
Справа № 709/748/21
3/709/487/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
8 липня 2021 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від ВПД № 2 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, фізичної особи-підприємця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за ст. 124, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), -
в с т а н о в и в:
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124,
ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 6 червня
2021 року серії ОБ № 067485 ОСОБА_1 6 червня 2021 року о 13:20 у с. Богодухівка по вул. Центральній керував автомобілем «Volkswagen Caddy» (д.н.з. НОМЕР_2 ), не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням і здійснив з`їзд з автодороги та зіткнення із деревом. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 12.1 Правил дорожнього руху (далі – ПДР), за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 6 червня 2021 року серії ОБ № 106890 ОСОБА_1 6 червня 2021 року о 13:20 у с. Богодухівка по
вул. Центральній керував автомобілем «Volkswagen Caddy» (д.н.з. НОМЕР_2 ) у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився зі згоди водія на місці за допомогою алкотестера «Drager» у присутності двох свідків. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що у стані алкогольного сп`яніння транспортним засобом не керував. Внаслідок ДТП отримав травму голови, яку на місці обробляв наявною у нього в аптечці спиртовмісною рідиною, а також полоскав нею рота. Внаслідок травми він деякий час мав «затьмарений стан» та прийшов до тями лише в лікарні, а тому не міг в повній мірі усвідомлювати, що він підписує.
Захисник Солод В.М. вказував, що адміністративні матеріали не містять доказів, які б свідчили, що саме його підзахисний знаходився за кермом автомобіля в момент ДТП. Зазначав також, що огляд на стан алкогольного сп`яніння, проведений на місці за допомогою технічних засобів, є незаконним, оскільки при ДТП з потерпілими такий огляд має проводитися у лікарні. Додатково надав суду супровідний листок № 06.06.2021-273 на підтвердження звернення ОСОБА_1 до медичної установи.
Вивчивши адміністративні матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника Солода В.М., суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 до ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Згідно з ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, – тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб – накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 12.1 ПДР передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
У п. 2.9 «а» ПДР зазначено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень за наведених вище обставин підтверджується сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у їх достовірності і допустимості та узгоджуються між собою, зокрема даними, що містяться у протоколах про адміністративні правопорушення від 6 червня 2021 року серії ОБ № 067485 та серії ОБ № 106890, схемі ДТП, письмових поясненнях свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, роздруківці з алкотестера «Drager» від 6 червня 2021 року з результатами тесту 2,10 проміле.
Крім того, під час судового засідання судом переглянуто долучені до адміністративних матеріалах відеозаписи з бодікамери, де чітко зафіксовано процедуру проведення огляду на стан сп`яніння за допомогою алкотестера «Drager» та його результати. При цьому на відеозаписах ОСОБА_1 не заперечує факт керування транспортним засобом та скоєння ДТП, а також повідомляє поліцейському та присутнім свідкам, що вживав алкогольні напої, а саме випив дві пляшки шампанського.
За таких обставин надані ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснення суд оцінює критично, оскільки вони не відповідають обставинам справи, суперечать зібраним та дослідженим судом доказам і є такими, що спрямовані на уникнення адміністративної відповідальності.
Суд також не погоджується з позицією сторони захисту щодо порушення процедури проведення огляду на стан сп`яніння, з огляду на таке.
Відповідно до ч.ч. 2 і 3 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу ташвидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів; під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків; матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення; у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Пунктами 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 (далі – Інструкція) передбачено, що огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Дійсно п. 8 Інструкції передбачено, що у разі скоєння ДТП, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп`яніння учасників цієї пригоди є обов`язковим у закладі охорони здоров`я.
Разом з тим внаслідок ДТП загиблих і травмованих, окрім ОСОБА_1 , немає, а тому підстав для обов`язкового проведення огляду останнього на стан алкогольного сп`яніння саме у закладі охорони здоров`я, суд не вбачає.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 КУпАП, а саме, будучи учасником дорожнього руху, порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, а також ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення згідно з вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, згідно зі ст.ст. 34-35 КУпАП, судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У зв`язку з тим, що дані правопорушення вчинені однією особою, суд вважає за доцільне об`єднати адміністративні справи в одне провадження.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже суд вважає, що адміністративне стягнення стосовно ОСОБА_1 має накладатися у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Саме зазначений остаточний вид стягнення, на думку суду, буде необхідним і достатнім для запобігання вчинення ним нових адміністративних правопорушень, виховання у дусі точного і неухильного додержання законодавства України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
На підставі ст. 40-1 КУпАП у зв`язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, що становить 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок) гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-36, 124, 130, 221, 245, 266, 280, 283, 284 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень
00 копійок) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок) гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у Черк.обл./тг смт Чорноб/22030101; код отримувача - 37930566; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA738999980313161206000023761; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай