
Справа № 405/4037/21
2-о/405/43/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась в суд із заявою, в якій просить встановити її особу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження смт. Станично-Луганське Станично-Луганського району Луганської області, громадянки України та встановити факт її постійного проживання у смт. Станично-Луганське Станично-Луганського району Луганської області, Україна станом на 24 серпня 1991 року.
Заяву обґрунтовує тим, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Станично- Луганське Станично-Луганського району Луганської області. В 1986 році її було зараховано до Станично-Луганської спеціалізованої школи № 2 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів І-ІІІ ступенів імені П.В. Балабуєва, проте у 1996 році вона була вимушена залишити батьків, працевлаштуватися та проживати окремо. Батько, ОСОБА_2 , зловживав спиртними напоями, а мати з 1996 року перебуває у Миколаївському психоневрологічному інтернаті. В 17 років вона намагалася самостійно отримати паспорт громадянина України, проте, без документів батьків цього зробити виявилося неможливо.
У 2014 році на території Луганської області розпочалися військові дії за наслідками яких були знищена школа, в якій вона навчалася, відділення паспортного столу (ДМС), в неї не залишилося жодних документів, які могли б підтвердити особу (довідки з фотокартками, виписки, свідоцтва тощо).
В 2021 році вона звернулася до Управління ДМС України в Кіровоградській області щодо документування паспортом громадянина України, проте листом № Є-16/63501- 21/3501.3/2272-21 від 14.05.2021 року їй було відмовлено у документуванні паспортом громадянина України та роз`яснено, що вона не має необхідного переліку документів для підтвердження особи та підтвердження факту проживання на території України станом на 24.08.1991 року для підтвердження належності до громадянства України.
З метою отримання паспорта громадянина України виникла необхідність у встановленні юридичних фактів – встановлення особи та постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України, тобто на 24.08.1991 року. Посилаючись на викладені в заяві обставини, вимоги чинного законодавства, зазначає, що у інший спосіб встановити вищезазначені факти неможливо, а тому просить задовольнити заяву. Встановлення вказаних фактів має значення для створення умов здійснення особистих немайнових чи майнових прав і не стосується спору про право.
В судове засідання заявник та представник заінтересованої особи не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлені, заявник надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, підтримання вимог, представник заінтересованої особи причини неявки суду не сповістив.
Дослідивши матеріали справисуд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. У п.5 ч.2 вказаної норми передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; установлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують особу чи її спеціальний статус» внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.
Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців.
У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. До завершення процедури встановлення особи, прийняття відповідного рішення суду документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, не видаються.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України є підставою для оформлення належності до громадянства України; особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Згідно із п. 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 року № 215, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Пунктом 25 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка постійно проживала до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили під час постійного проживання особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в» пункту 24 цього Порядку, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях.
У пункті 44 Порядку встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 13.08.1996 року Станично-Луганським відділом реєстрації актів громадянського стану та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (номер витягу 00030891646 від 25.05.2021 року) номер актового запису про народження 165 від 06.09.1979 року, відповідно до якого її батьками вказано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з вказаним Витягом заявник та її батьки постійно проживали у АДРЕСА_1 . Зокрема, батько за вказаною адресою проживав з 1973 року, а мама - з 1950 року.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00030889861 від 25.05.2021 року батьки заявника зареєстрували шлюб у 1974 році у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 7.
ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 , помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 20.08.2020 року Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро). Місцем державної реєстрації факту смерті ОСОБА_2 указано відділ державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 21.
Мати заявника, ОСОБА_3 , з 1996 року перебуває у психоневрологічному інтернаті, який знаходиться на тимчасово окупованій території, що підтверджується довідкою вказаного закладу № 529 від 14.08.2020 року.
Представником заявника було здійснено адвокатський запит до ДМС України у Луганській області щодо видачі завірених належним чином копій заяв про отримання паспорта громадянина України, поданих ОСОБА_3 , на який 01.06.2021 року було отримано відповідь згідно з якою адміністративна будівля Станично-Луганського РВ УМВС в Луганській області зруйнована в результаті бойових дій у зв`язку із проведенням антитерористичної операції, наявні обліки не збереглися.
При цьому, оскільки мати заявника була документована паспортом громадянина України, належність її до громадянства України була підтверджена відповідно до вимог закону.
Як вбачається з довідки № 92 від 02.06.2021 року, виданої Відділом освіти, культури, молоді та спорту Станично-Луганської селищної військово-цивільної адміністрації, КЗ «Станично-Луганська спеціалізована школа № 2 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням огреби предметів та курсів ім. П.В. Балабуєва Станично-Луганського району Луганської області» дійсно зруйнована під час бойових дій АТО на території селища в серпні 2014 року. Під час пожежі знищена вся шкільна документація.
Факт про встановлення якого просить заявник підтверджений в судовому засіданні наданими ним доказами та матеріалами особової справи засудженого.
Згідно з абзацом шостим підпункту «в» пункту 8 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215/2001 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 року № 588/2006), для встановлення відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 3 Закону України від 18.01.2001 року № 2235-111 «Про громадянство України» належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті З Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає, зокрема, судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд відносить судові витрати по даній справі за рахунок заявника.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про встановлення фактів, що мають юридичне значення – задовольнити.
Встановити особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження смт. Станично-Луганське Станично-Луганського району Луганської області, Україна.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження смт. Станично-Луганське Станично-Луганського району Луганської області, Україна, на території України станом на 24 серпня 1991 року.
Судові витрати по справі віднести за рахунок заявника.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25а.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко