Рішення № 98168982, 08.06.2021, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
907/570/20
Номер документу
98168982
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області

Адреса: 88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а

e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Рішення

08.06.2021 р. м. Ужгород Справа № 907/570/20

За позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, м. Ужгород

до відповідача Фізичної особи – підприємця Товт Юлії Михайлівни, с. Тисобикень (Бобове) Виноградівського району

про стягнення 149 423 грн. 94 коп. вартості необлікованого об`єму природного газу,

Суддя господарського суду – Пригара Л.І.

Секретар судового засідання – Тягнибок К.О.

представники:

Позивача –

Відповідача – не з`явився

СУТЬ СПОРУ: Акціонерним товариством “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, м. Ужгород заявлено позов до відповідача Фізичної особи – підприємця Товт Юлії Михайлівни, с. Тисобикень (Бобове) Виноградівського району про стягнення 149 423 грн. 94 коп. вартості необлікованого об`єму природного газу.

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення 149 423 грн. 94 коп. вартості необлікованого об`єму природного газу у зв`язку з виявленням на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: Виноградівський район, с. Пийтерфолво, вул. Ракоці, буд. 139, несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищувався діапазон обчислення вузла обліку, що є порушенням за змістом Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Наголошує на тому, що вказане порушення зафіксовано актом про порушення № 1640 від 28.12.2019 року, складеним працівниками позивача за участю відповідача. В подальшому, вказаний акт про порушення № 1640 від 28.12.2019 року було розглянуто та задоволено на засіданні комісії Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” 28.01.2020 року. Позивачем здійснено акт – розрахунок за період з 17.07.2019 року по 28.12.2019 року, що становить 149 423 грн. 94 коп. виходячи з номінальної потужності виявленого газового обладнання, кількості годин його роботи (24 год.), ціни газу.

Представник позивача просить заявлені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на їх обґрунтованість.

Відповідач письмовими відзивом на позовну заяву проти задоволення позову заперечує, вважає його безпідставним та необґрунтованим.

Покликається на те, що Акт про порушення, складений працівниками позивача, є неналежним доказом у справі, оскільки такий не відповідає вимогам глави 5 розділу XI Кодексу ГРС. Крім того, стверджує про те, що в акті № 1640 фактично встановлені прилади не відповідають проектно – кошторисній документації, а також відсутня інформація щодо пошкодження встановлених пломб позивачем; відсутня інформація щодо орієнтованого часу проведення засідання Комісії з розгляду актів про порушення; відсутнє документально підтверджене припинення газопостачання на об`єкті відповідача до вимог глави 7 розділу VI Кодексу ГРС; не надало до суду документального підтвердження щодо переліку змонтованого газоспоживаючого обладнання на об`єкті відповідача.

Відповідач наголошує на тому, що позивач не надав доказів факту несанкціонованого відновлення газопостачання, оскільки охоронні пломби не пошкоджені, а тому, у позивача були відсутні підстави складати Акт про порушення та здійснювати розрахунок (донарахування) не облікованого об`єму газу відповідачу.

Стверджує про те, що при перевірці здійснення нарахування спірної суми НКРЕКП так само прийшло до висновку про неправомірність дій позивача. Разом з тим, позивачем на подано доказів ціни газу, яка була застосована при визначенні вартості компенсації (цінам закупівлі природного газу позивачем протягом спірного періоду).

Покликаючись на п. 1 гл. 1 розділу XI Кодексу ГРС, зазначає про те, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності оператора ГРМ, застосовуються за наявності акту про порушення, складеного оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, без наявності акту про порушення, визначені в розділах IX- X цього Кодексу.

Відповідно до ст. 233 ГПК України, рішення по даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами спору.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи,

суд Встановив:

Приписами ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Як вбачається із матеріалів справи, 28.12.2019 року працівниками АТ “Закарпатгаз” на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: Виноградівський район, с. Пийтерфолво, вул. Ракоці, буд. 139, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу, а саме: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку) (п.п. 5 п 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС).

Дане порушення за участю споживача ОСОБА_1 , зафіксовано актом про порушення від 28.12.2019 року № 1640, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме, несанкціоноване відновлення газоспоживання та несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). Акт про порушення підписано відповідачем без зауважень.

28.01.2020 року Акт про порушення було розглянуто на засіданні комісії позивача з розгляду актів про порушення без участі відповідача та задоволено комісією; за результатами - здійснено розрахунок об`єму та вартості природного газу згідно акту – розрахунку за період 17.07.2019 року по 28.12.2019 року (з дня встановлення лічильника по день виявлення порушення)

Згідно додатку № 4 до договору розподілу природного газу від 11.07.2019 року, на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: с. Пийтерфолво, вул. Ракоці, буд. 139, встановлено наступне газоспоживаюче обладнання - Котел “Хотерм” номінальною потужністю 4,6 м.куб./год. (48 кВт) в кількості 1 шт.

Відповідно до розрахунку, вартість необлікованого газу становила 149 423 грн. 94 коп. виходячи з номінальної потужності котла “Хотерм” 4,6 м.куб./год. (48 кВт), плити газової чотирьохкамформої у кількості 4 шт. потужністю 13,4 кВт кожна (1,407 м.куб./год.) та ПГ 6 (плита газова шестикамфорна) у кількості 1 шт. потужністю 16 кВт кожна (1,648 м.куб./год.) та кількості годин роботи цього обладнання - 5384 годин.

Сумарна номінальна потужність газоспоживаючих приладів на об`єкті відповідача склала 11,87 м.куб./год., і перевищила максимальний діапазон обчислення лічильника газу, який становить лише 6 м.куб./год.

14.07.2020 року позивач направив відповідачу письмову вимогу про компенсацію у 7-денний строк вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 149 423 грн. 94 коп. та рахунок на оплату на зазначену суму.

Однак, зазначена вартість природного газу не була сплачена відповідачем, що і стало підставою звернення позивача до суду із даним позовом.

Спірні правовідносини сторін у даній справі з огляду на їх предмет підлягають правовому регулюванню спеціальним законодавством - Законом України “Про ринок природного газу” та Кодексом газорозподільних систем, а також приписами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Приписами ст. 12 Закону України “Про ринок природного газу”, який визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, зокрема, встановлено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Пункт 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Згідно зі ст. 40 Закону України “Про ринок природного газу’ за договором розподілу природного газу оператор ГРС зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

На виконання вимог статей 12 та 40 Закону постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), який: - є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору); - умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п. 1.2.); - Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка оператора ГРМ, та/бо документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3.); - за умовами договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначенні цим договором (п. 2.1); - облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1).

Умови приєднання до Договору розподілу природного газу відповідачем виконано. Так, ФОП Товт Ю.М. надіслало на адресу АТ “Закарпатгаз” заяву – приєднання № 42АР880-3707-19 від 11.07.2019 року до умов публічного договору розподілу природного газу .

Відповідно до п.п. 6 п. 7.1 Договору, на вимогу споживача, 11.07.2019 року між АТ “Закарпатгаз” та ФОП Товт Ю.М. укладено у письмовій формі типовий договір розподілу природного газу № 42АР880-3707-19.

Пунктами 5.2., 5.4. Договору сторони погодили, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим Договором. Порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього Договору.

Умовами Договору передбачено обов`язки споживача: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (пункт 7.4. Договору).

Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, здійснювати перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об`єкту споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Згідно пункту 8.1 Договору, сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.

Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначений Главою 6 Розділу X Кодексу ГРМ.

Власник комерційного вузла обліку газу (далі – “ВОГ”) забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема і засобу вимірювальної техніки – “ЗВТ”), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Відповідно до п. 5.5. Розділу 5 Правил безпеки системи газопостачання № 285 від 15.05.2015 року, заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках – з оформленням виконавчо-технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації.

Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства.

Пунктом 4 глави I розділу I Кодексу ГРМ визначено поняття, зокрема: - несанкціонованого відбору природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу ГРМ; - несанкціонованого підключення газових приладів - самовільне під`єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об`єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під`єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

Відповідно до пп. 5 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку) Порушення зафіксовано шляхом складання акту, у спосіб визначений приписами гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Так, зазначеними приписами, зокрема, встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ у присутності споживача/несанкціонованого споживача складається акт про порушення за встановленою формою, акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

На дату складання акта оператор ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта зазначається про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Представниками позивача АТ “Закарпатгаз” на місці виявлення порушення відповідача та у його присутності складено акт про порушення № 1640 від 28.12.2019 року за встановленою формою у двох примірниках, один з яких залишився у відповідача.

Визначальним при складенні даного акту є те, що за участю відповідача ФОП Товт Ю.М. зафіксовані дані, які складають зміст порушення на ринку газу, перелік та кількість газоспоживного обладнання підключеного до газової мережі та його потужність, тобто ті дані, які дають можливість встановити факт порушення, кваліфікувати його, встановити ті дані, які необхідні при розрахунку об`єму необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу.

Пунктом 10 Акту про порушення визначено, що “Про дату і час засідання Комісії АТ “Закарпатгаз” з розгляду цього Акта буде повідомлено додатково. Адреса проведення комісії: м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2 тел.: (0312) 61-94-31”.

Листом від 03.01.2020 року за № 11199 АТ “Закарпатгаз” повідомило відповідача про день, час та місце розгляду акту про порушення, даний лист надіслано з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, в якому міститься відмітка про отримання.

Суд також приймає до уваги той факт, що акт про порушення підписаний відповідачем без будь-яких зауважень щодо змісту порушень.

Наведеним спростовуються твердження відповідача про неналежність акту про порушення як доказу у даній справі, відтак - наведений акт про порушення, яким обґрунтовуються вимоги позивача у даній справі, є належним доказом на підтвердження факту порушення допущеного відповідачем на ринку природного газу.

Щодо твердження відповідача, що позивачем не надано докази ціни газу, яка була застосована при визначені вартості компенсації (ціна закупівлі природнього газу протягом спірного періоду), суд зазначає наступне.

Відповідно до розділу 1 глави 1 Кодексу газотранспортних систем базова ціна газу (далі - БЦГ) - ціна природного газу, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю, транспортування та зберігання природного газу та розміщується оператором газотранспортної системи на власному веб-сайті щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця.

Базова ціна газу використовується при розрахунку вартості ціни природнього газу.

Пунктом 4 глави I розділу I Кодексу ГРМ визначено поняття, зокрема: - несанкціонованого відбору природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу ГРМ; - несанкціонованого підключення газових приладів - самовільне під`єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об`єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під`єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

Оскільки, АТ “Закарпатгаз” у спірний період не закуповувало природній газ у постачальників природного газу, то відповідно і його ціна була визначена, як вартість небалансу плюс витрати на транспортування природного газу магістральними газопроводами.

У підтвердження цього представником позивача 16.02.2021 року було долучено до матеріалів справи довідку ціни природного газу, визначеної у порядку пп. 1 п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ № 2494 від 30.09.2015 року з актами врегулювання щодобових небалансів та актами наданих послуг з транспортування природного газу за спірний період.

Пунктом 3 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до вищевказаних норм Кодексу ГРМ, оператором ГРМ перераховано об`єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з дня останнього контрольного зняття показань лічильника з 17.07.2019 року (акт про встановлення лічильника від 17.07.2019 року) до 28.12.2019 року (день виявлення та усунення порушення акт про порушення від 28.11.2019 року).

Донарахування об`єму природного газу у зв`язку з виявленим порушенням є одним із засобів обліку протранспортованого природного газу, що передбачений Кодексом ГРМ, який згідно з умовами Договору розподілу природного газу, поширюється на сторін Договору.

Підпункт 1 п. 11 глави V розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачає, що якщо розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припав на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду) його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ – тобто, АТ “Закарпатгаз”.

Згідно з частиною другою статті 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 59 Закону України “Про ринок природного газу”, суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Відповідно до пп. 2 п. 2 даної статті правопорушенням на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.

На підставі пп. 13 п. 2 ст. 59 Закону “Про ринок природного газу” правопорушенням на ринку природного газу, зокрема, є порушення технічних регламентів, норм, правил і стандартів.

Приписами ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про задоволення заявлених у даній справі позовних вимог повністю.

Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь – які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

В силу ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона покликається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав. Аргументи заперечень відповідача проти задоволення позовних вимог не знайшли свого підтвердження у матеріалах справи та положеннях законодавства.

З врахуванням вищевикладеного в сукупності, позовні вимоги належить задоволити повністю.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у розмірі 2 241 грн. 30 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

За приписами частин 4 та 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 73 – 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

СУД УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи – підприємця Товт Юлії Михайлівни, АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, 88015, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Погорєлова, будинок 2 (код ЄДРЮОФОПтаГФ 05448610) 149 423 (Сто сорок дев`ять тисяч чотириста двадцять три гривні) грн. 94 коп. вартості необлікованого об`єму природного газу, а також суму 2 241 (Дві тисячі двісті сорок одну гривню) грн. 30 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без участі (неявки) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

4. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі – http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повне судове рішення складено та підписано 08.07.2021 року.

Суддя Пригара Л.І.