Ухвала суду № 98169552, 08.07.2021, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
913/403/21
Номер документу
98169552
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

08 липня 2021 року м. Харків Справа № 913/403/21

Провадження №1/913/403/21

Господарський суд Луганської області у складі судді Зюбанової Н.М., розглянувши позовну заяву

Виконувача обов`язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених виконувати функції держави у спірних правовідносинах, позивачів:

Новопсковської селищної ради, смт. Новопсков Луганської області

Відділу освіти Новопсковської селищної ради, смт. Новопсков Луганської області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “АС”, м. Волноваха Донецької області

про стягнення 170351 грн 82 коп.

в с т а н о в и в:

Так, виконувач обов`язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АС” кошти в сумі 170351,82 грн. як безпідставно набуті постачальником на виконання нікчемних правочинів.

Як зазначає прокурор, підставою позову є порушення економічних інтересів держави, що виразилась у вчиненні незаконного правочину і, як наслідок, проведення бюджетного фінансування з порушенням законодавчо встановленого порядку.

Справа є підсудною господарському суду Луганської області на підставі п. 5 ст. 29 ГПК України, якою передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Предметом спору у даній справі є повернення безпідставно сплачених коштів у сумі 170351 грн. 82 коп. у зв`язку з укладенням між Відділом освіти Новопсковської селищної ради та ТОВ “АС” додаткових угод № 3 від 23.09.2020, № 6 від 06.11.2020, № 10 від 06.01.2021, які як стверджує прокурор є нікчемними.

Згідно витягу із офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України “Prozorro”, місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг є Луганська область, Новопсковський район, смт. Новопсков, а тому справа є підсудною господарському суду Луганської області.

29.06.2021 суд залишив без руху вказану позовну заяву виконувача обов`язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Новопсковської селищної ради та Відділу освіти Новопсковської селищної ради, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 164 ГПК з підстав, вказаних в ухвалі. Строк усунення недоліків – 3 дні з дня вручення ухвали суду.

Так, згідно поштового повідомлення рекомендований лист № 6102255499296 був вручений одержувачу 01.07.2021, а недоліки усунені за листом від 02.07.2021 № 53-1487вих-21, який надіслано до суду 05.07.2021 (з урахуванням вихідних днів), тобто з дотриманням встановленого строку.

У відповідності до ч. 3 ст. 174 ГПК України при усуненні недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

До матеріалів справи надані докази повноважень особи, що підписала позовну заяву та докази направлення повідомлень № 53-1220вих-21 від 17.06.2021 та № 53-1221вих-21 від 17.06.2021 на адресу відповідних суб`єктів владних повноважень, яких прокурор визначив як позивачів - Новопсковської селищної ради та Відділу освіти Новопсковської селищної ради.

Як свідчать позовні матеріали, має місце звернення до суду Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Так, у позовній заяві виконуючим обов`язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області зазначено, що він звертається до суду у зв`язку з тим, що Відділом освіти Новопсковської селищної ради з ТОВ “АС” укладено додаткові угоди всупереч нормам Закону України “Про публічні закупівлі”, якими суттєво зменшено обсяги предмету закупівлі та саме збільшено ціну за одиницю товару шляхом зменшення кількості закуповуваного товару, що в свою чергу не відповідає вимогам тендерної документації.

Закупівля товарів за державні кошти здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі”. Одними з принципів закупівлі за державні кошти є максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція учасників.

У зв`язку з чим, внесення відповідних змін до договору про закупівлю, що суперечать вимогам законодавства, є прямим порушенням інтересів держави як основного гаранта забезпечення реалізації суспільних відносин виключно в правовому полі.

Статтею 140 Конституції України та частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України, ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» матеріальною основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Фінансування Відділу освіти Новопсковської селищної ради відбувається за рахунок бюджетних коштів селищного бюджету, що виділяються Новопсковською селищною радою.

Таким чином, використання коштів бюджету з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, якими згідно ст. 142 Конституції України є доходи і кошти місцевих бюджетів, що в свою чергу завдає шкоду інтересам держави, яка згідно ст. 7 Конституції України гарантує місцеве самоврядування.

Відповідно до Положення про Відділ освіти Новопсковської селищної ради, затвердженого рішенням Новопсковської селищної ради від 02.03.2017 № 22/8 відділ є самостійним, відокремленим виконавчим органом Новопсковської селищної ради. Відділ утворюється, підконтрольний і підзвітний селищній раді, а також підпорядкований виконавчому комітету селищної ради, селищному голові.

Відділ має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки та є головним розпорядником бюджетних коштів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Оскільки фінансування за оспорюваними додатковими угодами здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та місцевого бюджету, Відділ освіти Новопсковської селищної ради є головним розпорядником коштів та з його рахунків виділено кошти на оплату за відповідних договором, а тому, безпідставно та незаконно витрачені бюджетні кошти у розмірі 170351,82 грн. підлягають поверненню на користь саме цього відділу.

Прокурор зазначає, що Новопськовська селищна рада не звернулась за захистом свої інтересів до суду що свідчить про нездійснення органом місцевого самоврядування захисту своїх інтересів та інтересів держави, які у даному випадку співпадають.

Зазначене підтверджується тим, що листом Старобільською окружною прокуратури 07.06.2021 за № 53-1023 вих-21 повідомлено Новопсковську селищну раду про виявлені порушення вимог чинного законодавства під час використання коштів селищного бюджету, які призводять до нераціонального використання бюджетних коштів, що свідчить про порушення інтересів даного органу місцевого самоврядування.

Стосовно бездіяльності Відділу освіти Новопсковської селищної ради, то на момент укладення договору та додаткових угод Відділ був стороною цих угод, тобто з цього часу був поінформований про їх зміст та порушення чинного законодавства у сфері публічних закупівель та інтересів держави. Проте, жодних заходів на усунення зазначених порушень та відновлення інтересів держави не вжив.

Листом від 07.06.2021 за № 53-1024 вих-21 Старобільська окружна прокуратура повідомила Відділ освіти Новопсковської селищної ради про виявлені порушення вимог чинного законодавства під час використання коштів селищного бюджету, які призводять до нераціонального використання бюджетних коштів, що свідчить про порушення інтересів даного органу місцевого самоврядування.

Листами від 18.06.2021 № 1638 та від 11.06.2021 № 598 Новопсковська селищна рада та Відділ освіти Новопсковської селищної ради відповідно повідомили Старобільську окружну прокуратуру, що не збираються звертатися до суду за відновленням порушених прав та не заперечують проти звернення прокурора до суду в інтересах держави в їх особі.

Таким чином, вбачається, що прокурор обґрунтовано дійшов висновку, що орган, уповноважений на виконання функцій держави, не здійснює захист інтересів держави на належному рівні.

Старобільська окружна прокуратура Луганської області листами від 17.06.2021 № 53-1220вих-21 та від 17.06.2021 № 53-1221вих-21 повідомила Новопсковську селищну раду та Відділ освіти Новопсковської селищної ради про намір звернутися до господарського суду Луганської області в інтересах держави в їх особі із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “АС” про повернення безпідставно сплачених коштів у сумі 170351 грн. 82 коп.

Вказані обставини є підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва виконувачем обов`язків керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Новопсковської селищної ради та Відділу освіти Новопсковської селищної ради за позовною заявою у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Новопсковська селищна рада (ідент. код 04335594) та Відділ освіти Новопсковської селищної ради (ідент. код 41716271) набувають статус позивачів.

Згідно з частинами першої та п`ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Так, прокурором заявлено до стягнення 170351 грн. 82 коп., що за ціною позову відповідає визначенню законодавцем справи як малозначної згідно з п. 1. ч. 5 ст. 12 ГПК України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України, позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до п. 1. ч. 5 ст. 12 ГПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Тому, з метою повного та всебічного встановлення обставин спору суд вважає доцільним розглянути справу у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, господарський суд

у х в а л и в :

1. Підтвердити підстави представництва виконувачем обов`язків керівника Старобільськоїї окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Новопсковської селищної ради та Відділу освіти Новопсковської селищної ради за позовною заявою від 22.06.2021 № 53-1291вих-21.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/403/21.

3. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

4. Судове засідання призначити на 27 липня 2021 року, 12 год. 00 хв., яке відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, пр-т Науки, 5, 1-й поверх, зала судового засідання № 108.

5. Запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву із урахуванням вимог ст. ст. 165, 251 ГПК України у строк до 26.07.2021; заяву із запереченнями проти розгляду справи у спрощеному провадженні (за наявності).

6. Встановити позивачам строк - п`ять днів з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив згідно ст.ст. 166, 251 ГПК України.

7. Участь у судовому засіданні прокурора визнати обов`язковою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 08.07.2021 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Н.М.Зюбанова