставою для здійснення таких перевірок.
У даному випадку, скарга ОСОБА_7 стосувалася виключно дій Позивача щодо звернення стягнення на предмет іпотеки - квартиру. Про винесення ПВ ОСОБА_1 процесуального документу з помилкою скаржниця ОСОБА_4 питання не підіймала.
А відтак, з огляду на положення Порядку № 3284 та ст. 40 ЗУ 1403 суд приходить до висновку, що питання процесуальних порушень приватним виконавцем при проведенні виконавчих дій, яке не було предметом скарги ОСОБА_4 , не могло бути досліджено Комісією під час розгляду фактів, викладених у скарзі ОСОБА_4 , оскільки знаходилося за межами повноважень Комісії.
Щодо наявності в діях Позивача складу дисциплінарного проступку відносно звернення стягнення на предмет іпотеки, суд вважає за потрібне зазначити наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, Комісія по розгляду подання Мін`юсту 08.12.2020 р. розглядала довідку за результатами проведення перевірки діяльності Позивача, підставою проведення була скарга ОСОБА_4 (т. 1 а. с. 178-182) та Пояснення самого Позивача від 01.10.2020 р.
На засіданні Комісії так як і в позовній заяві, у поясненнях на Довідку про результати перевірки Позивач вважає, що в його діях відсутній склад дисциплінарного проступку, оскільки порушення, які йому інкримінують (звернення стягнення на нерухоме майно ОСОБА_4 , яке є об`єктом застави для забезпечення валютного кредиту).
Таким чином, задля правильного вирішення спору необхідно з`ясувати, чи є «кредитна невідновлювальна лінія» споживчим кредитам під заставу житла та чи підпадає така нерухомість під дію Закону 1304.
Так, відповідно до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті»» (далі по тексту - Закон 1304) не може бути примусово звернено стягнення (відчужене без згоди власника) на майно, що віднесене до об`єктів житлового фонду (далі - нерухоме житлове майно), об`єкт незавершеного житлового будівництва, майнові права на нього, що є предметом іпотеки згідно із статтею 5 Закону України "Про іпотеку", якщо таке майно/об`єкт незавершеного житлового будівництва/майнові права виступають як забезпечення виконання зобов`язань фізичної особи (позичальника або майнового поручителя) за кредитами, наданими йому кредитними установами - резидентами України в іноземній валюті, та за умови, що:
таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об`єктом незавершеного житлового будівництва, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності немає іншого нерухомого житлового майна; або;
таке нерухоме житлове майно придбавалося за кредитні кошти і при цьому умовами кредитного договору передбачена заборона реєстрації місця проживання позичальника або майнового поручителя за адресою знаходження нерухомого житлового майна, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності немає іншого нерухомого житлового майна;
загальна площа такого нерухомого житлового майна (об`єкта незавершеного житлового будівництва) не перевищує 140 квадратних метрів для квартири та 250 квадратних метрів для житлового будинку.
Аналіз статей 38, 40, 41 Закону № 1403 дає підстави для висновку, що приватний виконавець може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, яким вважається невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків.
Виходячи з фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, що в діях приватного виконавця відсутня складова дисциплінарного проступку, а саме: немає факту невиконання або неналежного виконання своїх обов`язків.
А відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо протиправності та скасування Рішення Дисциплінарної комісії, що оформлено Потоком № 47 від 08.12.2020 року, в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності приватного виконавця виконавчого округу Миколаївської області ОСОБА_1, належать задоволенню.
Предметом спору у цій справі є також наказ Міністерства юстиції України від 24.12.2020 року № 4467/5 (т. 1 а. с. 156), яким введено в дію рішення Дисциплінарної комісії від 08.12.2020 року, оформлене протоколом № 47, яким притягнуто Позивача до дисциплінарної відповідальності та застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення його діяльності строком на 1 місяць, який винесено Міністром Юстиції на підставі висновків Відповідача 2, викладених у Протоколі № 47 від 08.12.2020 року.
Оскаржуваний Наказ Міністерства юстиції є похідним від прийнятого рішення дисциплінарною комісією і лише вводить в реалізацію Прийняте рішення Комісії.
Наказ № 4467/5 від 24.12.2020 року належить скасуванню, оскільки прийнятий на підставі протиправного рішення Дисциплінарної комісії, що оформлено Протоколом № 47 від 08.12.2020 року, в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності приватного виконавця ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 840,80 грн (а. с. 106а), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 00015622) та Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України (вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 00015622), за участю третіх осіб: дисциплінарного уповноваженого Асоціації приватних виконавців України Яковлевої Діани Віталіївни (вул. Середньофонтанська, 19-В, оф. 204, м. Одеса, 65039) та члена Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України Соломко Олексія Володимировича (Кловський узвіз, 7-А, оф. 22, м. Київ, 01021), про визнання протиправним та скасування рішення Комісії, оформленого протоколом від 08.12.2020 р. № 47 в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за результатом розгляду подання за скаргою ОСОБА_4 у ВП 59995473 та застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді зупинення діяльності строком на 1 місяць; визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України "Про застосування до приватного виконавця виконавчого округу Миколаївської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення" - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України, оформлене протоколом від 08.12.2020 р. № 47, в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за результатом розгляду подання за скаргою ОСОБА_4 у ВП 59995473 та застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді зупинення діяльності строком на 1 місяць.
3. Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 24.12.2020 р. № 4467/5 "Про застосування до приватного виконавця виконавчого округу Миколаївської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення".
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 00015622) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 08.07.2021р.
Суддя Н.В. Лісовська