
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення заяви про забезпечення позову без розгляду
08 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2835/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є. розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду заяву Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до відкриття провадження у справі, -
ВСТАНОВИВ:
07 липня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш.Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997), із заявою про забезпечення адміністративного позову до відкриття провадження у справі, якою просив суд: "1. Зупинити виконавче провадження з виконання постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно- Західний міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 24.06.2021 року ВП № 65870778 "Про стягнення виконавчого збору".".
Статтею 152 частиною 1 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Статтею 160 КАС України встановлені вимоги щодо форми та змісту позовної заяви. При цьому стаття 160 частина 5 пункт 7 передбачає, що в позовній заяві зазначаються лише відомості про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювались.
Таким чином законодавець закріпив окремо форму та зміст позовної заяви та окремо форму та зміст заяви про забезпечення позову і не передбачив одночасне викладення в позовній заяві вимог про забезпечення позову.
Судом встановлено, що позивач не виклав окремою письмовою заявою (клопотанням) про забезпечення позову, що не відповідає встановленим вимогам процесуальним законодавством формі та змісту таких заяв (клопотань).
Крім того всупереч вказаним вимогам статті 152 КАС України заява не містить належного обґрунтування необхідності вжиття зазначеного заходу забезпечення позову.
Відповідно до статті 152 частини 2 КАС України, якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику: реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Таким чином, статтею 152 КАС України, яка носить імперативний характер, встановлений вичерпний перелік обов`язкових і необхідних відомостей, за умов зазначення яких заява про забезпечення позову вважатиметься прийнятною, тобто оформленою належним чином як за змістом, так і формою.
Відповідно до статті 154 частини 1 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України "Про судовий збір" № 3674-VI (надалі Закон України № 3674-VI).
Відповідно до статті 3 частини 1 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до статті 152 частини 4 КАС України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Так, згідно із статтею 4 частиною 2 пунктом 3 підпунктом 6 Закону України № 3674-VI за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову справляється судовий збір у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом встановлено, що позивачем не дотримано вимог статті 152 КАС України щодо вимог до заяви про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову та не сплачено судовий збір за подання клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Таким чином, заяву про забезпечення позову заявником подано без додержання вимог статті 152 КАС України.
Вимоги щодо заяви законодавцем сформульовані так, що такі є обов`язковими для зазначення таких позивачем у тексті документу. Законодавець також врегулював питання щодо наслідків невідповідності заяви вимогам, що до неї ставляться.
Згідно із статтею 154 частиною 7 КАС України, суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Відтак, із урахування наведеної норми, беручи до уваги невідповідність заяви про забезпечення позову вимогам статті 152 КАС України, вважаю за необхідне подану заяву повернути заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та згідно вимог статті 154 КАС України, подану позивачем заяву про забезпечення позову слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 150-154, 243, 248 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про забезпечення позову - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Суддя С.Є. Гаврилко