Ухвала суду № 98176774, 07.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
120/7091/21-а
Номер документу
98176774
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

07 липня 2021 р. Справа № 120/7091/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Віятик Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

02.07.2021 поштовими засобами зв`язку до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому щорічної разової допомоги до 5-го травня у 2020 та у 2021 в розмірі, меншому ніж 10 мінімальних пенсій за віком;

- стягнути з відповідача на його користь 12260,00 грн. недоплаченої щорічної разової допомоги до 5-го травня за 2020 та 13269 грн. за 2021.

Ознайомившись з вказаною позовною заявою та доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху з огляду на таке.

Частиною першою статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Водночас положення статей 160, 161 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач заявив позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати щорічної разової допомоги до 5-го травня у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, як особі з інвалідністю внаслідок війни І групи та просить стягнути на користь позивачу недоплачену суму допомоги та вказує, що одноразову грошову допомогу до 5 травня йому було виплачено у квітні 2020 у розмірі 4120 грн., що є меншим ніж йому належить.

При цьому, до суду позивач звернувся 02.07.2021, тобто з істотним порушенням строку звернення до адміністративного суду та не додав до позовної заяви клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Суд вважає за необхідне зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, які беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, передбачених КАС України.

Водночас, у випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, якими визнаються такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Суд зазначає, що законодавець обмежує строк, протягом якого особа може звернутися до суду. Це обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в ухвалах від 02.03.2020 у справі № 420/4352/19, від 13.04.2020 у справі № 520/11334/18, від 17.09.2020 у справі № 186/1881/19, від 06.11.2020 у справі № 826/14116/18.

Крім того, установлення строків звернення до адміністративного суду у системному зв`язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб`єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв`язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень (див. постанову Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19).

Відтак позивач не був позбавлений права на звернення до суду з цим позовом в межах встановленого законом строку, а натомість з позовом щодо оскарження дій відповідача в частині виплати йому щорічної разової допомоги до 5-го травня у 2020 у меншому розмірі, звернувся до суду лише 02.07.2021 (дата подання позовної заяви засобами поштового зв`язку).

Крім того, суд зазначає, що згідно бази даних КП «ДСС» ОСОБА_1 звертався до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області щодо виплати йому щорічної разової допомоги до 5-го травня у 2020 в розмірі, меншому ніж 10 мінімальних пенсій за віком та стягнення на його користь 12260,00 грн. недоплаченої щорічної разової допомоги до 5-го травня.

Ухвалою суду від 22.02.2021 позовну заяву у справі № 120/1266/21 залишено без руху у зв`язку з недотриманням вимог статей 160, 161,172 КАС України та встановлено 10-денний термін з дня одержання копії ухвали для усунення визначених у ній недоліків.

Ухвалою суду від 23.03.2021 позовну заяву ОСОБА_1 повернуто, у зв`язку із не усуненням недоліків у справі № 120/1266/21.

В силу положень ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

В силу частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

В порушення зазначених вище положень, до матеріалів позовної заяви не додано заяву про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

В порушення даної норми, у позовній заяві не вказаний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.

Крім того, згідно ч. 5 п. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовні заяві зазначається, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 161 позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Як зазначає позивач, у квітні 2021 він, як особа з інвалідністю внаслідок війни І групи, отримав разову щорічну допомогу до 5 травня в розмірі 4421 грн.

Разом з тим, матеріали позовної заяви не містять доказів в підтвердження розміру отриманої позивачем до 05 травня 2021 такої грошової допомоги.

Крім того, п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, визначено, що в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В порушення цієї норми, позивачем не надано суду такого підтвердження.

За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.

Керуючись ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 172 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, залишити без руху.

2. Надати позивачу 10-денний строк, з дня вручення копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:

- надання суду заяви про поновлення строків звернення до суду з позовом щодо виплати допомоги за 2020 рік із наведенням обґрунтувань поважності причин пропуску строку звернення та наданням підтверджуючих доказів;

- надання суду відомостей про ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача;

- надання суду доказів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, а саме доказів отримання разової щорічної допомоги до 5 травня за 2021 в розмірі 4421 грн.;

- надання суду власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

3. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Віятик Наталія Володимирівна