Ухвала суду № 98172080, 25.06.2021, Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
179/532/21
Номер документу
98172080
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

179/532/21

1-кс/179/115/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2021 року слідчий суддя Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області Ковальчук Т.А. при секретарі судового засідання Хорольської І.П., за погодженням прокурора Новомосковської окружної прокуратури Ровного І.О., заступника начальника СВ ВП № 1 Новомосковського районного відділу поліції ГУНП Завийбороди Д.І., розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання заступника начальника СВ ВП № 1 Новомосковського районного відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції Завийбороди Д.І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки по кримінальному провадженню № 42021041500000011 внесеному до ЄРДР 04 березня 2021 року, розпочатому за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України,

В С Т А Н О В И В:

До Магдалинівського районного суду надійшло клопотання заступника начальника СВ ВП № 1 Новомосковського районного відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області Завийбороди Д.І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки по кримінальному провадженню № 42021041500000011 внесеному до ЄРДР 04 березня 2021 року, розпочатому за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України та відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України.

У своєму клопотанні слідчий посилається на те, що на території Магдалинівської селищної ради Дніпропетровської області, невстановлені особи, здійснили самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002.

За даним фактом розпочато кримінальне провадження, яке внесене 04 березня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021041500000011.

Попередня кваліфікація кримінального правопорушення була визначена за ч. 3 ст. 197-1 КК України «Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці».

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, щодо об`єкту нерухомого майна, то відомості про право оренди, володіння та користування на земельну ділянку з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002 не зареєстровані.

Відповідно до інформації Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області, відомості щодо видачі/реєстрації документі які надають право на виконання будівельних робіт по об`єкту будівництва розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002відсутні.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, накази про розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002 не видавались.

Відповідно до інформації Магдалинівської селищної ради у власності якої перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002, дозвіл на проведення будівництва будівель та споруд на вказаній земельній ділянці не видавались.

Таким чином, в ході досудового розслідування достовірно встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002на даний час використовується з порушенням законодавства, яке потребує відповідному кримінально-процесуальному дослідженню, та надання дій особам, причетним до вказаного правочину, відповідної правової оцінки.

14 травня 2021 року, у відповідності до ухвали суду, про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002, останню було оглянуто, та в ході огляду було встановлено, що на вказаній земельній ділянці проводиться господарська діяльність, а саме частина перебуває під забудовами, біля яких розташована сільськогосподарська техніка, а інша частина використовується для садівництва, а саме на ній висаджені дерева.

Таким чином, земельна ділянки з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002, яка розташована на території Магдалинівської селищної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04338405) є матеріальним об`єктом кримінально протиправних дій та набута кримінально протиправним шляхом, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, у зв`язку з чим, 14 травня 2021 року, постановою слідчого, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

Таким чином, для з`ясування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні – незаконності використання земельної ділянки з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002, виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки з кадастровим номером 1222385000:01:003:0002 комунальної форми власності з цільовим призначення 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) площею 5.831 га, розташованої на території Магдалинівської селищної ради, поблизу с. Новопетрівка Новомосковського (Магдалинівського) району Дніпропетровської області.

Отже, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення вказаної перевірки є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про її призначення.

Відповідно до статей 4, 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої впади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно зі статтею 15-2 Земельного кодексу України, статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та статтею 18-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) у агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок, розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель.

Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 22.07.2016 внесено зміни до Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру та визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотриманні земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форі власності, родючості ґрунтів.

Згідно з пунктом 7 Положення про Державну службу Укради з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україна від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені з встановленому порядку територіальні органи.

Відповідно до підпунктів 30, 31 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у частині родючості ґрунтів за: зміною показників якісного стану ґрунтів у результаті проведення господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення; своєчасним проведенням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності заходів щодо збереження, відтворення та підвищення родючості ґрунтів.

Згідно з пунктом 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття фунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.072007 № 963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам. - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 №1619.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 910-р погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру функцій та повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України під час розгляду клопотання слідчим суддею фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

В судовому засіданні прокурор Ровний І.О. підтримав клопотання слідчого, прохав його задовольнити, оскільки наявні достатні підстави вважати, що призначення позапланової виїзної перевірки необхідне з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо законності використання вказаної земельної ділянки.

Слідчий Завийборода Д.І. також підтримав клопотання у повному обсязі та просив його задовольнити.

Як зазначено ст. 4 КПК України, кримінальне провадження на території України здійснюється з підстав та в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від місця вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватись вимог Конституції України, цього кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу. При здійсненні кримінального провадження не може застосовуватись закон, який суперечить цьому кодексу.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Положення ст. 6 Закону містить виключний перелік підстав для здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю), до яких ухвала суду про призначення позапланової перевірки не відноситься.

У відповідності до ч. 2, ч. 3 ст. 6 Закону, проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Статтями 36 та 40 КПК України у чинній редакції не визначені повноваження слідчого та прокурора призначати ревізії та перевірки.

Чинний КПК України також не передбачає повноважень прокурора та слідчого подавати клопотання про надання дозволу на проведення перевірок, а також повноважень слідчого судді надавати подібні дозволи.

Посилання у клопотанні на ст. 40, 91, 93 КПК України не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вказані норми не передбачають правового врегулювання питань перевірок у межах кримінального провадження.

Враховуючи вищенаведене, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання слідчого.

Керуючись ст.ст. 40, 132, 309 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В:

Клопотання заступника начальника СВ ВП № 1 Новомосковського районного відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції Завийбороди Д.І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки по кримінальному провадженню № 42021041500000011 внесеному до ЄРДР 04 березня 2021 року, розпочатому за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України – задовольнити.

Надати дозвіл заступнику начальника СВ ВП № 1 Новомосковського районного відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції Завийбороді Дмитрові Івановичу на проведення у кримінальному провадженні, відомості про яке 04 березня 2021 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021041500000011 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель під час використання земельної ділянки площею 5,831 га.кадастровий номер 1222385000:01:003:0002, розташованої на території Магдалинівської селищної ради Дніпропетровської області.

Проведення вказаної перевірки доручити Головному управлінню Держгеокадастру у Дніпропетровській області, що знаходиться за адресою: вул. Філософська, буд. 39 А, м. Дніпро.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області провести перевірку в 20 денний термін з моменту отримання відповідної ухвали суд.

Матеріали перевірки (в оригіналах) направити до Слідчого відділення Відділення поліції № 1 Новомосковського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, для долучення до матеріалів кримінального провадження № 42021041500000011.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду прокурором, підозрюваним, захисником, потерпілим його представником протягом п`яти діб з дня її винесення.

Подача апеляції не зупиняє виконання ухвали слідчого судді.

Слідчий суддя Т.А. Ковальчук